تازه ها:

بهترین مشاور شغلی در تهران

برای رسیدن به یک شغل مناسب، کسی که می تواند به افراد کمک کند، مشاور شغلی است. مشاور شغلی استعدادها، امکانات، خصوصيات روانی و جسمی فرد را در نظر گرفته و شغلی که متناسب و سازگار با آنها باشد را به او پیشنهاد می کند. شغل سهم عمده ای در زندگی افراد را تشکیل داده و اگر چه اشتغال یک چالش هیجان آور برای افراد است ولی همین شغل می‌تواند به عنوان یک منبع استرس زا در زندگی افراد مطرح شود بنابراین نحوه مدیریت فرد مهم و کاربردی است و الزاماً همه افراد مدیریت را در شرایط مختلف نیاموخته‌اند. شغل یا کار یکی از اصلی ترین بخش های زندگی هر فردی است. کار به انسان هویت داده و بسیاری از زمینه های شکوفایی او را فراهم می کند. بخش عمده دوره زندگی هر فردی را زمان کاری و شغلی او تشکیل می دهد. همه این موارد اهمیت بالای شغل در زندگی افراد را مشخص می کند. در دنیای پیچیده امروز که گزینه ها و عوامل زیادی پیش روی انسان ها قرار دارد، انجام یک انتخاب درست کاری مشکل است. این انتخاب ها در زمینه های مختلف زندگی می باشند. یکی از آنها انتخاب شغل مناسب است. انتخاب شغل درست به افراد کمک می کند علاوه بر استفاده درست از استعدادها و توانمندی های بالقوه خود، به رضایت و آرامش در زندگی برسند. یکی از خدمات مرکز مشاوره و روانشناختی ذهن آرا، مشاوره شغلی است. این مرکز بهترین مشاور شغلی در تهران، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.


برای دریافت وقت مشاوره با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید: 26421844


مشاوره شغلی چیست؟

مشاوره شغلی عبارت است از تعیین یک حرفه که با استعدادها و امکانات و خصوصیات روانی و جسمی فرد سازگار و هماهنگ باشد. به عبارتی در این شاخه راهنمایی و مشاوره دو دسته اطلاعات مورد بررسی قرار می‌گیرند. یک دسته اطلاعات مربوط به مشاغل و دسته دیگر اطلاعات مربوط به ویژگیها و استعدادهای فرد و در جریان مشاوره تلاش می‌شود تا هماهنگی و تناسب بین این دو دسته اطلاعات مشخص شود و تعیین گردد تا چه اندازه‌ای شرایط مربوط به یک حرفه با تواناییها و ویژگیهای فرد سازگاری دارد.

بهترین مشاور شغلی در تهران

اهمیت مشاوره شغلی

شغل و حرفه فرد از آنجایی که بخش عمده‌ای از زندگی او را به خود اختصاص می‌دهد و به عبارتی انسان ساعات زیادی از وقت خود را در محل کار خویش و درگیر حرفه خویش می‌گذراند، اهمیت بسزایی دارد. چنین شرایطی اگر چنانچه با شرایط و توانایی ها و علایق فرد همخوانی نداشته باشد، به عدم رضایت شغلی خواهد انجامید. تحقیقات نشان می‌دهد عدم رضایت شغلی یکی از مهم ترین مشکلات استرس زا در زندگی فرد است که می‌تواند جنبه های دیگر زندگی او را تحت تأثیر قرار دهد.

به عنوان مثال فرض کنید فردی را که به شغل خود علاقمند نیست یا توانایی های لازم برای انجام آن را بطور مفید ندارد‌، خستگی او مسلما بیشتر از فردی خواهد بود که با رضایت و لذت کامل آن شغل را انجام می‌دهد. فرد اول با دامنه‌ای از استرس و خستگی شدید وارد منزل می‌شود و میزان تحمل و مقاومت او در برابر جنبه های مختلف زندگی پایین تر از فرد دوم خواهد بود که شغل خود را کامروابخش تلقی می‌کند. علاوه بر تأثیرات فردی مشاوره شغلی ، تأثیرات اجتماعی آن را نیز نباید از نظر دور داشت. کارآیی فرد در حرفه‌ای که به او واگذار شده است بسیار تحت تأثیر توانایی و استعداد و علاقه او به آن شغل دارد. عدم هماهنگی فرد با شرایط شغل کارآیی او را در مسیر اهداف شغلی مرکز ، کارخانه یا مؤسسه پایین خواهد آورد. مؤسسات و مراکز مختلف کاری مایل به بکارگیری افرادی هستند که کارآیی بالاتری داشته باشند.


بد نیست مهارت های شغلی را از صفر تا صد یاد بگیرید!


تاریخچه مشاوره شغلی

در گذشته انتخاب مشاغل توسط افراد بسیار متفاوت‌تر از شرایط کنونی بوده است. جوانان خانواده معمولا مشاغل و حرفه خود را به صورت موروثی از پدران خود دریافت می‌کردند و در نتیجه مشاوره شغلی چندان مفهوم و اهمیتی برای آنان نداشت. اما با شروع پیچیده‌تر شدن جوامع، گسترش یافتن حرفه‌ها و مشاغل متعدد، تخصصی‌تر شدن حرفه‌ها و احساس نیاز به همخوانی بین توانایی فرد و نوع حرفه، نیاز مراکز صنعتی و … به افراد ماهر، افزایش بی‌رویه جمعیت جوان کشورها و افزایش دانش آموزان و … زمینه و احساس نیاز بوجود فرآیندی با عنوان راهنمایی شغلی را فراهم ساخت.

بطور کلی آغاز کلی فرآیند مشاوره با کارهای فرانک پارسونز در سال های 1907 تا 1908 که او را پدر راهنمایی شغلی و حرفه‌ای می دانند در شهر بوستون آمریکا بود. البته قبل از پارسونز نیز فعالیت های پراکنده‌ای در زمینه راهنمایی شغلی و سایر مشاوره ها بطور غیر رسمی و بخصوص در مدارس انجام می‌گرفت. پارسونز یک مرکز راهنمایی حرفه‌ای تأسیس کرد. به دنبال آن اولین مجله حرفه‌ای یعنی بولتن حرفه‌ای در سال 1915 میلادی انتشار یافت. در سال 1917 میلادی شرکت فعالانه آمریکا در جنگ جهانی اول ایجاب نمود که آن کشور افراد متخصص را در زمینه‌های گوناگون تربیت و به میدان های جنگ روانه کند. در آن زمان بالا بودن هوش به عنوان اولین ویژگی برای انتخاب افراد مورد نظر بکار گرفته شد.

در ایران شروع به کار مشاوره به صورت مقدماتی به سال های 1337 تا 1350 بر می‌گردد که رفته رفته کامل تر شده است. تربیت مشاوران و اعزام آنان به مدارس راهنمایی تحصیلی، تهیه بروشورهای شغلی و استفاده از فعالیت های مختلف جهت آشنا سازی دانش آموزان به ویژگی های خود و مشاغل، از جمله کارهای انجام گرفته در این زمینه بوده است. علاوه بر اینکه بر اساس اهداف مشاوره شغلی بازپروری های شغلی و دوره های ضمن خدمت برای مشاغل مختلف بوجود آمد، که طی آنها تلاش می شد کارآیی و توانایی افراد مشغول در حرفه های مختلف را بالا ببرند.


برای دریافت وقت مشاوره با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید: 26421844


مشاوره شغلی برای چه کسانی مفید است؟

از دیدگاه تخصصی می توان گفت که مشاوره شغلی برای همه افراد بسیار اهمیت دارد. چه کسانی که در جستجوی شغل هستند و چه آنهایی که به دنبال جایگاه و درآمد بهتری هستند. اما در نهایت مشاوره برای دسته دوم بسیار کارآمدتر خواهند بود، زیرا با توجه به تخصصی که دارند می توانند وضعیت حرفه ای افراد را به نحو شگفت آوری تغییر دهند. مشاوره شغلی در صورتی که به شکل واقع بینانه و از طریق کارشناسان خبره و موسسات معتبر صورت بگیرد تاثیرات شگرفی بر افزایش میزان درآمد و بهبود موقعیت اجتماعی افراد از طریق حرفه به جای خواهد گذاشت.

مرکز مشاوره شغلی در تهران

خدمات مشاوره شغلی

در مشاوره های شغلی خدمات متنوعی ارائه می شود. این خدمات براساس شرایط افراد و انتظارات آنها از شغلی که می خواهند متفاوت است. اولین و مهم ترین کاری که مراکز مشاوره شغلی انجام می دهند آنالیز بازار کار بر اساس الگوریتم های اختصاصی خودشان است. همچنین با توجه به زمان حال بازار کار، آینده آن را نیز براساس الگوریتم های مختلف مورد ارزیابی قرار می دهند. این بررسی ها داده های زیادی را در اختیار کارشناسان قرار می دهند که با تبدیل آنها به اطلاعات می توان در زمینه یافتن کار و یا تغییر آن برای متقاضیان آگاهی سازی کرد.

مشاوره شغلی سازمانی

مشاوره شغلی در بحث سازمانی نیز معنا دارد. در سازمان مشاور شغلی به بررسی پست ها و سمت های سازمانی پرداخته و با انجام مصاحبه ها و گرفتن تست های روانشناسی و شخصیت شناسی مناسب از کارکنان به شناخت کاملی می رسد و بهترین شغل برای هر فرد در آن سازمان را مشخص می کند. این کار مشاوره شغلی علاوه بر افزایش کارآیی و بهره وری کارکنان سازمان، رضایت شغلی آنان را نیز فراهم می کند.

ویژگی های مشاور شغلی

مشاور شغلی باید شنونده و روانشناس خوبی بوده و مهارت های ارتباطی و پرسش گری مناسبی نیز دارا باشد. او باید شناخت کامل و خوبی از مشاغل مختلف، ویژگی ها، شرایط بازار کار و…آنها داشته و با همه روش ها و فنون شناسایی ویژگی ها و شخصیت افراد نیز آشنا باشد. در واقع باید انسان شناس متبحری باشد.

وظایف مشاور شغلی

به طور کلی وظایف مشاور شغلی عبارتند از  :

 • شناسایی و ارزیابی توانایی ها، استعدادها و علایق مراجعان
 • آشنا کردن مراجعان با موارد آموزشی و شغلی از جمله رشته های تحصیلی، ویژگی های شغلی، شرایط درآمدی شغل و…
 • مصاحبه با مراجعان و گرفتن تست های روانشناسی و شخصیت شناسی برای شناخت صحیح ویژگی ها و خصوصیات آنها
 • کسب سایر اطلاعات لازم در مورد شرایط زندگی، شرایط محل کار، مشاغل موجود در سازمان (در بررسی کارکنان سازمانی) و… مراجعان
 • راهنمایی و کمک به مراجعان در انتخاب رشته تحصیلی یا شغل مناسب
 • برنامه ریزی عملی برای افراد برای رسیدن به اهداف و حمایت از آنها
 • جستجو و کسب اطلاعات لازم در صورت نیاز

نقش مشاور شغلی در انتخاب صحیح شغل

برای رسیدن به این شغل مناسب، کسی که می تواند به افراد کمک کند، مشاور شغلی است. مشاور شغلی استعدادها و امکانات و خصوصیات روانی و جسمی فرد را در نظر گرفته و شغلی را که متناسب و سازگار با آنها باشد را به او پیشنهاد می کند. در واقع مشاور شغلی آشنایی کامل با مشاغل مختلف دارد و با دریافت و بررسی اطلاعات مربوط به توانایی ها، استعدادها، امکانات و شرایط فرد متقاضی، بهترین شغل را برای او می یابد.

مشاوره شغلی در مراحل مختلف زندگی افراد نقش متفاوتی دارد. در مورد دانش آموزی که هنوز رشته تحصیلی و آینده شغلی خود را انتخاب نکرده، مشاور شغلی به بررسی دقیق ویژگی های شخصیتی، استعداد و توانمندی ها، علایق و شرایط خانوادگی او پرداخته و با توجه به آنها، رشته تحصیلی و به دنبال آن شغل مناسب او را تشخیص و او را در جهت مناسب قرار می دهد.

مشاور شغلی در مورد فرد شاغلی که به شغل خود علاقه دارد ولی از وضعیت فعلی راضی نیست و یا دانشجویی که به رشته خود علاقه دارد ولی نمی داند برای ورود به شغل چه کار کند، وظایف متفاوتی دارد. مشاور شغلی به او کمک می کند تا از طرفی جنبه های مختلف شغل خود از جمله زمینه های کارآفرینی، رشد شغلی، راه های افزایش درآمد و… و از طرف دیگر توانمندی ها و استعدادهای خود را به خوبی بشناسد. بر اساس این اطلاعات راه های مناسب بهبود وضعیت شغلی و پیشرفت را به او نشان می دهد.

زمان اقدام به مشاوره شغلی

با توجه به گسترش یافتن مشاوره شغلی و احساس نیاز شدید به آن به صورت برنامه ریزی های کلی تلاش می‌شود از همان دوران تحصیل گام های اولیه راهنمایی شغلی برداشته شود. سال اول دبیرستان معمولا زمان رسمی برای شروع آشنا سازی دانش آموزان با مشاغل و حرفه‌های مختلف است که به صورت فعالیت های کلاسی، تهیه بروشورهای شغلی، بازدید از مشاغل مختلف و برگزاری اردوها انجام می‌گیرد و تلاش می‌شود با ارائه اطلاعات کافی به دانش آموزان در مورد مشاغل مختلف و همچنین در نظر گرفتن توان و استعدادهای خود به انتخاب رشته تحصیلی بپردازند.


خدمات ما: مرکز مشاوره شغلی در تهران


برای کمک بیشتر به دانش آموزان معمولا از مصاحبه‌ها و مشاوره‌ها و همچنین اجرای آزمون های مختلف و به ویژه تست های زغبت سنج استفاده می‌شود. مشاور با در نظر گرفتن فعالیت تحصیلی دانش آموز در طول سال و نمرات او در آزمون رغبت سنج و علایق و دیگر توانایی های او، اولین گام را برای انتخاب شغل خود در آینده که با انتخاب رشته تحصیلی وی ارتباط نزدیکی دارد بر می‌دارد. البته این مرحله، مرحله آغاز رسمی ارائه راهنمایی شغلی فرد است. معمولا قبل از این مرحله فرد اطلاعاتی از جامعه و پیرامون خود، خانواده و سایر نهادها در باب مشاغل مختلف کسب کرده است.

از سوی دیگر مراکز و مؤسسات نیز برای انتخاب کارمندان و شاغلین خود با در نظر گرفتن اهداف و آرمان هایی که دارند و ویژگی هایی که مورد نیاز مشاغل آنهاست در مصاحبه‌های استخدامی خود با بررسی توانایی ها و استعدادهای فرد به گزینش افرادی می پردازد که خصایص آنها بیشتر از بقیه به اهداف آنها نزدیک تر باشد و همخوانی بیشتری با مشاغل مورد نظر داشته باشد. به عنوان مثال با اینکه سلامت روانی در تمامی مشاغل مد نظر می‌باشد، اما دارا بودن یکسری ویژگی های روانی در مشاغلی چون خلبانی ضرورت کامل دارد. مثلا زمان واکنش سریع، پایین بودن استرس و حفظ آرامش روانی.

بهترین مشاور شغلی در تهران

یکی از خدمات مرکز مشاوره و روانشناختی ذهن آرا، مشاوره شغلی است. این مرکز با مجرب ترین افراد در این زمینه، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

امتیاز 4 از (1 مشارکت)
مقالات مرتبط
3 نظرات
 1. اشکان شعبان زاده می گوید

  من تماس گرفتم با هر سه خط هیچکس پاسخ نداد.باعث تاسف واقعا

  1. جعبه ابزار ذهنی می گوید

   با عرض پوزش
   شماره ها تغییر پیدا کردن
   مطلب بروزرسانی شد

 2. نیما می گوید

  چه خوب بود واتس اپ هم داشتید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.