اخبار و جشنواره ها

ماهيت صداهای اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی یک بیماری پیچیده روحی است که حدود یک درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد؛ این بیماری با توانایی تفکر واضح، مدیریت احساسات، تصمیم گیری و ارتباط با دیگران تداخل دارد. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است به نظر برسند که ارتباط با واقعیت را از دست داده اند. یکی از علائم رایج این اختلال، “شنیدن صدا” است که امروز در جعبه ابزار ذهنی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اسکیزوفرنی

صداهای درون سر من

هنگامی که صحبت اسکیزوفرنی به میان می آید، یکی از رایج ترین پرسش ها این است که این صدای درونی از کجا می آید؟ به نظر می رسد که افراد مبتلا به اسکیزوفرنیا، صداهای خود را در سر خود می شنوند. این به خاطر یک پدیده به نام سخنرانی فرعی است که اکثر ما به شیوه ای متفاوت با آن برخورد می کنیم.

آیا تا به حال در مورد چیزی آنقدر مشتاقانه فكر كرده اید كه ناگهان آن را با صدای بلند فریاد بزنید؟ فکر می کنم به احتمال زیاد پاسخ مثبت است، حتی اگر شما آن را درک نکنید. به عنوان مثال، ممکن است بعد از این كه همسر شما به شما برای بار صدم تكرار می كند كه زباله ها را بیرون بگذار آن جمله را زیر لب غرولند كنید. این پدیده سخنرانی فراموشی است و برای بسیاری از ما یک بخش شایع زندگی روزمره است.

مغز ما تمام زبان را پردازش می کند، حتی افکار خصوصی ما در سر خودمان. این افکار پس از آن زمانی که این عملکرد شناختی عضلات گفتار ما را تحریک می کند تبدیل به “سخنرانی فرعی” می شوند، گرچه این تحریک معمولا به اندازه کافی قوی نیست تا صدایی را که هر کس بتواند بشنود، تولید کند. شما فقط می توانید زیر نفس خود را بچرخانید یا اصلا صدا تولید نكنید.

گفتار ساب وكال و اسكیزوفرنیا

در دهه 50 میلادی، یک روانپزشک به نام لوئیس گول تصمیم گرفت تا بررسی کند که آیا توهمات شنیداری در اسکیزوفرنیا مربوط به این پدیده سخنرانی فراموشی است یا خیر. او با استفاده از تکنیک الکترومیوگرافی یا EMG، که در طول زمان فعالیت عضلانی را اندازه گیری می کند، فعالیت عضلانی صوتی گروهی از بیماران اسکیزوفرنی و گروهی از بیماران سالم را ثبت كرد.

هنگامی که وی ضبط EMG بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی در زمانی كه توهمات شنوایی را تجربه می كردند را با مراجعین بدون توهم مقایسه كرد، فعالیت عضلانی بیشتری را در زمانی که بیمار صدا می شنید مشاهده كرد. این نشان می دهد که در حالی که بیماران صدای خود را در سرشان می شنیدند، به طور همزمان مشغول سخنرانی درونی بودند. گول متوجه شد که با فشار دادن یک میکروفون در گلوی بیمار، واقعا می توان گفتار فراموشی را که بیمار به عنوان یک صدای خارجی درک می کند، شنید.

صدای داخلی در مقابل صدای خارجی

اما چرا اسکیزوفرنیک ها معتقدند که سخنرانی فرعی، صدای خارجی است و اکثر مردم آن را به عنوان صدای خودشان می شناسند؟

هر زمان که فرد صدای خود را می شنود، یک مدار تشخیص در مغز ایجاد می کند. این مدار با مقایسه صدا شما با صدای مورد انتظار از صدای خود کار می کند. اگر آنها مطابقت داشته باشند، مغز شما نتیجه می گیرد که صدای شماست. اگر صدای شنیده با پیش بینی مغز شما منطبق نباشد، نتیجه می گیرید که شخص دیگری صحبت می کند.

صداهای اسکیزوفرنی

دانشمندان معتقدند که بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا در این مدار نقصی دارند، بنابراین مغز آنها اشتباه اختلاف بین صدای خود و صدایی که می شنوند را شناسایی می کند و باعث می شود فكر كنند كه آن صدا متعلق به شخص دیگری است. اما زمانی که آنها دیگر کسی را درحال صحبت نمی بینند، تصور می کنند که صدایی از داخل سرشان آمده است.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.