اخبار و جشنواره ها

نشانه هایی برای یافتن فرد خودشیفته

از کجا بفهمیم که در رابطه با یک فرد خودشیفته قرار داریم؟ آیا شریک زندگی شما بیش از اندازه از شما توقع دارد و به نظرش شما به اندازه کافی کاری را خوب  انجام نمی دهید؟ آیا شما نسبت به کامل بودن و انجام کارها به روش او احساس فشار می کنید؟ احساس می کنید که مجبور به قبول نظرات او هستید در حالی که نمی تواند نظر خود را به اشتراک بگذارید؟ آیا احساس می کنید همیشه همه چیز درباره کارهایی است که شما باید برای آنها انجام دهید نه درباره شما؟ آیا شما کارهای زیادی برای آنها انجام داده اید و چیزهای زیادی به آنها داده اید اما آنها همچنان توقع بیشتری دارند؟ آیا برای آنها سخت است که با شما همدلی انجام دهند؟ آیا از خودتان سوال می پرسید و خود را در رابطه از دست رفته و شکست خورده می بینید؟ آیا شما احساس نارضایتی می کنید چرا که انتظارات شما برآورده نمی شود؟ آیا آنها می توانند اشتباهات خود را بپوشانند، واقعیت را تحریف کنند، حق خود را اثبات کنند، احساسات خود را پنهان کنند، دور شوند و با چیزی رو به رو نشوند؟ آیا شما روز بدی داشته اید و نمی توانید با آنها صحبت کنید؟ اگر جواب این سوالات مثبت است، پس شما در رابطه با یک فرد خودشیفته هستید.

افراد خودشیفته توقع رفتار خاص، تحسین، قدردانی، همسویی کامل دارند و وقتی از طرف دیگران انتظارات آنها برآورده نمی شود احساس ناامیدی خواهند کرد. آنها بدون تحسین و برآورده نشدن توقعات شان احساس خالی بودن می کنند، ارزش روابط خود را پایین می آورند و احساس می کنند روابط شان به اندازه کافی رضایت بخش  نیست، بنابراین به دنبال منابع دیگر برای تامین نیاز خود هستند. چگونه فرد خودشیفته تبدیل به این شخصیت شده است؟

والدین خود شیفته

به گفته جیمز مسترسون، والدین خودشیفته کودکان خود را دنباله خود می دانند. اگر فرزند شان خوب عمل کند، والدین در مورد خودشان احساس خوبی دارند، اما اگر کودک عملکرد خوبی نداشته باشند، والدین احساس بدی خواهند داشت. کودک در مورد کام بودن احساس فشار می کند و اگر تایید والدین خود را نگیرد احساس کافی بودن نمی کند. با این حال، آنها برای ابراز خود و یا نشان دادن احساسات آسیب دیده، تنبیه می شوند، بنابراین آنها یاد می گیرند تا احساسات خود را پنهان کنند، زیرا این نشانه ضعف است.

آنها تحسین می شدند، زیرا انتظارات والدین را برآورده می کردند، بنابراین والدین در عوض احساس خاص یا کامل بودن می کردند. این کودکان “فرزند طلایی” بودند و نمی توانستند اشتباه کنند. آنها عزت نفس والدین خود را تامین کردند. افراد خودشیفته انتظار دارند که دیگران با آنها طوری رفتار کنند که احساس خاص بودن کنند. آنها زمانی احساس ناامیدی می کنند که شریک شان آنها را در الویت قرار نمی دهد و توقعات آنها را برآورده نمی کنند. آنها به راحتی می توانند احساس کنند که رابطه شان نیازهای آنها را برآورده نخواهد کرد.

ارتباط فرد خودشیفته و شریک زندگی وی

فرد خودشیفته خود بزرگ بین، از شریک خود توقع دارد که او را بالا ببرد، متوجه انتظارات آنها شود، دیدگاه های آنها را بپذیرند، کارها را با روش آنها انجام دهند، کامل و بدون نقص باشند، انعکاس بزرگ بینی آنها باشند و خدمات مناسبی برای آنها فراهم کنند. هر زمان شریک آنها نمی تواند انتظارات او را برآورده کند، احساس پوچی و خالی بودن می کند، زیرا آنها بدین شکل تامین می شود. آنها راه هایی برای افزایش اعتماد به نفس و یا افزایش قدرت خود به منظور احساس بهتر و یا فرار از احساس پوچی (مانند اعتیاد یا خیانت) پیدا کنید.زمانی که شریک آنها او را مورد انتقاد قرار می دهد، ثابت خواهند کرد که چقدر خوب هستند و قدرت خود را افزایش خواهند داد.اغلب آنها احساسات نامناسب خود را با بی ارزش سازی شریک خود می پوشانند، تا ثابت کنند حق با آنها است به وسیله مجبور کردن آنها به شنیدن دیدگاه شان، و آنها را سرزنش می کنند و آنها را مقصر می دانند به جای آنکه مسئولیت کارهای خود را بپذیرند. در بدترین حالت، بسیاری از قربانیان سوء رفتارهای اخلاقی خود شیفته ها، نظرات آنها را می پذیرند تا همه چیز را آرام کنند.

افراد خودشیفته اغلب شکایت می کنند که کسی برای آنها ارزش قائل نیست، از آنها حمایت نمی کند و یا آنچه را که می خواهند به آنها نمی دهند. آنها به راحتی احساس خالی بودن می کنند و به دنبال تحریک و هیجان می روند. آنها همسر خود را متهم می کنند که خسته کننده و غیر جذاب است، زمانی که آنها را تامین نکند. آنها به راحتی شریک خود را تغییر می دهند زیرا خود را لایق یک ریک بهتر می دانند. آنها احساس می کنند که از دیگران مهم تر هستند. آنها روابط خود را بی ارزش می سازند و آن را قطع می کنند و سپس احساس آسیب دیدن خواهند کرد. آنها با ایجاد یک دیوار محافظ دور خود از احساسات شان جدا می شوند، به طوری که آنها هرگز احساس آسیب پذیری نمی کنند و یا به کسی نزدیک نمی شوند. آنها شدیدا به دیگران حسادت می کنند و برای بالا بردن خود دیگران را پایین می آورند.

افراد خودشیفته استاد حقه‌بازی هستند و می‌توانند هر کسی را مسحور کنند. این مسئله آنها را به افراد خطرناکی تبدیل می کند. اگر دیدید که دارید به بازی گرفته می شوید یا آلت دست چنین افرادی شده اید، بلافاصله پا پس بکشید. برخی روش‌های شایعی که برای این کار استفاده می‌شوند عبارتند از: اینکه این افراد کاری می‌کنند که شما نسبت به اشتباه آنها، احساس گناه داشته باشید، کاری می کنند که با اینکه مطمئنید حق با شماست، اما فکر کنید که دچار اشتباه شده اید، شما را خوار و حقیر می کنند (درواقع به شما می گویند که قادر به انجام آن کار نیستید و حرفی برای گفتن ندارید).

یادگیری این نشانه ها زمان می برد، اما سعی کنید حواس تان به آنها باشد چراکه خواهید دید خیلی زود تبدیل به الگویی می شود که به شما نشان می دهد چه باید بکنید و چه کارهایی نباید انجام دهید. حواس تان به این مسئله باشد که او به محض اینکه بفهمد شما از روش‌های او مطلع شده‌اید، بازی را عوض کرده و از روش‌های دیگری استفاده می‌کند. مراقب تغییرات باشید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.