تست بیش فعالی و نقص توجه کودکان

تست بیش فعالی کودکان کانرز نسخه والدین، آزمون CPRS – فرم بلند ۴۸ سوالی

ADHD یا همان اختلال بیش فعالی و نقص توجه کودکان اغلب به معنای حواس پرتی، بیش فعالی و تکانشگری است. اگر این سه علامت شایع را در کودک خود مشاهده می‌کنید، می‌توانید از این تست معتبر ارائه شده توسط راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) برای تعیین این که آیا کودکتان مبتلا به این اختلال بو ه و آیا نیاز به بررسی بالینی دارد استفاده کنید.

فراموش نکنید که طبق این تست کودک شما فقط به دلیل حواس پرتی یا بی‌قراری به هیچ‌عنوان بیش فعال تشخیص داده نخواهد شد. وی باید معیارهای علائم ADHD در کودکان را که در کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ذکر شده است را به طور کامل برآورده کند. همچنین طبق تفسیر این تست مشخص خواهد شد که این علائم در چه شرایط و مکان‌ها و زمان‌هایی بروز داده شده و تا چه حد زندگی را مختل می‌کنند. در نهایت نیز میزان ضرورت مراجعه به یک روانشناس کودک به آن‌ها اعلام می‌گردد.

توجه: این تست تنها برای تشخیص ضرورت مراجعه به یک متخصص کودک است و نباید جایگزین درمان یا تشخیص قطعی شود.

دستورالعمل بیش فعالی کانرز

---------------------------------------------------
در این پرسشنامه پاسخ درست و غلط وجود ندارد و پاسخ شما به هر سوال باید نماینده اولین عکس العمل شما دربرابر سوال باشد

درحال محاسبه نتيجه

لطفا منتظر بمانيد!!!!

دوباره

مشکلي به وجود آمده است

ADHD يا اختلال بيش فعالي در کودکان چيست؟

طبيعي است که کودکان گاهي اوقات تکاليف خود را فراموش کنند، در طول کلاس خسته‌کننده‌ي خود روياپردازي کنند، گاهي بدون فکر حرفي بزنند يا کاري کنند يا نتوانند سر ميز شام آن طور که مي‌خواهيد رفتار کنند؛ اما عدم توجه، تکانشگري و خيال پردازي در موارد شديد مي‌توانند نشانه‌هايي از اختلال بيش فعالي با کمبود توجه (ADHD) باشند.

اختلال بيش فعالي و نقص توجه در کودکان نوعي اختلال عصبي-تکاملي است که به طور معمول در اوايل کودکي، خصوصا قبل از هفت سالگي ظاهر مي‌شود. ADHD کودکان را در مهار پاسخ‌هاي ناخواسته خود به جهان دشوار مي کند؛ پاسخ‌ها و واکنش‌هايي که مي‌تواند شامل همه چيز از حرکت تا گفتار، تمرکز و يا توجه باشد.

آيا تکانشگري‌‌هاي کودک نشان از اختلال بيش فعالي در اوست؟

همه ما احتمالا کودکاني را مي شناسيم که نمي‌توانند آرام بنشينند، به نظر مي رسد که هرگز گوش نمي‌دهند، تمرکز ندارند و يا اظهار نظرهاي نامناسب را در زمان هاي نامناسب انجام مي‌دهند. گاهي اوقات اين کودکان را با برچسب‌هايي مانند تنبل، مزاحم، بي‌انضباط و بي‌فکر خطاب کرده و از انان انتقاد مي‌کنيم. با اين حال، توجه داشته باشيد که اين کودکان بدجنس نيستند و تنها ممکن است ADHD داشته باشند.

اختلال بيش فعالي و نقص توجه در کودکان را چگونه به طور قطعي تشخيص بدهيم؟

تشخيص بين اين که رفتار کودک شما نشان از اختلال نقص توجه و بيش فعالي‌ست يا رفتار طبيعي کودک است مي‌تواند بسيار دشوار باشد. اگر فقط چند علامت از علائم گفته شده را مشاهده کرديد يا علائم او فقط در برخي شرايط ظاهر مي شوند، احتمالاً کودک شما مبتلا به ADHD نيست. از طرف ديگر، اگر کودک شما تعدادي از علائم و نشانه‌هاي بيش فعالي و نقص توجه را در همه‌ي موقعيت‌ها از خانه تا مدرسه نشان مي‌دهد توصيه مي‌کنيم که در اسرع وقت با يک متخصص کودک و نوجوان صحبت کنيد.

با اختلال بيش فعالي کودکم چه کنم؟

زندگي با يک کودک مبتلا به اختلال بيش فعالي و نقص توجه مي‌تواند نااميد کننده و طاقت فرسا باشد، اما به عنوان يک والد کارهاي زيادي هست که مي‌توانيد انجام دهيد تا به کنترل علائم، غلبه بر چالش هاي روزمره و ايجاد آرامش بيشتر در خانواده کمک کنيد.

آيا تشخيص اختلال بيش فعالي توسط افراد عادي ممکن است؟

فقط فراموش نکنيد که تنها يک متخصص بهداشت روان و روانشناس کودک مي‌تواند به طور قطعي تشخيص دهد که آيا علائمي مانند حواس پرتي، تکانشگري و جنب و جوش شديد کودک شما به اندازه کافي مي‌توانند اختلال بيش فعالي در او را تاييد کنند يا خير. اگر پيشتر با يک متخصص صحبت کرده‌ايد يا در خانواده سابقه‌ي اختلال بيش فعالي و نقص توجه در کودکان را داشته‌ايد خوب است که از يک متخصص کمک بگيريد؛ اما اگر فقط نگران هستيد که کودک شما برخي از علائم بيش فعالي را داشته باشد براي درک بهتر رفتارهاي او و درک چگونگي تشخيص بيش فعالي در کودکان، اين تست مناسب شماست.

سخن پاياني پيش از شروع تست بيش فعالي و نقص توجه کودکان

اين پرسش‌نامه براي تعيين آن‌که آيا کودک شما علائمي مشابه علائم اختلال نقص توجه و بيش فعالي (ADHD) را نشان مي‌دهد طراحي شده است. اگر به تعداد قابل توجهي از اين سوال‌ها پاسخ مثبت داديد و يا نمره‌ي کودک شما در تفسير اين تست از حد نرمال بالاتر شد، حتما با يک متخصص روانشناسي کودک مشورت کنيد. تشخيص دقيق اين اختلال در کودکان تنها از طريق ارزيابي باليني قابل انجام است.

در مطالعه ای که در ایران توسط خوشابی و همکارانش (۱۳۸۲) بر روی ۲۶۶۷ کودک دختر و پسر ۷ تا ۱۲ ساله انجام شد، با استفاده از دو روش همبستگی پیرسون و آلفای کرونباخ، همبستگی هر سؤال با کل تست و نیز اعتبار تست (آلفا= ۹۳/۰) ارزیابی شد. بنابراین اعتبار بالای پرسشنامه می تواند بیانگر این باشد که این ابزار خصیصه اختلال بیش فعالی/نقص توجه را با دقت بالایی اندازه گیری می کند.

 • اگر برای کودک خود این تست را انجام می دهید، فقط پاسخ های او را ثبت کنید، بدون تغییر و برداشت شخصی.
 • مرورگر پيشنهادي براي انجام اين تست مرورگر کروم است.
 • مشخصات تست تشخیص بیش فعالی کودکان

  ۱۷۵

  40 دقیقه

  تفسیر تخصصی

  26 هزار تومان 

  به اشتراک گذاری

  امتیاز 3.3 (28 مشارکت)
  نمونه تفسیر
  قیمت