اخبار و جشنواره ها

شخصیت ماجراجو (ISFP)

یک ماجراجو (ISFP) فردی است که دارای ویژگی های شخصیتی درونگرا، مشاهده گر، احساسی و آینده نگر است. شخصیت ماجراجو (ISFP) ترجیح می دهد ذهنی باز داشته باشد، به زندگی نزدیک شود، تجربیات جدید و افرادی با صمیمیت پایه داشته باشند. توانایی آنها برای ماندن در لحظه به آنها کمک می کند تا پتانسیل های هیجان انگیز را کشف کنند.

من در طول روز عوض می شوم. وقتی از خواب بیدار می شوم یک شخص هستم و وقتی می خواهم بخوابم مطمئنم که شخص دیگری شده‌ام.

BOB DYLAN

شخصیت ماجراجو (ISFP) هنرمندانی واقعی هستند، اما نه لزوماً به معنای متداول کلمه و اینکه در فضای باز به نقاشی درختانی کوچک مشغول باشند. اگرچه خیلی اوقات به خوبی می توانند چنین کاری را هم انجام بدهند. بلکه مسئله این است که آنها از زیبایی شناسی، طراحی و حتی انتخاب ها و اعمال خود برای فشار وارد کردن به محدودیت قراردادهای اجتماعی بهره می گیرند. شخصیت ماجراجو (ISFP) از پشت کردن به انتظارات سنتی با انجام آزمایش هایی در زمینه زیبایی و رفتار لذت می برند، احتمالاً بارها و بارها این عبارت را گفته‌اند که “مرا در قفس نینداز!”

از آنچه که هستند خرسندند

افراد ماجراجو در دنیایی نفسانی و رنگارنگ زندگی می کنند که از ارتباطات با افراد و ایده ها الهام گرفته باشد. شخصیت ماجراجو (ISFP) از بازتفسیر این ارتباطات، ابداع دوباره و آزمودن خودشان و دیدگاه های جدید لذت می برند. هیچ نوع شخصیتی دیگری بیش از آنها به کنکاش و آزمایش به این طریق دست نمی زند. این امر حس خودانگیختگی را ایجاد می کند و باعث می شود افراد ماجراجو حتی برای دوستان نزدیک و عزیزان خود هم غیرقابل پیش بینی به نظر برسند.

با این همه، افراد ماجراجو قطعاً درونگرا هستند، و وقتی از کانون توجه خارج می شوند تا تنها باشند و دوباره نیرو بگیرند باعث غافلگیر شدن بیشتر دوستان خود می گردند. هرچند تنها شدن افراد با نوع شخصیتی ماجراجو به این معنی نیست که بیکار می نشینند بلکه آن ها از این زمان برای درون نگری، ارزیابی و بازارزیابی اصول خود بهره می گیرند. افراد ماجراجو بجای اینکه در گذشته یا آینده متوقف شوند، در مورد اینکه چه کسی هستند فکر می کنند. وقتی از غار تنهایی خود برمی گردند، متحول شده‌اند.

شخصیت ماجراجو

افراد ماجراجو در زندگی به دنبال پیدا کردن راه هایی برای پیشبرد اشتیاق خود هستند. رفتارهای پرمخاطره مانند قماربازی و ورزش های خطرناک در بین این نوع شخصیتی شایع تر است. خوشبختانه هم سویی آنها با لحظه و محیط به آنها این امکان را می دهد تا نسبت به سایرین عملکرد بهتری داشته باشند. افراد ماجراجو همچنین از برقراری ارتباط با دیگران لذت می برند و جذابیتی دارند که نمی توان در برابر آن مقاومت کرد.

افراد با تیپ شخصیت ماجراجو (ISFP) همیشه می دانند که با تعریف و تمجید می توانند دل های افرادی که سعی می کنند اعمال مخاطره‌آمیز آنها را غیرمسئولانه یا بی پروایانه بدانند، نرم کنند.

با این حال، اگر انتقادی مطرح شود، ممکن است سرانجام خوشی نداشته باشد. برخی افراد ماجراجو می توانند نظراتی که با تعابیر دوستانه مطرح شده باشد را تحمل کنند، و برای آنها به عنوان دیدگاه دیگری برای کمک به پیشبرد اشتیاق خود در راه های تازه ارزش قائل شوند. اما اگر اظهار نظر گزنده تر بوده و چندان پخته نباشد، ممکن است شخصیت های ماجراجو به شکلی جالب اختیار خود را از کف بدهند.

افراد ماجراجو نسبت به احساسات دیگران حساس بوده و برای هماهنگی ارزش قائل هستند. وقتی افراد دارای این نوع شخصیت با انتقاد مواجه می شوند ممکن است نتوانند به راحتی خود را به قدر کفایت کنار بکشند تا گرفتار بحث های داغ نشوند. اما زندگی در لحظه در هر دو سمت جریان پیدا می کند و وقتی احساسات شدید بحث و جدل فروکش کرد، افراد ماجراجو معمولاً می توانند گذشته را متعلق به گذشته بدانند و طوری به حرکت خود ادامه بدهند که انگار هرگز اتفاقی رخ نداده است.

معنا در هر بیان زندگی نهفته است

بزرگ ترین چالش برای افراد ماجراجو برنامه ریزی برای آینده است. پیدا کردن آرمان هایی سازنده برای پایه گذاری اهداف خود و تلاش برای رسیدن به اهداف که اصول مثبتی پدید می آورد به هیچ وجه کار کوچکی نیست. افراد ماجراجو بر خلاف برخی از انواع شخصیتی دیگر، برای آینده خود از نظر اقتصادی و بازنشستگی برنامه ریزی نمی کنند. بلکه اقدامات و رفتارهای خود را به عنوان کارهایی که به حس هویتشان یاری می رساند برنامه ریزی می کنند، یعنی موجب ایجاد سبدی از تجربیات می شود، نه سبد سهام.

اگر این اهداف و اصول شرافت مندانه باشند، ممکن است افراد ماجراجو اعمالی توأم با بخشش و از خود گذشتگی شگفت‌انگیز انجام دهند اما این احتمال هم وجود دارد که افراد دارای سنخ شخصیتی ماجراجو هویتی خودمحورانه برای خود دست و پا کنند و براساس خودخواهی، تقلب و خودپرستی دست به عمل بزنند. برای افراد ماجراجو مهم است به یاد داشته باشند که برای تبدیل شدن به شخصی که می‌خواهند باشند باید فعال باشند. ممکن است پدید آوردن و حفظ یک عادت جدید به‌طور طبیعی رخ ندهد، اما افراد دارای شخصیت ماجراجو با صرف وقت در هر روز برای درک انگیزه های خود می توانند از نقاط قوت خود استفاده کرده و هر آنچه که عاشق آن شده‌اند را دنبال کنند.

نقاط قوت و ضعف شخصیت ماجراجو (ISFP)

نقاط قوت شخصیت ماجراجو

نقاط قوت شخصیت ماجراجو

 • جذاب و دلربا: افراد با تیپ شخصیتی ماجراجو آرام و خونگرم هستند و نگرش “زندگی کن و بگذار زندگی کنند” آنها به طور طبیعی آنها را دوست داشتنی و محبوب می کند.
 • حساس به دیگران: ماجراجویان به راحتی با احساسات دیگران ارتباط برقرار می کنند و به آنها کمک می کنند تا هماهنگی و حسن نیت برقرار کنند و تعارضات را به حداقل برسانند.
 • تخیلی: با آگاهی از احساسات دیگران، شخصیت‌های ماجراجو از خلاقیت و بینش برای خلق ایده های جسورانه ای استفاده می‌کنند که با قلب مردم صحبت می‌کند. در حالی که توضیح این کیفیت در یک رزومه دشوار است، این تخیل زنده و روح اکتشافی به روش های غیرمنتظره ای به ماجراجویان کمک می کند.
 • پرشور: در زیر چهره ی خجالتی و آرام ماجراجویان، قلب شدیداً احساسی می تپد. وقتی افراد با این تیپ شخصیتی درگیر چیزی هیجان انگیز و جالب می شوند، می توانند هر چیز دیگری را در گرد و غبار رها کنند.
 • کنجکاو: ماجراجویان باید خودشان ببینند و کشف کنند که آیا ایده هایشان درست است یا خیر.
 • هنری: ماجراجویان می توانند خلاقیت خود را به روش های ملموس و با زیبایی خیره کننده نشان دهند. خواه نوشتن یک آهنگ، نقاشی یک احساس، یا ارائه یک آمار در نمودار، ماجراجویان راهی برای تجسم چیزهایی دارند که با مخاطبانشان طنین انداز می شود.

نقاط ضعف شخصیت ماجراجو

نقاط ضعف شخصیت ماجراجو

 • به شدت مستقل: آزادی بیان اغلب اولویت اصلی ماجراجویان است. هر چیزی که با آن تداخل داشته باشد، مانند سنت ها و قوانین سخت، حس ظلم را برای شخصیت های ماجراجو ایجاد می کند.
 • غیر قابل پیش بینی: ماجراجویان از تعهدات و برنامه های بلندمدت بیزارند. تمایل به اجتناب فعالانه از برنامه ریزی برای آینده می تواند باعث ایجاد فشار در روابط عاشقانه ماجراجویان و مشکلات مالی بعدی در زندگی شود.
 • به راحتی تحت استرس قرار می گیرند: ماجراجویان در زمان حال زندگی می کنند و پر از احساسات هستند. وقتی شرایط از کنترل خارج می شود، افراد با این تیپ شخصیتی (به خصوص افراد آشفته) به شدت تحت استرس قرار می گیرند و جذابیت و خلاقیت مشخصه خود را از دست می دهند.
 • بیش از حد رقابتی: ماجراجویان می توانند چیزهای کوچک را به رقابت های شدید تبدیل کنند و موفقیت طولانی مدت خود را در جستجوی افتخار لحظه ای از دست دهند.
 • نوسان عزت‌نفس: لازم است مهارت ها به صورت کمی تعیین شوند، اما انجام این کار با نقاط قوت حساسیت و هنرمندی ماجراجویان دشوار است. تلاش‌های ماجراجو اغلب نادیده گرفته می‌شوند. شخصیت ماجراجو اگر تحت حمایت قرار نگیرد، به راحتی احساس نارضایتی می کند.
امتیاز 5 از (1 مشارکت)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.