اخبار و جشنواره ها

چرا باید دشمن خود را دوست بداریم؟!

ما همه در زندگی دشمنانی داریم. افرادی که از این که به ما درد و بدبختی وارد کنند لذت می برند. گاهی اوقات ظهور یک دشمن در اثر بعضی تفاوت های شخصیتی شماست و بعضی مواقع حتی به تفاوت های شخصیتی منجر می شود. گاهی هم افراد بدون هیچ دلیل مشخصی از شما متنفر می شوند. صرف نظر از اینکه این دشمنی چگونه به وجود آمده است، دلایل زیر را در نظر بگیرید و ببینید که چرا باید قدر دشمنان خود را بدانید. این مقاله از جعبه ابزار ذهنی، نه تنها به شما نشان می دهد که چطور از دست دشمنان خود عذاب نکشید، بلکه حتی بیان می کند که چگونه عشق به آنها را در خود پرورش دهید.

چرا باید دشمن خود را دوست بداریم؟!

این یک تمرین عملی برای مدیریت خشم است

اگر صادقانه نگاه کنیم، دشمنان شما بهترین افرادی هستند که به شما کمک می کنند مدیریت خشم داشته باشید. به همان نسبت که دشمنان شما راهی برای شعله ور کردن خشم در شما دارند، به همان نسبت هم می توانند به شما در تلاش برای کنترل این خشم کمک کنند. شما نمی توانید از دست کسی که دوست دارید عصبانی شوید و فقط در همان زمانی که شما واقعا عصبانی و ناراحت می شوید، یاد می گیرید که چگونه آن را مدیریت کنید. مدیریت خشم زمانی موثرتر است که تمرین شود نه اینکه در حد حرف و نظریه بماند. دشمنان شما مانند درمانگرانی هستند که  شما ناخواسته به آن ها نیاز دارید. هرچقدر که می خواهید از آنها متنفر باشید، همان قدر آنها به شما فرصتی می دهند تا تکانه خشم خود را کنترل کنید.


مقاله مرتبط: آموزش مدیریت خشم به کودکان


این یک فرصت برای رقابت سالم است

ممکن است ندانید، اما دشمنان شما رقبای بزرگی محسوب می شوند که به شما کمک می کنند یاد بگیرید چگونه به مهار رقیب خود بپردازید. در واقع شما انگیزه ای برای رقابت پیدا می کنید و این می تواند راهی طولانی برای پیروزی شما باشد. با این حال، لازم است به یاد داشته باشید وقتی که در حال رقابت هستید به نسخه بدتری از خودتان تبدیل نشوید. رقابت در برابر دشمن نیاز به مهارت دارد و شما باید اطمینان حاصل کنید که به خود و یا اخلاقیات و وجدان خود خدشه ای وارد نمی کنید. رقابت سالم همه آن چیزی است که برای خلاصی از این عرصه به آن نیاز دارید.

 نظرات منفی آنها می تواند به پیشرفتی غیرمنتظره در شما کمک کند

این یک واقعیت است که دشمنان شما هرگز از خوبی شما نمی گویند. با این حال، به همان اندازه که آنها ممکن است از روی  نفرت در مورد شما صحبت کنند، به همان اندازه هم ممکن است بعضی چیزهایی که می گویند حقیقت داشته باشد. پس هوشمندانه است که هر زمان که چیزی تند و زننده درباره خودتان  از یک دشمن می شنوید، یک گام به عقب بردارید و خودتان را ارزیابی کنید. این شانس وجود دارد که آنچه که  این دشمن می گوید درست باشد و مواجهه با این واقعیت یک گام مهم در کمک به شما برای تبدیل شدن به یک فرد بهتر شود. این یک تایید دیگر بر این واقعیت است که دشمنان می توانند به روش خودشان یک درمانگر باشند.

نظرات منفی دیگران

 دشمنان نیز می توانند متحدانی قدرتمند باشند

دوست داشتن دشمنانتان همچنین می تواند تلاشی برای برقراری ارتباط و برقراری صلح با آنها باشد. در نهایت، اگر شما قادر به ایجاد برخی زمینه های مشترک هستید، شما در یافتن دوستی دیگر موفق شده اید. و کیست که به دوست احتیاج نداشته باشد؟ این مسئله همچنین به شما کمک می کند که روی رقابت طولانی مدت با افراد کار کنید. شما می توانید مهارت های بین فردی خود را بهبود ببخشید، و این می تواند یک امتیاز بزرگ باشد.

 به شما توانایی می دهد مثبت گرا شوید

به نظر می رسد که در بسیاری از منفی بودن ها، یک نقطه مثبت نیز همیشه سر باز می کند. گاهی اوقات دانستن این واقعیت که شما دشمنانی دارید، به شما کمک می کند تا روی بسیاری از نقاط مثبت و چیزهای خوبی که در زندگی شما وجود دارد تمرکز کنید. بسیاری از ما، اغلب، توجهی به ارزش های زندگی نداریم که این امر می تواند منجر به نگرانی و درگیری ما با دشمنانمان شود.


دسته بندی مرتبط: روانشناسی مثبت گرا


ممکن است فقط  یک سوء تفاهم باشد

گاهی اوقات، دلیل اینکه شما یک دشمن دارید ممکن است یک چیز بسیار بی ضرر باشد. شما ممکن است علت این رابطه شکست خورده را ندانید و دشمن شما به کامل کردن این تصویر کمک می کند. خیلی ساده نزدیک شدن به آنها به شما کمک خواهد کرد که دلیل شکست را بفهمید. این، به نوبه خود، می تواند به شما کمک کند تا با بهبود روابط خود، سوء تفاهمات را برطرف کرده و روی آنها کار کنید.

یاد می گیرید که قدر عشق را بدانید

یادآوری ثابت این واقعیت که دشمنانی وجود دارند، به شما کمک خواهد کرد قدر کسانی که شما را دوست دارند بیشتر بدانید. عشق و نفرت دو احساس متضاد هستند و ممکن است یکی برای لحظه ای دیگری را تحت الشعاع قرار دهد. با این حال، در حالی که همیشه دشمنانی خواهید داشت، همیشه هم افرادی که شما را دوست دارند، وجود خواهند داشت. این افراد باید برای آنچه برای شما انجام می دهند قدردانی شوند. پس هرگز اجازه ندهید که نفرت شما از دشمنان شما جای این را بگیرد.

آیا واقعا به نفرت نیاز دارید؟

حقیقت این است که دشمنان فقط احساسات سمی را به ارمغان می آورند و واکنش های بدی از شما  را منجر می شوند. اگر شما واقعا یک زندگی موفق می خواهید، نمی توانید این همه چمدان را به اصطلاح با هم حمل کنید.

نفرت بد است و شما باید تمام تلاشتان را به کار گیرید تا از شر آن خلاص شوید. این یک واقعیت شناخته شده است که هیچ کس نمی تواند در زندگی پیشرفت کند اگر بار عاطفی متقاوتی را به طور مداوم به یدک بکشد. و خوب، نفرت بزرگترین  و سنگین ترین بار عاطفی می باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.