تازه ها:

تقدیر از موفقیت و دستاورد کاری

جشن گرفتن یک نقطه عطف مانند سالگرد تولد یا کسب نمرات عالی، به ما احساس شگفت انگیزی می دهد و زمانی که اطرافیان متوجه این موفقیت ها می شوند و از تلاش ما قدردانی و تجلیل می کنند، این احساس شگفت انگیز چندین برابر می شود.
 تقدیر از موفقیت و دستاورد کاری
این امر در محل کار نیز صدق می کند. تقدیر از موفقیت و دستاورد کاری کارمندان، اعتماد به نفس و انگیزه آن ها را افزایش می دهد. قدردانی کردن محبوبیت سازمان شما را بیشتر می کند، باعث حفظ منابع انسانی و کارمندان و جذب بهترین توانایی ها می شود.

قدردانی از موفقیت و دستاورد کاری

اما چقدر تقدیر و تشکر لازم است؟ و چه زمانی تقدیر ها طاقت فرسا می شوند یا معنای خود را از دست می دهند؟ در این مقاله، ما نه راه تقدیر از موفقیت و دستاورد کاری در تیم کارکنان را بررسی می کنیم.
لحظه ای به این موضوع فکر کنید که در سازمان یا شرکت شما، چگونه از موفقیت ها و دستاورد های کاری هر چند کوچک و ناچیز، قدردانی می شود و این عمل چه اثری دارد؟
بر اساس یک نظر سنجی در انجمن روانشناسی آمریکا (APA) اکثر شرکت کنندگان اظهار کردند که شرکت آن ها از انواع طرح های تشویقی استفاده می کرده است. با این حال یک سوم آن ها در سال گذشته هیچ تشویقی دریافت نکرده اند و کمتر از نیمی از آن ها به طور رسمی و عادلانه مورد تشویق و تقدیر قرار گرفته بودند و و فقط نیمی از آن ها مورد احترام و ارزش کارفرمایانشان بودند.
به احتمال زیاد، کارفرمایان هدف نیکی از این طرح ها داشتند اما احتمالا فقط تلاش و منابع را هدر داده اند و به جای انگیزه دهی، گاها باعث ناراحتی  دلخوری شده اند.
اگر این تقدیر و تشکر به درستی انجام شود، اعتماد به نفس و انگیزه کارکنان را افزایش می دهد و منجر به تیمی شاداب تر و پربازده تر خواهد شد.
اعتیار و محبوبیت ناشی از این کار، یک ستون مرکزی برای برندسازی شخصی شما می باشد و در نتیجه باعث می شود افراد مستعد و پر تلاش را جذب و در کنار تیم کاری خود حفظ کنید.

مقاله مرتبط: مهارت های مدیریت تیم


موفقیت کاری چیست؟

وقتی به یک دستاورد و موفقیت فکر می کنیم، تمایل داریم اعمال غیرعادی را مانند فراتر رفتن از اهداف، رسیدن به یک فروش بزرگ یا پیشنهاد یک پروژه خارق العاده تصور می کنیم.
رفتار های دیگر مانند مقابله با بحران، یادگیری و به کارگیری مهارت جدید یا حمایت از کارمند تازه وارد که قابلیت اندازه گیری کمتری دارند، مستلزم تقدیر هستند.
شاید تقویت عزت نفس کارمندان در ابتدای کار، کمی عجیب باشد و یا حتی به این فکر کنید که مگر آن ها کاری به جز وظیفه شان انجام می دهند؟
اما تیم های مطمئن به دستاوردها و پیروزی های قبلی خود قناعت نمی کنند. تصدیق و تجلیل از دستاوردهای آنها بخش بزرگی از کار تیمی موثرشان می باشد زیرا آن ها به طور فعال به دنبال بهبود نتایج و عملکرد هستند.

معنادار کردن تقدیر از موفقیت و دستاورد کاری

قدر دانی و تشکر به روش های مختلفی از جمله یک تشکر لفظی کوتاه و خصوصی و یا تقدیر در یک گردهمایی انجام می شود. اما نتایج نظر سنجی که در ابتدا ذکر کردیم، نشان دهنده این موضوع بود که هدایا و پاداش هایی که گیرنده واقعا به آن نیازی نداشته باشد، تاثیر مثبتی ایجاد نخواهد کرد.

بنابراین، قبل از برگزاری هر گونه جشن تجلیل و تشکر، به علایق و شخصیت همکاران خود- و پویایی تیم- خوب فکر کنید.

به طور مثال، اگر فردی شخصیت درون گرا دارد، از ایستادن و سخنرانی در مقابل حضار و هدیه گرفتن در آن شرایط، لذت نخواهد برد و در عوض، یک “خسته نباشید” در فضای خصوصی همان چیزی است که به آن نیاز دارد.

قدردانی از موفقیت ها

برخی از افراد، از قدردانی آشکار و واضح ناراحت می شوند و احساس تحقیر شدن دارند. از نظر آن ها، این تشکر آشکارانه دلالت بر شگفت زدگی کارفرما از انجام کار درستی که انجام داده اند، می باشد.
و اگر در یک مهمی با فرهنگ های متفاوت کار می کنید، از تظاهرات فرهنگی جلوگیری کنید.
همچنین در نظر بگیرید که آیا افراد تیم شما برای پاداش های درونی ارزش بیشتری قائل هستند یا پاداش های بیرونی؟ به طور مثال، ممکن است فردی از مرخصی کاری برای رفتن به یک سفر خانوادگی بیشتر از پاداش پولی احساس رضایت کند.
برای پی بردن به این حقایق، می توانید از آن ها سوال کنید. این کار را به صورت غیررسمی یا از طریق نظرسنجی انجام دهید.

زیاده روی نکنید!اگر بیش از حد برای ساده ترین کار ها قدردانی کنید، عجیب به نظر خواهید رسید و تاثیر خود را از دست می دهد.

9 راه تقدیر از موفقیت های کاری

حالا که از اهمیت قدردانی زحمات کارکنان اطلاع یافتید، این سوال پیش می آید که راه انجام آن چیست؟

در این قسمت 9 راه وجود دارد که می توانید آن ها را متناسب با محیط کاری و کارمندان خود تنظیم کنید.

  1. تشکر کلامی: یک تشکر کلامی و رو در رو بسیار ساده اما به همان اندازه موثر است. یک ایمیل و یا کارت یا یادداشت دست نویس نیز کافی می باشد.
  2. موفقیت یک کارمند را با دیگران کارمندان به اشتراک بگذارید: یک پیام در گروه کارمندان ارسال کنید و از شخص مورد نظر تشکر کنید.
  3. حال خوب خود را نتیجه تلاش همه بدانید: زمانی که از دستاورد های خود صحبت می کنید، از افرادی که در این مسیر کمک کردند و باعث این نتیجه شدند نیز تشکرکنید.
  4. پاداش و هدیه در نظر بگیرید: می تواند یک پاداش نقدی یا معادل غیرنقدی آن باشد. پول نقد اغلب محبوب ترین پاداش است اما به خاطر داشته باشید که برخی از اعضای تیم ممکن است قبلاً با پاداش نقدی تشویق شده باشند.
  5. کارکنان را به یک وعده غذایی یا نوشیدنی مهمان کنید.: خرید یک وعده غذایی یا یک نوشیدنی می تواند برای رشد ارتباطات موثر باشد. با این حال شرایط ویژه مانند مسافرت بودن، رژیم غذایی داشتن و . اعضا را در نظر بگیرید.
  6. با تیم کاری خود به گردش بروید: به سینما و رستوران رفتن، انجام فعالیت ورزشی و .. روش های مناسبی برای خوشگذارنی و تقدیر از زحمات افراد هستند.
  7. مرخصی تشویقی: تعطیلا ت و مرخصی ها بهترین پاداش ممکن است به ویژه در شرایطی که کارمندان برای مدت زیادی بر روی یک پروژه کار کرده باشند.
  8. تابلو اعلانات: بر روی تابلو اعلانات، قسمتی را به معرفی بهترین کارمند هفته اختصاص دهید. این کار انگیزه کارمندان را برای تلاش بیشتر افزایش می دهد البته این روش تاثیر کوتاه مدتی دارد.
  9. مراسم اهدای جوایز: یک مراسم با موسیقی و سخنرانی و حال خوب راهی هیجان انگیز برای ترکیب صمیمیت، تیم سازی و شبکه سازی می باشد.

مراسم اهدای جوایز

موارد ذکر شده در این لیست به هیج وجه کامل و جامع نیستند.. شما می توانید از سلیقه و تجربیات خود برای ایجاد راهی مناسب جهت تقدیر و تشکر استفاده کنید و میزان افزایش بهره وری و رضایت مندی شغلی را مشاهده کنید.

 

تقدیر از موفقیت و دستاورد کاری نقش مهمی در ایجاد رابطه موثر و افزایش اعتماد به نفس کارمندان شما دارد.

راه های زیادی برای تقدیر و تشکر وجود دارد و نکته ی تمامی این روش ها، این است که اعضای تیم خود را به خوبی بشناسید و بدانید چه چیزی به آن ها انگیزه می دهد و به این ترتیب، یک راهی برای تشکر عادلانه و ماندگار خواهید یافت.

امتیاز دهید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.