تست شخصیت میلون MCMI

تست شخصیت ملیون، آزمون شخصیت 24 عاملی MCMI III

آزمون بالینی چند محوری میلون (MCMI: Millon Clinical Multiaxial Inventory ) یک آزمون روان‌شناختی شخصیت است که برای اولین بار در اواخر دهه ۶۰ میلادی بر اساس مدل آسیب‌شناسی روانی میلون توسط تئودور میلون (Theodore Millon) ساخته شد. سپس در اواسط دهه ۸۰ مورد تجدید نظر قرار گرفت. نسخه سوم آزمون در سال ۱۹۹۴ تجدید نظر و در گردهمایی انجمن روان‌شناسی آمریکا معرفی شد. این آزمون برای افراد بالغ (بالای هجده سال) است که توانایی خواندن تا سطح کلاس پنجم ابتدایی را دارند.

زمان سپری شده

00:00:00

دستورالعمل شخصیت میلون

---------------------------------------------------
در این پرسشنامه پاسخ درست و غلط وجود ندارد و پاسخ شما به هر سوال باید نماینده اولین عکس العمل شما دربرابر سوال باشد

درحال محاسبه نتيجه

لطفا منتظر بمانيد!!!!

دوباره

مشکلي به وجود آمده است

تست روانشناسی میلون (MCMI) چیست؟ پرسشنامه چند متغیری بالینی (MCMI) یک پرسشنامه خودگزارش دهی استاندارد شده است که طیف وسیعی از اطلاعات شخصیت، سازگاری احساسی و نگرش مراجعان را به پرسشنامه که مخاطبان آنها بیش از ۱۸ سال دارند و توانایی خواندن حداقل تا کلاس هشتم هست را اندازه گیری می کند. دومین پرسشنامه مهم پس از مقیاس چند وجهی مینه سوتا (MMPI) است.

مبانی نظری تست روانشناسی میلون (MCMI)

از زمان انتشار آسیب شناسی روانشناسی جدید (میلون)، مدل آسیب شناسی روانشناسی میلون گسترش یافته است. میلون و دیویس (۱۹۹۶) در شکل اخیر خود، میلون (۱۹۹۷) ادعا می کنند که ساختار یک علم بالینی دارای چهار عنصر اصلی است:

1. نظریه ای که پدیده هایی را مورد مطالعه قرار می دهد. 2. طبقه بندی کننده این پدیده ها را در شرایط معنی دار طبقه بندی می کند. 3. ابزاری است که این پدیده ها را ارزیابی می کند. 4. یک برنامه مداخله ای است که مشکل را درمان می کند. بنابراین، کارآزمایی بالینی چند محور Milon، یک ابزار است که تقسیم بندی آسیب شناسی شخصیت Millon را ارزیابی می کند و به دنبال تئوری بیولوژیکی تکاملی رشد و پاتولوژی شخصیت Milon است. در اصل MCMI برای سازگاری با طبقه بندی های رسمی روانپزشکی طراحی نشده است، اما تجدید نظر بعدی آزمون آن را به مقوله های DSM نزدیک تر کرده است.

تست میلون یا تست MCMI چه مزیت هایی دارد؟

  • میلون از سایر جهات مکمل mmpi است. در اصل تست MMPI بر اختلال های محور 1 تاکید دارد. میلون برای کمک به تشخیص اختلال های محور2 تاکید دارد.
  • میلون کوتاهتر از mmpi است و تکمیل میلون 20 تا 30 دقیقه زمان می برد.
  • بهترین تست برای امر مشاوره پیش از ازدواج میلون می باشد.
آزمون MCMI شامل ۱۷۵جمله است و دو نوع کلی از مقیاس ها به نامهای مقیاس های روایی و بالینی (Clinical) را شامل می شود.
مقیاس های روایی آزمون MCMI برای سنجش میزان معتبر بودن آزمون اجرا شده ساخته شده اند و به آزمونگر این امکان را می دهند که بتواند با اطمینان نمرات مقیاس های بالینی را تفسیر نماید. مقیاس های روایی شامل شاخص اعتبار (مقیاس V)، شاخص افشاگری (مقیاس X)، شاخص مطلوب بودن (مقیاس Y) و شاخص تحقیر (Z) است.
مقیاس های بالینی آزمون MCMI به چهار طبقه الگوهای شخصیتی بالینی، آسیب های شخصیتی شدید، سندرم های بالینی و سندرم های شدید بالینی تقسیم می شوند و با تفسیر نمرات بدست آمده در مقیاس های بالینی می توان انواع مشکلات و اختلالات مرتبط با چهار طبقه ی فوق را بدست آورد.

مفاهیم اساسی در تست روانشناسی میلون (MCMI)

مفهوم شخصیت از منظر Milon

میلون (۱۹۹۶) شخصیت را به عنوان یک الگوی پیچیده و بسیار پیچیده ای از ویژگی های روان شناختی تعریف می کند که نمی توانند به راحتی ریشه کن شوند و تقریبا به طور خودکار در تمام جنبه های عملکرد شخص آشکار می شوند. این ویژگی ها درونی و جامع هستند و یک ماتریس پیچیده از زیست شناسی و یادگیری را ایجاد می کنند که سبک ادراکی، عاطفی، تفکر و مقابله ای فرد را ایجاد می کند.

شخصیت مخلوطی از احساسات، ادراک، افکار و رفتارهایی است که مرتبط نیستند، اما سازمانی به طور کامل با نگرش ها، عادت ها و احساسات در هم آمیخته اند. هرچند ما زندگی خود را با احساسات و واکنش های بی اهمیت و متفاوت آغاز می کنیم، اما با گذشت زمان، دامنه ی آنها را محدود می کنیم و خزانه ی رفتاری خودمان را ایجاد می کنیم. این خزانه داری رفتار است که ما را از دیگران متمایز می کند و راه ما برای برخورد با دیگران در خودمان را تعریف می کند.

مفهوم سیستم در نظریه Milon

با این تعریف، فرد دیگر یک ماده نیست و اختلال شخصیت بیماری نیست که از خارج می آید و یک فرد را از بین می برد. به عبارت دیگر، اختلال شخصیت یک بیماری فیزیکی نیست که می تواند به یک عامل خارجی یا داخلی اختصاص داده شود. Milon از اصطلاح "الگوهای شخصیت" به جای اختلال استفاده می کند. از این دیدگاه، مانند بیماری های جسمی، سیستم ایمنی بدن که از نظر روان شناختی بیمار می شود یا خیر، در امور روانشناختی، سبک شخصیتی شامل مهارت های مقابله ای و انعطاف پذیری انطباقی است که تعیین می کند که آیا او در کنترل است ؟ اگر به این موضوع نگاه کنیم، ساختار و خصوصیات فرد (طبیعی یا غیر طبیعی) پایه و اساس سلامت روانی یا بیماری فرد است.

با توجه به توضیح بالا، یکی از مفاهیم اصلی تئوری میلون روشن می شود و این مفهوم سیستم است. توضیح می دهد که با توجه به آنچه گفته شد، شخصیت و محیط می تواند یک سیستم باشد. یک سیستم که ویژگی اصلی آن سلسله مراتب و استقلال است. به همین دلیل گفته می شود که شخصیت سلسله مراتبی است که شامل چندین سطح سازمان است: سطوح بیولوژیکی، روحی، خانوادگی، اجتماعی و فرهنگی، هر سطحی بر روی یک لایه یا سطح قبلی ساخته می شود.

مفهوم تکامل از دیدگاه میلون

میلون مفهوم تکامل از داروین را اقتباس کرده است. در نظریه سیستم های تکامل میلون، مفهوم تکامل با محیط زیست همراه است. این به معنای تکامل تغییراتی است که در موجود ایجاد شده اند تا بتوانند با نیازهای محیط جدید و آینده سازگار شوند. تکامل ممکن است مترقی یا پرانرژی باشد، اما در هر صورت هدف نهایی انطباق اکولوژیکی است. اخیرا، علم جدید تاسیس شده است، به نام زیست شناسی اجتماعی. این رشته علوم، تکامل عملکرد اجتماعی انسان و زیست شناسی تکاملی را بررسی می کند. میلون تحت تأثیر این علم است و انسان را در مسیر تکامل می بیند، به دنبال گیاه و حیوان است و تأثیر تکامل بر شکل گیری شخصیت یکی از مفاهیم اصلی نظریه وی است.

میلون اشاره می کند که تمام موجودات زنده از خطر فرار می کنند، غذا پیدا می کنند و تولید می کنند. اعضای هر گونه حیوانات شباهت های خود را در زیستگاه و بقای خود دارند، اما در عین حال، میزان اعطای هر یک از اعضای گروه به محیط زیست متفاوت است. در ساده ترین شکل، شخصیت فرد، به شیوه ی هر یک از موجودات مطابق با محیط زیست، بیشتر یا کمتر منحصر به فرد است، که تا حدی متفاوت از سایر موجودات است. به این ترتیب، فرد عادی از روش های متعارف خود برای سازگاری موثر با محیط واقعی یا مورد انتظار استفاده می کند و اختلال شخصیت به حالت ناسازگار اشاره دارد.

Million_3 (MCMI_III) یک آزمایشگاه بالینی چند محوری با استفاده از مقیاس I / O با ۱۷۵ مورد، که ۱۴ شیوه بالینی شخصیت و ۱۰ سندرم بالینی را اندازه گیری می کند و برای بزرگسالان ۱۸ ساله و بالاتر استفاده می شود. تست بر اساس مدل آسیب شناسی روانشناسی میلون (۱۹۶۹/۱۹۸۳) بود و از زمان انتشار آن دو بار تجدید نظر شده است. MCMI یکی از رایج ترین تست های روانشناختی است که به چندین زبان ترجمه شده است و در بسیاری از مطالعات بین فرهنگی، از جمله در ایران، دو بار استاندارد شده است. خواجه موگهی (۱۳۷۲) در تهران، نسخه دوم این آزمون و شریفی (۲۰۰۲) نسخه سوم خود را در اصفهان استاندارد کرده است.
  • آزمون میلون برای افراد بالاتر از 18 سال باسطح سواد 8 کلاس ساخته شده است.
  • این آزمون را نباید روی بیمارانی که زود خسته می شوند، درد و ناراحتی یا اضطراب شدید دارند اجرا کرد.
  • این آزمون را نمی توان برای افراد غیربالینی اجرا کرد.
  • مرورگر پیشنهادی برای انجام این تست مرورگر کروم است.

به اشتراک گذاری

امتیاز دهید
نمونه تفسیر
قیمت