اخبار و جشنواره ها

داروی ضد افسردگی ونلافاکسین

طبقه بندی درمانی: ونلافاکسین از داروهای ضدافسردگی است که در گروه داروهای مهارکننده بازجذب سرتونین و نوراپی نفرین قرار دارد. ونلافاکسین بر مواد شیمیایی در مغز تاثیر گذاشته و باعث عدم تعادل و افسردگی می گردد.
ونلافاکسین در درمان اختلالات افسردگی اساسی، اضطراب و اختلال پانیک مورد استفاده قرار می گیرد.

راهنمایی های کلی
اگر شما شرایط زیر را دارید، قادر به استفاده از ونلافاکسین نخواهید بود:
در صورت وجود حمایت به ونلافاکسین
اگر شما از مهارکننده های «MAO» مانند: ایزوکربوکسازید، فنالازین، سلژیلین، ترانیل سیپرومین استفاده می کنید. شما باید 14 روز بعد از قطع مصرف MAO صبر کنید و بعد از آن ونلافاکسین را مصرف کنید. شما باید 7 روز بعد از قطع ونلافاکسین صبر کنید و بعد از آن MAO مصرف کنید.
چنانچه شما در هریک از حالات زیر بسر می برید، لازم است قبل از مصرف ونلافاکسین پزشک خود را مطلع سازید، زیرا ممکن است به آزمایش های خاص احتیاج داشته باشید ویا به دوزی که با شرایط شما سازگار است نیاز داشته باشید.
اختلال دوقطبی
سیروز یا دیگر بیماری های کبدی
بیماری های کلیوی
فشار خون بالا
گلوکوم
صرع يا حملات تشنجي
خونريزي يا اختلالات لخته شدن خون
كلسترول بالا
اگر شما كمتر از 24 سال داريد، در اولين دوره مصرف دارو مصرف دارو ممكن است داراي افكار خودكشي باشيد. پزشك شما بايد در 12 هفته اول درمان شما را بصورت منظم ويزيت كند.
مصرف در دوران بارداری
این دارو طبق نظر FDA در دوره حاملگی جزء گروه C قرار دارد.
ونلافاکسین ممکن است برای جنین مضر باشد و ممکن است باعث مشکلاتی در نوزاد تازه متولد شده که مادرش در دوران حاملگی از این دارو استفاده می کرده (در طول دوره سه ماهه) بشود. اگر در طول درمان باردار هستید یا تصمیم به بارداری دارید پزشک خود را مطلع سازید.
مصرف در دوران شیردهی
ونلافاکسین می تواند در شیر مادر نفوذ کند و موجب صدمه زدن به کودک شیرخوار گردد. پس در زمان شیردهی بدون مشورت با پزشک از این دارو استفاده نکنید.
این دارو را به افراد زیر 18 سال بدون تجویز پزشک ندهید.

راهنمای مصرف
دارو را مطابق با آنچه برای شما تجویز شده مصرف کنید. این دارو را در مقدار بیشتر استفاده نکنید. این دارو را در مدت زمان طولانی تری از آنچه دکتر تجویز کرده استفاده نکنید. پزشک شما ممکن است هرچند وقت یک بار دوز داروی شما را تغییر دهد تا بهترین نتیجه را بدست آورید.
این دارو را با یک لیوان پر از آب میل کنید. این دارو باید همراه با غذا مصرف شود. ونلافاکسین به صورت یک کپسول کنترل رهش ( effeaor XR ) بلعیده می شود بدون این که آن را خرد کنید یا بجوید. برای این که این دارو راحت تر بلعیده شود، شما ممکن است کپسول را باز کنید و محتویات آن را در مقدار کمی از سس سیب خیس کرده و این محلول را بدون جویدن ببلعید و مقداری از این دارو را برای بعد نگذارید. سعی کنید که ونلافاکسین را در زمان های تعیین شده مصرف کنید.
ممکن است 4 هفته یا بیشتر طول بکشد تا علائم بهبود در بیمار مشاهده شود، برای بهبود بیشتر این دارو را مطابق با دستورالعمل مصرف کنید. بدون مشورت با پزشک داروی خود را قطع نکنید، قطع ناگهانی دارو ممکن است باعث عوارض جانبی در بیمار شود. دارو را در محیطی خارج از حرارت و رطوبت نگهداری کنید.
در مواقع فراموش کردن دارو سریع دوز فراموش شده را پس از به یاد آوردن مصرف کنید. اگر زمان یادشده نزدیک به زمان دوز بعدی دارو بود، دوز قبل را مصرف نکرده و دوز جدید را طبق جدول زمانبندی شده مصرف نمایید. هیچ گاه مقدار زیادی از دارو را برای جبران دوز فراموش شده استفاده نکنید.

اگر شما فکر می کنید مقدار بیشتری از دارو را در یک نوبت زمانی مصرف کرده اید حتما به اورژانس مراجعه کنید. نشانه های مصرف بیش از حد عبارتند از: سرگیجه، خواب آلودگی، تهوع و احساس سوزش یا رعشه در دست و پا و بی حسی

موارد احتیاط
از مصرف الکل خودداری کنید چون باعث افزایش عوارض جانبی داروی ونلافاکسین می گردد.
ونلافاکسین ممکن است به تفکر یا پاسخدهی شما به محیط آسیب برساند.
هنگام رانندگی یا انجام کارهایی که به هوشیاری نیاز دارد، احتیاط کنید.
اگر شما به طور منظم در حال مصرف داروهای خواب آور هستید پزشک خود را مطلع سازید مثل داروهای حساسیت و سرماخوردگی، داروهای مسکن، شل کننده عضلات، داروهای درمان صرع و اضطراب، داروهای آرام بخش که باعث افزایش خواب آلودگی می شود اگر به همراه ونلافاکسین استفاده شود.
عوارض جانبی ونلافاکسین
در صورت بروز هریک از نشانه های زیر، فورا کمک پزشکی را دریافت کنید:
واکنش های آلرژیک، کهیر، مشکلات تنفسی، تورم صورت، لب ها، زبان، گلو
تغییرات رفتاری- خلقی
اضطراب، حملات هراس، پریشانی، مشکلات خواب، تندخویی، خصومت، پرخاشگری، بیش فعالی، مانیا
افسردگی، افکار خودکشی، خودآسیبی
عوارض خطرناک
افزایش فشار خون (سردرد شدید، تاری دید)
تهوع، استفراغ، اسهال، تب، ضربان سریع قلب، توهم، کاهش ضربان قلب، ضعیف شدن، کما
حملات صرع
تشنگی شدید همراه با سردرد، تهوع، استفراغ و ضعف
کبودشدگی یا خونریزی مختصر

عوارض جانبی خفیف
خواب آلودگی، گیجی، عصبی شدن، اضطراب
خشکی دهان، افزایش تعریق
تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست
کاهش فعالیت های جنسی، ناتوانی جنسی، اشکال در ارگاسم
سردرد، تاری دید
رعشه یا افسردگی
تغییر در اشتها یا وزن
موارد ذکر شده شاید لیست کاملی از عوارض جانبی این دارو نباشد و ممکن است موارد دیگری هم وجود داشته باشد. در هر صورت پزشک خود را در مورد عوارض جانبی غیرطبیعی و مشکل زا مطلع کنید.
تداخلات دارویی ونلافاکسین
قبل از مصرف داروهایی که برای درد، آرتروز، تب، تورم استفاده می شود پزشک را مطلع سازید.
این داروها شامل: آسپرین، ایبوپروفن، دیکلوفناک، ایندومتاسین و…
مصرف هریک از این داروها به همراه ونلافاکسین باعث کبودشدگی یا خونریزی می شود.
قبل از مصرف ونلافاکسین اگر از داروهای زیر استفاده می کنید پزشک خود را مطلع سازید:
سایمتیدین
وارفارین
کتوکونازول
تریپ ترفان
هالوپریدول
داروهای ضدافسردگی مانند: آمی تریپ تیلین، آموکساپین، سیتالوپرام، کلومیپرامین، دزی پیرامین، فلوکستین، فلوواکسامین، ایمی پرامین، نورتریپ تیلین، پروکستین، سرتالین، تری میپرامین.
این لیست ارائه شده کامل نیست و داروهای دیگری هم وجود دارند که با ونلافاکسین تداخل پیدا می کند. پزشک خود را در مورد همه داروهایی که برای شما تجویز شده یا داروهایی که به عنوان مکمل استفاده می شود مثل (ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی) مطلع سازید و هیچ داروی جدیدی را بدون مشورت با پزشک خود شروع نکنید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.