تست وسواس فکری عملی

تست آنلاین وسواس ییل – براون

پرسشنامه وسواس فکری - عملی

این آزمون از 10 سوال پنج گزینه ای تشکیل شده است
در هر مرحله از بین 5 گزینه، گزینه ای که به شما نزدیک تر است را انتخاب کنید

درحال محاسبه نتیجه

لطفا منتظر بمانید!!!!

دوباره

مشکلی به وجود آمده است

خالی نگذارید

سعی کنید در پاسخ دهی به سوالات این تست آنلاین، هیچ گزینه ای را خالی نگذارید و نزدیک ترین گزینه به نظر خودتان را انتخاب کنید.

خودتان باشید

صادقانه پاسخ دهید، حتی اگر از پاسخ خوشتان نمی آید، ولی سعی نداشته باشید خودتان را چیزی که نیستید نشان دهید.

سریع باشید

در انتخاب گزینه ها وسواس به خرج ندهید، زمان تست 12 دقیقه است پس بیش از این برای انجام آن زمان نگذارید.

مشخصات تست وسواس فکری عملی

10 سوال

4 دقیقه

تفسیر تخصصی

11هزار تومان

تست روانشناسی وسواس فکری عملی

تست وسواس فکری-عملی را می توانید همین حالا انجام دهید و نتیجه ی آن را در لحظه مشاهده کنید.

 

در این مطلب از جعبه ابزار ذهنی، تست وسواس فکری عملی ییل براون را به صورت آنلاین پیاده سازی کرده ایم و در اختیار علاقه مندان قرار داده ایم. وسواس فکری عملی OCD یکی از مشکلات جدی سلامت روانی است که می تواند زندگی روزمره فرد را دچار اخلال کند و همچنین روابط فرد مبتلا به وسواس با اطرافیان و جامعه را نیز دچار مشکل کند. وسواس ها افکار، تصورات یا تکانه های مزاجم و تکراری هستند که در بیشتر موارد بی معنا هستند. وسواس عملی رفتاری تکراری و هدف مند است که برای کاهش اضطراب و پریشانی انجام می شود. 

پرسشنامه وسواسی اجباری ییل – براون  YBOCS در سال 1989 توسط گودمن و همکاران تهیه شده و مشتمل بر ده ماده است که به منظور بررسی میزان وسواس ها و اجبار ها طراحی شده است و آن ها را به طور مجزا اندازه گیری می کند.

در این تست، اعتبار و روایی آن توسط پژوهش راجزی و همکاران برای جامعه ایران اندازه گیری شده است که اعتباری نزدیک به 98 درصد برای جامعه ایرانی توسط آن به دست آمده است. 

تست وسواس چیست؟

به طور کلی، آزمون های روانشناسی مجموعه ای از پرسش ها است که سعی دارد وجود مشکل خاصی را در فرد تشخیص دهد. البته تشخیص دقیق تر بر عهده روانسنج و درمانگر مربوطه می باشد اما معتبر ترین آزمون تئوری برای تشخیص وسواس در بزرگسالان آزمون YBOCS است که در بیشتر مراکز مشاوره و روانشناسی از این آزمون استفاده می شود.

تست وسواس ییل براون چه چیزهایی را اندازه می گیرد؟

این پرسشنامه خرده مقیاس های زیر را اندازه گیری می کند. 

وسواس ها شامل : 

وسواس پرخاشگرانه، وسواس های آلودگی، وسواس های جنسی، وسواس های احتکار یا جمع آوری، وسواس های مذهبی، وسواس های تقارن و نظم، وسواس های جسمی و وسواس های متفرقه

رفتارهای وسواسی شامل:

شستشو و نظافت، وارسی، آداب تکرار، رفتارهای وسواسی مربوط به شمارش، نظم و ترتیب، احتکار و رفتارهای وسواسی متفرقه
وسواس تقارن
وسواس جنسی
وسواس شستشو
وسواس احتکار
وسواس پرخاشگرانه

نتایج آزمون آنلاین وسواس فکری به ما چه می گوید

تذکر مهم: تفسیر صحیح از نتایج آزمون‌های روان‌شناختی، همواره بر عهده‌ی متخصص در این زمینه است. لذا از برداشت‌های غیرحرفه‌ای و شتاب‌زده از نتایج آزمون‌های ارائه‌شده در این وب‌سایت جداً خودداری نموده و در این خصوص با یک متخصص در حوزه‌ی بهداشت و سلامت روان آشنا به آزمون‌های روان‌شناختی مشورت کنید.

اعتبار و روایی تست YBOCS

در پژوهش انجام شده در سال 1390 توسط راجزی و همکارانش، نقطه برش فرد سالم از بیمار در کشور ایران عدد 9 به دست آمد که بسیار پایین تر از عدد 16 در نسخه اصلی است و به این معنی است که شدت وسواس در ایران نسبت به آمریکا بسیار بالاتر است. همچنین اعتبار این آزمون در بین 40 بیمار 98 درصد و ضریب همسانی درونی 89 درصد به دست آمد. همچنین روایی همگرای این پرسش نامه با پرسش نامه وسواسی اجباری مادزلی عدد .78 گزارش شده است.

هزینه ی انجام تست وسواس YBOCS

تست وسواس فکری عملی یا YBOCS در مراکز روانشناسی معمولا توسط روان سنج متخصص اخذ شده و به صورت علمی و اختصاصی برای هر مراجعه کننده تفسیر می شود. اما تست های آنلاین که در اینترنت وجود دارند معمولا یک توضیح کلی یا یک نمره ی خام به فرد تحویل می دهد. این تست آنلاین که توسط تیم جعبه ابزار ذهنی پیاده سازی شده است کاملا بر اساس تست معتبر YVOCS پیاده سازی شده است و تمامی مراحل انجام تست و نمره دهی و همچنین تفسیر در لحظه و به صورت آنلاین انجام می شود. هزینه انجام این تست در وبسایت جعبه ابزار ذهنی تنها 11هزار تومان می باشد.

تست آنلاین وسواس فکری عملی

تست وسواس فکری عملی YBOCS را می توانید از لینک زیر به صورت آنلاین انجام دهید و نتیجه ی آن را در لحظه مشاهده کنید.

 

پشتیبانی