اخبار و جشنواره ها

تیپ شخصیتی INTJ (شخصیت معمار)

شخصیت معمار (INTJ) فردی است با ویژگی های شخصیتی درونگرا (E)، شهودی (N)، متفکر (T) و قضاوت کننده (J). این تاکتیک پردازان متفکر عاشق تکمیل جزئیات زندگی، به کار بردن خلاقیت و عقلانیت در هر کاری که انجام می دهند، هستند. دنیای درونی آنها اغلب یک دنیای خصوصی و پیچیده است.

توجه کنید!

اگر تا به امروز با تیپ شخصیتی خود آشنایی نداشته اید، تست شخصیت شناسی MBTI را به صورت رایگان در سایت جعبه ابزار ذهنی انجام دهید.

اندیشه عظمت انسان را تشکیل می دهد. انسان چیزی جز نی که ضعیف‌ترین چیز در طبیعت است، نیست؛ اما نیی اندیشنده است.

بلیز پاسکال

معرفی شخصیت معمار (INTJ)

شخصیت معمار (INTJ) در اوج به تنهایی به سر می برد و یکی از کمیاب ترین و توانمن ترین سبک های شخصیتی از حیث توانایی های استراتژیک است و خود نیز به خوبی از این امر آگاه می باشد. افراد با تیپ شخصیت معمار (INTJ) تنها دو درصد جمعیت را تشکیل می‌دهد و زنان از این تیپ شخصیتی بسیار نادر هستند و فقط 0.8% جمعیت را تشکیل می‌دهند. به همین دلیل، INTJها که منطقی و باهوش هستند برای یافتن افرادی که بتوانند پا به پای آن ها همه چیز را بی وقفه تجزیه و تحلیل کنند، با مشکلاتی روبرو می شود.
شخصیت معمار (INTJ)

شخصیت INTJ ها می توانند هم جسورترین رویاپردازان و هم تلخ ترین افراد بدبین باشند. معماران بر این باورند که از طریق اراده و هوش می توانند حتی به چالش برانگیزترین اهداف دست یابند. اما آنها ممکن است به طور کلی نسبت به طبیعت انسان با این فرض که اکثر مردم تنبل، بی تخیل یا صرفاً متوسط هستند، بدبین باشند.

شخصیت INTJ عمده ی عزت نفس خود را از دانش و هوش ذهنی خود می گیرد. در مدرسه، افراد با این تیپ شخصیتی ممکن است به عنوان بچه “درس خون” یا “بچه مثبت” نامیده شوند. اما بسیاری از مآنها به جای اینکه این برچسب ها را به عنوان توهین تلقی کنند، آنها را پذیرفته اند. آنها به توانایی خود در آموزش و تسلط بر هر موضوعی که به آنها علاقه دارد، چه برنامه نویسی یا کاپوئرا یا موسیقی کلاسیک، اطمینان دارند.

معماران می‌توانند تک‌نگر باشند و در برابر بیهودگی، حواس‌پرتی، یا شایعات بیهوده صبر کمی داشته باشند. با این حال، این اشتباه است که این شخصیت ها را کسل کننده یا بی طنز تصور کنیم. بسیاری از معماران به شوخ طبعی بی‌احترامی خود معروف هستند، و در زیر نمای بیرونی جدی خود، اغلب دارای حس طنز تیز و لذت‌بخشی هستند.

معماران همه چیز را زیر سوال می برند. بسیاری از تیپ های شخصیتی با تکیه بر خرد متعارف و تخصص دیگران در طول زندگی خود به وضعیت موجود اعتماد دارند. اما معماران همیشه شک و تردید ترجیح می دهند اکتشافات خود را انجام دهند. در تلاش برای یافتن راه‌های بهتر برای انجام کارها، آنها از شکستن قوانین یا خطر عدم تایید هراسی ندارند – در واقع، آنها ترجیح می‌دهند از آن لذت ببرند.

اما همانطور که هر کسی با این تیپ شخصیتی به شما می گوید، یک ایده جدید ارزشی ندارد مگر اینکه واقعاً کار کند. معماران می خواهند موفق باشند، نه فقط مبتکر. آنها با به کارگیری نیروی کامل بینش، منطق و اراده خود، انگیزه ای تک ذهن به پروژه های اشتیاق خود می آورند. و بهشت ​​به هر کسی که می‌خواهد با اجرای قوانین بی‌معنا یا ارائه انتقادهای ضعیف، سرعت آنها را کاهش دهد، کمک می‌کند.

معماران، مستقل از هسته، می خواهند انتظارات دیگران را از بین ببرند و ایده های خود را دنبال کنند.
این تیپ شخصیتی با یک خط مستقل قوی همراه است. معماران بدشان نمی آید که به تنهایی عمل کنند، شاید به این دلیل که دوست ندارند در اطراف منتظر بمانند تا دیگران به آنها برسند. آنها همچنین معمولاً در تصمیم گیری بدون درخواست نظر دیگران احساس راحتی می کنند. گاهی اوقات، این رفتار گرگ تنها می‌تواند غیر حساس به نظر برسد، زیرا افکار، خواسته‌ها و برنامه‌های دیگران را در نظر نمی‌گیرد.

ناامیدی های اجتماعی
معماران به گرم و مبهم بودن معروف نیستند. آنها تمایل دارند عقلانیت و موفقیت را بر ادب و خوشایند ترجیح دهند – به عبارت دیگر، آنها ترجیح می دهند حق با آنها باشد تا محبوب. این ممکن است توضیح دهد که چرا بسیاری از شرورهای خیالی از این تیپ شخصیتی الگوبرداری شده اند.

از آنجایی که معماران برای حقیقت و عمق ارزش قائل هستند، بسیاری از شیوه های اجتماعی رایج – از صحبت های کوچک گرفته تا دروغ های سفید – ممکن است برای آنها بی معنی یا کاملا احمقانه به نظر برسد. در نتیجه، ممکن است به طور ناخواسته زمانی که فقط سعی می کنند صادق باشند، بی ادب یا حتی توهین آمیز به نظر برسند. گاهی اوقات، معماران ممکن است تعجب کنند که آیا معامله با افراد دیگر حتی ارزش ناامیدی را دارد یا خیر.

اما مانند هر تیپ شخصیتی، معماران مشتاق تعامل اجتماعی هستند – آنها فقط ترجیح می دهند اطراف خود را با افرادی احاطه کنند که ارزش ها و اولویت های آنها را به اشتراک بگذارند. اغلب، آنها فقط با بودن خود می توانند به این مهم دست یابند. وقتی معماران به دنبال علایق خود هستند، اعتماد به نفس طبیعی آنها می تواند افراد را به سمت خود بکشاند – از نظر حرفه ای، اجتماعی و حتی عاشقانه.

بازی شطرنج زندگی
این تیپ شخصیتی پر از تناقض است. معماران تخیلی و در عین حال قاطع، جاه طلب و در عین حال خصوصی و کنجکاو و در عین حال متمرکز هستند. از بیرون، این تضادها ممکن است گیج کننده به نظر برسند، اما زمانی که شما عملکرد درونی ذهن معمار را درک کنید، کاملاً منطقی می شوند.

برای معماران، زندگی مانند یک بازی بزرگ شطرنج است. آنها با تکیه بر استراتژی به جای شانس، نقاط قوت و ضعف هر حرکت را قبل از انجام آن در نظر می گیرند. و هرگز ایمان خود را از دست نمی دهند که با نبوغ و بینش کافی، می توانند راهی برای پیروزی بیابند – مهم نیست که چه چالش هایی ممکن است در این راه ایجاد شود.

نقاط قوت و ضعف شخصیت معمار (INTJ)

نقاط قوت INTJها

 • منطقی: شخصیت INTJ به ذهن خود افتخار می کند. برای او تقریباً هر موقعیتی می تواند فرصتی در جهت گسترش دانش و تقویت مهارت های تفکر منطقی باشد. به لطف این طرز فکر، او می توانند راه حل های مبتکرانه ای را حتی برای سخت ترین مشکلات ابداع کند.
 • آگاه: تیپ شخصیتی معمار زمان زیادی را به شکل گیری عقاید منطقی و مبتنی بر شواهد اختصاص داده است. آنها به‌جای گمانه زنی ها یا فرضیات نیمه کاره، برا اساس تحقیق و تحیلی نتیجه گیری می کنند. این نوع نتیجه گیری به آنها اعتماد به نفس لازم را می دهد تا از ایده های خود حتی در صورت عدم توافق دفاع کنند.
 • مستقل: برای این تیپ های شخصیتی، فرمانبرداری با نه چندان خوب بودن تفاوتی ندارد. INTJها خلاق و با انگیزه هستند و تلاش می کنند کارها را به روش خودشان انجام دهند. برای این افراد هیچ چیز به اندازه ی قوانین و قراردادها اذیت کننده نیست.
 • مصمم: شخصیت های معمار جاه طلب و هدف گرا هستند. هر زمان که یک ایده یا فعالیتی تخیل آنها را جلب کند، خود را وقف تسلط بر موضوع و کسب مهارت های مرتبط می کنند. آنها تمایل دارند چشم اندازهای روشنی از معنای موفقیتشان داشته باشند و تقریبا چیزی نمی تواند آنها را از تبدیل این دیدگاهها به واقعیت باز دارد.
 • کنجکاو : INTJها از ایده های جدید تا زمانی که این ایده ها منطقی و مبتنی بر شواهد باشند، استقبال می کنند. این تیپ های شخصیتی به دیدگاه های نامتعارف یا متضاد ذاتاً شکاک هستند. و زمانی که ثابت شود در اشتباه هستند، ترجیح می دهند نظرات خود را مطابق با حقایق تغییر دهند.آن‌ها حتی می‌خواهند نظرات خود را تغییر دهند.
 • همه فن حریف: معماران عاشق غوظه ور شدن در انواع چالش ها هستند. کنجکاوی و اراده آنها می تواند به افراد با این تیپ شخصیتی کمک کند تا در طیف وسیعی از تلاش ها موفق شوند.

نقاط ضعف INTJها

 • مغرور: معماران ممکن است آگاه باشند، اما خطاناپذیر نیستند. اعتماد به نفس آنها می تواند آنها را نسبت به نظرات مفید سایر افراد – به ویژه هر کسی که از نظر فکری پایین تر می دانند، کور کند. این شخصیت‌ها همچنین می‌توانند در تلاش برای اثبات اشتباه دیگران بی‌جهت خشن یا تک‌نگر شوند.
 • بی اهمیت دانستن احساسات: برای معماران، عقلانیت پادشاه است. اما زمینه عاطفی اغلب بیشتر از افرادی با این تیپ شخصیتی اهمیت دارد. معماران می توانند با هر کسی که به نظر می رسد برای احساسات بیشتر از واقعیت ها ارزش قائل است، بی تاب شوند. متأسفانه، نادیده گرفتن احساسات نوع خود سوگیری است – که می تواند قضاوت معماران را مخفی کند.
 • منتقد: این شخصیت ها تمایل دارند تا کنترل زیادی روی خود داشته باشند، به خصوص وقتی صحبت از افکار و احساسات می شود. زمانی که افراد در زندگی آنها نتوانند با سطح محدودیت خود مطابقت داشته باشند، معماران می توانند به شدت انتقاد کنند. اما این انتقاد اغلب ناعادلانه است و بر اساس معیارهای خودسرانه است تا درک کامل ماهیت انسان.
 • زودجوش: معماران از دنبال کردن کورکورانه هر چیزی بدون اینکه دلیل آن را بفهمند متنفرند. این شامل محدودیت ها و مقاماتی است که آنها را اعمال می کنند. افراد با این تیپ شخصیتی ممکن است درگیر بحث در مورد قوانین و مقررات بیهوده شوند – اما گاهی اوقات این نبردها باعث حواس پرتی از مسائل مهمتر می شود.
 • کم تجربه در روابط عاشاقنه: عقلانیت بی امان معماران می تواند آنها را به ناامیدی عاشقانه سوق دهد. به خصوص در مراحل اولیه یک رابطه، آنها ممکن است در درک آنچه در جریان است و چگونه رفتار کنند، دچار مشکل شوند. و اگر روابط آنها به دلایلی که نمی فهمند از هم بپاشد، می توانند در مورد مسائل قلبی بدبین شوند، حتی اهمیت عشق و ارتباط را زیر سوال ببرند.

رابطه عاشقانه تیپ شخصیت INTJ

“از همه اشکال احتیاط، احتیاط در عشق شاید کشنده ترین برای خوشبختی واقعی باشد.”

برتراند راسل
افراد دارای تیپ شخصیتی معمار (INTJ) به شیوه ای که بیشتر چالش ها را انجام می دهند به روابط عاشقانه برخورد می کنند: از نظر استراتژیک، با اهداف مشخص و برنامه ای برای رسیدن به آنها. در دنیای کاملاً عقلانی، این رویکرد بی‌خطا خواهد بود. افسوس، عوامل مهمی را که معماران گاهی اوقات نادیده می گیرند – مانند غیرقابل پیش بینی بودن طبیعت و محبت انسان.

برای این شخصیت ها، یافتن یک شریک سازگار می تواند یک چالش خاص باشد. معمارانی که به ندرت از چیزهایی که هستند راضی هستند، همیشه دنیایی را در ذهن خود ایجاد می کنند که کاملتر از واقعیت است. افراد دیگری که وارد دنیای خود می شوند باید به نوعی با این فانتزی سازگار شوند. اما اگر انتظارات و ایده‌آل‌های معماران از یک شریک غیر واقعی باشد، هیچ شخص واقعی نمی‌تواند آن‌ها را از هر نظر برآورده کند.

آداب دوستیابی
معماران به عمق و هوش اهمیت می دهند و بر ارتباطات صادقانه و باز اصرار دارند. برای آنها، رابطه ای که بر اساس این ارزش ها بنا نشده باشد، ارزش دنبال کردن را ندارد.

بنابراین ممکن است تعجب آور نباشد که زیبایی های اجتماعی و آداب مبهم قرار ملاقات می تواند برای تیپ های شخصیتی معمار بی فایده یا حتی توهین آمیز به نظر برسد. اما بسیاری از این قراردادها به یک دلیل وجود دارند – کمک به یک وضعیت ذاتا غیرقابل پیش بینی کمی کمتر دلهره آور به نظر می رسد. اگر معماران از بازی در کنار هم امتناع کنند، ممکن است دنیای دوستیابی را اگر نگوییم غیرممکن، دشوار بدانند.
همانطور که معماران اغلب یاد می گیرند، توصیف راه های عشق در یک صفحه گسترده دشوار است.
با بالغ شدن و کسب تجربه، بسیاری از معماران در نهایت هدف آیین های عاشقانه را درک می کنند. با این حال، تا آن زمان، ممکن است تصمیم بگیرند که قرار ملاقات خیلی غیرمنطقی یا پایین‌تر از آنهاست. برخی از افراد با این تیپ شخصیتی ممکن است دائماً سعی کنند برتری فکری خود را نشان دهند تا ثابت کنند که از “احمق” بودن در قرار ملاقات فراتر هستند. بدیهی است که بعید است این طرز فکر به معماران کمک کند تا شریکی پیدا کنند یا با آن ارتباط برقرار کنند.

روابط عاشقانه INTJهاگاهی اوقات، بهترین استراتژی تیپ شخصیت معمار (INTJ) این است که به جای مبارزه با قوانین دوستیابی، بر آنچه که از آن لذت می برند تمرکز کنند. از قضا، افراد با این تیپ شخصیتی اغلب زمانی که سعی نمی کنند جذاب باشند، جذاب هستند. فقط انجام کاری که آنها به بهترین شکل انجام می دهند – دنبال کردن علایقی که آنها را روشن می کند – می تواند به درخشش اعتماد به نفس و هوش آنها کمک کند.
بیماری عاطفی
شخصیت‌های معمار به‌خاطر نمایش‌های معمولی عاشقانه، مانند ارسال گل یا نوشتن یادداشت‌های نرم، شناخته شده نیستند. بیشتر معماران زمان بیشتری را صرف فکر کردن در مورد عشق می کنند تا ابراز آن. اما زمانی که معماران بر این باورند که یک رابطه دارای پتانسیل است، معماران می‌توانند تمام تلاش خود را به کار گیرند و برای حفظ ثبات و اطمینان از رضایت بلندمدت شریک خود تلاش کنند. و با استفاده از تخیل خود، افراد با این تیپ شخصیتی می توانند راه های معنی دار، اگر غیر منتظره، برای به اشتراک گذاشتن محبت خود بیابند.

معماران به دنبال روابط قوی و معنادار هستند. آنها از دانش و منطق خود برای اطمینان از رضایت شریک زندگی خود استفاده می کنند.
با این اوصاف، احساسات ممکن است همچنان زبان دوم این شخصیت ها باشد. معماران ممکن است به جای اینکه به هسته تضادهای روابط خود بپردازند، آنها را به عنوان معماهایی که باید حل شوند در نظر بگیرند – رویکردی که همیشه موفق نیست. و هنگامی که شریک آنها احساسات قوی را به اشتراک می گذارد، معماران ممکن است تعطیل شوند، یا ممکن است وسوسه شوند که به جای گوش دادن و ارائه پشتیبانی، موقعیت را تجزیه و تحلیل کنند. برای معماران، راحت شدن با احساسات شریک خود – و احساسات آنها – می تواند بیش از کمی تمرین نیاز داشته باشد.

عشق به ندرت آسان است، اما چالشی است که می تواند به رشد معماران کمک کند. معماران از طریق روابط خود می توانند یاد بگیرند که بر زمان حال تمرکز کنند، با احساسات خود در تماس باشند، با افراد دیگر درگیر بمانند و به چیزهایی که عادت ندارند باز بمانند. برای تیپ‌های شخصیتی که به دنبال خودسازی هستند، این فرصت‌ها می‌توانند عشق را رضایت‌بخش‌تر کنند.

امتیاز 5 از (2 مشارکت)
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.