حرکات ورزشی مفید برای بیش فعالی کودکان

ورزش برای کودکان بیش فعال مفیدتر از کودکان عادی است، زیرا انرژی آن‌ها را شکل می‌دهد و این گونه می‌توانند حرکات خود را کنترل کنند‌‌. ورزش روشی برای کاهش استرس و افزایش انگیزه نیز می‌باشد. معمولا به کودکان بیش فعال داروهای محرکی مانند ریتالین برای تعدیل انتقال دهنده‌های عصبی تجویز می‌شود، اما برخی حرکات ورزشی نیز می تواند ورزش‌ها نیز می‌توانند مانند دارو روشی برای درمان باشند. در ادامه این مطلب به معرفی حرکات ورزشی مفید برای بیش فعالی کودکان می‌پردازیم.

حرکات ورزشی مفید برای بیش فعالی کودکان

حرکات ورزشی مفید برای کودکان بیش فعال

شنا

حرکات ورزشی مفید برای بیش فعالی کودکان

شنا جزء یکی از بهترین حرکات ورزشی مفید برای کودکان بیش فعال می‌باشد. از فواید آن می‌توان به تقویت اندام‌ها و عضلات بدن، کمک به رشد استخوان بندی کودک،کمک به تنفس بهتر کودکان، افزایش حجم ریه‌ها، منظم کردن الگوی خواب شبانه و رشد اعتماد بنفس و احساس استقلال اشاره کرد. ورزش شنا حتی می‌تواند باعث کم شدن اختلال بیش فعالی شود. اگر کودک از آب می‌ترسد می‌توان با آب تنی و بازی در حمام یا زیردوش به او برای غلبه ترس اش کمک کرد.

فوتبال

حرکات ورزشی مفید برای بیش فعالی کودکان

فوتبال یکی از ورزش‌های مورد علاقۀ کودکان است فواید بسیاری مثل تقویت سیستم ایمنی بدن، پیشگیری از بیماری‌های مختلف، تقویت کارکرد قلب و عروق دارد. این ورزش هم به دلیل تحرک بسیار و صرف انرژی فراوان از حرکات ورزشی مفید برای کودکان بیش فعال به حساب می آید. علاقه مندان به این ورزش افرادی شاد و پرانرژی هستند، همچنین فوتبال مانع از افزایش فشار خون و قند خون می‌شود. افرادی که در جوانی فوتبال بازی می‌کردند، در پیری از سلامت بالاتری برخوردار هستند.

کاراته

حرکات ورزشی مفید برای بیش فعالی کودکان

کاراته در کودکان بیش فعال باعث تمرین خود کنترلی می‌شود. در طول کلاس کاراته کودکان خود تنظیمی را تمرین خواهند کرد. کارهای روتینی مانند تعظیم کردن به استاد قبل از شروع کلاس و مدتی بی حرکت ماندن در طول آموزش تمرینات به خود تنظیمی در کودکان کمک می‌کند. اگر کودکان بیش فعال بتوانند به شرکت در این کلاس‌ها ادامه دهند؛ اثرات مثبت آن در خانه و مدرسه نیز مشخص می‌شود. کاراته به کودکان اعتماد به نفس می‌دهد حتی برای کودکان عادی نیز بسیار مفید می‌باشد. حرکات ورزشی کاراته تمرکز را در کودکان بیش فعال افزایش می‌دهد و باعث می‌شود حتی بهتر از کودکان عادی به هدف خود برسند.

کاراته ورزشی است که برای تمرین نیاز به دو نفره دارد، کودک باید یاد بگیرد که در زمان تمرین به حریف آسیبی نرساند. حرکات ورزشی ای مانند کاراته راه حل مناسبی برای فرونشاندن پرخاشگری کودکان نیز می‌باشد.

جودو

حرکات ورزشی مفید برای بیش فعالی کودکان

حرکات ورزشی جودو باعث آمادگی جسمانی فوق العاده در فرد می‌شود. با افزایش انعطاف پذیری و قدرت بدنی در فرد مقاومت دستگاه قلبی و عروقی در کودک بیشتر می‌شود. از دیگر مزیت‌های جودو افزایش قدرت تمرکز و حافظه و بهبود در کار و فعالیت‌های روزانه می‌باشد. هنرآموزان از طریق تمرین ذهنی جودو یاد می‌گیرند که چگونه در فشار‌های زندگی آرامش خود را حفظ کنند، این ورزش به کنترل بیش فعالی در بزرگسالی نیز کمک می‌کند.

ژیمناسیک

حرکات ورزشی مفید برای بیش فعالی کودکان

ورزش ژیمناستیک از سن ۹ سالگی به بعد باعث افزایش قد کودک می‌شود، ولی زیر ۹ سال به محل‌های رشد استخوانی فشار وارد می‌کند. درنتیجه کودک قد کوتاهی پیدا می‌کند. این ورزش فوایدی مثل افزایش چابکی و انعطاف پذیری و سرعت عمل دارد.

حرکات ورزشی مفید برای بیش فعالی کودکان را در این مقاله مشاهده کردیم. در نهایت توجه کنید که ورزش یکی از روش‌های آموزش مهارت‌های لازم به کودکان بیش فعال است. بنابراین  اگر فرزندتان هیچ علاقه ای به ورزش ندارد، به دنبال کشف علاقه او باشید. برای این منظور مشاوره کودک برای اتخاذ رفتار صحیح با کودک بیش فعال به شما یاری می‌دهد.

امتیاز 5 (1 مشارکت)
مطالب مرتبط
نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.