اخبار و جشنواره ها

روانشناس کودک در جنوب تهران

کودکان و نوجوانان به دلیل حساسیت‌ های ویژه‌ ای که در هر سنی دارند، ممکن است نیازها و خواسته‌ های متفاوتی داشته باشند و در عین حال والدین نیز انتظارات و خواسته‌ هایی از آنان داشته باشند، پس مشاوره کودک و نوجوان می‌ تواند این نیازها و خواسته‌ ها را هماهنگ نماید. مرکز مشاوره و روانشناختی ما با کادری مجرب و حرفه ای آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

روانشناس کودک در جنوب تهران

کودکی و نوجوانی دو سن بسیار مهم در رشد فرد است. برای اینکه زندگی فرد در دوره های آتی زندگی با موفقیت و شادی همراه باشد باید فرد در این دو دوره از برنامه و تربیت هدفمندی برخوردار باشد. تربیت در دوران نوجوانی به مثابه ساختمانی رفیع است که روی پایه عظیم کودکی قرار می گیرد. کودکی در علم روانشناسی در واقع دوره یادگیری بهترین و عمیق ترین و در عین حال ساده ترین و اساسی ترین اصول بقا و حیات فرد است. روانشناسی کودک و روانشناسی نوجوان و تربیت در کودکی عمدتا تا یک سالگی به صورت غیر مستقیم و بعد از آن به صورت مستقیم همراه با روش های غیر مستقیم انجام می شود. روانشناسی کودک و نوجوان از پیچیدگی زیادی برخوردار است، در این دو دوره مهم، شخصیت اصلی فرد و ناخودآگاه فرد شکل می گیرد. به همین دلیل شالوده باورها در این دو دوره به مرور به اعماق ذهن میرود و فرد تا مدت ها با این باورها به زندگی خود ادامه می دهد. برای تربیت بهتر کودک و کمک به رشد و بالندگی فردی او در آینده راهنمایی های مشاوره روانشناسی کودک و نوجوان بسیار موثر و حیاتی است. تربیت و شکل دهی صحیح کودکان یک هنر زندگی است که همه باید آن را بیاموزند.


برای دریافت وقت مشاوره با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید:  ۲۲۰۰۶۶۰۸ – ۲۲۶۰۵۴۴۱ – ۲۲۶۴۲۱۷۸


اصـول روانشناسی و مشاوره کودک و نوجوان

محققان در مطالعات روانشناسی کودک به این نتیجه رسیده اند، کودک از هر محرکی برای یادگیری بیشتر استفاده می کند و با سرعت بسیار زیاد رشد فیزیکی خود را ادامه می دهد. روانشناسی کودک در این دوره بر یادگیری و فرایندهای یادگیری در این دوره استوار است. در این زمان کودک ساختار روانی خود را ابتدا بر اساس حس و سپس ادراک می سازد و هنوز خبری از باورها و شناخت های عمیق نیست، در این دوره کودک می آموزد چگونه از خطر، خود را به دامان والدین بیندازد و برای تامین غذا و دیگر نیازهای اساسی رشد به آنها پناه بیاورد. روانشناسی کودک و نوجوان بیان می دارد روان کودک در این دوره بسیار آسیب پذیر است و هر نوع رفتار فاقد ارزش تربیتی برای کودک موجب بر هم خوردن تعادل عاطفی او در نوجوانی و یا حتی کودکی می شود. از این رو روانشناسی کودک و نوجوان در این دوران بر تربیت صحیح به همراه مراقبت همیشگی و همه جانبه از سلامتی کودک استوار است. در زیر برخی از نکات تربیتی مهم در دوران کودکی را بیان کرده ایم.

نکاتی تربیتی از دید روانشناس کودک

 • رعایت ثبات در رفتار با کودک به این معنا که والدین به اصول تربیتی پایبند باشند که موجب ایجاد نوعی امنیت خاطر در کودک شود.
 • به عنوان پدر و مادر اصول یکسانی داشته باشید تا فرزند شما در یادگیری اصول دچار دوگانگی نشود.
 • در حضور کودک خود مودب باشید و این خود معلم خوبی برای کودک است.
 • برای ارتباط برقرار کردن با کودک از شیوه گوش دادن فعال استفاده کنید.
 • برای فرزندتان الگوی مناسبی باشید و آنچه را که خود به آن عمل می کنید را از کودک خود بخواهید.
 • برای کودک محدودیت هایی در آزادی قرار دهید تا مطابق یک اصول درست و منطقی مهارت های زندگی را بیاموزد.
 • همه خواسته های کودک لازم نیست برآورده شود و بهتر است همه درخواست ها از کانال بررسی منطقی عبور کند.
 • در مورد شکست های کودکان خود میانه رو باشد و موفقیت ها را زیاد بزرگ نکنید و شکست ها را هم بزرگ نکنید.

روانشناسی کودک و نوجوان بیان می دارد که در دوران نوجوانی اصول اولیه باورها و اصول زندگی فرد بر اساس شالوده روانی شکل گرفته در دوران کودکی، شروع به ایجاد شدن می کند. بر اساس روانشناسی کودک و نوجوان در دوران نوجوانی سرعت یادگیری مستقیم بسیار بیشتر می شود و نوجوان بر اساس تغییرات شگرفی که در ساختار ذهنی او ایجاد می شود شروع به تکمیل کردن تربیت دوران کودکی می کند، در ادامه روانشناسی کودک و نوجوان، نوجوان باورها را می سازد، باورها در تمام جنبه های زندگی در این دوران شکل می گیرد. از نظر روانشناسی کودک و نوجوان، در دوران نوجوانی لوب پیشانی مغز که مسئول کنترل تکانه های رفتاری است شروع به رشد می کند و این بخش از مغز در واقع بخشی است که از همه قسمت های مغز دیرتر تکامل می یابد. از این رو رفتارهای نوجوان در این دوره بسیار عجیب و غیر عادی می نماید. در روانشناسی کودک و نوجوان می خوانیم که مغز نوجوان در جستجوی شناخت روابط خود با دنیای اطراف است و به همین دلیل بسیاری از رفتارهای عجیب را برای تجارب جدید مورد استفاده قرار می دهد. در مغز نوجوان نوعی الگوریتم اتفاقی در حال جریان است که الگوریتم نهایی تکانه های رفتاری را تعیین می کند. به همین دلیل رفتارهای نوجوانان در این سن بسیار بسیار غیر قابل پیشبینی است. ولی موهبت بزرگ روانشناسی کودک و نوجوان، در این سن همین الگوی رشد در لوب پیشانی است. بر این اساس روانشناسی نوجوان بسیار از روانشناسی کودک پیچیده تر است، علی رغم اینکه برخی الگوهای ثابت رفتاری در فرد وجود دارد که حاصل از تربیت دوران کودکی است و همین الگوها وسیله ای برای پایدار شدن الگوریتم رشد در نوجوان می شود که مشاوران را برای کمک به نوجوان یاری می کند و گذر از این دوره را آسان می کند.


برای دریافت وقت مشاوره با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید:  ۲۲۰۰۶۶۰۸ – ۲۲۶۰۵۴۴۱ – ۲۲۶۴۲۱۷۸


ارتباط مؤثر بین فرزندان و والدین

ارتباط موثر بین فرزندان و والدین از اولین شروط سلامت روان برای فرزندان است.
این ارتباط باید در کودکی شکل بگیرد و در نوجوانی با احترام ادامه یابد تا حدی که فرزند بتواند با پدر و مادر خود به راحتی حرف بزند در عین حال از دایره احترام پا به بیرون نگذارد.

 • مهم‌ ترین نشانه‌ های رابطه مؤثر بین والدین و فرزندان چیست؟
 • در صورتی که روابط والدین و فرزند از ابتدا درست ایجاد نشده باشد می‌ توان آن را اصلاح کرد؟
 • خواهر و برادر چه نقشی در ایجاد رابطه مؤثر و یا تخریب آن دارند؟

برقراری ارتباط مؤثر فرزندان با والدین

برقراری ارتباط مؤثر فرزندان با والدین

در برقراری ارتباط مؤثر با فرزندان مسلماً نقش والدین مهم‌ تر و حیاتی‌ تر است. پذیرش کودکان و نوجوانان پلی ارتباطی است که مهارت‌ های ارتباطی را به آنها می‌ آموزد و به تقویت هوش هیجانی و حس اعتماد به‌ نفس می‌ انجامد.

 • آیا لزوماً نداشتن ارتباط مؤثر با والدین، فرزندان را به سمت ناهنجاری‌ ها سوق می‌ دهد؟
 • آیا برای اینکه فرزندمان با ما در ارتباط باشد باید به او اجازه دهیم هر چیزی را بگوید؟
 • چطور می‌ شود از نوجوانانی که تودار هستند و مسائل شان را در میان نمی‌ گذارند محافظت کرد؟

برای دریافت وقت مشاوره با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید:  ۲۲۰۰۶۶۰۸ – ۲۲۶۰۵۴۴۱ – ۲۲۶۴۲۱۷۸


تربیت جنسی کودک

تربیت جنسی کودک در کشور ما آنگونه که لازم است جدی گرفته نمی شود، حال آن که از بخش های مهم تربیت آنها است. برخی از والدین تصور می کنند که نیاز نیست هیچ اقدامی در رابطه با تربیت جنسی کودک خود انجام دهند و به مرور زمان او خود برخی از مسائل را می فهمد.
اگر کودک شما در زمان نامناسب و به نادرستی با مسائل جنسی آشنا شود، این مسئله در زندگی او مشکلاتی ایجاد خواهد کرد. تربیت جنسی فرزندان خود را جدی بگیرید!

نکاتی درباره تربیت جنسی فرزندان از دید روانشناس کودک

 • در چه سنی باید با کودک در رابطه با مسائل جنسی صحبت کرد؟
 • اگر فرزند ما درباره یه مسئله جنسی از ما سوال بپرسد چگونه به او جواب دهیم؟
 • فرزندم ۱۲ ساله است، آیا باید درباره روابط زناشویی به او چیزی بگویم؟
 • آموزش های لازم برای پیش گیری از کودک آزاری چیست؟
 • چگونه به کودکم توضیح دهم که اجازه ندهد کسی به اندام خصوصی اش دست بزند؟

چند روانشناس کودک مرکز روانشناسی ذهن آرا

[tmm name=”13066″]

تماس با ذهن آرا

روانشناس کودک در جنوب تهران

کودکان و نوجوانان به دلیل حساسیت‌ های ویژه‌ ای که در هر سنی دارند، ممکن است نیازها و خواسته‌ های متفاوتی داشته باشند و در عین حال والدین نیز انتظارات و خواسته‌ هایی از آنان داشته باشند، پس مشاوره کودک و نوجوان می‌ تواند این نیازها و خواسته‌ ها را هماهنگ نماید. مرکز مشاوره و روانشناختی ما با کادری مجرب و حرفه ای آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد. برای دریافت خدمات گسترده و تخصصی روانشناسی با متخصصین ما در تماس باشید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.