اخبار و جشنواره ها

شخصیت بازیگر (ESFP)

تیپ شخصیت بازیگر (ESFP) فردی است برونگرا، مشاهده گر، احساسی و آینده نگر. این افراد عاشق تجربیات پر جنب و جوش هستند، مشتاقانه درگیر زندگی می شوند و از کشف ناشناخته ها لذت می برند. بسیار اجتماعی هستند و اغلب دیگران را به فعالیت های مشترک تشویق می کنند.

هر ثانیه را بدون ذره ای شک و تردید زندگی کنید.

التون جان

اگر کسی را بتوان یافت که ناگهانی و فی البداهه به رقص و آواز بپردازد، او فردی با تیپ شخصیت بازیگر (ESFP) است. ESFPها غرق هیجانات لحظه ای می شوند و می خواهند دیگران نیز چنین احساسی داشته باشند. شخصیت بازیگر (ESFP) زمان و انرژی خود را سخاوتمندانه صرف تشویث دیگران می کند، به طوری که هیچ تیپ دیگری چنین سبک سرسختی را ندارد.

معرفی شخصیت بازیگر (ESFP)

ESFPها دوست دارند که مرکز توجه باشند و دنیا برای آن ها صحنه ی هنرپیشگی است. بسیاری از افراد مشهور با تیپ شخصیتی ESFP بازیگران واقعی هستند. این افراد علاقه ی زیادی به اجرای نمایش برای دوستان خود دارند،، با شوخ طبعی منحصربه فرد و خاکی خود گپ می زنند، نوجه دیگران را جلب می‌کنند و هر گردشی را به یک جشن تبدیل می کنند. ESFPها کاملاً اجتماعی هستند، از ساده‌ترین چیزها لذت می‌برند و هیچ لذتی برای آن‌ها بالاتر از خوش‌گذرانی دوستان خوب خود نیست.

شخصیت بازیگر ESFP

فقط مهارت سخرانی این افراد نیست که آن ها را جذاب می کند بلکه ESFPها قوی ترین حس زیبایی شناسی را در بین تمام تیپ های شخصیتی دارند. شخصیت ESFP توجه زیادی به مد و آراستگی لباس و نحوه ی چیدمان یک خانه دارند. آنها به خوبی می دانند چه چیزی جذابیت دیداری ایجاد می کند و برای بازتاب سبک شخصی خود به راحتی چیدمان محیط اطراف را تغییر می دهند. آن ها به طور طبیعی کنجکاو هستند و به راحتی طرح ها و سبک های جدید را بررسی می کنند.

اگرچه ممکن است همیشه اینطور به نظر نرسد، اما شخصیت بازیگر (ESFP) نکته سنج و نسبت به احساسات دیگران بسیار حساس هستند. افراد با این تیپ شخصیتی اغلب اولین کسانی هستند که با فردی که با مشکلی روبرو شده است، به گفتگو می پردازند و حمایت های عاطفی و توصیه های عملی خود را ارائه می دهند. با این حال، اگر خود مشکل مربوط به خود آن ها باشد، به ​​احتمال زیاد از درگیری اجتناب می کنند و ترجیح می دهند به طور مستقیم به آن رسیدگی نکنند.

بزرگترین چالشی که ESFPها ‏با آن روبه رو می شوند این است که معمولا به قدری سرگرم لذت های لحظه ایی شده که از وظایف و مسئولیت های خود غافل می شوند. تحلیل های پیچیده، کارهای تکراری و ارتباط دادن بین آمار و واقعیت از جمله فعالیت هایی است که برای یک ESFP کار ساده ایی به حساب نمی آید. اصولا به شانس یا یک فرصت پیش آمده تکیه می کنند یا ترجیح میدهند از دوستانشان کمک بگیرند. البته باید به این نکته توجه کنند که تا آخر عمر نمی توانند مسئولیت های خود را به دیگران واگذار کنند بنابراین می بایست یک برنامه ی بلند مدت را مانند حقوق بازنشستگی یا چک آپ وضعیت سلامت در نظر بگیرند.

ESFPها ‏کیفیت و ارزش را به خوبی تشخیص می دهند، که به خودی خود صفتی عالی است اما هنگامی که با ضعف برنامه ریزی آن ها ادغام می شود ممکن است مشکلاتی به وجود آید به عنوان مثال کارت های اعتباری برای ESFPها می تواند بسیار خطرناک باشد. شخصیت ESFP تمرکز خود را بر پیدا کردن فرصت ها می گذارد، به برنامه ریزی بلند مدت توجهی نمی کند و همین موضوع مانع انجام بسیاری از فعالیت ها می شود.

هیج چیز برای یک ESFP بدتر از این نیست که حس کند در یک چارچوب با شرایط خاص قرار گرفته و نمی تواند با دوستانش خوش گذرانی کند.

هرجا که نیاز به سرگرمی، شادی، خوش گذرانی و داوطلبی برای انجام کاری خاص باشد، پای یک ESFP در میان است. هیچ چیز برای یک ESFP خوشایندتر از همراهی کردن بقیه در خوشگذرانی ها نیست. ESFPها ساعت ها می توانند در مورد مسائل مختلف صحبت کنند و احساسات عاطفی خود را به راحتی در میان بگذارند. اگر یک برنامه ریزی خوبی داشته باشند، می توانند از تمام فرصت هایی که زندگی در مقابل آنها قرار میدهد استفاده کرده و لذت ببرند.

نقاط قوت و ضعف شخصیت بازیگر (ESFP)

نقاط قوت ESFPها

نقاط قوت ESFP

 • پررنگ – سرگرمی‌ها به خاطر خودداری معروف نیستند. افرادی با تیپ شخصیتی سرگرم کننده که بخواهند همه چیز را تجربه کنند، بدشان نمی آید که از منطقه راحتی خود خارج شوند، در حالی که هیچ کس دیگری مایل نیست.
 • اصیل – سنت ها و انتظارات برای سرگرمی ها در درجه دوم اهمیت قرار دارند. شخصیت‌های سرگرم‌کننده دوست دارند سبک‌های جدید را آزمایش کنند و دائماً راه‌های جدیدی برای حضور در میان جمعیت پیدا می‌کنند.
  زیبایی شناسی و نمایش شناسی – سرگرمی ها بدون توقف در لباس های صرف، خلاقیت هنری را به گفتار و اعمال خود نیز تزریق می کنند. هر روز یک اجرا است و سرگرمی‌ها دوست دارند یک نمایش اجرا کنند.
 • عملی – برای سرگرمی‌ها، جهان باید احساس و تجربه شود. حقیقت عجیب‌تر از داستان است، و سرگرمی‌ها ترجیح می‌دهند ببینند و انجام دهند تا اینکه درباره «چه می‌شد» اظهار نظر فلسفی کنند.
 • ناظر – با این همه تمرکز بر اینجا و اکنون، بر انجام و بازیگری، منطقی است که سرگرمی‌ها در هنگام توجه به چیزها و تغییرات واقعی و ملموس طبیعی هستند.
 • مهارت های مردمی عالی – بیشتر از همه چیز، سرگرمی ها دوست دارند به مردم توجه کنند. آنها پرحرف، شوخ هستند و تقریباً هرگز از موضوعاتی برای گفت و گو کم نمی کنند. برای افراد با این تیپ شخصیتی، شادی و رضایت ناشی از زمانی است که با افرادی می گذرانند که از بودن با آنها لذت می برند.

نقاط ضعف ESFPها

نقاط ضعف ESFP

 •  حساس – افراد سرگرم کننده (مخصوصاً افراد آشفته) به شدت احساساتی هستند و در برابر انتقاد بسیار آسیب پذیر هستند – آنها ممکن است احساس کنند که در گوشه ای عقب افتاده اند و گاهی اوقات واکنش بدی نشان می دهند. این احتمالاً بزرگترین نقطه ضعف Entertainers است، زیرا پرداختن به سایر نقاط ضعف آشکار شده را بسیار دشوار می کند.
  تناقض گریز – سرگرمی ها گاهی اوقات تضاد را نادیده می گیرند و کاملاً از آن اجتناب می کنند. آنها تمایل دارند آنچه را که برای رهایی از چنین موقعیت هایی لازم است بگویند و انجام دهند، سپس به سمت چیزهای سرگرم کننده تر می روند.
  به راحتی بی حوصله – بدون هیجان مداوم، سرگرمی ها راه هایی برای ایجاد آن پیدا می کنند. رفتارهای مخاطره آمیز، خودپسندی و لذت های لحظه ای ناشی از برنامه های بلندمدت، همه چیزهایی هستند که سرگرمی ها معمولاً به آن دچار می شوند.
  برنامه ریزان بلند مدت ضعیف – در واقع، شخصیت های سرگرم کننده به ندرت برنامه ریزی دقیقی برای آینده انجام می دهند. برای آن‌ها، همه چیز همان‌طور که می‌آیند، پیش می‌آیند، و به ندرت با این باور که می‌توانند هر لحظه تغییر کنند – حتی با چیزهایی که می‌توان برنامه‌ریزی کرد، وقت بگذارند و گام‌ها و پیامدها را مشخص کنند، به خود زحمت می‌دهند.
  بدون تمرکز – هر چیزی که به تعهد و تمرکز طولانی مدت نیاز دارد یک چالش خاص برای سرگرمی ها است. در دانشگاه ها، موضوعات متراکم و بدون تغییر مانند ادبیات کلاسیک بسیار دشوارتر از موضوعات پویاتر و مرتبط تر مانند روانشناسی است. ترفند سرگرمی‌ها این است که شادی روزانه را در اهداف گسترده‌تر بیابند و با کارهای خسته‌کننده‌ای که باید انجام شوند، آن را سخت کنند.

رابطه عاشاقانه شخصیت ESFP

سرگرمی ها افرادی اجتماعی، سرگرم کننده و آزاده هستند که در لحظه زندگی می کنند و ذره ای از هیجان را از همه چیز بیرون می کشند. طبیعتاً هنگام قرار ملاقات از این طراوت و انرژی دریغ نمی کنند. برای افرادی که تیپ شخصیتی سرگرم کننده دارند، روابط به این معنا نیست که به آرامی پایه‌هایی برای آینده بسازند، یا برای زندگی برنامه‌ریزی کنند، بلکه چیزهای حباب‌انگیز و غیرقابل پیش‌بینی هستند که تا زمانی که لذتی وجود دارد از آنها لذت ببرند.

درخشش عشق

البته، وقتی این لذت تمام شود، از بین رفته است. سرگرمی ها بدون توجه به حرفه های عاشقانه و فداکاری امروزی، دائماً موقعیت ها و تعهدات خود را ارزیابی می کنند. اگر یک هفته بعد آن‌ها همان احساس را نداشتند، تمام است و شخصیت‌های Entertainer مشکلی ندارند که به طور جدی به فکر جدا کردن چیزها باشند. در حالی که سرگرمی‌ها می‌توانند به جای مبادله، روی روابط خود کار کنند، اما برای درک اینکه می‌تواند ارزش زحمت را داشته باشد، به پختگی و تجربه زیادی نیاز دارد.

اگرچه آنها دوام دارند، اما روابط با سرگرمی ها فراموش نشدنی است. افراد با این تیپ شخصیتی همیشه فعالیت های جدید و هیجان انگیزی در آستین خود دارند و از گذراندن هر لحظه با شریک زندگی خود لذت می برند. سرگرمی‌ها از صمیمیت فیزیکی بی‌نهایت لذت می‌برند، و ثابت می‌کنند که عاشق، کنجکاو و با ذهنی باز هستند که عاشق تقسیم لذت با شرکای مشتاق و متقابل هستند.
مکالمه با سرگرمی‌ها مشابه است و به جای عبارات عمیق و جست‌وجوگر روح، بر موضوعات سرگرم‌کننده و گاهی عجیب و غریب تمرکز می‌کند. گذشته و آینده، علوم و سیاست، و برنامه ها و تعهدات بلندمدت همگی به طور معمول توسط شخصیت های Entertainer نادیده گرفته می شوند. آنها سرعت کار را کاهش می دهند و وزن زیادی به سبک آزادانه Entertainers اضافه می کنند.

روابط عاشقانه ESFP

سرگرمی‌ها با خوشحالی درباره هر چیزی یا هر کسی که به ذهنشان می‌آید چت می‌کنند، اما موضوعی اجباری ندارند.
افراد بسیار احساساتی و سرگرم‌کننده‌های حساس، به «پیشنهادات» بیرونی درباره نحوه مدیریت زندگی عاشقانه‌شان پاسخ ضعیفی می‌دهند. اگر انتقادات از طرف شریکشان باشد، آنها حتی بدتر پاسخ می دهند و تلاش برای حذف احساسات با گفتن به سرگرمی ها که «این را شخصاً نگیرید» نیز مفید نیست. مدیریت بهتر این موقعیت‌ها برای سرگرمی‌ها یک منطقه قطعی برای بهبود است، زیرا کل استراتژی‌های دوستیابی (بسیار ناپسند و دستکاری‌کننده) وجود دارد که حول بهره‌برداری از این ویژگی می‌چرخند.

از طرفی موضوع اصلاً می تواند عدم نقد باشد. سرگرمی‌ها برای ورودی‌های اجتماعی ارزش زیادی قائل هستند و تقریباً به اندازه نظرات دوستانشان در مورد شریک‌های قرار ملاقاتشان تحت تأثیر قرار می‌گیرند. از آنجایی که سرگرمی‌ها جذب افرادی می‌شوند که نگرش‌هایشان را به اشتراک می‌گذارند، چه شریک‌های قرار ملاقات یا دوستان، این می‌تواند آنها را در یک اتاق پژواک قرار دهد که فقط به آنها می‌گوید آنچه می‌خواهند بشنوند و رفتارهای ناپخته را تقویت می‌کند.

یک قلب شاداب

همه این تمایلات می توانند بعداً به افرادی با تیپ شخصیتی سرگرم کننده بازگردند. تمایل سرگرمی‌ها به اجتناب از وعده‌ها و تعهدات و جهش از شریک به شریک، اهداف بلندمدت ضروری مانند برنامه‌ریزی بازنشستگی را خراب می‌کند. ایجاد روابط واقعی به زمان و تلاش آگاهانه نیاز دارد.

خوشبختانه، سرگرمی‌ها افرادی فوق‌العاده دوست‌داشتنی هستند که از لذت‌های کوچک زندگی لذت می‌برند و به سختی می‌خواهند در شریک زندگی خود تنوع داشته باشند. مشتاق و دوست داشتنی، با عشقی خالص و زمینی که فقط به همه چیز اهمیت می دهد، خوش شانس هستند که وقت می گذارند تا شخصی را پیدا کنند که واقعاً از بودن در کنار او لذت می برند، نه اینکه خیلی زود به ثبات بر شادی بپردازند، فقط برای از دست دادن هر دو.

 

امتیاز دهید
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.