اخبار و جشنواره ها

تیپ شخصیتی ISFJ (شخصیت مدافع)

شخصیت مدافع ISFJ فردی است درونگرا، مشاهده گر، احساسی و قضاوت کننده. این افراد معمولاً به روش ثابت خود گرم و بی ادعا هستند. آنها کارآمد و مسئولیت پذیر هستند و به جزئیات عملی در زندگی روزمره خود توجه دقیق می کنند.

تیپ شخصیتی شما چیست!؟

یکی از ساده ترین راه های تشخیص تیپ شخصیتی خود، شرکت در تست شخصیت شناسی MBTI به صورت رایگان در سایت جعبه ابزار ذهنی است.

عشق تنها وقتی قسمت شود رشد می‌کند. تنها با بخشیدن آن به دیگران است که می‌توانید از آن بیشتر بهره داشته باشید.

BRIAN TRACY

 

معرفی شخصیت مدافع ISFJ

شخصیت مدافع ISFJ فردی منحصر به فرد است، زیرا بسیاری از خصوصیات رفتاری آن ها درست برخلاف تعریف خصوصیات فردی شان است. فرد مدافع در عین حساس بودن دارای توانایی های تحلیلی فوق العاده ای است. او با وجود گوشه گیری و کم حرف بودن، مهارت های خوبی در ارتباط با مردن داشته و می تواند روابط اجتماعی خوبی را ایجاد نماید. و البته با وجودی که اغلب فردی محافظه کار است اما پذیرای تغییرات و ایده های جدید می باشد. در کنار بسیاری از چیزهای دیگر، کسانی که دارای تیپ شخصیتی مدافع هستند چیزی فراتر از مجموع خصوصیات مختلف خود هستند و به همین ترتیب می توانند از نقاط قوتی که شخصیت ان ها را تعریف می کند استفاده نمایند.

شخصیت مدافع ISFJ

شخصیت مدافع ISFJ گروه شخصیتی خوبی برای ساختن بخش بزرگی از جمعیت است و تقریبا سیزده درصد از افراد را تشکیل می دهد. ترکیب شدن بهترین سنت ها و تمایل برای انجام دادن کارهای خوب، باعث شده است در طول تاریخی در مسیرهای کاری زیادی شاهد افراد مدافع باشیم، مثلا در پزشکی، تحصیلات دانشگاهی و کارهای اجتماعی خیریه.

شخصیت مدافع ISFJ (خصوصا ان هایی که کمی سرکش تر هستند) اغلب بسیار تمایل به کمال گرایی دارند و با وجودی که انجام دادن کارها را مرتبا به تعویق می اندازند اما همیشه می توان برای اتمام کار در زمان درست به آن ها تکیه کرد. افراد مدافع مسئولیت های شخصی را بر عهده گرفته، مرتبا بالا و پایین رفته و تلاش کرده و هرکاری که بتوانند برای برآورده کردن توقعات خود و خوشحالی دیگران انجام می دهند، چه در خانه و چه در محل کار.

چالش بزرگ برای تیپ شخصیتی مدافع این است که اطمینان یابید کارهای او دیده می شوند. او تمایل دارد تا موفقیت های خود را خیلی بزرگ جلوه ندهد. با وجودی که مهربانی فرد مدافع قابل احترام است افراد خودخواه و مغرور اغلب می خواهند با گذاشتن کارها بر دوش فرد مدافع و بعد استفاده از مزایای آن، از مهربانی و تلاش های او سوءاستفاده کنند. فرد مدافع باید بداند برای حفظ عزت نفس و اشتیاق خود چه زمانی لازم است نه بگوید و روی حرف خود بماند.

در زندگی طبیعی در اجتماع، که به نوعی فرصتی برای افراد درون گراست، فرد مدافع از حافظه ی خوب خود برای یادآوری اطلاعات و داده استفاده نخواهد کرد، بلکه برای به یاد آوردن افراد و جزئیات در مورد زندگی آن ها به کار می برد. وقتی صحبت از هدیه دادن می شود فردی که شخصیت مدافع دارد اغلب برخوردی مساوی نداشته و از قدرت تخیل خود و حساسیت طبیعی اش برای نشان دادن سخاوت خود به شکلی استفاده می کند که باعث شادی زیاد گیرنده خواهد شد. با وجودی که این برای همکارانشان نیز کاملا صادق است، کسانی که اغلب فرد مدافع آن ها را دوست شخصی و خصوصی خود می داند، اما این بیان احساسات و محبت در خانواده بسیار شکوفا است.

شخصیت مدافع ISFJ گروه شخصیتی عالی و جالبی هستند، اگر کار مهمی هنوز تموم نشده باشد به ندرت می توانید ان ها را بیکار ببینید. توانایی فرد مدافع برای برقراری ارتباط با دیگران در سطحی دوستانه در بین افراد درون گرا بی نظیر است. و لذتی که در استفاده از آن ارتباطات برای داشتن خانواده ای شاد و حامی تجربه می کنند هدیه ای است که همه را شامل خواهد شد. آن ها هیچوقت از توقف راضی نیستند و به خاطر ارزشی که برای کار تیمی قائل هستند در این شرایط احساس گناه خواهند کرد، اما اگر مطمئن باشند که تلاش هایشان دیده می شود فرد مدافع می تواند در کاری که انجام می دهد به سطحی از رضایت دست یابد که تیپ های شخصیتی دیگر تنها می توانند رویای ان را داشته باشند.

نقاط قوت و ضعف شخصیت مدافع

نقاط قوت ISFJ

 • فردی حامی، تیپ شخصیتی مدافع به همه کمک می کنند، دانش، تجربه، زمان و انرژی خود را با هرکسی که به ان نیاز داشته باشد شریک می شوند و البته بیشتر از همه با دوستان و خانواده. کسانی که در این تیپ شخصیتی هستند به دنبال موقعیت های برد–برد می باشند، آن ها هر زمان ممکن باشد همدلی را بر قضاوت کردن ترجیح می دهند.
 • قابل اعتماد و صبور، به جای عجله از روی هیجان و انتخاب های گه گاه که اغلب باعث می شوند کار نیمه تمام بماند، تیپ شخصیتی مدافع دقیق و وسواسی است، او تلاشی پایدار داشته و به قدر کافی به نیازهای هر موقعیت رسیدگی می کند تا بتواند به اهداف خود دست یابد. فرد مدافع نه تنها می خواهد اطمینان یابد همه چیز با بالاترین استانداردها انجام می شود بلکه حتی گاه از چیزی که نیاز است هم فراتر می رود.
 • قدرت تخیل و مشاهده، تیپ شخصیتی مدافع بسیار اهل تخیل است و ازاین ویژگی خود به عنوان ابزاری برای همدلی، دیدن وضعیت عاطفی دیگران و مشاهده ی هرچیز از دیدگاه فرد دیگر استفاده می کند. او حتی وقتی پاهای خود را روی زمین می گذارد از تخیل خود استفاده می کند، زیرا هرچیز می تواند برای او الهام بخش و شگفت انگیز باشد.
 • مشتاق و علاقه مند، وقتی هدف درست باشد، فرد مدافع تمام حمایت، اعتماد و تخیل خود را برداشته و آن را روی چیزی پیاده می کند که باور دارد تفاوتی در زندگی افراد ایجاد خواهد کرد. چه مبارزه با فقر با ابتکاری جهانی باشد یا تغییری ساده در روند خرید برای مشتریان.
  وفاداری و سخت کوشی، با دادن کمی زمان، اشتیاق و علاقه مندی این فرد به وفاداری رشد خواهد یافت. تیپ شخصیتی مدافع اغلب ارتباطی عاطفی با ایده ها و سازمان هایی که برای ان کار می کند برقرار خواهد کرد. هرچیز کوچکی که به شکلی خوب و با سخت کوشی باعث رسیدن به خواسته هایشان شود انتظارات شخصی ان ها را از بین می برد.
 • مهارت های عملی خوب، بهترین بخش این است که افراد شخصیت مدافع اغلب می توانند کاری را که برای نوع دوستی و کمک به دیگران است عملی سازند. اگر لازم باشد کارهای عادی و روتین انجام شوند، فرد مدافع اغلب زیبایی و تعادلی که این ها ایجاد می کنند را خواهد دید، زیرا می دانند این کارها در کمک به دوستان، خانواده و هر کس دیگری که به کمک نیاز دارد برایشان مفید خواهد بود.

نقاط ضعف ISFJ

 • فروتنی زیاد و خجالتی بودن، آن ها تلاش زیادی می کنند اما اگر کارهایشان دیده نشود این مسیر سخت و طولانی خواهد شد. شاید بتوان گفت این بزرگترین چالش برای فرد مدافع است، زیرا آن ها بسیار نگران احساسات دیگر هستند و یا برای دستاوردهای خود به دنبال هیچ اعتباری نمی روند. استانداردهای فرد مدافع برای خودش نیز بسیار بالاست، آن ها می دانند می توانند کوچکترین جنبه از هرکاری را بهتر انجام دهد و در نتیجه اغلب به موفقیت کلی خود بی توجه هستند.
 • همه چیز را زیاد به خودشان می گیرند، تیپ شخصیتی مدافع برای تفکیک موقعیت های شخصی و بین فردی مشکل زیادی دارد هر موقعی که به نوعی در آن بین دو فرد ارتباط برقرار شده باشد و هر چیز منفی در بحث یا انتقاد می تواند از زندگی حرفه ای عبور کرده و به زندگی شخصی آن ها نیز وارد شود.
 • احساسات خود را سرکوب می کنند، کسانی که در تیپ شخصیتی مدافع جای دارند اغلب دوستدار فضای شخصی بوده و بسیار حساس هستند، آن ها تمام احساسات خود را درونشان می ریزند. به همان اندازه که فرد مدافع از احساسات افراد دیگر محافظت می کند باید مراقب احساسات خود نیز باشد و این کمبود بیان سالم احساسات می تواند منجر به استرس و ناامیدی شود.
 • کارهای زیادی روی سر خود می ریزند، حس قوی کمال گرایی وا نجام وظیفه در ترکیب با نفرت از مشاجرات عاطفی باعث ایجاد موقعیتی شده است که فرد مدافع به سادگی کارهای زیادی را روی دوش خود می اندازد و یا دیگران کارهای زیادی بر عهده ی او می گذارند، آن ها در سکوت خود برای برآورده کردن توقعات دیگران مشکل دارند، خصوصا نیازهای خودشان.
 • در برابر تغییرات مقاومت می کنند، بیان این چالش می تواند تا حدودی سخت باشد زیرا شخصیت های مدافع در تصمیم گیری های خود ارزش زیادی برای سنت و تاریخ قائل هستند. گاه در موقعیت خاصی نیاز است به نقطه ای رسید که در ان فرد مدافع باید با تغییری جدید، یا شخصیت تازه ای از فردی مورد علاقه متقاعد شود.
 • شخصیتی بسیار نوع دوست دارند، این خصوصیت در فرد مدافع بسیار قوی و شدید است وگرنه نوع دوستی خصوصیت خوبی می باشد. فرد مدافع در عین گرم و خوش برخورد بودن با دیگران می خواهد همه چیز کمی عوض شده و باور دارد به زودی همه چیز بهتر خواهد شد، او برای این کار نمی خواهد با پذیرفتن درخواست کمک دیگران باری را بر دوششان تحمیل کند و مشکلات او بدون کمک روی هم انباشته خواهند شد.
امتیاز دهید
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.