اخبار و جشنواره ها

دکتر روانشناس نوجوانان

روانشناسان نوجوانی معتقدند ناآگاهی والدین در شناخت دوره نوجوانی و توجه به ظرافت های رفتار با نوجوان می تواند کانون خانواده را با مشکلات و آشوب های زیادی مواجه کند. مرکز مشاوره ذهن آرا در این حوزه خدمات ذیل را به شما ارائه می کند:

 • آموزش ویژگی های رشدی نوجوانان
 •  آموزش ویژگی های بلوغ به نوجوانان و والدین
 • کمک به حل بحران های ارتباطی بین فرزندان و والدین

روانشناسی نوجوان

دوره نوجوانی دوران حساس و مهمی است که دختران و پسران دغدغه‌ های ذهنی زیادی دارند. و برای والدین اغلب دوره سختی است چرا که با تغییرات فرزند خود مواجه می شوند. و اغلب در نوع برخورد و رفتار خود با فرزندشان دچار تردید و دودلی می‌ شوند. این مسئله که در دوره نوجوانی دختران و پسران چه خصوصیاتی دارند و از لحاظ رشد جسمی، شناختی، اجتماعی و… چه تغییراتی می‌ کنند و رفتار و برخورد مناسب، دغدغه ذهنی نوجوانان است.

دکتر روانشناس نوجوانان

در دوران بلوغ دختران و بلوغ پسران شاهد تغییراتی در بدن آنها هستیم. به طور کلی می‌ توان گفت سن بلوغ در دختران بین ۱۰ تا ۱۲ سالگی و در پسران بین ۱۲ تا ۱۴ سالگی شروع می‌ شود. باید به این نکته توجه داشت که بلوغ بین افراد مختلف متغییر است. وقتی صحبت از بلوغ می‌ شود بیشتر تغییرات جسمی در ذهن تداعی می‌ شود. حال آنکه بلوغ علاوه بر تغییرات و رشد جسمی شامل بلوغ روانی، عاطفی، اجتماعی و بلوغ فکری نیز می‌ باشد، ولی عموما بلوغ با رشد جسمی آغاز می‌ شود. اینکه والدین اطلاعات و آموزش مناسب را به فرزندان خود بدهند امر مهمی است. گاهی برای این کار لازم است با مشاوران و متخصصان این حوزه مشورت داشته باشند.

لزوم مشاوره با مشاور نوجوان

برای کمک به نوجوان تان در جهت عبور از بحران ها، او را به بیان احساساتش وادار کنید. این کار با آگاهی داشتن از روانشناسی و مشاوره نوجوانان حتما شدنی است. شما وقتی اطلاعات خود را در زمینه روانشناسی و مشاوره نوجوانان گسترش دهید و آن را کامل کنید می توانید به نوجوان خود بیشتر نزدیک شده تا: او را از تنهایی و ترس او از طرد شدن نجات دهید و با او رفیق باشید تا بتواند رازها و حرف های خود را بهتر و راحت تر به عنوان یک دوست نه پدر و مادر به شما بگوید. شاید وقتی بعد از مدرسه او را با ماشین به منزل می آورید، این راز را با شما در میان بگذارد. مکان این گفتگو مهم نیست. بلکه، در هر حال، دنبال زمان و موقعیتی بگردید که شخص دیگری حضور نداشته باشد تا هر دوی شما بتوانید کاملا به همدیگر توجه کنید. وقتی او در مورد آن چه در ذهنش می گذرد، صحبت می کند، به او گوش کنید، او را مطلع سازید که او تنها نوجوانی نیست که با طرد شدگی رو به رو شده است و فقط او نیست که با این تضادهای درونی کشمکش دارد.


برای دریافت وقت مشاوره با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید:  ۲۲۰۰۶۶۰۸ – ۲۲۶۰۵۴۴۱ – ۲۲۶۴۲۱۷۸


موضوعات روانشناسی نوجوان

رشد جسمانی

در این سن رشد جسمی نوجوان ادامه پیدا کرده و تغییراتی در چهره (فک، صورت، بینی ، گونه) ایجاد می شود. تغییر در صدای نوجوان برای سایرین محسوس می باشد. میزان رشد فرد در این دوره به علل مختلف از جمله ژنتیک، شرایط خانوادگی، کیفیت تغذیه بستگی داشته و در برخی از افراد این رشد سریع بوده و در برخی دیگر دارای روند کندی می باشد.

رشد جنسی

در اثر رشد و فعالیت هورمون های واسطه ای غده هیپوفیز در بدن بر عمکرد غدد فوق کلیوی تاثیر گذاشته و باعث رشد قد و به وجود آمدن جوش مخصوصا در صورت می شود. این فرآیند بیشتر در دوره نوجوانی دیده می شود. زمان به بلوغ رسیدن جنسی معمولا در دوره نوجوانی می باشد و زمان آن با توجه به علل نژادی و ژنتیکی در هر فرد متفاوت می باشد .

رشد شناختی

رشد شناختی شامل مراحلی مانند نحوه تفکر، استدلال، درک فرد می باشد. در دروه نوجوانی فرد درباره امور زندگی داراری نوعی از تفکر به نام تفکر انتزاعی می باشد. تفکر انتزاعی به فرد این امکان را می دهد تا به امور از جنبه فلسفی، سیاسی، اخلاقی و مذهبی بیندیشد. نوجوان در مورد امور ایده آلیسم می باشد و از شرایط فعلی رضایت نداشته و تمایل دارد همه چیز را در آینده بهتر ببیند. نوجوان در این دوره شخصیت قهرمان محور را دوست دارد و به دنبال ماجراجویی در زندگی می باشد. در این دوره باید والدین و اطرافیان بر تقویت روحیه اعتماد به نفس نوجوان تلاش کنند و با کمک به او درک و شناخت داشته باشند.

نکات مهم برای مشاوره و روانشناسی نوجوانان پسر

بسیار مهم است که والدین در زمان رشد کودکان و عبور آنها از مرحله کودکی به نوجوانی و مسیر بلوغ دقت داشته باشند و تمایزات ایجاد شده را ببینند و درک کنند، اینکه پدر و مادر همیشه انتظار داشته باشند کودک شان با همان روحیات کودکی در مقابل آن ها رفتار کند و واکنش نشان دهد تصور بسیار غلطی است و می تواند عامل بسیاری از مشکلات روانی و رفتاری نوجوان در آینده باشد. در مورد نوجوانان پسر شاید این تمایزات و تفاوت ها بیشتر باشد چرا که با توجه به روحیات و نیاز های متفاوتی که در پسران نسبت به دختران رشد می کند معمولا نوجوانان پسر دچار چالش های جدی تری با پدر و مادر خود می شوند، از این تمایزات می توان به حس شدید تر استقلال طلبی پسران اشاره کرد.

تفاوت های نوجوانان پسر و دختر

احساس ها و نیازها و جنس آنها در دختران و پسران بعضا تفاوت هایی دارد که این تفاوت ها در شدت و ضعف آنها نیز دیده می شود، به طور مثال شاید بتوان تفاوت رفتاری نوجوانان پسر و دختر در ارضای نیاز به جلب توجه به وضوح دید، نوجوانان پسر معمولا با قدرت نمایی و انجام فعالیت های با ریسک بالا به این نیاز پاسخ می دهند ولی نوجوانان دختر با آراستن و دیگر رفتار های متفاوت این نیاز را بروز می دهند که مشاوره و روانشناسی نوجوانان پسر می تواند رموز رفتاری آن ها را بگشاید.

بعضی از نتایج مشکلات روحی نوجوانان پسر

پرخاشگری می تواند یکی از مشکلات و نتایج آسیب های روحی و روانشناسی نوجوان باشد که البته اگر از طرف پدر و مادر به درستی کنترل نشده و با آن برخورد های صحیح علمی و روانشناسی نشود قطعا پتانسیل تشدید همه مشکلات را دارد. شاید افسردگی در نوجوانان پسر برای شما زیاد قابل درک نباشد و بیشتر آنچه که انتظار دارید پرخاشگری و بیش فعالی باشد اما اینگونه نیست، افسردگی همیشه علائم و نشانه های یکسانی ندارد و در نوجوانان پسر می تواند نشانه هایی داشته باشد که برای شما هرگز قابل تشخیص نباشد اما یک مشاور متخصص و روانشناس نوجوانان می تواند آن ها را تشخیص دهد، لذا همیشه به برداشت های خود از رفتار کودک و نوجوانتان اکتفا نکنید و رفتارهای تان را بر آن استوار نسازید و حتما از متخصصین و مشاوران نوجوان مشورت بگیرید.

نحوه برخورد با نوجوان

کلینیک روانشناسی نوجوانان

در تمامی جوامع بین المللی قبل از اینکه فرزندان به سن بوغ یا همان نوجوانی برسند والدین با شرکت د رکارگاه های آموزشی طرز رفتار و برخورد و تربیت با نوجوانان خود را آموزش می بینند. یک مشاور خوب و مجرب در زمینه راهکارهای مناسب تربیتی نوجوان شما می تواند کمک های زیادی انجام داده و بستر مناسبی جهت برقراری ارتباط مناسب و صمیمی بین والدین و نوجوان را برقرا سازد. سن بلوغ سن ترشح بیش از حد هورمون های می باشد که در این موقع نوجوان بطور یک باره از وضعیت کنونی خود خارج شده و در فضایی قرار می گیرد که حتما والدین باید با درک موقعیت، راهکارها و رفتار مناسب را از خودشان نشان دهند این موضوع باید تحت کنترل و هدایت مشاوره نوجوان قرار گرفته و با انجام تست ها و آزمایش ها ی مختلف و مناسب و شناخت شخصیتی نوجوان شما رفتارهای اور ا کنترل کرده و مناشب با محیط تربیتی خانواده هدایت نماید.

 • رفتارهای پر خطر و آسیب زا را به آنان آموزش دهید.
 • از رفت و آمد با افرادی که رفتار نامناسب دارند دوری کنید.
 • الگوی رفتاری مناسبی برای آنان باشید.
 • والدین وظیفه دارند به نوجوان خود مشورت دهند ولی اجازه دهید هدف نهایی را خودشان انتخاب کنند.
 • از مقایسه کردن وتوهین به آنان بپرهیزید.
 • مسئولیت هر چند جزیی به آنان محول کنید.
 • سعی کنید با خانواده دوستان آنان به تفریح های گروهی بپردازید.

مشاوره نوجوان در سن بلوغ

یک نوجوان تحت تاثیر موقعیت بلوغ خود حس غرور و سرکشی خاصی پیدا کرده و همواره سعی بر اثبات خود و ایجاد تنش در محیط خانواده می نماید. او سعی می کند از چهارچوب مقررات جاری در کانون خانواده خارج شده و از آنجا که حس خود بزرگ بینی پیدا کرده برای خود مقررات جدید وضع و طبق مقررات جدید رفتار می نمایند.


برای دریافت وقت مشاوره با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید:  ۲۲۰۰۶۶۰۸ – ۲۲۶۰۵۴۴۱ – ۲۲۶۴۲۱۷۸


برخورد والدین و مشاوره نوجوان

در اینجا والدین یک باره با یک چالش موجه شده که آیا باید بلافاصله با نوجوان خود رفتار خشونت آمیز و متقابل به مثل داشته یا سعی در آرامم کردن موقعیت و باج دادن به نوجوان خود باشند. متخصص و مشاوره نوجوان هیچ کدام از این دو مسیر را پیشنهاد نمی کند .اگر والدین سعی بر ایستادگی در مقابل خواسته های نوجوان خود برآیند مسلما انها را از محیط خانواده رانده و به سوی جامعه و دوستان بیرون از خانه سوق می دهند که این خود ممکن است تبدیل به یک معضل اجتماعی شده و خدای ناکرده نوجوان از مسیر خود منحرف گردد. اگر هم والدین سعی بر سازش و تسلیم در مقابل تمامی خواسته های نوجوان خود شوند باز هم اشتباه بزرگ انجام داده اند و این تسلیم، شروع چالش های بعدی خواهد بود. بنابراین حتما والدین نیاز به مشورت گرفتن از مشاوره نوجوان داشته تا به موقع این مسئله را کنترل کرده و آرامش را دوباره به کانون خانواده برگردانند. البته مشاوره نوجوان اگر قبل از رسیدن بلوغ و نوجوانی باشد صددرصد نتیجه بهتری خواهد داشت.


خدمات ما: کلینیک روانشناسی نوجوانان


توصیه مشاوره نوجوان به والدین

 1. سعی کنید حتی الامکان در محیط خانواده تنش ایجاد نکنید.
 2. قبل از هرگونه تصمیم گیری در مورد نوجوان خود حتما با یک مشاوره نوجوان تماس بگیرید.
 3. نوجوان خود را مورد حمایت و تشویق قرار داده و سعی در برقراری ارتباط محبت آمیز با او داشته باشید.
 4. کارهای خوب او را تحسین کرده و برای رفتارهای بد او قبل از خشونت و ایجاد تنش حتما با یک مشاوره نوجوان تماس بگیرید.
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.