اخبار و جشنواره ها

نشانه های افسردگی در نوجوانان

افسردگی، نوعی اختلال خلق یا اختلال عاطفی در افراد است که به کمک مجموعه علایمی که در رفتارهای کلامی و غیرکلامی انسان، براساس شرایط محیطی و یا برخی تغییرات فیزیولوژیک منعکس می‌گردد، شناخته می شود. افسردگی یک بیماری بسیار رایج در نوجوانان است. حدود بیست درصد از نوجوانان قبل از رسیدن به بزرگسالی، افسردگی را تجربه می کنند. این یک آمار نگران کننده است. افسردگی فقط بر بزرگسالان تاثیر نمی گذارد. نوجوانی یکی از آسیب پذیرترین دوران زندگی است، به ویژه اگر این دوره انتقال از کودکی به بزرگسالی با افسردگی نیز همراه باشد. بیش از ۶۰ درصد نوجوانان هیچ گاه برای مقابله با افسردگی خود کمکی دریافت نمی کنند؛ در حالی که کمک به نوجوانان برای این که بتوانند با موفقیت افسردگی خود را برطرف کنند بسیار آسان است. وجود یک نوجوان افسرده در خانواده می تواند مشکلات زیادی به همراه داشته باشد. همین حالا با استفاده از تست آنلاین افسردگی می توانید نسبت به تشخیص افسردگی اقدام نمایید. برخی مطالعات نشان می دهد که تقریبا از هر چهار نفر، قبل از نوزده سالگی، افسردگی را تجربه می کنند. اگر فکر می کنید فرزند یا نوجوان شما افسرده شده است، هر چه زودتر برای گرفتن کمک از افراد متخصص اقدام کنید. هر چه مشکل طولانی تر و ادامه دارتر شود، بیشتر احتمال دارد که زندگی کودک شما را مختل کند و به یک مشکل بلند مدت تبدیل شود. با جعبه ابزار ذهنی همراه باشید.

نشانه های افسردگی در نوجوانان

نشانه های افسردگی در نوجوانان

افسردگی در نوجوانان، کمی متفاوت از بزرگسالان خود را نشان می دهد. لیست زیر می تواند به شما کمک کند، افسردگی نوجوان تان را تشخیص دهید. البته مجموعه ای از این علائم با هم معنی افسردگی می دهد و برای تشخیص درست افسردگی در نوجوان باید بیشتر این علائم، نه یکی و دو تا، وجود داشته باشند. مهم تر این که در نهایت تشخیص قطعی، بر عهده روانپزشک یا روانشناس بالینی است نه شما.


مقاله مرتبط: افسردگی در دوران نوجوانی


خلق پایین و یا غم و اندوه دائمی

نوجوان افسرده، که گاهی به مدت چند هفته دچار غم و ناراحتی می شود. در این دوره ممکن است در ساعات مختلف روز یا روزهای مختلف، تغییراتی جزئی در روحیه او دیده شود، ولی به طور کلی با وجود عوض شدن موقعیت و شرایط محیطی، حالت غمگینی او همچنان باقی می ماند. گاهی تشخیص این غمگینی دائمی، آسان نیست. خود دختر یا پسر گاهی نمی خواهد به تغییر روحیه و احساس ناراحتی خود اعتراف کنند و آن را مخفی نگه می دارند. ممکن است اشکالات رفتاری دیگری در نوجوان افسرده وجود داشته باشد که روحیه غمزده را از دید ما مخفی کند؛ مانند سخت کنار آمدن با هر چیز و هر کس، نافرمان بودن و حتی اخلال گری. باید گفت که هر نوجوان مشکل ساز و یا اخلال گر افسرده نیست، اما تعداد قابل توجهی از آنان دچار افسردگی هستند. گاهی افسردگی با نگرانی همراه است و به صورت دردهای مختلف و به خصوص درد معده و سر درد که از نظر پزشکی قابل توجیه نیستند، بروز می کند و در این حالت ممکن است والدین شدیدا نگران شوند و تمام توجه آنان به پیدا کردن علت جسمی معطوف شود و وجود غمگینی مداوم وی را از نظر دور بدارند. اگر یک نوجوان در زندگی شما به طور پیوسته دارای خلق پایین می باشد، بهتر است به وی نزدیک شوید و از او بپرسید چه احساسی دارد؟ صحبت کردن درباره احساسات و روحیات می تواند برای آنها مفید باشد.

تحریک پذیری و تحمل نکردن نظرات دیگران

این علامت بسیار رایج افسردگی است. تحریک پذیری می تواند به عنوان رفتاری قالب در نوجوانان افسرده باشد. با این حال، اگر متوجه تغییر در خلق و خوی آنها شدید، بهتر است که با آنها صحبت کنید. ممکن است این رفتار به دلیل این باشد که روز خوبی در مدرسه نداشته اند و لزوما به دلیل افسردگی نباشد.


مقاله مرتبط: آموزش برخورد با نوجوانان


مشکلات تحصیلی

نوجوانانی که عملکرد تحصیلی آنها به میزان شایان توجهی کاهش پیدا می کند، ممکن است در حوزه های دیگری از زندگی شان نیز به احساس استیصال دچار شوند. برخی نوجوانان در زمینه تمرکز در کلاس درس یا گذراندن امتحان ها به مشکل دچار می شوند. گاهی هم تصمیم به ترک تحصیل، نشانه افسردگی است.

افسردگی نوجوانان و مشکلات تحصیلی

انزوای اجتماعی

نوجوان افسرده ممکن است کمتر از قبل معاشرتی باشد و یا فقط با تعداد محدودی از دوستان خود در ارتباط باشد. در این دوره ممکن است به ارتباط با گروه های خاصی گرایش پیدا کند که والدین باید به این موضوع بسیار توجه کرده. زیرا نوجوانان از دوستان خود بسیار تاثیر می گیرند. ارتباط او با خانواده و دوستان کمرنگ می شود. نوجوان ممکن است از حضور در جمع های خانوادگی و مراسم ها اجتناب کند. نوجوانی که پیش از این زمان زیادی را با دوستان خود می گذراند، اکنون ممکن است بیشتر زمان خود را در تنهایی و بدون انجام فعالیت خاصی بگذرانند. نوجوان ممکن است دیگر نخواهد احساسات خود را با دیگران در میان بگذارد، و باور داشته باشد که در این دنیا تنها است و هیچ کسی وجود ندارد که به حرف های او گوش دهد و یا حتی به او اهمیت دهد. نوجوان ممکن است ناگهان انگیزه خود را برای حفظ روابط دوستانه خود از دست داده و از دیدن دوستان و صحبت کردن با آنها دست بکشد.

کاهش لذت

فراوانی بالای هیجان های منفی به خصوص احساس غم مداوم، خلق مضطرب، احساس تهی بودن، ناامیدی، بدبینی و از دست دادن علاقه یا لذت نبردن از سرگرمی هایی که هر شخصی از آن لذت می برد، مهم ترین علامت افسردگی است. در این زمینه آنچه در نوجوانان و بزرگسالان می بینیم گاهی متفاوت است. بزرگسالان با گوشه گیری و انزوا این هیجان ها را بروز می دهند، اما بعضی از نوجوانان با پرخاشگری و تحریک پذیری.

نشانه های خودکشی

اگر نوجوانی از خودکشی صحبت کند یا درباره آن چیزهایی بنویسد، این عمل باید جدی تلقی شود. افکار خودکشی، ضرورتا خطرناک نیستند، اما نشان می دهند که نوجوان احساس استیصال یا افسردگی می کند. اگر تصور کنیم که صحبت از خودکشی تنها به قصد جلب توجه بیشتر انجام می گیرد، اشتباه بودن این تصور، خطرناک است؛ زیرا ممکن است موجب فاجعه ای جبران ناپذیر شود.

اثرات منفی افسردگی نوجوانان

اثرات منفی افسردگی نوجوانان فقط به حال و هوای ناراحت کننده ختم نمی شود، بلکه در همه زمینه های زندگی فرد این اثرات قابل مشاهده است و باید با دیدن این نشانه ها و بررسی آن به نوجوانان کمک کنیم. تعدادی از این عوامل را بررسی می کنیم.

مشکلات در مدرسه

افسردگی باعث کاهش انرژی و تمرکز نوجوان می شود و ممکن است نوجوان علاقه خود را به حضور در مدرسه از دست دهد و باعث افت تحصیلی وی شود ، حتی دانش آموزی که در تحصیل موفق بوده است.

فرار کردن

ممکن است نوجوان افسرده از خانه فرار کند یا در مورد آن صحبت کند. این نشانه ایی است برای درخواست کمک از سوی نوجوان و باید به آن توجه شود.

سوء استعمال الکل و مواد مخدر

در دوران افسردگی گرایش به سمت مواد مخدر و الکل افزایش می یابد. که این کار نه تنها کمکی به وضع موجود نمی کند بلکه باعث بدتر شدن اوضاع نیز می شود. و والدین باید به این مورد توجه ویژه ایی داشته باشند و بتوانند به خوبی مهارت های پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان را یاد بگیرند.

اعتیاد به اینترنت

نوجوانان برای فرار از مشکلات خویش ممکن است زمان زیادی را پای کامپیوتر گذرانده که باعث تنهایی و انزوای بیشتر شده و ممکن است آن ها افسرده تر شوند.

خشونت

برخی از نوجوانان افسرده مخصوصا آن هایی که خود در محیط خشونت آمیز بوده اند، ممکن است به رفتار های خشونت آمیز روی بیاورند . این رفتار ممکن است در شدت های مختلف بروز دهد.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.