تازه ها:

نکاتی که باید قبل از مصرف دارو بدانید

مصرف دارو می تواند به عنوان یک تهدید به نظر برسد، عمدتا به دلیل اینکه ما می ترسیم بر ما کنترل پیدا کند. آیا بدن من به عوارض جانبی واکنش نشان می دهد؟ چگونه می توانم بدانم آیا دوز مصرفی من مناسب است یا خیر؟ و رایج ترین سوال: آیا واقعا جواب می دهد؟ این ها همه نگرانی های طبیعی است. مصرف دارو یک قدم بزرگ است. در ادامه نکاتی که باید قبل از مصرف دارو بدانید آورده می شود.

مصرف دارو اجباری نیست

هیچکس نمی تواند شما را مجبور کند اگر شما نمی خواهید دارو مصرف کنید. اگر کسی به شما می گوید که دارو مصرف کنید، اما شما به آن مقاوم هستید، پس به آن پاسخ خوبی نخواهید داد. شما باید خودتان بخواهید تا زندگی تان را برای بهتر شدن تغییر دهید.

با دکتر خود در تماس باشید

ارتباط با پزشک بسیار مهم است. اگر شما به دارو به شدت واکنش نشان دادید، اجازه دهید دکترتان با خبر شود، بنابراین آنها تشخیص می دهند که چه اتفاقی افتاده و مانع وقوع دوباره آن خواهند شد. پزشک شما برای انجام آنچه که برای شما مناسب است، وجود دارد، اما تنها راهی که می تواند این کار را به درستی انجام دهد این است که در مورد چگونگی تاثیر دارو بر روی خودتان با او باز و صادق باشید.

به عنوان مثال، ممکن است داروی ضد افسردگی برای شما تجویز شده باشد، اما دوز آن برای شما خیلی قوی باشد. اگر این طور است و شما از عوارض جانبی آن رنج می برید، بگذارید دکتر شما در جریان باشد تا بتواند میزان مصرف شما را تغییر دهد یا دارو با دوز کمتری را که با بدن شما سازگار تر است را تجویز کند.

داروها شخصیت شما را تغییر نخواهند داد

هدف پزشکی این است که به مردم کمک کند که در زندگی خود کنترل بیشتری داشته و احساس کنند قادر به انجام کارهای روزانه هستند، نه به عنوان تهدیدی که اثر منفی بر روی عملکرد فرد داشته باشد.

ترکیب دارو و روان درمانی بهترین بازدهی را دارد

دارو به تنهایی کارآیی مؤثر نخواهد بود، مگر اینکه کاری برای بهتر شدن خود انجام دهید. این امر مخصوصا برای بیماری های روانی مانند اضطراب و افسردگی صادق است. مناطق خاصی در مغز خلق و خوی ما را تنظیم می کنند. محققان بر این باورند که – مهمتر از سطوح شیمیایی مغز خاص – اتصالات سلول عصبی، رشد سلول های عصبی و عملکرد مدارهای عصبی اثر عمده ای بر افسردگی دارند. با این حال، دانش ما در زمینه های نورولوژیک خلق و خو، ناقص است.

تغییر فصلی بر روی نحوه عملکرد دارو تاثیر می گذارد

نسخه شما ممکن است بر اساس تغییرات فصلی، تغییر یابد. اگر شما زندگی در آب و هوای نسبتا پایدار زندگی می کنید، ممکن است این موضوع را تجربه نکنید. اما در مکان هایی که هر چهار فصل اتفاق می افتد، آوریل معمولا سخت ترین ماه برای افراد با مشکلات روانی است زیرا در این زمان تغییرات دشوار است. گرچه بیماری روحی یک جنگ داخلی است، ما نمی توانیم فراموش کنیم که ما نیز تحت تاثیر عوامل محیطی قرار داریم. بهتر است با پزشک خود در مورد چگونگی تاثیر آب و هوا بر نحوه عملکرد داروهای تان صحبت کنید.

وابستگی به دارو

اگر شما در مورد وابستگی به دارو ترس دارید، ابتدا باید بدانید وابستگی به دارو چه معنایی دارد.  به عنوان مثال دیابت را در نظر بگیرید. او می گوید که افراد مبتلا به دیابت به انسولین برای حفظ سلامت روحی و جسمی طبیعی خود نیاز دارند. با این حال، آنها می توانند انتخاب کنند که آن را مصرف نکنند. با این حال، جنبه منفی این موضوع این است که آنها به دلیل افزایش سطح قند خون به احتمال زیاد به بیماری مبتلا خواهند شد. هر کسی که دارو مصرف می کند می تواند هر وقت که بخواهد، مصرف آن را متوقف کند، اما مانند هر تصمیمی، عواقبی برای آن همیشه وجود دارد.

مصرف داروهای روانپزشکی

تقریباً هر كسی كه با بیماران روانی در تماس باشد به این مساله واقف است که یکی از مشکل ترین و شایع ترین مسائلی كه در مورد این بیشماری وجود دارد این است كه ممکن است بیمار از مصرف دارو امتناع ‌نماید و دارو مصرف نكند. این امر چند دلیل دارد كه عبارتند از:

 – بیماران ممکن است بیماری خود را انکار کنند یا ممکن است ادعا کنند که بهبود یافته اند و نیاز به مصرف دارو ندارند.

داروها ممکن است باعث عوارض جانبی ناخوشایندی شوند (به خصوص خشکی دهان و تاری دید) و به این دلیل بسیاری از بیماران استفاده منظم و مداوم از دارو را به سختی قبول می کنند. برای تشویق بیمار به استفاده بهتر و منظم دارو، می توانید به بیمار یادآور شوید که بیماری های دیگری نیز مثل مرض قند (دیابت) وجود دارند كه بیماران باید هر روز و به طور منظم دارو مصرف کنند.

– حتی اگر فرد مبتلا به اختلال روانپزشکی تحت درمان باشد، ممکن است زمان هایی پیش بیاید که علائم حادتر گردند. اگر متوجه تغییر در علائم یا تغییر خلق شدید، سریعا دست به کار شوید. شما می توانید با مداخله سریع، از شدیدتر شدن بیماری جلوگیری کنید.

– تشویق کردن بیمار به مصرف دارو کار ساده ای نیست. تا زمانی که مدتی از ابتلا به بیماری نگذشته باشد و بیمار به این امر كه مصرف دارو باعث جلوگیری از عود بیماری می شود بصیرت پیدا نکرده باشد به سادگی قابل حل نیست از این جهت باید با صبر و آرامش بیمار را تشویق به مصرف دارو نمایید.

-استفاده دارو توسط بیماران مرد موجب عقیم شدن آنها نمی شود در مصرف داروی بیمارتان نظارت داشته باشید. برخوردتان بایستی جدی ولی با محبت باشد برخورد تند و توهین آمیز نکنید. به تدریج مسئولیت مصرف دارو را به عهده بیمار بگذارید ولی همچنان نظارت خود را داشته باشید و مطمئن شوید که بیمار آیا داروهایش را خورده است یا خیر؟

– بیمار شما به مصرف مرتب و مداوم دارو نیاز دارد. قطع داروی بیمار بایستی با نظر روانپزشک باشد.

-اثر درمانی دارو حداقل پس از ۴-۳ هفته پس از شروع درمان دارویی ظاهر خواهد شد .ممکن است فرد بدنبال مصرف دارو دچار عوارض دارویی گردد که اغلب بتدریج از میان خواهد رفت. قبل از قطع دارو حتما باید با پزشک مشورت شود. در صورت قطع زود رس درمان احتمال عود علائم بسیار بالا است.

-مصرف منظم دارو در بیمار مبتلا به اختلالات روانپزشکی از اهمیت زیادی برخوردار است همچنین باید متذکر شد که مصرف دارو های روانپزشکی اعتیاد آور نمی باشد.

الگوهای بسیار زیادی برای استفاده از دارو درمانی وجود دارد. بعضی از افراد، به طور منظم از تمام داروهایی که برای شان تجویز شده است، استفاده می کنند، بعضی دیگر تنها قسمتی از داروهای تجویز شده را مصرف می کنند و عده ای هم‏ به شکل «دوره ای» این کار را انجام می دهند. یعنی وقتی حالشان خوب نیست برای مدت چند ماه به طور منظم از داروها استفاده می کنند و همین که حال شان نسبتاً خوب شد، مصرف دارو را زیاد جدی نمی گیرند و بعضی دیگر هم به طور کلی از مصرف داروی تجویز شده خودداری می کنند. تعداد کسانی که به­صورت دوره­ای از دارو استفاده می کنند و یا دارو مصرف نمی کنند به مراتب بیشتر از کسانی است که به طور کامل از دارو استفاده می کنند.

امتیاز دهید
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.