تازه ها:

تست شخصیت مینه سوتا - MMPI

پرسشنامه شخصیت چند مرحله ای مینه سوتا (MMPI) یک آزمون روانسنجی بسیار معتبر و استاندارد شده در زمینه شخصیت بزرگسالان و آسیب شناسی روانی است. کاربرد آزمون MMPI در موارد زیر است:

  • غربالگری بالینی و تشخیص بالینی
  • شناخت شخصیت فرد مورد نظر
  • مشاوره خانواده
  • مشاوره قبل و بعد از ازدواج
  • انتخاب بهترین نوع درمان
  • مشاوره قبل از استخدام
  • مشاوره برای امور قضایی

دستورالعمل شخصیت مینسوتا

---------------------------------------------------
در این پرسشنامه پاسخ درست و غلط وجود ندارد و پاسخ شما به هر سوال باید نماینده اولین عکس العمل شما دربرابر سوال باشد

درحال محاسبه نتيجه

لطفا منتظر بمانيد!!!!

دوباره

مشکلي به وجود آمده است

آزمون شخصیتی چند وجهی مینه سوتا یا به اصطلاح آزمون MMPI یکی از آزمون های مهم شخصیتی است که مورد استفاده روانشناسان در بسیاری از کشورهای جهان قرار می گیرد. بر اساس برآوردهایی که در زمینه ی میزان استفاده ی روانشناسان از آزمون MMPI انجام گرفته است معلوم شده است که این آزمون از نظر تعداد اجرا در بین آزمونهای شخصیتی رتبه ی اول را به خود اختصاص داده است. متن اولیه ی آزمون شخصیتی MMPI در سال ۱۹۴۰ توسط هته وی (Hathaway)و مکین لی (Mckinley) ارایه شد. این آزمون شامل ۵۰۴ جمله بود و آزمودنیها باید موافقت و یا مخالفت خود را با متن آن جمله ها را در پاسخنامه ای که به آنان ارایه می شد اعلام می داشتند .همچینن آزمون شخصیتی MMPI شامل ۱۳ مقیاس بود که ۳ مقیاس آن مربوط به مقیاس های اعتبار و ۱۰ مقیاس آن مربوط به مقیاس های بالینی بود . در سال ۱۹۸۹ آزمون شخصیتی MMPI مورد تجدید نظر اساسی قرار گرفت و به نام آزمون شخصیت۲ MMPI ارایه گردید. اهداف مهم تجدید نظر کنندگان آزمون شخصیتی MMPI به روز نمودن اهداف تشخیصی مربوط به این ازمون و گسترش میزان اعتبار و روایی این آزمون بود. امروزه علیرغم ارایه شدن آزمون شخصیتی MMPI2 از آزمون MMPI اولیه نیز در برخی از کشورها استفاده می شود . سه تفاوت مهم این دو آزمون آن است که در آزمون MMPI2 میزان نمره ی T یا نمره برش برای تشخیص اختلال کلینیکی ۶۵ است اما در آزمون MMPI اولیه این رقم ۷۰ است . همچینن تعداد جملات آزمون MMPI2 یک جمله بیشتر از آزمون MMPI اولیه است . تفاوت سوم بین این دو آزمون آن است که در آزمون شخصیتی MMPI2 یک سلسله مقیاس های تکمیلی پیشنهاد شده است .هدف از پیشنهاد این مقیاس ها شناسایی عمیق تر ویژگیهای شخصیتی آزمودنی می باشد. همچینن وجود مقیاس های تکمیلی سبب شده است که تنها با پاسخگویی به ۳۷۰ جمله از جملات آزمون MMPI2 بتوان به نمره گذاری و تفسیر این آزمون اقدام نمود. آزمون شخصیتی MMPI مانند سایر وسایل ارزیایی(Assessment ) از مزیت ها و محدودیت هایی برخوردار است. از جمله مزیت های آزمون شخصیتی MMPI میزان گسترش زیاد استفاده از این آزمون و مورد استقبال قرار گرفتن آن توسط روانشناسان است. از دیگر مزیت های این آزمون توانایی آن برای تشخیص بسیاری از اختلالات روانپزشکی است. در کنار این مزیت ها آزمون شخصیتی MMPI دارای محدودیت هایی هم می باشد از جمله محدودیت های این آزمون وجود سطح متوسطی از اعتبار و پایایی در مقیاس های کلینیکی ازمون شخصیتی MMPI می باشد. محدودیت دیگر آزمون شخصیتی MMPI طولانی بودن زمان اجرای آن می باشد. آزمون شخصیتی MMPI برای اشخاص بالای ۱۶ سال قابل اجرا می باشد. همچینن برای اجرای این آزمون لازم است که آزمودنی از حداقل میزان تحصیل برخوردار بوده و تا کلاس نهم درس خوانده باشد. از شرایط دیگر برای اجرای آزمون شخصیتی MMPI محدودیت اجرای آن می باشد به عبارت دیگر این آزمون تنها بر روی اشخاصی که احتمال می رود مشکلات روانشناختی داشته باشند قابل اجرا می باشد و اجرای آن برای شناسایی ویژگیهای شخصیتی آزمودنیها مناسب نمی باشد .
یکی از امتیازات قابل توجه MMPI، شهرت زیاد و آشنایی گسترده با آن در زمینه روان شناختی است. پژوهش‌ های گسترده‌ ای در حوزه‌ های متفاوت به عمل آمده است. تحولات جدید به تدوین فرم‌های کوتاه، مقیاس‌ های جدید، استفاده از ماده‌ های بحرانی و نظام‌های تفسیر رایانه‌ای منجر شده است. آزمون MMPI به بیش از 50 زبان ترجمه شده و در بسیاری از کشورهای مختلف در دسترس متخصصان است. پژوهش‌ های هنجاری و روایی بر روی چندین گروه فرهنگی مختلف صورت گرفته است و امکان مقایسه داده‌ های جمع‌آوری شده از فرهنگ‌های گوناگون را فراهم می‌سازد. آزمون MMPI نخستین تست جامعی است که اضافه بر مقیاس‌ های محتوایی، تعدادی مقیاس اعتبار یا روایی نیز دارد. هدف از گنجاندن این مقیاس‌ ها آن بود که معلوم شود آیا فرد به سوال‌ های آزمون با دقت و صداقت جواب داده یا نه. هرگاه نمره فرد در هر یک از این مقیاس‌ها خیلی زیاد باشد، نمرات مقیاس‌ه ای محتوایی او را نیز باید با احتیاط تفسیر کرد یا اساسا از آن‌ ها چشم پوشی کرد.
مدت زمان معمول پاسخ به آزمون برای افراد دارای هوش متوسط یا بالاتر از متوسط و بدون وجود عوامل مداخله کننده، تقریبا ۹۰ دقیقه است. برای اشخاصی که از هوش پایین تری برخوردارند ممکن است مدت اجرای ازمون بیش از ۲ ساعت شود. مرورگر پیشنهادی برای تست گوگل کروم می باشد.

مشخصات تست طرحواره های ناسازگار یانگ

تعداد سوال

زمان

تفسیر تخصصی

قیمت

به اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on telegram
Share on whatsapp
امتیاز 4.4 (14 مشارکت)
نمونه تفسیر
قیمت
نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.