تازه ها:

تست شخصیت 16 عاملی کتل (16PF)

تست شخصیت کتل، آزمون شخصیت 16 عاملی Cattell

تست 16 عامل شخصیت کتل توسط ریموند کتل طراحی شده است. ریموند کتل، روانشناس انگلیسی، در تحقیقات خود متوجه شد كه تغییرات در شخصیت انسان را می توان با استفاده از یك روش آماری شناخته شده به عنوان تحلیل عاملی با مدلی كه دارای شانزده متغیر (ویژگیهای شخصیتی) است، توضیح داد. پس از این کشف، وی به ساخت و ترویج پرسشنامه 16PF پرداخت. این تست شامل 178 جمله در مورد فرد است.

 به طور کلی بیشترین کاربرد تست شخصیت کتل در انتخاب شغل و رشته، انتخاب پرسنل و استخدام، مداخلات درمانی، مشاوره ازدواج برای پیش بینی سازگاری و رضایت از ازدواج و مشاوره تحصیلی می باشد.

تست شخصیت کتل

دستورالعمل شخصیت کتل

---------------------------------------------------
در این پرسشنامه پاسخ درست و غلط وجود ندارد و پاسخ شما به هر سوال باید نماینده اولین عکس العمل شما دربرابر سوال باشد

درحال محاسبه نتيجه

لطفا منتظر بمانيد!!!!

دوباره

مشکلي به وجود آمده است

متخصصین مدتهاست برای درک ابعاد شخصیت تلاش می کنند و نظریه های متعددی برای توضیح چگونگی رشد شخصیت و تأثیر آن بر رفتار ارائه شده است. یکی از این نظریه ها توسط روانشناس معروف ریموند کتل ارائه شد. او یک طبقه بندی از 16 ویژگی مختلف شخصیت ایجاد کرد که می تواند برای توصیف و توضیح تفاوت های فردی بین شخصیت افراد مورد استفاده قرار گیرد.

عوامل شخصیتی کتل در پرسشنامه شانزده عاملی شخصیت (16PF) گنجانده شده است که امروزه به طور گسترده برای مشاوره شغلی (تناسب شغل و شخصیت فرد) و مشاوره خانواده و ازدواج (برای تناسب شخصیتی در ازدواج) استفاده می شود. تست شخصیت کتل در تجارت، در انتخاب پرسنل، به ویژه برای انتخاب مدیران استفاده می شود. همچنین در تشخیص بالینی و برنامه ریزی درمان برای ارزیابی اضطراب، سازگاری و مشکلات رفتاری استفاده می شود.

به طور خلاصه کاربردهای تست 16 عاملی کتل

به دلیل مطالعات علمی کتل و نظریه 16 عاملی وی، این تست در بخش های مختلفی به کار می رود. آزمون شخصیت شناسی کتل در محیط های صنعتی، سازمانی، تحقیقاتی، آموزشی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، روانشناسان بسیاری در مراکز خود از آن استفاده می کنند. به طور کلی بیشترین کاربرد این تست را می توان در موارد زیر خلاصه نمود:

انتخاب شغل و رشته: اطلاعات در حوزه  مشاوره شغلی

انتخاب پرسنل: ارتقاء، آموزش و پیشرفت شغلی

مداخلات درمانی: برنامه های تشخیصی بالینی، پیش آگهی و درمان

مشاوره ازدواج: پیش بینی سازگاری و رضایت از ازدواج

مشاوره تحصیلی: شناسایی مشکلات تحصیلی، عاطفی و اجتماعی

ریموند کتل

کتل متولد 1905، شاهد ظهور بسیاری از اختراعات مانند برق، تلفن، اتومبیل و هواپیما بود. او از این نوآوری ها الهام گرفت و مشتاق بود تا از روش های علمی موجود برای کشف ایعاد شخصیت انسان استفاده کند.

او برخلاف برخی از متفکرین معتقد بود که شخصیت یک راز ناشناخته و غیرقابل آزمون نیست. چیزی بود که قابل مطالعه و سازماندهی است. از طریق مطالعه علمی، ویژگی ها و رفتارهای انسانی را می توان پیش بینی کرد.

کتل با چارلز اسپیرمن کار می کرد، اسپیرمن به علت فعالیت های پیشگامانه خود در آمار مشهور بود. کتل بعداً از تکنیک های تحلیل عاملی که توسط اسپیرمن توسعه یافته بود برای ایجاد طبقه بندی شخصییت خود استفاده کرد.

رویکرد صفات به شخصیت

روانشناسان مدتهاست که در مورد چگونگی تعریف و توصیف شخصیت بحث کرده اند و می کنند. یکی از ایده های کلیدی برای توصیف شخصیت با عنوان نظریه صفات شخصیت شناخته می شود. بر اساس نظریه صفات، شخصیت انسان از تعدادی ویژگی، صفت یا گرایش گسترده تشکیل شده است.

برخی از اولین نظریه های صفات سعی کردند هر صفتی را که ممکن است وجود داشته باشد، را جمع کنند. به عنوان مثال، روانشناس گوردون آلپورت بیش از 4000 کلمه در زبان انگلیسی شناسایی کرد که می تواند برای توصیف ویژگی های شخصیتی مورد استفاده قرار گیرد.

با اینکه این رویکرد در شناسایی انواع مختلف صفات خوب بود، اما استفاده از آن دشوار است. به عنوان مثال، بسیاری از این صفات بسیار شبیه به هم هستند و تشخیص برخی ویژگی ها از دیگری دشوار است.

16 عامل شخصیت در نظریه کتل

ریموند کتل لیست آلپورت را تجزیه و تحلیل کرد و آن را به 171 ویژگی یا صفت کاهش داد، بیشتر با حذف اصطلاحات اضافی یا غیر معمول. وی سپس با استفاده از تکنیک آماری معروف به تحلیل عاملی برای شناسایی صفات مرتبط با یکدیگر استفاده کرد. با استفاده از این روش، او توانست لیست خود را به 16 عامل اصلی شخصیت برساند.

از نظر کتل، طیفی از ویژگی های شخصیتی وجود دارد. یعنی، هر فرد تا حدی دارای همه این 16 ویژگی است، اما ممکن است در برخی ویژگی ها بالا و در برخی دیگر کم باشد.

۱- معاشرت – کناره گیری

۲- استدلال انتزاعی – استدلال عینی

۳- پایداری هیجانی – ناپایداری هیجانی

۴- سلطه گری – سلطه پذیری

۵- سرزندگی – دل مردگی

۶- پایبندی به قانون – ناپایبندی به قانون

۷- متهور بودن – محتاط بودن

۸- نرمخو بودن – لجوج

۹- بدگامن – خوش باور

۱۰- تخیلی – عمل گرا

۱۱- حسابگر – خودافشاگر

۱۲- ناایمن – ایمن

۱۳- تجربه گرا – محافظه کار

۱۴- خودپسند – متکی به دیگران

۱۵- کمال گرا – بی بند و بار

در مطالعه ای که در ایران توسط روی ۲۵۰ دانشجویان موسسه آموزشی امام خمینی (ره) صورت گرفت، مقدار پایایی پرسشنامه با استفاده از آلفای کرونباخ 89/0 بدست آمد. به‌منظور بررسی اعتبار همگرا و واگرای این پرسشنامه از پرسشنامه اضطراب بک و مقیاس اضطراب، افسردگی و استرس استفاده شد که نتایج مطالعه نشان‌دهنده اعتبار مناسب پرسشنامه کنترل اضطراب می‌باشد. در نهایت چهار عامل با استفاده از تحلیل عاملی استخراج شد که 11/46 درصد نمرات پرسشنامه را تبیین می‌کرد. با در نظر گرفتن مقدار پایایی و اعتبار این پرسشنامه به نظر می‌رسد این ابزار جهت سنجش بالینی مناسب ‌باشد.

  • مرورگر پيشنهادي براي انجام اين تست مرورگر کروم است.

مشخصات تست شخصیت کتل​

۱۸۷

۵۰ دقیقه

تفسیر تخصصی

26 هزار تومان 

به اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on telegram
Share on whatsapp
امتیاز 5 (2 مشارکت)
نمونه تفسیر
قیمت
نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.