دکتر بازی بچه ها، انحراف یا طبیعی؟

والدین هنگام مشاهده­ کودک خود در حال دکتربازی با همسالان خود برخوردهای متفاوتی با این موضوع بروز می­‌دهند. برای مثال ممکن است نگران ­شوند، دچار سردرگمی شده و با عصبانیت یا شتاب‌زده واکنش نشان دهند. همچنین سؤالات متعددی در رابطه با دکتر بازی بچه ها برای بسیاری از والدین در این مورد مطرح است، از قبیل اینکه آیا این بازی­‌ها طبیعی است یا نشانگر اختلالی در روند رشد کودک محسوب می­‌شود؟ اغلب در چه سنی رایج است؟ علت بروز آن در کودکان چیست؟ در این مقاله به پاسخ پرسش­‌های فوق خواهیم پرداخت.

آیا دکتربازی طبیعی است؟

دکتربازی بچه‌ها، انحراف یا طبیعی؟

این قبیل بازی­‌ها در روند رشد جنسی کودک کاملاً طبیعی است و به خودی خود هیچ جای نگرانی وجود ندارد. از طرفی غیرممکن است که بتوان کودک را از این بازی­‌ها بازداشت اما باید در نظر داشت طبیعی بودن این قبیل بازی­‌ها در شرایطی قابل حصول است که:

 • بازی اکتشافی و از روی کنجکاوی بوده و از قبل برنامه ­ریزی نشده باشد.
 • طرفین بازی سر بازی توافق داشته باشند.
 • کودک با کودکان همسال خود بازی کند.
 • همراه با ترس، اضطراب و خشم نباشد.
 • هنگامی که بزرگسالی به طور مستقیم تذکر دهد، از این نوع بازی‌­ها کاسته شود.

این قبیل بازی­‌های جنسی اغلب در چه سنی رایج است؟

بازی­‌های جنسی همچون «دکتربازی» و «مامان­‌بازی» در کودکان از حدود ۳ سالگی شروع می­­‌شود و تا سنین دبستان ادامه می­‌یابد.

علت «دکتربازی» در کودکان چیست؟

دکتر بازی در کودکان معمولا بین ۳ تا ۶ سال اتفاق می افتد دارد. دلیل اینکه بچه ها این کار را می کنند کنجکاوی است. این کنجکاوی زمانی اتفاق می افتد که او متوجه تفاوت ظاهری بین زن و مرد می شود، مثلاً پدرش می تواند موهای کوتاه داشته باشد، ریش داشته باشد و مادرش می تواند موهای بلند داشته باشد یا دامن بپوشد.

در آن زمان بچه ها کنجکاو می شوند و فکر می کنند که آیا راه دیگری برای تشخیص زن و مرد وجود دارد یا خیر. هنگام بازی با دوستان، کاملاً عادی است که آن ها سعی کنند ببینند که آیا دوستشان متفاوت است یا خیر.

علت این قبیل بازی­‌ها علاوه بر رشد جنسی کودک، این است که کودکان در این سنین با این دسته بازی­‌ها به ارضای حس کنجکاوی در مورد بدن سایر کودکان خواهند پرداخت. هر گونه برخورد عجولانه یا پرخاشگرانه با کودک حین مشاهده­ وی می­‌تواند با ایجاد مقاومت در کودک حس کنجکاوی او را به سمت جنبه­ جنسی منحرف کند و زمینه‌ساز انحراف اخلاقی در کودک شود.

چه زمانی دکتربازی خطرناک می­‌شود؟

والدین باید دقت داشته باشند که نظارت همچون سایر جنبه­‌های رشد کودک باید اعمال شود، به‌خصوص باید مراقب موارد زیر بود:

 • اگر بازی به شکل پرخاشگرانه انجام شود.
 • با اکراه و اجبار انجام شود.
 • فریبکارانه صورت گیرد.
 • موجب آزار و آسیب کودک دیگری شود.
 • بازی با کودک بزرگسال یا کودکی که بیش از حد سن خود و به طور غیرمعمول اطلاعات جنسی منتقل می­‌کند.

بهترین برخورد والدین هنگام مواجهه با دکتر بازی بچه ها چه خواهد بود؟

پیش از هر چیز هنگام بازی سعی کنیم آنها را تنها نگذاریم و گاهی نه به صورت والد کنترلگر بلکه دوستانه و در قالب بردن خوراکی یا دعوت به کاری یا تمایل به شرکت در بازی از تنها ماندن کودکان در زمان طولانی جلوگیری کنیم. با رعایت حریم خصوصی کودک در صورتی که به هر دلیلی کودک را در حال بازی جنسی دیدیم، ضمن پرهیز از بروز خشم یا هر واکنش شتاب‌زده‌ای، با آرامش توجه کودکان را از ابعاد جنسی بازی دور کنیم. مثلاً وارد بازی شویم و بدین ترتیب روند بازی کودکان را قطع کنیم. در صورتی که کودکان برهنه بودند، از آنها بخواهیم لباس‌­های خود را بپوشند سپس به آنها آموزش حریم خصوصی دهیم.

در صورتی که کودکان متوجه حضور والدین نبودند، با آرامش، روند بازی کودکان را با صدا زدن و دعوت برای دیدن یک کارتون یا خوردن یک خوراکی یا… قطع ­کنیم سپس در قالب بازی به آنها آموزش حریم خصوصی خواهیم داد.

والدین باید در نظر داشته باشند با توجه به طبیعی بودن بازی­‌های جنسی و با عنایت به عدم موفقیت والدین جهت جلوگیری کامل انجام این بازی­‌ها، بهتر است با حفظ آرامش و خودداری از برخوردهای شتاب‌زده و فراگیری رفتارهای طبیعی در هر مرحله از رشد کودک و اعمال بهترین روش برخورد با کودک در این موارد، به کودک در روند رشد جنسی که جزئی از طبیعت او است، کمک کرد و از بروز مشکلات آتی در کودک جلوگیری نمود.


مقاله مرتبط: چگونه به سوالات جنسی کودکان پاسخ دهیم؟


دیگر روش های کنترل دکتر بازی بچه ها

روش های زیادی برای کنترل این رفتار وجود دارند، اما خوشبختانه بهترین روشی که توصیه می شود بسیار ساده است و به یاد سپردن آن آسان:

 • راه خود را کج کنید و دور شوید.
 • یادتان باشد که این کار فقط به دلیل کنجکاوی است.
 • اما اکثر والدین با دیدن این صحنه ها از جای خود می پرند مخصوصا زمانی که بحث اندام های خصوصی در میان باشند.
 • به طور کلی، عاقلانه‌ترین کار این است که قانونی وضع کنیم که هنگامی که با دوستش بازی می کند در اتاق باید باز نگه داشت. کودکان به راحتی تحت تأثیر تکانه های خود قرار می گیرند و با این نظارت بیش تر تصمیم های عاقلانه می گیرند.

به عکس العمل خود توجه کنید و دقت داشته باشید که استانداردهای خود را پیرامون این اندام ها زیاد نکنید، طوری رفتار کنید که انگار مثل اندام های دیگر هستند. این بی توجهی و کاری نکردن حتی هنگامی که پای جنس مخالف نیز در بازی به میان باشد مهم است.

نکته مهم تر اینست که کودکان اندام های جنسی خود و حتی جنس مخالف را به عنوان ارگان های تولید مثل و مرکز لذت نمی بینند. اگر کودک تصاویر یا فیلم پورنوگرافی را ندیده باشد دکتر بازی در کودکان تنها برای ارضای کنجکاوی است نه بیشتر.

امتیاز 1 (1 مشارکت)
مطالب مرتبط
نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.