اخبار و جشنواره ها

پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان

چگونه می توانم از اعتیاد فرزندم به مواد مخدر و الکل پیشگیری کنم؟ مقطع دبستان برای گفت و گو درباره مواد مخدر و الکل زود نیست؟ چرا حفاظت از فرزندان مان از مواد مخدر و الکل در طول سال های تحصیل شان در مدارس اهمیت دارد؟

والدینی که به وضوح توقعات شان را درباره مصرف مواد مخدر و نوشیدن الکل در طول رشد فرزندان شان به زبان می آورند به احتمال بسیار زیاد فرزندانی عاری از مواد مخدر و الکل خواهند داشت. ایجاد رابطه ای گرم و صمیمانه با فرزندان، گفت و گو کردن درباره مشکلات، ایجاد حد و مرز منطقی در سال های نخستین زندگی فرزندان، زندگی سالمی در سال های آینده را برای فرزندان ایجاد می کند. اجرای صحیح این دستورات، آغازی عاری از خطاست برای افزایش تعداد فرزندان عاری از اعتیاد.

پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان

افزایش مشاوره‌ها برای داشتن کودکانی عاری از اعتیاد

سال های پیش از دبستان

در این سن، سال های اولیه ترویج شیوه زندگی سالم – مانند خوردن غذاهای مغذی و رعایت بهداشت فردی – در سال های مهد کودک گذشته، و زمان مناسبی است برای ترویج زندگی عاری از مواد مخدر و الکل. مطالعه و اجرای توصیه های زیر کمک خواهد کرد شما با فرزندتان که در سال های پیش از دبستان زندگی می کند کار کنید و سبب شوید او به فردی شاد، سالم و عاری از مواد مخدر و الکل بدل شود.

گفت و گو با فرزندتان درباره شادی های زندگی سالم

در حین گفت و گو با فرزندتان به او بگویید مراقبت از خود احساس خوبی دارد و چگونه شما می توانید بدوید، بپرید، ساعت ها بازی و کار کنید. برای شروع این جمله را به او بیاموزید:” از این که سالم هستم خوشحالم، چون می توانم . . . “

توانایی فرزندتان در تصمیم گیری را تحسین کنید و جشن بگیرید

در زمان مقتضی به فرزندتان اجازه دهید هر چه دوست دارد، بپوشد. حتی اگر لباس هایی که انتخاب کرده مناسب نیستند، قدرت تصمیم گیری فرزندتان را تقویت کرده اید.

اضطراب برای فرزندتان لازم است تا مسئولیت خود را در قبال سلامت، شادی و محیط زندگی اش بپذیرد.

دستورالعمل ها و راهنمایی های تان باید با تجربیات کودک تان هماهنگ باشند. به عنوان مثال، اعلام کنید مسواک نزدن دندان ها به معنای جمع آوری اسباب بازی ها و محرومیت از فعالیت هایی است که فرزندتان از پرداختن به آنها لذت می برد.

به فرزندتان کمک کنید تا مواد خطرناکی که در اطراف اش وجود دارد را شناسایی کند

سموم و مواد شیمیایی خطرناک – مواد تمیز کننده آشپزخانه، سفید کننده ها و براق کننده های مبلمان – خانه را جمع آوری کنید و برچسب های هشداری که بر روی آنها حک شده را برای فرزندتان بخوانید. برای فرزندتان شرح دهید که او باید تنها موادی را بخورد یا بو کند که توسط پزشک برای او تجویز شده باشند و توسط والدین یا پدر بزرگ و مادر بزرگ اش به او داده شده باشد. همچنین، به او توضیح دهید داروهایی که پزشک تجویز می کند تنها در طول دوران بیماری باید مصرف کند.

به فرزندتان کمک کنید تا تفاوت میان باورهای شخصی و زندگی واقعی را درک کند

از فرزندتان بخواهید افکارش را درباره برنامه های تلویزیون به زبان آورد. به کودک تان اجازه دهید چیزهایی که دوست دارید و ندارید را بداند. با فرزندتان درباره تاثیر منفی خشونت و تصمیم گیری نادرست بر زندگی گفت و گو کنید.

برای ایجاد فرصت های یادگیری ناامیدی را از میان ببرید.

به فرزندتان بگویید وقتی او به شما کمک می کند مفتخر و مغرور می شوید.

بهترین ساعات روز زمانی است که اعتماد به نفس فرزندتان را افزایش می دهید.

موادی که کودکان در دوران پیش از دبستان به آن معتاد می شوند عبارتند از: سیگار، الکل و مواد شیمیایی پاک کننده

سال های ابتدایی مقطع دبستان

کودکان در پنج تا هشت سالگی هنوز به خانواده وابسته هستند، اما آنها کشف محیطی که در آن زندگی می کنند را آغاز می کنند. علاوه بر این، با حضور در مدرسه و کلاس درس و برقراری ارتباط با معلم و همسالان، جمع آوری اطلاعات – پیام های مربوط به مواد مخدر و الکل – را از اماکن، رسانه ها و فرهنگ عامه آغاز می کند. بسیار اهمیت دارد که گفت و گو با فرزندتان را درباره سبک زندگی سالم عاری از مواد مخدر و اضطراب ادامه دهید و توصیه های لازم را به آنها بکنید.

توصیه زیر به شما کمک خواهد کرد تا زندگی فرزندتان را سالم و عاری از مواد مخدر و الکل کنید:

الکل، سیگار و سایر مواد مخدر را معرفی و درباره شان گفت و گو کنید.

از عوارض و خطرات مصرف طولانی مدت مواد مخدر بگویید. به فرزندتان اجازه دهید بداند که افرادی که الکل می نوشند بیمار می شوند، یا اشخاصی که سیگار دود می کنند لباس ها و دهان شان بوی بد می دهند.

با فرزندتان درباره پیام هایی که آگهی های تبلیغاتی درباره مصرف مواد مخدر از رسانه ها پخش می شوند گفت و گو کنید.

برخی از برنامه های تلویزیونی یا فیلم های سینمایی ممکن است مصرف مواد مخدر را ترویج کنند. احساس فرزندتان را درباره چنین برنامه ها و فیلم های سینمایی بپرسید.

هنگام گفت و گو با فرزندتان به موضوعاتی مانند:” چرا الکل، سیگار و سایر مواد مخدر خوب نیستند، چرا مواد مخدر غیر قانونی هستند، چرا مواد مخدر به مصرف کننده آسیب می زند. ” بپردازید.

شما باید در گفت و گو با فرزندتان تفاوت های میان مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک و مصرف غیر قانونی این داروها را بیان کنید.

قوانین مدونی درباره رفتارهای فرزندتان وضع و اجرا کنید و از او بخواهید آن گونه که دوست دارید رفتار کند.

دلایل وضع و اجرای قوانین ر ابه او بگویید. اگر سیگار دود می کنید یا الکل می نوشید، باید بدانید که ناخودآگاه او را به چنین کارهایی وا می دارید.

فرزندتان را کمک کنید تا راه های جدیدی برای ابراز احساسات اش بیابد.

کودکانی که در ارتباطات بین فردی خجالتی هستند ممکن است احساسات و حرف های شان را به شکل نقاشی، نوشتن نامه و . . . بیان کنند.

برای حل مشکلاتی که فرزندتان با آنها روبرو می شود کارکنید و برآنها متمرکز شوید.

به فرزندتان کمک کنید تا برای مشکل تکالیف خانه، درگیری با همکلاسی و قلدری کردن آنها راه حلی طولانی مدت بیابد.

به فرزندتان قدرت لازم را بدهید تا از موقعیت هایی که حس بدی به او می دهد دور شود.

مطمئن شوید فرزندتان می داند که نباید در اماکنی که حس بدی به آنها می دهد باید حضور بمانند. همچنین به آنها اجازه دهید بدانند وقتی از طرف دوستان شان حمایت نمی شوند می توانند از آنها جدا شوند.

دوستان و والدین دوستان فرزندتان را بشناسید.

با استفاده از گفت گوی تلفنی و ملاقات حضوری مطمئن شوید والدین دوستان فرزندتان پیام های مشابه پیام های شما به فرزندشان می دهند.

کودک تان را در برنامه های اجتماعی که بر سبک زندگی سالم تاکید دارند ثبت نام کنید.

پیام های عاری از مواد مخدر شما بسیار امید بخش خواهند بود و فرزندتان فعالیت های مرفه و دوستان سالمی خواهد داشت.

مواد مخدر که کودکان پنج تا هفت ساله مصرف می کنند عبارتند از: سیگار، الکل و ریتالین

سال های نوجوانی

نوجوانان: آنها در جست و جوی جایگاه شان در جهان هستند. نوجوانان تمایل دارند نظرات شان را به دوستان، اعضای خانواده و . . . ارائه دهند، در حالی که سوالات بسیاری درباره دیدگاه ها و پیام های والدین شان مطرح می کنند.  مشاوره شما ممکن است چالش برانگیز شود، اما همواره در گوش و جان فرزندتان خواهد ماند تا به آن عمل کند.

هشت توصیه زیر به شما کمک می کند تا زندگی سالم و عاری از مواد مخدر برای فرزندتان ایجاد کنید:

مطمئن شوید فرزندتان از قوانین و مجازات هایی که زیر پا گذاشتن آنها در انتظارش است اطلاع دارد.

این قوانین، شامل غیر قانونی بودن نوشیدن الکل، دود کردن سیگار، زمان انجام تکالیف مدرسه و خواب است. نتایج مطالعات گوناگون نشان داده، اگر والدین قوانین مدون و روشنی درباره الگوهای رفتاری وضع و اجرا کنند، کودکان علاقه کمتری به نوشیدن الکل، دود کردن سیگار و مصرف مواد مخدر نشان خواهند داد.

شرایطی ایجاد کنید که فرزندتان در موقعیت هایی قرار گیرد که به او مواد مخدر تعارف می شود.

کودکان معمولا نمی دانند در قبال فشار دوستان برای مصرف مواد مخدر و نوشیدن الکل چه کنند و چه بر زبان آورند. به کودکتان بگویید که می تواند عذر و بهانه بیاورد و بگوید:” نه، نمی توانم سیگار دود کنم. مادرم من را می کشد. ” علت آن که فرزندتان نباید به دوستانی یا کسانی که به او سیگار، الکل یا داروهای تجویز شده توسط پزشک تعارف می کنند ادامه دهد را بگویید.

به فرزندتان بگویید چه چیزی او را منحصر به فرد و ویژه می کند.

دوران بلوغ معمولا اعتماد به نفس کودک را از میان می برد. احساس نا امنی، شک و تردید و فشار همسالان می تواند عدم اعتماد به نفس را تشدید کند.  با استفاده از کلمات و جملات مثبت می توانید عدم اعتماد به نفس، ناامنی، شک و تردید و فشار همسالان فرزندتان را متعادل کنید.

به کودکتان قدرت تصمیم گیری مستقل درباره همسالان اش را بدهید.

شما می توانید این پیام را از طریق چیزهای کوچک مانند تشویق کودک خود به انتخاب کردن کفشی که او دوست دارد به جای کفشی که خود دوست دارید، تقویت کنید.

پیام ها درباره مواد مخدر و الکل باید بر پایه واقعیت باشند نه ترس.

کودکان نمی توانند با واقعیات ارتباط برقرار کنند اما نیاز آنها به استقلال سبب می شود آنها با ترس و لرز با واقعیات مواد مخدر و الکل ارتباط برقرار کنند. همچنین، کودکان دوست دارند واقعیت ها را بیاموزند.

در رابطه با مشکلات آینده ای که ممکن است ناشی از مصرف الکل، تنباکو و دیگر مواد مخدر باشد، با آنها صحبت کنید به ویژه تغییراتی که در ظاهر آنها رخ می دهد

به فرزندتان بگویید بد بو شدن موها و دهان به دلیل دود کردن سیگار است. مطمئن شوید او درک کرده دود کردن سیگار، مصرف حشیش و نوشیدن الکل می تواند بر عملکرد تحصیلی اش تاثیر منفی بگذارد.

دوستان و والدین دوستان فرزندتان را بشناسید.

با دوستان فرزندتان و والدین شان تلفنی تماس بگیرید و با آنها ملاقات کنید و مطمئن شوید والدین آنها نیز درباره مضرات مصرف مواد مخدر، دود کردن سیگار و نوشیدن الکل سخن می گویند.

به فرزندتان کمک کنید تا میان عالم واقعیت و عالم مجازی تفاوت قائل شوند.

با فرزندتان برنامه تلویزیونی و فیلم سینمایی تماشا کنید و درباره تفاوت های میان عالم واقعیت و مجازی از آنها بپرسید.

مواد مخدری که نوجوانان مصرف می کنند عبارتند از: سیگار، الکل، ریتالین و ماری جوانا

چگونه می توانم از اعتیاد فرزندم به مواد مخدر و الکل پیشگیری کنم؟ مقطع دبستان برای گفت و گو درباره مواد مخدر و الکل زود نیست؟ چرا حفاظت از فرزندان مان از مواد مخدر و الکل در طول سال های تحصیل شان در مدارس اهمیت دارد؟

گذار: نخستین سال مقطع راهنمایی

این دوران شاید آسیب پذیرترین بخش زندگی نوجوانان باشد. در این دوران، فشار روانی با انتقام جویی و کینه ورزی توأمان می شود. آنان موهای شان را بلند می کنند یا از ته می تراشند. لباس های عجیب و غریب می پوشند. به موسیقی تند و پر سر و صدا گوش می دهند و هورمون های جنسی شان غلیان می کند.

بچه ها در این سن و سال بسیار کنجکاوند و مایل هستند هر چیزی که آنان را به اصطلاح بی خیال می کند امتحان کنند. برای پدران و مادران حیاتی است که تمام راه های ارتباطی را باز نگه دارند. اکثر اوقات که پدر و مادر سرگرم استراحت هستند خیال می کنند که بچه ها به کار خویش مشغولند، اما نمی دانند امکان دارد این آزادی به فاجعه بدل گردد.

گذار از مقطع دبستان به راهنمایی لحظه حساس و بحرانی است و کنترل و مدیریت اش هوشیاری فوق العاده ای می طلبد. ممکن است فرزندتان جوان به نظر برسد، اما اطرافیان اش می توانند او را در موقعیت های وسوسه انگیز قرار دهند.

احتمال آنکه کودکان در این سال مصرف مواد مخدر و نوشیدن الکل را تجربه کنند بسیار زیاد است. فرزند شما با تعداد زیادی کودک جدید روبرو می شود و تلاش خواهد کرد مورد قبول آنها واقع شود و موقعیت های جدید ایجاد کند. برای نخستین بار، فرزندتان با کودکانی روبرو خواهد شد که سیگار دود کرده اند و الکل نوشیده اند. دانش آموزانی که تازه به مقطع راهنمایی راه یافته اند فکر می کنند دانش آموزان سال های بالاتر آرام هستند و ممکن است برای مصرف مواد مخدر و نوشیدن الکل وسوسه شوند.

 • یکی از موادی که کودکان به آن معتاد می شوند مواد شیمیایی است. این مواد معمولا در خانه ها وجود دارند و اعتیاد کودکان به این مواد سبب صدمات جبران ناپذیر مغزی و . . . در آنها می شود
 • نتایج مطالعات نشان داده در سال 2007 میلادی 20 درصد از دانش آموزان مقطع راهنمایی تلاش کرده اند مواد شیمیایی را مصرف کنند. همچنین بررسی آمارها بین سال های 1998 تا 2007 میلادی نشان داده دانش آموزان مقطع راهنمایی که می دانند که اعتیاد به مواد شیمیایی می تواند سبب صدمات جبران ناپذیر مغزی و مرگ شود از 61 درصد به 54 درصد کاهش یافته است. این موضوعی نگران کننده است، چون نوجوانان فکر می کنند مواد شیمیایی اعتیاد آور و خطرناک نیستند. بنابراین، آگاه کردن دانش آموزان از خطرات و عوارض اعتیاد به مواد شیمیایی اهمیت زیادی دارد
 • برای اکثر دانش آموزان مقطع راهنمایی، تایید و ستایش همسالان یعنی همه چیز، فرزندتان ممکن است نسبت به شما احساس ناخوشایندی پیدا کند. او در حال ورود به دورانی است که احساس می کند حق دارد تصمیم بگیرد و با ارزش ها و هنجارهای شما بجنگد. در حالی که ممکن است فرزندتان تلاش کند با فشار به شما هویت اش را تثبیت کند و به چشم شما ژولیده به نظر رسد، بهتر است در زندگی همراه اش باشید و کمک اش کنید.
 • آگاه باشید که بدن فرزندتان درگیر تغییرات جسمی و روحی است. اخلاق و رفتارش به سرعت تغییر می کند و خسته می شود. اطلاعات تان را درباره دوران بلوغ کامل و با فرزندتان مدارا کنید.

برای کمک به فرزندتان در انتخاب بهترین ها در دوران بحرانی گذار از مقطع دبستان به مقطع راهنمایی باید:

 • به صراحت به او بگویید که نوشیدن الکل، دود کردن سیگار و مصرف ماری جوآنا ممنوع است.
 • مطمئن شوید او از تبعات منفی مصرف مواد مخدر، نوشیدن الکل و دود کردن سیگار آگاه است.
 • دوستان فرزندتان را در بازی ها، مسابقات ورزشی، تماشای فیلم و . . . بشناسید.
 • مطمئن شوید دوستان و فعالیت های آنلاین اش را می شناسید. به صفحه فیس بوک و وبلاگ اش سر بزنید و از سایت هایی که به آنها مراجعه می کند آگاه شوید.
 • برای شرکت در فعالیت های مدرسه پیش قدم شوید تا بتوانید به فرزندتان نظارت کنید.
 • میهمانی های خانوادگی برگزار کنید و در طول میهمانی مشکلات و نگرانی های خود را مطرح و حل و فصل کنید.
 • فرزندتان را درگیر فعالیت های خارج از مدرسه کنید و بزرگسالی امین و مطمئن را برای نظارت بر او انتخاب کنید.
 • به فرزندتان بیاموزید اماکنی که در آنها الکل می نوشند، سیگار دود و مخدر مصرف می کنند را ترک کند.
 • اگر فرزندتان به خانه دوست اش می رود، با والدین دوست فرزندتان گفت و گو کنید و مطمئن شوید در میهمانی الکل و مواد مخدر وجود ندارد.
 • ساعات منع رفت و آمد را وضع و اجرا کنید.
 • فرزندتان را تشویق کنید تا درباره تجربیات اش حرف بزند.

انتهای مقطع راهنمایی

در سال های جوانی، کودکان فرصت های گوناگونی برای مصرف مواد مخدر به دست خواهند آورد: آنها باید در مقابل فشارهای همسالان شان مقاومت نکنند و مصرف مواد مخدر را تجربه کنند یا باید در مقابل فشار همسالان مقاومت کنند و همچنان پاک باقی بمانند.

هفت توصیه زیر به شما کمک می کند تا به فرزندتان کمک کنید تا زندگی سالم و عاری از مواد مخدری داشته باشند:

درباره مصرف مواد مخدر و نوشیدن الکل کلی حرف نزنید. در گفت و گو با فرزندان جوان باید از مثال های واقعی استفاده کنید. موضوعاتی که می توانید با جوانان گفت و کنید عبارتند از: مصرف مواد مخدر برای یک بار نیز خطرناک است. می توانید خودتان را در موقعیت دشوار و خطرناک قرار دهید. هر کسی می تواند به مصرف کننده مخدر و معتاد بدل شود. ترکیب و مصرف مواد مخدر مرگبار است.

 1. به فرزندتان بگویید مصرف مواد مخدر و نوشیدن الکل آینده اش را تباه خواهد کرد. به او بگویید اعتیاد به مواد مخدر اجازه تحصیل در دانشگاه و یافتن شغل را نخواهد داد.
 2. با فرزندتان گفت و گو کنید و به او بگویید توانایی رهبری و دور نگه داشتن دوستان اش از مواد مخدر و الکل را دارد.
 3. فرزندتان را تشویق کنید به دیدار افرادی برود که مواد مخدر و الکل صدمات زیادی به آنها زده اند.
 4. نوجوانان ایده آلیست هستند و از شنیدن روش هایی که می توان به وسیله آنها دنیا را به مکان بهتری بدل کرد لذت می برند. به فرزندتان کمک کنید تا به صورت داوطلب در موسسات خیریه فعالیت کند.
 5. از اخبار رسانه ها برای آغاز گفت و گو استفاده کنید. اگر درباره تصادفی می خوانید که عامل اش مصرف مواد مخدر است در گفت و گو با فرزندتان آن را بیان کنید.
 6. تعریف از فرزندتان او را خوشحال می کند و فرصت های جدیدی برایش ایجاد می کند. اجازه دهید فرزندتان بداند او دیده و قدردانی می شود. به او بگویید که مصرف مواد مخدر توسط او شما را عمیقا ناراحت می کند.

مواد مخدری که فرزندتان مصرف می کنند عبارتند از: سیگار، الکل، داروهای تجویز شده توسط پزشک مانند ریتالین، ویکدین، ماری جوآنا، ال اس دی، کتامین، هروئین، کوکائین، کرک ، اکستازی و . . .

فرهنگ دانشگاه

هنگامی که شما فرزندتان را برای ورود به دانشگاه آماده می کنید، شما می توانید او را راهنمایی کنید تا از مواد مخدر و الکل بپرهیزد و از فشار همسالان نترسد.

دکتر آملیا آریا، دانشمند انستیتو مطالعات درمان اعتیاد آمریکا می گوید:” لزومی ندارد هر هفته به او سر بزنید و عصبانی اش کنید. طوری رفتار کنید که بداند به زودی برمی گردید. “

پایان مقطع دبیرستان

 • شرایط ایده آل آن است که در طول دوران تحصیل فرزندتان در مقاطع راهنمایی و دبیرستان با او درباره مواد مخدر و الکل گفت و گو کرده باشید. نتایج بررسی های دانشمندان نشان داده دانش آموزان دبیرستانی که الکل می نوشند سه برابر بیشتر از همسالان شان در زمان تحصیل در کالج به الکل معتاد می شوند.
 • هرگز نوشابه الکلی نخرید تا به فرزندتان کمک کنید تا زندگی عاری از مواد مخدر و الکل داشته باشد. اگر فرزندتان در دوران تحصیل در مقطع دبیرستان الکل می نوشد بگذارید تا با تبعات کارش روبرو شود. دکتر آملیا آریا می گوید:” به فرزندتان کمک کنید تا مصرف الکل را کنار بگذارد، در غیر این صورت در دوران تحصیل در کالج به این ماده وابسته خواهد شد. “
 • همیشه راهی برای گفت و گو باقی بگذارید. دکتر آریا معتقد است:” این کار به فرزندان اطمینان می دهد که می توانند از حمایت شما بهره مند شوند” فرزندتان باید بداند بلافاصله پس از مواجه شدن با شرایط دشوار می تواند به شما مراجعه کند. برای فرزند دانشجویتان منبع و ماخذ باشید تا یک راست به شما مراجعه کند.
 • از فرزندتان درباره همکلاسی ها، علایق اش، روابط دوستانه اش و . . . در دبیرستان بپرسید.
 • به سلامت روح و روان فرزندتان اهمیت دهید و علایم و نشانه های ابتلاء به دلشوره، اضطراب و افسردگی را جدی بگیرید. پروفسور جان لاین براد، استاد مدرسه روان پزشکی دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی می گوید:” 18 تا 25 سالگی دوران تعیین کننده ای است. بروز کوچکترین اختلال روانی را باید جدی گرفت و به متخصص مشاور و روان پزشک مراجعه کرد. ” رابطه مستقیمی میان اخلالات روحی روانی و اعتیاد به مواد مخدر و الکل وجود دارد. مراکز مشاوره کالجی که فرزندتان در آن تحصیل می کند را شناسایی و به فرزندتان معرفی کنید.

مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک در خوابگاه

متداول ترین مخدر در خوابگاه ها ماری جوآناست، اما میزان مصرف غیر قانونی داروهای ضد درد، آرام بخش ها و محرک ها به شدت افزایش یافته است. گرچه داروهای تجویز شده توسط پزشک می تواند جان بیماران را نجات دهد، اما مصرف غیر قانونی آنها مخرب است. والدینی که گمان می کنند مصرف این داروها به فرزندشان کمک می کند نمی دانند:

 • مصرف داروهای ضد درد مانند مصرف هروئین است. (به دلیل وجود مواد مشابه)
 • والدین و مدیران کالج ها باید از مصرف بنزودیازپین ها توسط دانشجویان – گروهی از داروهای تجویز شده توسط پزشک هستند که برای کاهش اضطراب مصرف می شوند- جلوگیری کنند. نام برخی از داروهای این گروه عبارتند از: آلپرازولام، کلونازپام، دیازپام، فلورازپام، لورازپام، تمازپام و تریازولام
 • عوارض جانبی مصرف این داروها عبارتند از: بی خوابی، زجر شدید عاطفی، خواب آلودگی، احساس دست و پا چلفتی بودن، از میان رفتن توانایی یادگیری، گیجی، عدم تشخیص موقعیت، فراموشی، افسردگی، بیقراری و توهم
 • داروها در نگاه اول ممکن است مشابه یکدیگر باشند، اما مصرف کم و زیاد آنها می تواند مرگبار باشد.

کدام دسته از نوجوانان احتمال ابتلا به اعتیاد را دارند:

۱-  افرادي كه والد يا والدين مبتلاء به اعتياد دارند.

۲-  افرادي كه در كودكي ، قرباني آزار و اذيت ديگران قرار گرفته اند.

۳-  افرادي كه ترك تحصيل كرده اند.

۴-  افرادي كه از مدرسه فرار كرده اند.

۵-  افرادي كه اعمال خشونت بار و يا تخلّف در رفتار دارند.

۶-  افرادي كه اقدام به خودكشي كرده اند.

در خصوص پيشگيري ، بديهي است كليه متغيرهايي كه در امر تكوين و پيدايش اعتياد و قاچاق مواد مخدر دخيل هستند ، بايستي زمينه هاي تاثير گذاريشان كاهش يافته و رفته رفته خنثي گردد تا ضريب اطمينان قابل اعتمادي براي پيشگيري از اعتياد و قاچاق مواد مخدر فراهم گردد.

مهمترين استراتژهای پيشگيری از اعتياد كه درجهان از آنها استفاده مي‌شود عبارتند از :

۱-  آگاهسازي افراد در مورد خطرات و مضرات مواد.

۲-  افزايش مهارت‌هاي زندگي مانند مهارت تصميم گيري، حل مسئله، ارتباطات اجتماعي .

۳-  تقويت فعاليت‌هاي جايگزين به جاي مواد براي ارضاي نيازهاي رواني اجتماعي نوجوانان وجوانان.

۴-   مشاوره و مداخلة حين بحران، دربحران‌هاي مختلف در طول زندگي .

۵-   ارتقاء فرهنگي و مذهبي.

۶-   تقويت قوانين و مقررات مبارزه با مواد .

۷-   درمان معتادان براي جلوگيري از سرايت اعتياد.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.