اخبار و جشنواره ها

تاکرین، برای جلوگیری از زوال عقل

تاکرین عملکرد سلول های عصبی مغز را بهبود می بخشد. این دارو از تجزیه ماده شیمیایی خاصی در مغز به نام استیل کولین جلوگیری می کند. افراد مبتلا به زوال عقل (دمانس)، اغلب دچار کاهش این نوع ماده شیمیایی هستند. این ماده در فرآینده هایی مانند: حافظه، تفکر و استدلال نقش مهمی ایفا می کند. تاکرین اغلب به منظور درمان فراموشی های خفیف ناشی از آلزایمر تجویز می شود.

راهنمایی های کلی

اگر شما هریک از شرایط زیر را دارید، قبل از مصرف تاکرین به پزشک خود اطلاع دهید:
بیماری های کبدی
بیماری های قلبی
اختلالات ریتمی قلب مانند کاهش ضربان قلب
سابقه زخم معده
بزرگ شدن پروستات و مشکلات ادراری
صرع یا سایر اختلالات تشنجی
آسم یا بیماری انسداد ریوی مزمن

مصرف در دوران بارداری:
تاکرین جزء گروه دارویی C می باشد. این دارو ممکن است برای جنین مضر باشد. در صورت شک یا تصمیم برای بارداری در طول درمان با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف در دوران شیردهی

مشخص نیست که این دارو وارد شیر می شود یا خیر. اگر شما کودکتان را با شیر خودتان تغذیه می کنید برای مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید.

راهنمای مصرف

این دارو را دقیقا به همان میزانی که برایتان تجویز شده است مصرف کنید و هرگز بیش از میزان تجویز شده مصرف نکنید و طول درمان با دارو را به میزانی که پزشکتان تعیین کرده است ادامه دهید.
این دارو را با لیوانی کاملا پر از آب مصرف کنید. این دارو بیشترین تاثیر را زمانی دارد که بین وعده های غذایی و با معده خالی مصرف شود. اما اگر مصرف با معده خالی باعث آشوب در معده تان می شود آن را با غذا میل نمایید.
به منظور تاثیردهی مطلوب این دارو را به صورت منظم مصرف نمایید و اگر نیاز به ادامه مصرف دارو دارید قبل از تمام شدن کامل داروهایتان از پزشک بخواهید نسخه تان را دوباره تایید نماید.
ممکن است پزشکتان به منظور ایجاد بهترین نتیجه درمانی چندین بار دوز دارویتان را تغییر دهد. هرگز بدون توصیه پزشک دوز دارو را تغییر ندهید.
هنگامی که تازه مصرف تاکرین را شروع کرده اید ممکن است دچار عوارض خفیفی مانند حالت تهوع، استفراغ یا اسهال شوید. این عوارض ممکن است در زمان تغییر دوز دارو یا حتی پس از شروع مصرف پس از یک دوره قطع دارو نیز نمایان شوند. بدون مشورت با پزشک مصرف دارو را قطع نکنید. در صورت قطع یکباره تاکرین ممکن است شرایط شما بدتر از قبل شود.
برای اطمینان از عدم تاثیرات سوء دارو لازم است که به صورت منظم خونتان آزمایش شود. همچنین عملکرد کبدتان نیز نیازمند بررسی و آزمایش منظم می باشد. به صورت منظم تحت مراقبت و نظر پزشک باشید.
در صورت نیاز به هرگونه عمل جراحی قبل از انجام عمل، جراحتان را مطلع کنید که تحت درمان با تاکرین هستید. شاید نیاز باشد که مدت کوتاهی مصرف دارو را متوقف نمایید.
دارو را در دمای معمولی اتاق دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید.

فراموش کردن دوز مصرفی

به محض یادآوری دوز فراموش شده را مصرف کنید. اگر نزدیک به زمان مصرف نوبت بعدی دارو هستید دوز فراموش شده را مصرف نکنید و طبق برنامه مصرفتان نوبت بعدی را مصرف نمایید.

مسمومیت با دوزهای بیش از اندازه

در صورت مصرف زیاد دارو سریعا در پی دریافت مراقبت های پزشکی فوری باشید.
تهوع و استفراغ شدید، سرگیجه، تعرق، کاهش ضربان قلب، احساس سبکی در سر، ضعف و بیحالی، تشنج، تنگی نفس و کما از نشانه های مصرف دوزهای بیش از اندازه می باشند.

موارد احتیاط

تاکرین ممکن است باعث اختلال در هوشیاری و سرعت واکنش فرد بشود. هنگام رانندگی و یا استفاده از وسایلی که نیاز به هوشیاری دارند مراقب باشید.
اگر هریک از نشانه های حساسیت دارویی در پی مصرف دارو در شما نمایان شد به سرعت در پی دریافت کمک های اروژانسی پزشکی برآیید. عمده ترین نشانه های حساسیت دارویی عبارتند از: کهیر، مشکلات تنفسی، گر گرفتگی صورت، لبها، زبان و سایر قسمت های بدن.

در صورت مشاهده هریک از علائم زیر فورا با پزشکتان تمام بگیرید:
خطاهای ادراکی و توهم
تغییرات ناگهانی و شدید در رفتارها
درد یا سوزش در هنگام دفع ادرار
تهوع، درد معده، تب خفیف و کاهش اشتها
ادرار تیره، مدفوع رنگ خاک رس، یرقان (زرد شدن پوست و چشمها)

عوارض جانبی

عوارض جانبی تاکرین شامل موارد متعددی مانند موارد زیر می باشد:
تهوع، استفراغ، اسهال و دل پیچه ملایم
کاهش وزن
دفع بیش از معمول ادرار
آشفتگی و خلق افسرده
تحریک پوست، کاهش تعریق
تب و لرز، آبریزش بینی و سرفه
سرگیجه، خواب آلودگی و احساس خستگی
درد عضلات و مفاصل
ضعف و کاهش تعادل و هماهنگی
عوارض دیگری غیر از موارد ذکر شده نیز ممکن است در اثر مصرف دارو ایجاد شود. در صورت مشاهده هرگونه علائم غیرمعمول و ناراحت کننده با پزشکتان مشورت کنید.

تداخلات دارویی

اگر هرکدام از داروهای زیر را مصرف می کنید قبل از مصرف تاکرین با پزشک خود مشورت کنید:
آتروپین
سایمتیدین
دی سیکلومین
دونیپزیل
فلوواکسامین
گالانتامین
هیوسامین
پروپانتینل
لیواستیگمین
اسکوپولامین
فهرست تداخل دارویی کامل نیست و امکان تداخل داروهای دیگری در عملکرد تاکرین وجود دارد.
در مورد تمامی داروهای مصرفی تجویز شده و داروهای خارج از نسخه تان با پزشک مشورت کنید. این موارد شامل ویتامین ها، املاح، مجصولات گیاهی و دیگر داروها نیزهست.
مصرف داروی جدیدی را بدون مشورت با پزشکتان شروع نکنید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.