اخبار و جشنواره ها

سه نشانه تبدیل شدن عادات به اعتیاد

اغلب اعتیادها نتیجه عادات رفتاری بوده اند که در ابتدا هیچ گونه ضرری نداشته اند. بسیار مهم است تا ما رفتارهایمان را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم که آیا کمیت و تعداد دفعاتی که آنها را انجام می دهیم در حد عادت است یا در حد اعتیاد است. شاید با این روند بتوانیم جلوی برخی عادت هایی که در شرف تبدیل شدن به اعتیاد هستند را بگیریم. در این مقاله ما به بررسی سه نشانه می پردازیم که به شما هشدار می دهد جلوی عاداتی که در حال تبدیل شدن به اعتیاد هستند را بگیرید. با جعبه ابزار ذهنی همراه باشید.

پیامدها و نتایج منفی

یکی از نشانه هایی که نشان می دهد یک عادت در حال تبدیل شدن به اعتیاد است، افزایش پیامدهای منفی آن است. برای مثال ممکن است عادت خوردن شکلات افزایش وزن جزئی ایجاد کند. ولی اعتیاد به خوردن شکلات مشکل افزایش وزن شدید ایجاد خواهد کرد. یک فرد معتاد شاید به دنبال راه هایی برای کاهش عواقب منفی باشد اما به هر حال در این مسیر شکست خواهد خورد و عواقب منفی دیر یا زود خود را نشان خواهد داد.

پیامدها و نتایج منفی

از دست دادن کنترل

عادات می توانند توسط فرد مورد کنترل قرار بگیرند و فرد می تواند رفتار خود را کنترل کند. اما در رابطه با اعتیاد اینطور نیست. به عبارت دیگر در این حالت این اعتیاد است که فرد را کنترل می کند.

از دست دادن کنترل

اوریت در سال 2014 پیشنهاد می کند که اگر مولفه های تکانشگری و ناپایداری در فرد بالا باشد، به احتمال بیشتری عادات به اعتیاد تبدیل می شوند.

حالت تدافعی

یک فرد معتاد اغلب از این موضوع آگاه است که اعتیاد در زندگی او مشکلات بسیاری ایجاد کرده است. اما در صورت سوال ممکن است حلت تدافعی به خود بگیرند و حتی مسئله اعتیاد را انکار کند و حتی سعی در پنهان کردن آن داشته باشد.

حالت تدافعی

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.