تست شخصیت شناسی دیسک

تست شخصیت شناسی دیسک، آزمون رفتار شناسی DISC

تست شخصیت شناسی دیسک آنلاین (تست DISC) یکی از قوی‌ترین تست های شخصیت شناسی است. آزمون دیسک که در واقع یک مدل رفتاری است، به شما کمک می‌کند در درجه اول نسبت به ویژگی‌های شخصیتی، اولویت‌ها و انگیزه‌های خود آگاهی یابید. سالانه بیش از یک میلیون نفر در سطح جهان، از این آزمون بهره می‌برند. آزمون دیسک زبان مشترکی بوجود می آورد که به درک بهتر خود و تعامل بهتر با دیگران منجر می‌شود. بهبود روابط می‌تواند در قالب تیم‌های کاری، رابطه با همکاران و سرپرستان و دیگر روابط درون و برون سازمانی صوت گیرد.

ساده و کاربردی بودن نتایج حاصل از آزمون DISC باعث شده این تست در زمینه‌های متفاوتی مانند بهبود ارتباطات فردی، بهبود ارتباطات سازمانی، بهبود سبک تدریس، بهبود فروش، بهبود مدیریت و رهبری و … استفاده شود.

دستورالعمل شخصیت دیسک

---------------------------------------------------
در این پرسشنامه پاسخ درست و غلط وجود ندارد و پاسخ شما به هر سوال باید نماینده اولین عکس العمل شما دربرابر سوال باشد

درحال محاسبه نتيجه

لطفا منتظر بمانيد!!!!

دوباره

مشکلي به وجود آمده است

تست دیسک (تست DISC) که براساس کار روان‌شناسی به نام ویلیام مالتون مارستون (William Moulton Marston)، در دهه ۱۹۲۰ به وجود آمده، مدل محبوب، ساده، استاندارد و نسبتا آسانی، برای ارزیابی انواع رفتارها و اولویت‌های افراد است. تست شخصیت شناسی دیسک آنلاین آزمونی قدرتمند برای درک افراد و شخصیت آن ها است! هر شخصی منحصر به فرد است. ویژگی های شخصیتی و دیدگاه هر شخص در آن چه که هست تعبیه شده است. برخی از مردم این تفاوت را "شخصیت" و برخی دیگر آن را "خلق و خو" می نامند. تا به حال به این موضوع فکر کردید که خانواده و دوستانتان چقدر با شما متفاوت هستند؟

آزمون دیسک بر اساس اولویت‌ها و ترجیحات افراد در ۲ معیار و بعد زیر، آنها را به ۴ گروه، باثبات، متقاعدکننده، تسلط‌گرا و وظیفه‌شناس، تقسیم می‌کند:

اولویت‌ها و ترجیحات افراد در تست شخصیت شناسی دیسک

  • ترجیح‌دادن کار بر افراد
  • ترجیح‌دادن سرعت بالا بر سرعت متوسط در انجام کار

آزمون دیسک از داده‌های استاندارد‌شده افرادی که قبلا تست داده‌اند، استفاده می‌کند. عددی که فرد از تست دریافت می‌کند، نشانگر اولویت‌های شخصی او است؛ برای مثال، با کمک این تست می‌توانید بفهمید که در برخورد با دیگران، مردم‌گرا هستید؛ یعنی در موقعیت‌هایی که می‌خواهید رابطه بهتری با افراد وظیفه‌محور ایجاد کنید، از رویکردی وظیفه‌محور استفاده می‌کنید.

این تست رفتاری می‌توانند به شما در تعامل با افراد در زندگی حرفه‌ای و شخصی کمک کنند. با درک این نکته که همه افراد اولویت‌های یکسانی ندارند، می‌توانید روابط بین‌فردی خود را بهبود بخشیده و اعضای تیم را به گونه‌ای مدیریت کنید که از تمام نقاط قوتشان بهره بگیرید.

همچنین می‌توانید از تست دیسک برای کمک‌کردن به تشکیل تیم و استخدام اعضای آن، بهبود عملکرد تیم و برطرف‌کردن اختلافات، استفاده کنید. در ادامه مزایای دیگر این آزمون بیان شده است:

مزایای تست شخصیت دیسک

۱- صرف وقت و انرژی بیشتر در تولیدات؛ وقتی تیم رویکرد خوبی ندارد، وقت و انرژی زیادی برای رفع اختلافات، بررسی علت‌های ضعف عملکرد و ازبین‌بردن رویکردهای ضعیف ارتباطی، صرف می‌شود. اگر اعضای تیم شما یاد بگیرند که چگونه در کنار یکدیگر بهتر کار کنند، وقت بیشتری برای فعالیت در تولید خواهید داشت.

۲- پیداکردن جایگاه مناسب برای هر فرد؛ وقتی افراد مناسب شغلشان نباشند، ناراضی خواهند بود. اگر اولویت‌های طبیعی هر فرد را بدانید، راحت‌تر می‌توانید او را با شغل محبوبش هماهنگ کنید؛ این کار به بهبود عملکرد و همکاری کمک می‌کند.

۳- درک بهتر مشتری و سایر افراد ذی‌نفع؛ وقتی تیم شما در تماس مستقیم با مشتریان یا سایر افراد ذی‌نفع خارجی قرار می‌گیرد، امکان درگیری و سوءتفاهم وجود دارد. اگر افراد اولویت‌های خود را بشناسند، بهتر می‌توانند به مشتریان مختلف خدمت کنند.

توضیح تیپ‌های شخصیتی تست دیسک

اگر بخواهیم آزمون دیسک را در یک دایره توضیح دهیم، آزمون دیسک از ۲ محور و ۴ ربع تشکیل شده است. هرکدام از این ربع‌ها، نوع رفتاری خاص خود را دارند. افرادی که در یک ربع مشخص قرار می‌گیرند، تمایل دارند تا با نگرش و رفتار معینی مشکلات را حل کرده، تصمیم گرفته و ارتباط برقرار کنند.

تست دیسک

توصیف هر سبک شخصیتی

توجه داشته باشید که حروف D ، I ، S و C در 4 ربع دایره در نمودار زیر نشان داده شده است. همچنین مشاهده خواهید کرد که اصطلاحات توصیفی در هر 4 گوشه نمودار اضافه شده است.

اکنون می توانیم هر یک از چهار سبک اصلیشخصیت را بیشتر توصیف کنیم: نوع غالب "D": چنین شخصی یک فرد وظیفه گرا و درونگرا و متمرکز بر انجام کارها است. برای او رسیدن به نتیجه نهایی در اسرع وقت مهم است (بینش اصلی در ایجاد رابطه با این نوع افراد، احترام و نتایج آن است).

نوع الهام بخش "I": فردی مردم گرا و عاشق تعامل، معاشرت و تفریح ​​است. این فرد بر آن چه دیگران ممکن است درباره او فکر کنند متمرکز است. (بینش اصلی در ایجاد رابطه با این نوع افراد تحسین و به رسمییت شناختن او است.)

نوع حمایتی "S": او یک فرد منفرد و مردم مدار است. از روابط، کمک به دیگران یا کمک به آن ها و همکاری تیمی لذت می برد. (بینش اصلی در ایجاد رابطه با این شخص دوستی و ارزش دادن به او است.)

نوع محتاطانه "C": فردی منفرد و وظیفه محور به دنبال اطلاعات، ارزش و ثبات و کیفیت است. این فرد بر صحیح و دقیق بودن تمرکز دارد. (بینش اصلی در ایجاد رابطه با این فرد اعتماد و یکپارچگی است.)

کاربرد تست DISC در چه حیطه‌هایی است؟

حیطه‌های استفاده از تست دیسک بسیار گسترده‌ست. در زمینۀ توسعۀ فردی و رسیدن به رضایت شغلی که بحث اصلی مطالب ماست؛ به خوبی میشه از نتایج تست دیسک استفاده کرد. شما با توجه به تست دیسک متوجه میشید در کدومیک از چهار مولفه، نمرۀ بالا و در کدومیک نمرۀ پایینی دارید. از اونجایی که همۀ چهار مولفۀ رفتاری دیسک مطلوب هستند ما باید سعی کنیم به تعادل نزدیک بشیم یعنی مولفه‌های پایین رو در خودمون پررنگ‌تر کنیم.

مثلا فردی با مولفۀ D و C بالا نقاط قوت و ضعفی در رفتارهاش داره؛ این شخص جسارت و جاه‌طلبی رو به همراه دقت و تخصص‌گرایی از خودش نشون میده ولی در ارتباط با دیگران جای کار داره و باید مولفۀ I خودش رو با گشاده‌رویی با مردم و مولفۀ S خودش رو با سازگاری و صبر بالا ببره.

تحقیقات بسیاری پیرامون صحت و دقت آزمون رفتار شناسی DISC در سطح جهان انجام شده که همگی مهر تاییدی بر صحیح بودن نتایج آن زده اند. در سال 2013 صحت این تست عددی بالغ بر 87 درصد، در سال 2012 میلادی 90 درصد، در سال 2011 صحت آن معادل 90 درصد و در سال 2010معادل 85 درصد بوده است که این اعداد بیانگر قدرت بالای تست رفتار شناسی دیسک در سنجیدن مولفه های رفتاری افراد می باشد.
مرورگر پیشنهادی برای تست گوگل کروم می باشد.

مشخصات تست شخصیت شناسی دیسک (DISC)​

۵۶

۲۰ دقیقه

تفسیر تخصصی

26 هزار تومان 

به اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on telegram
Share on whatsapp
امتیاز 5 (1 مشارکت)
نمونه تفسیر
قیمت
نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.