اخبار و جشنواره ها

شخصیت بازپرس ISTJ

شخصیت بازپرس ISTJ فردی است با خصوصیات شخصی درون گرا، اهل تفکر و قضاوت کنده و هشیار. این افراد دوست دارند محافظه کار باشند و در عین حال خودرای هستند و البته با داشتن دیدگاهی منطقی نسبت به زندگی. آن ها با دقت مراقب کارهای خود هستند و با اهدافی روشن و علمی دست به عمل می زنند.

تیپ شخصیتی شما چیست!؟

یکی از ساده ترین راه های تشخیص تیپ شخصیتی خود، شرکت در تست شخصیت شناسی MBTI به صورت رایگان در سایت جعبه ابزار ذهنی است.

من می ترسم که نتوانتم از توانایی هایم به اندازه کافی استفاده کنم. من از اهمال کاری و تنبلی بسیار می ترسم.

DENZEL WASHINGTON

معرفی شخصیت بازپرس ISTJ

شخصیت بازپرس ISTJ شاید فراوان ترین شخصیت دیده شده باشد و چیزی حدود سیزده درصد از جمعیت را تشکیل می دهد. شخصیت شناخته شده ی آن ها به کمال و بی عیبی، منطق در کار و عمل کردن بدون خستگی به وظایف خود باعث شده است ISTJ در بسیاری از خانواده ها تبدیل به هسته ی مرکزی شوند، همچنین در سازمان ها و اداراتی که قوانین، استانداردها و سنت های خاصی را دارند، مانند اداره های اجرای احکام، سپاه و ارتش و نهادهای نظارتی. ISTJ ها از به عهده گرفتن مسئولیت کارهای خود لذت می برند و از کاری که انجام می دهند احساس غرور می کنند، وقتی ان ها برای رسیدن به هدفی خاص کار می کنند، ISTJ از اختصاص دادن هردو زمان و انرژی خود برای انجام شدن کار مورد نظر با صبر و دقت اجتناب نمی کنند.

شخصیت بازپرس ISTJ از حدسیات و فرضیه سازی خوششان نمی آید، به جای آن ترجیح می دهند اطراف خود را انالیز و تحلیل کنند، حقایق را چک کرده و به سطح عملی از کارهای دست یابند. ISTJ اصلا بدون منطق نیستند و وقتی تصمیمی را گرفتند، ان ها روی حقایق لازم برای رسیدن به هدف خود تکیه می کنند، و از دیگران انتظار دارند آن ها نیز فورا شرایط را درک کرده و وارد عمل شوند. تیپ شخصیت ISTJ در مقابل بی تفاوتی ها صبر کمی دارد، اما زمانی که روال انتخابی اش با نظریات غیرعملی به چالش کشیده می شوند به سرعت بیشتری صبر خود را از دست خواهد داد، خصوصا اگر به جزئیات کلیدی بی توجه باشد، اگر این چالش ها زمان گیر شوند فرد ISTJ با نزدیک تر شدن به زمان تعیین شده برای پایین عصبی تر خواهد شد.

وقتی که شخصیت بازپرس ISTJ می گوید که می خواهد کاری را انجام دهد، این کار را خواهد کرد، او با هر بهایی که برای خودش داشته باشد به تعهداتش عمل خواهد کرد و با کسانی که برای حرف خود و دیگران احترام نگذاشته و به قول هایشان عمل نمی کنند مشکل خواهد داشت. ترکیبی از تنبلی و عدم صداقت ساده ترین راه برای دیدن روی بد ISTJ است. در مقابل افرادی که در این تیپ شخصیتی هستند اغلب ترجیح می دهند به تنهایی کار کنند و یا حداقل حق و حقوق و قوانین توسط سیستم برای آن ها مشخص شده باشد، محیطی که بتوانند در آن بدون تردید و نگرانی در مورد قابل اعتماد بودن دیگران اهداف خود را مشخص کرده و به آن دست یابند.

شخصیت بازپرس ISTJ ذهنی فعال و برپایه ی حقایق دارند و قوانین و تکیه بر خود را بر تکیه بر فرد یا چیز دیگری ترجیح می دهد. وابستگی به دیگران اغلب توسط فرد ISTJ یک ضعف دیده می شود و مسیر آن ها برای انجام وظایف، مستقل ماندن و تمامیت شخصی بدون عیب و نقص مانع از افتادن در این مسیر خواهد شد.

این حس بی عیبی و تمامیت فردی برای شخصیت بازپرس ISTJ بسیار مهم و کلیدی است و از ذهن آن ها فراتر می رود، فرد ISTJ بدون در نظر داشتن بهای این کار قوانین و راهنمایی ها را قبول خواهد کرد، اشتباهات خود را گزارش داده و حقیقت را می گوید حتی اگر عواقب انجام این کار برای او مخرب باشد. برای فرد ISTJ صداقت بسیار مهم تر از ملاحظات عاطفی است و این تلاش کورکورانه باعث می شود افراد دیگر به اشتباه به این تصور برسند که فرد ISTJ شخصیتی سرد و حتی ربات گونه دارد. کسانی که در این تیپ شخصیتی جای دارند برای بیان احساسات و یا محبت کردن به دیگران مشکل دارند اما این ایده که آن ها اصلا احساسی ندارند و یا بدتر، اصلا شخصیت خوبی ندارند، کاملا آسیب رسان و نادرست خواهد بود.

اینکه شخصیت بازپرس ISTJ وقت و انرژی زیادی را صرف هدف خود می کند خصوصیتی عالی است و به او اجازه می دهد به بهترین ها دست یابد اما در عین حال یک ضعف کلیدی است که باعث می شود افرادی که دقت و سخت گیری کمتری دارد برای برسسی صحت و امنیت چیزی از فرد ISTJ سوءاستفاده کنند، آن ها این کار را جزء وظایف فرد القا می کنند تا بتوانند خودشان کار راحتی داشته باشند و فرد ISTJ شاید متوجه شود همکاران و یا حتی دوستان و نزدیکان مسئولیت های خود را به آن ها واگذار می کنند و می دانند ان ها همیشه کارها را تا آخر انجام خواهند داد. او می خواهد نظریاتش را پیش خود نگه دارد و می گذارد حقایق خود آشکار شده و همه چیز را نشان دهند، اما ممکن است قبل از اینکه شواهد دیدنی بتوانند تمام ماجرا را بگویند زمان زیادی بگذرد.

شخصیت بازپرس ISTJ نیاز دارند مراقب از خودشان به ان ها یادآوری شود – اختصاص دادن سرسختانه ی خود به ثبات و موثر بودن در کارها می تواند در طولانی مدت منجر به رسیدن به اهدافشان شود اما تکیه ی دیگران به آن ها برایشان سخت خواهد شد و می تواند منجر به ایجاد فشاری عاطفی شود که اغلب برای سال ها آن را مطرح نخواهند کرد، و در نهایت تنها زمانی بیان می کنند که دیگر برای درست کردن اوضاع دیر شده است. اگر آن ها همسر یا همکاری داشته باشند که مرتبا کارهایشان را تحسین و تمجید می کند، کسی که از استقلال، درخشش و قدرت ذهنی آن ها لذت می برد، فرد ISTJ متوجه می شود نقش تثبیت کننده ی او واقعا نقشی رضیت بخش است و متوجه خواهد شد او بخشی از سیستمی است که در حال کار کردن می باشد.

نقاط قوت و ضعف شخصیت بازپرس ISTJ

نقاط قوت ISTJ

نقاط قوت ISTJ

  • صداقت و روراستی، بی عیبی و کمال هسته ی شخصیت بازپرس ISTJ است. بازی های ذهنی، به کارگیری احساسات و متوجه دروغ شدن همه بر خلاف اولویت های فرد ISTJ برای مدیریت حقیقت موقعیتی است که فرد با صداقت و روراستی در آن وارد شده است.
  • اراده ی قوی و وظیفه شناس، تیپ شخصیت بازپرس این بی عیبی و درستی را در کارهای خود نیز پیاده می کند، او سخت تلاش کرده و روی اهداف خود متمرکز می ماند. صبر و مصمم بودن، باعث می شود فرد تیپ شخصیت ISTJ بتواند بر موانع و محدودیت ها غلبه یابد.
  • بسیار مسئولیت پذیر، کلمات و حرف های یک فرد ISTJ خود یک قول است، و قول برای ان ها به معنای همه چیز است. افراد ISTJ ترجیح می دهند به جای شکست خوردن در انجام کاری که قول انجام ان را داده بودند خودشان از خواب خود زده و روزهای بیشتری را مجبور به کار شوند. صداقت یک تمایل قوی برای افراد ISTJ است و ان ها وظایف خود را برای افراد و سازمان هایی که به آن قول داده بودند انجام خواهند داد.
  • آرام و صبور هستند، هیچکدام از قول ها مفهوم زیادی نخواهند داشت و محقق نمی شوند اگر افراد ISTJ با دیدن کوچکترین نشانه از مشکل و سختی صبر خود را از دست دهند، آن ها در جای خود استوار مانده و تصمیم هایی منطقی و شفاف می گیرند. اولویت های افراد فاکتوری است که در این روال در نظر گرفته می شود و افراد ISTJ سعی می کنند با استفاده از قابلیت ها و خصوصیات فردی خود بهترین ها را بسازند، اما این تصمیمات با کارایی و موثر بودن ذهن گرفته می شوند تا همدلی. مشابه همین موضوع در مورد انتقادات وجود دارد، چه از خودشان و چه دیگران.ایجاد و اجرای درخواست ها، هدف اصلی برای هر فرد تارکاتچی این است که در مسیری که برای آن انتخاب شده است موثر باشد و آن ها باور دارند این اتفاق زمانی خواهد افتاد که تمام افراد درگیر دقیقا بدانند چه اتفاقی می افتد و چه علتی دارد. راهنمایی های نامشخص و افرادی که قوانین را می شکنند این تلاش را زیر سوال می برند و به ندرت فرد ISTJ می تواند این ها را تحمل کند. ساختار و قوانین قابلیت اطمینان و اعتماد را پرورش می دهد. هرج و مرج و آشوب باعث ایجاد موانع غیرقابل دیدن و تاخیرات خواهد شد.
  • می توانند در تمام حرفه ها باشند، درست مانند هر تیپ شخصیتی تحلیلی دیگر، افراد ISTJ نیز به دانشی که به دست آورده اند مغرور هستند، با وجودی که تمرکز آن ها بیشتر بر حقیقت و آمار است تا مفاهیم و قوانین پنهان. این به افراد ISTJ اجازه می دهد خود را در شرایط و موقعیت های مختلف قرار داده، اطلاعات جدیدی کسب کرده و به کار برده و جزئیات یک موقعیت پرچالش را به عنوان موضوعی پراهمیت در نظر بگیرند.

نقاط ضعف ISTJ

نقاط ضعف ISTJ

  • لجباز و یک دنده، این حقیقت وجود دارد که فرد شخصیت ISTJ در مقابل هر ایده ی جدیدی که توسط ایده های قبلی او حمایت نمی شود مقاومت خواهد کرد. این روال تصمیم گیری وابسته به حقایق باعث می ود پذیرش اشتباه کردن در مورد چیزی برای افراد تیپ شخصیت ISTJ سخت شود، اما باید بدانند که هرکس ممکن است برخی جزئیات را از قلم بیندازد.
  • بی احساس، شاید این افراد عمدا سخت و سرد نباشند، اما فرد ISTJ اغلب با باور به اینکه صداقت همیشه بهترین قانون است به احساسات افراد دیگر اسیب می رساند. شخصیت های ISTJ می خواهند به احساسات نیز توجه داشته باشند اما تا زمانی که آن را بتوانند به عنوان بهترین راه برای بیان چیزهایی که باید گفته شوند بدانند.
  • همیشه بر اساس قوانین پیش می روند، افراد ISTJ باور دارند همه چیز با داشتن قوانین واضح و مشخص بهتر پیش خواهد رفت اما این باعث می شود در مقابل سرپیچی از قوانین یا امتحان کردن چیزهای جدید مقاومت کرده و سرسخت باشند، حتی اگر سرپیچی خیلی کم باشد. محیط هایی که واقعا قانون و ساختاری ندارند می توانند باعث از کار افتادن افراد ISTJ شوند.
  • اهل قضاوت کردن هستند، نظرات تنها نظریه هستند و حقایق تنها حقیقت دارند، و افراد ISTJ به احتمال کمی به کسانی که با این حقایق مخالف هستند احترام می گذارند، و خصوصا کسامی که از قصد به حقایق بی توجهی می کنند.
  • اغلب بدون دلیل خود را مقصر دانسته و سرزنش می کنند، همه ی این ها می توانند ترکیب شده و باعث شوند فرد ISTJ به این باور برسد که او تنها فردی است که می توانند پروژه ها را بر اساس قابلیت اعتماد ببیند. او در این زمان کار و مسئولیت های زیادی را بر عهده ی خود می گذارد، و در نتیجه از ایده ها و مقاصد خوب دور شده و کمی دیر یا زود به نقطه ای از مشکل می رسد که به سادگی نمی توان از آن به موفقیت رسید. از آنجایی که بیشتر مسئولیت را بر عهده ی خود گذاشته بودند به این باور می رسند که آن ها به تنهایی مسئول شکست هستند.
امتیاز 1 از (1 مشارکت)
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.