تازه ها:

ارائه ها و جلسات غیرحضوری

در اوایل سال 2020، ویروس همه گیر کرونا، تاثیر بسیاری بر مشاغل گذاشت و نحوه ی انجام آن ها را تغییر داد و جلسات غیرحضوری و دورکاری جای خود را به 3 دادند.

برخی از همایش های بزرگ لغو شدند و برخی دیگر به صورت مجازی، در شبانه روز برگزار شدند.

و به اجبار باید مهارت های جدیدی برای شرکت در جلسات غیرحضوری و سخنرانی در آن ها کسب کنیم.

برای بسیاری، این اتفاق به یک فرصت تبدیل شد زیرا دیگر مجبور نبودند به سفرهای کاری بروند و یا استرس زیادی تحمل کنند و برای برخی دیگر، این تجربه ی جدید و انعطاف پذیری جلسات مجازی و دوری کاری بسیار لذت بخش بود.

و حالا بعد از گذشت یک سال و نیم، غیرممکن به نظر می رسد که به 100 درصد تعامل های حضوری و کارشرکتی بازگردیم. این نتیجه به دست آمد که شاید تمام آن سفرهای کاری ضروری نبودند و با این شرایط، دانستن نکات سخنرانی در جلسات غیرحضوری و مجازی به یک مهارت ضروری و کاربردی تبدیل شده است.

کنفرانس ویدئویی

میزبانی، شرکت و ارائه

در جلسات غیرحضوری، سه نوع نقش میزبان بودن، شرکت کننده بودن و سخنران بودن وجود دارد.

  • میزبان: شخصی که مالکیت جلسه را در دست دارد، آن را برپا می کند، توانایی شرکت کنندگان برای صحبت و سخنرانی کردن را در نظر می گیرد و همان جلسه را به پایان می رساند.
  • شرکت کنندگان: شامل تمام اشخاصی می شود که در جلسه شرکت می کنند. ممکن است فقط شنونده یا تماشگر باشند و یا به طور فعالانه حضور داشته باشند.
  • ارائه دهندگان: افرادی هستند که وظیفه سخنرانی در جلسات غیرحضوری را بر عهده دارند.

 1. میزبانی جلسات غیرحضوری

میزبانان از قدرت قابل ملاحظه ای در این نوع جلسات برخوردار هستند. آنها انتخاب می کنند کدام نرم افزار مورد استفاده قرار بگیرد و کنترل شرکت کنندگان را در دست دارند.
به یاد داشته باشید که میزبان می تواند برای جلسات غیرحضوری قوانین تعیین کند. 

داشتن تمرکز در جلسات غیرحضوری به مراتب دشوار تر از جلسات حضوری است. استفاده از زبان بدن و سرنخ های غیرکلامی سخت تر می شود و اغلب این جلسات خسته کننده هستند پس اگر میزبان جلسات غیرحضوری هستید، زمان جلسه را کوتاه کنید.


مقاله مرتبط: چگونه یک سخنرانی جذاب داشته باشیم؟


2. شرکت در جلسات غیرحضوری

قبل از شرکت در سخنرانی ها و جلسات غیرحضوری، نکاتی باید مورد توجه قرار بگیرد که نه تنها برای شرکت کنندگان، بلکه برای میزبان و ارائه دهنده نیز بسیار ضروری است.

این نکات شامل موارد زیر می باشند:

انتخاب یک فضای مناسب

فضای مناسب جلسات ویدئویی

شما باید یک فضای آرام و دور از بقیه اعضای خانواده انتخاب کنید. این فضای انتخابی باید از اینترنت مناسبی برخوردار باشد. همچنین باید درمورد جای صندلی خود فکر کرده باشید. بهتر است از نور طبیعی استفاده کنید و این نور از پشت سر شما نباشد این کار طبیعتا دیدن چهره ی شما را دشوار می کند.

فراهم آوری امکانات مورد نیاز

اگر می خواهید از دوربین استفاده کنید، پیش از جلسه از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید و یک بار امتحان کنید. صدا و تصویر خود را از قبل بررسی کنید (بسیاری از برنامه ها هنگام اتصال این کار را برای شما انجام می دهند) و برای جلوگیری از اختلال در بلندگوهای دیگر، میکروفون خود را ببنید مگر این که در حال صحبت کردن باشید.

حذف هر آنچه حواس شما را مختل می کند

چه شرکت کننده باشید و یا ارائه دهنده، به هر حال قرار است تصویر شما برای تمامی شرکت کنندگان و همین طور میزبان قابل رویت باشد. پس تلفن همراه را از خود دور کنید و بر حالت بی صدا بگذارید تا مانع تمرکز حواس شما نشود.

آمادگی و برنامه ریزی قبلی

مانند هر جلسه ی دیگری، آمادگی قبلی ضروری است. در حقیقت، میزان اهمیت آمادگی در جلسات غیرحضوری به دلیل داشتن تنها یک فرصت برای سخنرانی، بسیار بیشتر است.

3. ارائه در جلسات غیرحضوری

جلسات غیرحضوری

سخنرانی در جلسات غیرحضوری، یک هنر است و شباهت زیادی به ارائه های شخصی ندارد و ارزشش را دارد که زودتر به آن فکر کنید.
این ایده ها را در نظر بگیرید:
  • ابتدا متن ارائه ی خود را کوتاه کنید و در مرحله دوم باز هم متن خود را کوتاه تر کنید.

مجذوب کردن شنوندگان، در سخنرانی های غیرحضوری به مراتب دشوار تر می شود. پس تا جایی که می توانید متن خود را کوتاه کنید. هدف شما باید در چند نکته ی کوتاه خلاصه شود و سپس هر نکته را به صورت مختصر بیان کنید.

  • حداقل 5 دقیقه از زمان ارائه را به از دست رفتن اینترنت خود و یا شرکت کنندگام اختصاص دهید.
این مورد آزاردهنده است، اما احتمال دارد شرکت کنندگان اینترنت را برای مدتی از دست دهند و شما باید مطالب گفته شده را دوباره مرور کنید.این زمان از دست رفته را در نظر بگیرید.
  • با شرکت کنندگان تعامل داشته باشید.

در صورتی که با شرکت کنندگان تعامل داشته باشید، محرک های حواس پرتی کاهش پیدا می کند.

  • قبل از شروع جلسات غیرحضوری، پنجره های اضافی در سیستم خود را ببندید.
  • فراموش نکنید در تمام مدت جلسه، تصویر شما برای تمام شرکت کنندگان قابل رویت است.

فقط به مانیتور نگاه کنید، نه مانیتور و نه یادداشت های خود. در جلسات غیر حضوری حالات چهره ی شما بیشتر از حرکات دست شما دیده می شود. بنابراین به ارتباطات غیرکلامی و استفاده از زبان بدن فکر کنید و روش های موثر را تمرین کنید.

  • پس از پایان جلسه، محتوای ارائه را به اشتراک بپذارید.

به اشتراک گذاری محتوای ارائه و سخنرانی، یکی از اصول مهم است. اما این اهمیت در جلسات غیرحضوری به دلیل قطعی احتمالی اینترنت، چندبرابر می شود.

سخن نهایی

جلسات غیرحضوری، کسل کننده هستند و نیاز به تمرکز بیشتر دارند. هر نقشی که در این جلسات داشته باشید، نیاز به تلاش زیادی دارد اما می توانید با رعایت نکات فوق از سختی های این نوع جلسات بکاهید.

 

امتیاز دهید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.