اخبار و جشنواره ها

لاموتریژین، داروی ضدصرع

لاموتریژین یک داروی ضدصرع است که به آن ضدتشنج هم می گویند. این دارو به تنهایی و گاهی همراه با داروهای دیگر برای درمان حملات صرع در افراد بالغ و کودکان بزرگتر از 2 سال استفاده می شود. این دارو همچنین برای کاهش حملات روانی در افراد بزرگسالی که دارای اختلالات دوقطبی هستند به کار می رود. لاموتریژین ممکن است برای اهداف دیگری غیر از آنچه که در این راهنمای دارویی استفاده می شود به کار رود.

راهنمای کلی

این دارو ممکن است باعث حساسیت های شدید پوستی در کودکان و افرادی که به داروهای صرع حساسیت دارند، شود. احتمال ایجاد این حساسیتهای شدید پوستی بسیار زیاد است، در صورتی که شما لاموتريژين را به همراه اسیدهای بخارزا(Depakene) یا (Depakote)Divalproex استفاده کنید.
در صورت مشاهده تب، گلودرد، غده های متورم، سردرد به همراه سوزش شدید، ورم پوست، خارش پوست سریع به پزشک مراجعه کنید. در صورت قطع داروی لاموتريژين به خاطر حساسیت های شدید پوستی، ممکن است در آینده دیگر نتوانید از این دارو استفاده نمایید.
شما ممکن است به خاطر مصرف این دارو تمایل به خودکشی پیدا کنید. شما باید طبق یک جدول زمانی معین مرتبا توسط پزشک معالج معاینه شوید و هرگز این زمانها را فراموش نکنید.

در صورت مشاهده علایم جدید یا نشانه هایی از بدترشدن وضعیت شما، مثل: تغییر رفتار و یا حالت روحی، افسردگی، نگرانی، احساس پریشانی، حالت خصمانه، بی قراری، دارای حرکات بیش از اندازه (جسمی یا روحی)، تفکر در مورد خودکشی یا صدمه به خود زدن، سریعا پزشک معالج را مطلع کنید.

هیچ گاه لاموتریژین را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید، حتی اگر احساس می کنید که بهتر شده اید. چون قطع ناگهانی آن ممکن است حملات صرع را افزایش دهد. شما باید کم کم دارو را قطع کنید. اگر با مصرف لاموتريژين بدتر شدید یا این که تعداد حملات صرع در شما همچنان زیاد بود، دکتر خود را مطلع سازید. همیشه کارت ID یا دستبند هشدار پزشکی خود را به همراه داشته باشید تا در موارد ضروری نشان دهنده این باشد که شما در حال مصرف لاموتريژين هستید. هر پزشک- دندانپزشک و ماموران اورژانس روش های درمان صحیح تری را به کار می گیرند در صورتی که بدانند که شما از داروی صرع استفاده می کنید.

لاموتريژين دارای عوارض جانبی می باشد که باعث کاهش در بینایی یا واکنش های بدن می شود. پس دقیق باشید اگر شما رانندگی می کنید یا هر کاری که نیاز به هوشیاری و دید کامل دارد را انجام می دهید.

مصرف لاموتریژین در دوران بارداری خطر ایجاد بچه لب شکری یا دارای شکاف کام را افزایش می دهد. پس دکتر را از باردار بودن خود یا اگر تصمیم به بارداری دارید مطلع سازید.

قبل از مصرف لاموتريژين چه چیزهایی را باید برای پرستار خود شرح دهید؟

در صورت آلرژی به لاموتريژين نباید از این دارو استفاده کنید، قبل از مصرف لاموتريژين پزشک خود را از هرگونه آلرژی نسبت به انواع دیگر داروهای صرع و بیماری های دیگری مثل بیماری کلیه، مرض کبدی، بیماری قلبی آگاه کنید. اگر شما دارای آلرژی یا بیماری هستید باید یک مقدار تنظیم شده خاصی را مصرف نمایید یا این که آزمایشات خاصی را انجام دهید تا در شرایطی بی خطر از این دارو استفاده نمایید. شما در هنگام مصرف این دارو ممکن است به خودکشی فکر کنید، پزشک خود را در صورت فکر به خودکشی یا در صورتی که در شرایط افسردگی شدید یا جدیدی قرار می گیرد مطلع سازید (مخصوصا در چند ماه اول از درمان) یا هر وقت که مقدار داروی شما تغییر پیدا کرد.

خانواده شما یا کسانی که از شما نگهداری می کنند باید از تغییرات حالت شما یا نشانه های مصرف این دارو مطلع باشند، پزشک شما در ملاقات های منظم شما را چک می کند. هرگز جدول زمان ملاقات هایتان را فراموش نکنید.
این دارو طبق نظر FDA در دوره حاملگی جزء گروه C قرار دارد و این درمان برای نوزاد متولد نشده می تواند مضر باشد، مصرف این دارو در دوران اولیه حاملگی می تواند خطر تولد نوزاد لب شکری یا شکاف کام را افزایش دهد. اگر شما باردارید یا تصمیم به بارداری در این دوره درمان را دارید پزشک خود را مطلع سازید.

نام شما ممکن است در لیست بارداران مصرف کننده لاموتريژين ثبت شود (در زمان درمان به وسیله این دارو) لاموتریژین می تواند در شیر سینه نفوذ کند و ممکن است به نوزاد تازه متولد شده آسیب بزند. اگر در حال شیردهی هستید قبل از شروع درمان پزشک خود را مطلع سازید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.