اخبار و جشنواره ها

سرترالین یک داروی ضد افسردگی

سرترالین یک داروی ضد افسردگی از گروه مهارکننده های بازجذب سروتونین است که استفاده از آن برای درمان افسردگی، اختلال وسواسی جبری، اختلال هراس، فوبیای اجتماعی، اختلال خلقی پیش از قاعدگی و اختلال استرس پس از سانحه پذیرفته شده است. سرترالین در سال ۲۰۰۷ با تجویز در نزدیک به ۳۰ میلیون نسخه پرمصرف ترین داروی ضدافسردگی و نهمین داروی پرمصرف در ایالات متحده بوده است.

مکانیسم اثر سرترالین

سرترالین از طریق جلوگیری از جذب مجدد سروتونین توسط گیرنده های عصبی پس سیناپسی و بالابردن غلظت سروتونین در دستگاه عصبی مرکزی است. سرترالین هم چنین به میزان کمی از جذب مجدد دوپامین جلوگیری می کند (حدود ۱٪ قدرت جلوگیری از جذب سروتونین آن) و تا حدی نیز وقفه دهنده گیرنده های آلفای آدرنالین است (حدود ۱٪ تا ۱۰٪ قدرت جلوگیری از جذب سروتونین آن).

فرمول شیمیایی سرترالین C17H17Cl2N است. نیمه عمر آن بین ۱۳ تا ۴۵ ساعت و در زنان حدود ۱٫۵ برابر بیش از مردان است. غلظت آن در پلاسمای خون پس از ۴ تا ۶ ساعت به حداکثر می رسد و درصد وابستگی آن به پروتئین پلاسمای خون حدود ۹۹٪ است.

عوارض جانبی سرترالین

کاهش تمایلات جنسی، خونریزی های غیر طبیعی (نقاط قرمز در سطح پوست)، آکاتزیا (عدم تحمل وضعیت نشسته)، بزرگی و احساس کشیدگی پستان و یا ترشح شیر در خانمها، عوارض اکستراپیرامیدال، گرفتگی و پرش ناگهانی عضلات، تب، سرگیجه  خشکی دهان، افزایش احساس تشنگی، خستگی، تغییرات ناگهانی و بی اراده خلق، تپش قلب، راش پوستی، احساس خارش در پوست.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.