اخبار و جشنواره ها

تیپ شخصیتی ISTP (شخصیت چیره دست)

شخصیت چیره دست (ISTP) فردی است دارای ویژگی های شخصیتی درون گرا، حسی، منطقیو ادراکی. ISTPها اغلب رویکردی فردگرایانه دارند و بدون کمک دیگران به اهداف خود دست می یابند. با اشتیاق و با استفاده از مهارت های شخصی به زندگی مشغول هستند و هر زمان که نیاز باشد رویه زندگی را تغییر می دهند.

تیپ شخصیتی شما چیست!؟

یکی از ساده ترین راه های تشخیص تیپ شخصیتی خود، شرکت در تست شخصیت شناسی MBTI به صورت رایگان در سایت جعبه ابزار ذهنی است.

می‌خواستم زندگی کنم، یک زندگی متفاوت. نمی‌خواستم هر روز به همان محل قبلی بروم، همان آدمهای قبلی را ببینم و همان کارهای قبلی را انجام بدهم. می‌خواستم چالش‌های جالبی داشته باشم.

HARRISON FORD

معرفی شخصیت چیره دست ISTP

تیپ شخصیت ISTP

تیپ شخصیت چیره دست (ISTP) عاشق اکتشاف با دست و چشم، لمس حقیقی و بررسی کردن جهان اطراف با عقل محض هستند. افراد دارای این نوع شخصیت تولیدکنندگانی بالفطره هستند. آنها از یک پروژه به سراغ پروژه بعدی می روند، از ساختن چیزهای مفید لذت می برند و از محیط خود می آموزند. شخصیت های چیره دست اغلب مکانیک و مهندس هستند و از کثیف شدن دستهایشان حین باز و بسته رکدن قطعات و سرهم کردن آن ها لذت می برند.

شخصیت چیره دست (ISTP) ایده های خود را با ساخت، حل مشکل، ازمون و خطا و تجربیات دست اول ایجاد می کنند. آن ها از اینکه افراد دیگر به پروژه هایشان علاقه نشان دهند لذت می برند و گاه حتی به ورود دیگران به فضای کار خود اهمیت زیادی نمی دهند. البته این شرایطی است که در ان دیگران با قوانین و آزادی فرد چیره دست تضادی ایجاد نکنند و ان ها نیاز است پذیرای علاقه ی فرد چیره دست باشند.

شخصیت چیره دست (ISTP) از کمک کردن به دیگران و به اشتراک گذاشتن تجربیات خود لذت می برد، خصوصا در مورد کسانی که به آن ها اهمیت می دهد و البته با این خصوصیت چیز خوبی نیست که این گروه شخصیتی زیاد متداول نیستند و تنها پنج درصد از جمعیت را تشکیل می دهند. زنان چیره دست خصوصا بسیار نادر هستند.

با وجودی که تمایلات این افراد ممکن است باعث شود در نگاه اول شخصیتی کاملا ساده به نظر برسند اما افراد چیره دست به شدت مرموز هستند. آن ها رفتاری بسیار دوستانه داشته اما شدیدا به دنبال حریم خصوصی برای خودشان می باشند. آن ها کلا شخصیت ارامی دارند اما ناگهان کنترل خود را از دست می دهند، این افراد به شدت کنجکاو هستند اما نمی توانند روی نوشته های معمولی تمرکز خود را حفظ کنند، افراد چیره دست می توانند یک چالش بزرگ با پیش بینی های خود باشند، خصوصا برای دوستان و کسانی که دوستشان دارند. شاید فرد چیره دست برای مدتی کاملا وفادار و ثابت قدم به نظر برسد اما آن ها انفجار انرژی و تغییرات زیادی برای دنبال کردن عقاید خود در مسیرهای جدید دارند.

تصمیمات فرد چیره دست ریشه در احساس رئالیسم عملی آن ها دارد و در قلب خود شدیدا حس تمایل به عدالت خواهند داشت. این ها کمک می کند بسیاری از خصوصیات رفتاری گیج کننده و مبهم افراد چیره دست را بتوان توضیح داد.

به جای اینکه شدیدا محتاط باشند و از ترس شکست خوردن یا آسیب دیدن نخواهند در راهی قدم بگذارند، افراد چیره دست دوست دارند پا پیش گذاشته و در عین عمل درست و عادلانه، نتیجه ی عمل خود را بپذیرند، چه خوب یا بد.

بزرگترین مشکلی که فرد چیره دست احتمال دارد با آن مواجه باشد این است که اغلب خیلی زود وارد عمل می شوند، آن ها به طبیعت آسان گیر خود تکیه کرده و بر این فرض هستند که دیگران نیز همینطور خواهند بود. شاید در ابتدا این افراد جک های جالبی بگویند، خود را درگیر پروژه ی فرد دیگری کنند، با دیگران بازی کرده و همراه شوند اما ناگهان برنامه های خود را تغییر دهند، زیرا کار جالب تری برایشان پیش امده است.

افراد چیره دست یاد می گیرند که بسیاری از شخصیت های دیگر نسبت به آن ها حد و مرز مشخص تری برای خود در قوانین و رفتارهای قابل قبول دارند. آن ها نمی خواهند یک جک خنده دار را همیشه بشنوند یا در جواب برای شما جکی تعریف نخواهند کرد، و شاید نخواهند در بازی های شما وارد شوند، حتی اگر در یک مهمانی خوب و لذت بخش باشند.

با این وجود افراد چیره دست بیشتر تمایل دارند روابط خود را با کارهایشان گسترش دهند تا از طریق همدلی با دیگران که می تواند منجر به ایجاد شرایطی ناامید کننده شود. کسانی که در تیپ شخصیتی چیره دست جای دارند با محدودیت ها و راهنمایی ها اغلب مشکل دارند و ترجیح می دهند حرکت کرده و در صورتی که نیاز باشد از حد و مرزها عبور کنند.

پیدا کردن محیطی که بتوانند با دوستان خوبشان همکاری کنند، کسانی که سبک و غیرقابل پیش‌بینی بودن آنها را درک نمایند، استفاده از خلاقیت، حس شوخ‌طبعی و رویکرد عملی خود برای ایجاد راه حل های عملی به شخصیت‌های چیره‌دست فرصت می‌دهد سال های سال با شادمانی به کشف و ساختن چیزهای جدید بپردازند.

نقاط قوت و ضعف شخصیت ISTP

نقاط قوت ISTP

نقطه قوت چیره دستان

 • خوش بین و پرانرژی: افراد چیره دست در پروژه ها خود را تا خرخره گرفتار می کنند. افراد شاد و خوش اخلاقی هستند و به ندرت دچار استرس می شوند و ترجیح می دهند خود را با شرایط وفق بدهند.
 • خلاق و عملی: زمانی که از کارهای عملی، مکانتیکی و دستی صحبت می شود، این دسته از افراد بسیار نواورانه عمل می کنند. ایده‌های بدیع به راحتی به ذهن آن ها خطور پیدا می کند و دوست دارند خود به عملی کردن ایده هایشان بپردازند.
 • خودجوش و منطقی: هنگامی که منطق و خودانگیختگی با هم ترکیب می شوند، شخصیت چیره دست (ISTP) با کمی تلاش ذهنیت های خود را برای تطبیق با موقعیت های جدید تغییر می دهد. این ویژگی آن ها را به افرادی انعطاف پذیر و همه کاره تبدیل می کند.
 • دانش اولویت بندی: انعطاف پذیری این شخصیت ها با مقداری پیش بینی ناپذیری همراه است، اما شخصیت ISTP می تواند خودانگیختگی خود را چه زمانی به کار گیرد و در چه زمانی انرژی خود را ذخیره کند.
 • عملکرد خوب در بحران: با این همه خلاقیت و خودانگیختگی عملی، جای تعجب نیست که این افراد در شرایط بحرانی به بهترین شکل عمل کنند. افراد با این تیپ شخصیتی معمولاً از کمی خطر فیزیکی لذت می برند و از آسیب دیدن در مواقع ضروری ترسی ندارند.
 • خونسرد: با تمام این موارد، شخصیت های چیره دست و زیرک بسیار خونسرد هستند. آنها در لحظه زندگی می کنند و به خوبی با شرایط کنار می آیند و هرگز بیش از حد نگران آینده نمی شوند.

نقاط ضعف ISTP

نقاط ضعق چیره دستان

 • یک دنده: به همان راحتی که این افراد خود را با شرایط وفق می دهند، ممکن است به طور کامل شرایط را نادیده بگیرند و معمولا با کمی عذرخواهی جهت دیگری بگیرند. اگر کسی بخواهد عادات، شیوه زندگی یا ایده های شخصیت ISTP را با انتقاد کردن تغییر دهد، بی پرده دلخوری خود را نشان می دهند.
 • بی عاطفه: افراد زیرک و چیره دست از منطق استفاده می‌کنند و حتی زمانی که سعی می‌کنند همدلی از خود نشان دهند، به ندرت می توانند به درستی این کار را انجام دهند.
 • محتاط و پنهان کار: شناخت افراد با تیپ شخصیت چیره دست (ISTP) به شدت دشوار است. آنها درونگراهای واقعی هستند و مسائل شخصی خود را برای خود نگه می دارند و اغلب سکوت را ترجیح می دهند.
 • به راحتی بی حوصله می شوند: این افراد از تازگی و تنوع لذت می برند و همیشه دست به آچار هستند. اما زمانی که صحبت از تمرکز طولانی مدت بر روی یک کاری می‌شود، دیگر این ویژگی را ندارند. به محض آن که یک موضوعی را درک کنند، سریعا به سراغ یک موضوع جدید و جالب تر حرکت می کنند.
 • عدم علاقه به تعهد: تعهدات بلند مدت برای شخصیت چیره دست سخت است. آن‌ها ترجیح می‌دهند که همه چیز را روز به روز انجام دهند، و احساس محبوس شدن در چیزی برای مدت طولانی کاملاً ظالمانه است. این ویژگی روابط عاشقانه را برای ISTP ها چالش برانگیز می کند.
 • رفتارهای پرخطر: این گروه شخصیتی که در مقابل احساسات دیگران سرسخت و لجوج هستند اغلب روی زمان حال تمرکز دارند و کمی بی حوصلگی می تواند برای آن ها منجر به رفتارهای غیرمفید شود. افراد چیره دست می خواهند خطر و تنش ها را تشدید کنند تنها برای اینکه بدانند این جریان به کجا خواهد رسید، چیزی که می تواند در صورت از دست دادن کنترل خود روی شرایط عواقب بسیار بدی برای همه ی اطرافیان آن ها داشته باشد.

رابطه عاشقانه شخصیت چیره دست ISTP

وقتی صحبت از روابط عاشقانه با ISTPها می شود، کمی شبیه به زدن میخ آهنین به سنگ می ماند. قرار عاشقانه با شخصیت های چیره دست مانند رقص تانگو پیچیده اما جالب است. هیچ چیز در رابطه این افراد اجباری نیست اما زمانی که فضای کافی به آن ها داده شود تا خودشان باشند، برای یک عمر با خوشحالی به شریک خود وفاردار خواهند ماند.

در اوایل دوران آشنایی، افراد دارای تیپ شخصیتی چیره دست می توانند بسیار بی ثبات و دمدمی مزاج باشند. ان ها در زمان حال زندگی می کنند و همیشه به دنبال فعالیت ها و سرگرمی های جدیدی هستند. اگر شریک عاطفی شان نتواند با این شرایط کنار بیاید فرد چیره دست به سادگی از او فاصله خواهد گرفت.شخصیت چیره دست ISTP به فضای شخصی زیادی هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی نیاز دارند و هرگونه تلاش برای کنترل آنها یا برنامه ریزی اجباری فعالیت هایشان تنها به تمام شدن رابطه منجر می شود.

همانطور که رابطه پیش می رود، شریک عاطفی شخصیت چیره دست ISTP به دنبال صمیمتی است که باید در این مرحله از رابطه شکل گرفته باشد و آنها را به هم نزدیک تر کند، اما شخصیت چیره دست احساسات خود را پنهان می کنند و سعی می کنند تا از خود محافظت کنند، زیرا آنها هنوز مطمئن نیستند چگونه احساسات خود را ابراز کنند و با آن احساسات کنار بیایند و این به معنی آن نیست که شخصیت چیره دست IS‌TP بی احساس است بلکه آنها به احساسات عمیق و قویی دارند.

هرگونه تلاشی برای اطمینان یافتن از میزان تعهد شخصیت چیره دست، به قدری ترسناک است که احتمالا این افراد با صحبت از تعهد دچار جمله ی پانیک می شوند. IS‌TP ها هر روز به دنبال یک چالش جدید هستند، هر روز برای آنها یک روز جدید است و لحظه به لحظه در وظایف خود تجدید نظر می کنند.

این رفتار نباید توسط شریک چیره دست ها شخصی تلقی شود، زیرا این رفتارها تنها ناشی از نحوه عملکرد ذهن شان می باشد. افراد با این تیپ شخصیتی در لحظه و در دنیایی پر از تجارب فیزیکی زندگی می کنند و می بایست آنقدر آزاد باشند تا هر روز نسبت به چیزی جدید اشتیاق پیدا کنند و روز دیگر نسبت به آن بی تفاوت باشند.

سبک فرزندپروری

وقتی صحبت از فرزندپروری به میان می‌آید، شخصیت چیره دست ISTP به فرزندان خود آزادی و فرصت بیشتری می‌دهند تا هر کاری را که می‌خواهند انجام دهند. از نظر این افراد این دنیای بزرگی است که باید کاوش و تجربه شود. آن ها دوست ندارند فرزندانشان تمام روز در خانه به تماشای تلویزیون مشغول باشند. این سبک شخصیتی خوش فکر، آرام، روشن‌فکر و انعطاف‌پذیر، از فرزندانشان انتظار دارند که از آزادی خود عاقلانه برای کسب تجربه و اکتشاف استفاده کنند.
در اوایل زندگی، این نگرش برای فرزندان افراد ISTP بسیار مفید است. در این سن، هر چیز کوچکی یک معجزه است که باید با تمام حس کاوش شود. همانطور که فرزندانشان مهارت های حرکتی خود را یاد می گیرند، افراد با تیپ شخصیتی چیره دست فرزندان خود را با ابزار کار درگیر می کنند. وقتی فرزندانشان رشد می‌کنند و توانایی های پیچیده تری پیدا می‌کنند، نحوه استفاده از این ابزار را به کودکان خود آموزش می دهند.

زمانی که فرزندان این تیپ شخصیتی ویژگی های اولیه فی البداهه و اشتیاق به فعالیت های بدنی را نشان می دهند، آن ها را در هر فعالیتی مانند ورزش، پیاده روی یا مهندسی سرگرمی، آنها را همراهی کنند. البته هیچ کدام از اینها را به فرزندان آنها تحمیل نمی کنند. افراد ISTP نیاز چندانی به انتقال اصول و علایق خود به فرزندان خود نمی بینند، در عوض فقط از لذت بردن فرزندانشان از انجام کارها لذت می برند.

این افراد مانند روابط عاشقانه خود، در پیوند عاطفی با فرزندان مشکل دارند. کنترل عاطفی چیزی است که کودکان طی سال‌ها یاد می‌گیرند و با آن سازگار می‌شوند اما این والدین بی احساس تقریبا هیچ یک از کارهایی را که می بایست در این مدت انجام دهند، عملی نمی کنند. در این موارد، بهتر از همسر این افراد این مسئولیت را به گردن بگیرد. در غیر این صورت، تلاش آگاهانه زیادی از طرف آنها لازم است تا بتوانند آن نوع درک عاطفی و حمایتی را که فرزندانشان نیاز دارند، فراهم کنند.

شغل های مناسب ISTP

تیپ شخصیتی ISTP را به سختی می تواند در بسیاری از جنبه های زندگی به ویژه در شغل و حرفه شناسایی کرد. آن ها دائما در تغییر و تنوع به سر می برند و غیر قابل پیش بینی هستند. همین ویژگی ها باعث می شود یکی از اسرارآمیزترین تیپ های شخصیتی، اما همچنین یکی از همه کاره ترین ها در دنیای حرفه ای باشند.

چیره دستان مسائل را به خوبی حل می کنند و تمرکز تزلزل ناپذیری بر راه‌حل‌های عملی دارند (اگرچه شاید همیشه راه حلی برای مشکلات عملی نباشد). هیچ شخصیتی دیگری به این اندازه مجذوب نحوه عملکرد وسایل، استفاده از ابزارها و کنار هم قرار دادن آن ها برای ایجاد نتایج فوری و رضایت بخش نمی شود. ادغام کنجکاوی و قدرت عملی افراد با تیپ شخصیتی چیره دست، از آن ها مکانیک، مهندس، طراح گرافیک و دانشمندان پزشکی قانونی فوق العاده ای می سازد.

نظریه های انتزاعی و کارهای کاملاً آکادمیک برای این افراد به هیچ وجه جذاب نیستند. محیط های بسیار ساختار یافته شخصیت های چیرده دست را خسته و کسل می کند. به نظر می رسد ISTPها برای مشاغلی مانند آتش نشانی، امدادگری، کارآگاه، خلبانانی و افسری پلیس که بر پاسخ به بحران ها تمرکز دارند، ساخته شده اند چیره دستان به تنوع و عمل نیاز دارند و کمی آدرنالین در محیط کار برای آن ها بسیار خوشایند خواد بود.

این افراد می توانند کارآفرین های فوق العاده ای شوند، زیرا از گیرکردن و تحت سلطه ی دیگران بودن لذتی نمی برند. آن ها می خواهند آزادی عمل داشته باشند و به تعهدات انعطاف ناپذیر و سخت گیرانه وفادار نیستند.

تقریباً هر مهارت یا علاقه خلاقانه یا سازنده ای مانند وبلاگ نویسی، آنالیز سیستم، ورزش یا رانندگی را می توان به صورت فریلنسری یا بر اساس شرایط صاحب کسب و کار انجام داد. ISTPها باید با ضعیف برنامه ریزی بلندمدت و لذت کسب نتایج فوری روبرو شوند تا بتوانند این مسیر شغلی را عملی کنند، اما همچنان می‌توانند با فروش قطعات و صنایع دستی در اوقات فراغت خود، امرار معاش کرد. جنپگل بانی یکی از مشاغل مورد تقاضای افراد با تیپ شخصیت چیره دست ISTP است.

شخصیت های چیره دست مهارتی طبیعی در حل مسئله دارند و با آرام و با اعتماد به نفس بودن بر نتیجه تمرکز می کنند. افراد با این تیپ شخصیتی می‌دانند که ریسک مساوی است با پاداش، و تا زمانی که عاقلانه از این موضوع استفاده میکنند، در هر زمینه یا محیطی پویا بسیار موفق می شوند.

عادات محیط کار شخصیت چیره دست ISTP

وقتی نوبت به محل کار می رسد، مهمترین نیاز شخصیت های چیره دست محیط کاری غیرقابل پیش بینی و هیجان انگیز است . همین موضوع باعث می‌شود که روابط شخصی آن ها حتی در میان دوستان و خانواده چالش برانگیز باشد و برای کسانی که فقط در یک محیط حرفه‌ای با آنها آشنا شده‌اند، می‌تواند کاملاً خسته‌کننده باشد.

البته، همه اینها به دانستن اینکه چه چیزی باعث اذیت آن ها می شود، برمی گردد. با ایجاد فضای مناسب و یک کار عملی، شخصیت چیره دست به یکی از سازنده ترین افراد در محل کار تبدیل می شوند. به طور کلی، مجبور کردن افراد به انجام کاری که برای آن ساخته نشده اند، نتایج سازنده ای به دنبال نخواهد داشت. شناخت دیدگاه شخصیت چیره دست توسط کارفرما می تواند به نتایج فوق العاده ای منجر شود.

ISTP به عنوان زیردستان

به عنوان زیردستان، این افراد تنها به آزادی عمل نیاز دارند. تا زمانی که کارفرما و مدیر سعی نکند آن ها را مجبور به انجام کاری طولانی مدت کند، به شغل و جایگاه کاری خود وفادار هستند. قوانین سختگیرانه، دستورالعمل‌ها و توافق‌های رسمی باعث می‌شود که آن ها احساس ناراحتی کنند. اگر عادات یا روش‌ آن‌ها مورد انتقاد قرار گیرد یا مجبور به تغییر خود شوند، به طور غیرمنتظره ترشرو می شوند.

آن چیزی که روز چیره دستان را می سازد، فهرستی تصادفی از چیزهایی است که باید آن ها را بازسازی کنند یا مشکلی را حل کنند. شخصیت‌های چیره دست انرژی خود را برای چنین مواقعی ذخیره می کنند و با شور و شوق به انجام وظایف خود مشغول می شوند.

ISTP به عنوان همکار

شخصیت چیره دست اغلب بیش از آنچه انتظار می رود، مورد علاقه همکارانشان قرار می گیرند. افراد با این تیپ شخصیتی ساکت و محجوب معمولاً به فضای فیزیکی کمی نیاز دارند، اما در عین حال از نگاه کردن به کارهای دیگران لذت می برند تا ببینند آیا اتفاق جالبی در جریان است یا خیر. آن ها به طور ذاتی احساساتی یا همدل نیستند و صاف و پوست کنده صحبت می کنند که منجر به سوء تفاهم یا جریحه دار کردن احساسات دیگران می شود.

با این حال، چیره دستان این عقل گرایی و محافظه کاری را با احساس خودانگیختگی ترکیب می کنند که باعث می شود نسبت به دیگران انصاف داشته باشند. ISTPها حس شوخ طبعی بسیار خوبی دارند، البته گاهی اوقات کمی خطرناک، و نه تنها در برابر درگیری های محل کار مقاوم هستند، بلکه در خنثی کردن آنها با یک شوخی خوب عالی هستند.

ISTP به عنوان مدیر

این افراد با زیردستان خود همانطور رفتار می کنند که دوست دارند با آنها رفتار شود: با حداقل صحبت و محدودیت ها. افراد چیره دست اهمیتی به ابراز احساسات نمی دهند و افراد حساس تر ممکن است آنها را سرد و غیرضمیمی ببینند. تعریف و تمجید افراطی در ذات ISTP ها نیست. در واقع، احتمالاً بازخورد خوب یا بد زیادی از مدیران چیره دست نخواهید دید اما وقتی مشکلاتی پیش می‌آیند، شنوندگان خوبی هستند که راه‌حل‌های عملی، منصفانه و بی‌طرفانه را ارائه دهند.

و در پایان

تعداد کمی از تیپ های شخصیتی به اندازه افراد چیره دست جسور و عملی هستند. چیره دستان که به دلیل تسلط فنی و تمایل به بداهه پردازی شناخته می‌شوند، در یافتن راه حل های منحصر به‌ فرد برای چالش های به ظاهر غیر ممکن خوب هستند. تمایل آن ها برای کشف و یادگیری چیزهای جدید در بسیاری از زمینه ها، از جمله رشد شخصی آنها، ارزشمند است.

به هر حال، زمانی که صحبت از تعهد و مسئولیت در روابط عاشقانه، شغل، برنامه ریزی و .. می شود، این افراد با چالش هایی روبرو می شوند. بنابراین می بایست تلاشی آگاهانه برای توسعه ویژگی های ضعیف تر و مهارت های اضافی خود انجام دهند.

امتیاز 5 از (2 مشارکت)
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.