اخبار و جشنواره ها

نشانه های آزار جنسی کودکان

زمانی که والدین از پدیده کودک‌آزاری آگاه باشند، ممکن است دچار دغدغه­‌های گوناگونی شوند. برای مثال، نگران باشند که کودکشان مورد سوءاستفاده قرار گیرد و سؤالاتی از قبیل اینکه «چگونه متوجه شوم که کودکم مورد آزار جنسی قرار گرفته است؟»، «علائم کودکی که مورد سوءرفتار جنسی قرار گرفته است، چیست؟» یا «آیا کودکان در این زمینه صحبت خواهند کرد؟» ذهن آنها را درگیر کند.

با توجه به اینکه تجربه­ بدرفتاری در دوران کودکی می­‌تواند روی تمام جنبه‌های سلامت، رشد، هوش و بهزیستی روانی اثرات جبران­‌ناپذیر و بلندمدتی داشته باشد، اهمیت دقت والدین به رفتارهای کودکان، به عنوان قشر آسیب­‌پذیر، کاملاً روشن است. وقتی کودکی مورد آزار جنسی قرار می­‌گیرد، برای مثال از سوی فردی دستمالی می‌شود تا مورد رفتارهای آزاردهنده­ جنسی قرار گیرد، معمولاً این رفتار را به عنوان یک راز درون خود نگه می­‌دارد که ممکن است مشکلات عاطفی ـ روانی زیادی برای او داشته باشد؛ لذا والدین باید در خصوص رفتارهای فرزند خود هوشیار و آگاه باشند تا علائمی که کودکان پس از آزار جنسی از خود بروز می­‌دهند را بشناسند و نسبت به آنها گوش به زنگ باشند.

در برخی از کودکان علائمی آشکار از سوءاستفاده جنسی به چشم می­‌خورد و در بعضی دیگر علائم جسمانی چندان شایع و آشکار نیست. در واقع، به سادگی نمی­‌توان از علائم جسمانی به سوءرفتار جنسی کودک پی برد اما چگونه می‌توان متوجه شد؟

طبق قاعده، بچه­‌ها ترس­‌های پنهان خود را با تغییر رفتارشان نشان می­‌دهند. نمی­‌توان از یک رفتار خاص کودک متوجه شد که قربانی سوءاستفاده­ جنسی شده است اما رفتارهای زیر علائم هشداردهنده است.

نشانه های آزار جنسی کودکان

علائم هشداردهنده آزار جنسی

  • تغییر ناگهانی در رفتارهای اجتماعی و تغییر در روحیه­ معمول کودک: برای مثال بچه‌­ای که معمولاً بازیگوش است، رفتارهای اسرارآمیز یا خشمگینانه پیدا می­‌کند یا گوشه­‌گیری و منزوی شدن یا دور شدن از خانواده یا دوستان را از خود نشان می­‌دهد. تغییر خلق کودک کاملاً مشهود است. مثلاً کودکی که تا به حال از تاریکی نمی­‌ترسیده است، ناگهان ترس از تاریکی پیدا می­‌کند یا ترس از باقی ماندن با یک غریبه در جایی را پیدا می­‌کند. همچنین ترس از نزدیک شدن به افراد یا ترس از لمس شدن دارد زیرا هر لمسی را تفسیری آزارگونه می­‌کند. به عنوان مثال، هر بزرگسالی بخواهد او را لمس کند، به شدت عقب می­‌کشد.
  • عدم تمایل در رفتن به مدرسه یا محیطی که قبلاً کودک با بودن در آنجا مشکلی نداشته است.
  • ـ علائم جسمانی همچون برافروختگی چهره، خارش یا التهاب در نواحی تناسلی، عفونت­‌های ادراری یا علائم رفتاری مرتبط با اضطراب همچون معده‌درد یا سردردهای طولانی را باید به دقت زیر نظر داشت. به هر صورت بهتر است که در صورت بروز هر گونه علامت جسمانی که ناشی از آزار جنسی است، به پزشکانی مراجعه شود که در زمینه­ جنسی نیز آگاه هستند. همچنین، شب‌ادراری و ناخن جویدن را می­‌توان به عنوان اختلالات رفتاری بلافاصله بعد از آزار دانست. علاوه بر آن، بروز یک اضطراب و ترس شدید نیز عموماً بلافاصله پس از آزار اتفاق می­‌افتد.
  • علائم رفتاری و هیجانی بسیار شایع مانند گوشه­‌گیری، افسردگی، خشم­‌های غیرقابل توضیح و سرکشی از جمله این نشانه‌ها است.
  • رفتارهای جنسی مکرر و دائمی مانند زیاده‌­روی در خودارضایی در حدی که فرزندتان با مشغول شدن به آن از پرداختن به فعالیت­‌های دیگر بازمی‌­ماند.
  • نشان دادن رفتار جنسی که با سن کودک و هنجارهای جامعه متناسب نیست.

لزوماً وجود هر یک از این علائم دلیل بر کودک‌‌آزاری جنسی نیست اما در صورت مشاهده­ این رفتارها می­‌توان به مورد سوءرفتار جنسی با کودک نیز گمان برد. اگر خانواده به‌موقع از این اتفاق ناگوار مطلع و آگاه شوند که کودک یک بار یا چند بار مورد آزار قرار گرفته است، با مداخلات روا­نشناختی زودهنگام می‌­توانند از بروز تبعات درازمدت آن تا آخر عمر تا حدودی جلوگیری کنند.

در بسیاری از اوقات، کودکان آزار­دیده نیاز به رفتاردرمانی دارند و در صورت بروز افسردگی و اضطراب نیاز به دارودرمانی دارند. این کودکان باید دوباره بتوانند به دیگران اعتماد کنند. کودک از طریق برقراری یک رابطه­ مناسب با درمانگر یاد می­‌گیرد که دوباره بتواند حس اعتماد به فرد بزرگسال را تجربه کند. بنابراین، مداخلات روانشناختی زودهنگام (از جمله رفتاردرمانی یا دارودرمانی)، در صورت بروز مشکلاتی نظیر اضطراب و افسردگی، در کاهش عوارض روانشناختی ناشی از آزار کمک‌کننده است.

با توجه به آنچه گفته شد، شایسته است که والدین پیش از هر چیز پیشگیری کنند و این امر میسر نیست مگر با آموزش به کودکان. همچنین، در صورت بروز تغییر رفتار مشهود در کودکان در هر یک از زمینه‌­های مذکور، نسبت به تشخیص زودهنگام آن دقت لازم را داشته باشند و برای جلوگیری از تبعات دیگر این اتفاق اقدامات لازم را صورت دهند.

امتیاز دهید
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.