کشف استعداد، بهترین تست استعدادیابی شغلی و تحصیلی

استعداد چیست؟

یافتن یک تعریف روشن از استعداد چالش برانگیز است. برخی اعتقاد دارند این موضوع ژنتیکی است، برخی دیگر خواهند گفت که این موضوع آموخته شده است، علم امروز به ما می گوید استعداد ترکیبی است از ژنتیک و تربیت. ما می توانیم استعداد را به عنوان یک توانایی ویژه تعریف کنیم که به طور بالقوه فرد را به موفقیت می رساند. استعدادها الگوهای تکرار شونده فکر، احساس و رفتار هستند. به عبارت دیگر، آنها چیزی هستند که به طور طبیعی برای شما به وجود می آیند و شما تلاش زیادی برای آن نمی کنید. استعداد انواع زیادی دارد که در این مطلب ذکر خواهد شد، اگر هر فرد استعدادهای خود را بشناسد و در واقع کشف استعداد کند و در مسیر آنها قرار بگیرد، موفقیت برای او سریعتر و راحتتر اتفاق می افتد، در این مطلب بهترین های تست استعدادیابی را به شما معرفی می کنیم.

استعداد ذاتی است یا اکتسابی؟

«استعداد؛ وقتی از این کلمه استفاده می‌کنم، منظورم سرعتی است که با تلاش بهتر می‌شود. سرعتی که در فوتبال بهتر می شوید استعداد شما در فوتبال است. سرعتی که در ریاضیات بهتر می شوید استعداد ریاضی شماست. در واقع با مقدار یکسانی از تلاش هر فرد چقدر پیشرفت می کند. و من کاملاً معتقدم؛ نه همه، اما فکر می‌کنم اکثر مردم معتقدند که تفاوت‌هایی در استعداد بین ما وجود دارد: اینکه همه ما به یک اندازه با استعداد نیستیم»

داک‌ورث، 2016

چیزی که برای من در مورد این تعریف جالب است، این است که به ما امکان می دهد پیشرفت را هم محصول ذاتی و هم تلاش بدانیم. ممکن است با سرعت کمتری در حال پیشرفت باشیم، اما همچنان می‌توانیم با تلاش پیشرفت کنیم. 

برخی اعتقاد دارند که استعداد صرفا ذاتی و ژنتیکی است و در مقابل بعضی دیگر بر این باورند که استعداد حاصل محیط غنی است و حتی اگر فردی استعداد داشته باشد اما در آن زمینه محیط فراهم نباشد، آن استعداد بالفعل نمی شود. امروزه دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که هردو، هم محیط و هم استعداد ذاتی تاثیرگذارند. برخی از افراد با پتانسیل بیشتری به دنیا می آیند، اما بدون سخت کوشی و تمرین استعدادشان هیچ نتیجه ای نخواهد داشت. با برخی شواهد از تفاوت های ژنتیکی موسیقی مثال خوبی است، به عنوان مثال، مطالعه ای روی 500 دوقلو نشان داد که 80 درصد ضعف در شنوایی تن صدا ارثی است. ژن‌های دیگری که با ترشح سروتونین مرتبط بودند، یافت شد که با خلاقیت موسیقی مرتبط بودند.

تست استعدادیابی

تفاوت استعداد و مهارت

استعداد و مهارت ویژگی‌های مرتبط را توصیف می‌کنند، اما دقیقاً یکسان نیستند. استعداد به طور طبیعی احساس می شود در حالی که مهارت چیزی است که شما از طریق یادگیری آن را توسعه می دهید.  استعداد اغلب در اختیار افراد محدودی است. از سوی دیگر، هر فردی در صورت داشتن ظرفیت، توانایی و تمایل می تواند مهارت خاصی را بیاموزد. استعداد پنهان است، به همین دلیل نیاز به شناسایی دارد. برخلاف مهارت، که نیاز به توسعه دارد که تنها از طریق تمرین امکان پذیر است. اینجاست که ضرورت تست استعدادیابی مشخص می شود. تست استعدادیابی به شما کمک می کند تا در زمینه درست تر مهارت بیاموزید.

تفاوت استعداد و هوش

استعداد توانایی رسیدن یا دستیابی به چیزی است، در حالی که هوش که میزان آن را با ضریب هوشی نشان می دهند، توانایی درک، جذب و پردازش اطلاعاتی است که در خدمت حل سریع مشکلات است. هوش توانایی کسب و به کارگیری دانش است. از جهاتی، با آن تعاریف، می توان آن را یک استعداد در نظر گرفت. استعداد به عنوان مهارت ذاتی تعریف می شود.

انواع استعداد

استعدادها طیف گسترده ای دارند و نمی توان لیست دقیق و مشخصی از آن ها را ارئه داد اما در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم. یک فرد ممکن است چندین استعداد داشته باشد و لزوما اینطور نیست که هر کس فقط در یک زمینه خاص برتر است. اما ممکن نیست که شخصی در هیچ چیز استعداد نداشته باشد، قطعا او هنوز استعدادهایش را کشف نکرده؛ پس برای تست استعدادیابی و کشف استعداد تا آخرمطلب همراه ما باشید.

 1. استعداد هنری (بازیگری، کمدی، طراحی، نقاشی، موسیقی و…)
 2. استعداد ورزشی (تعادل، دویدن، پرش، فوتبال و…)
 3. استعداد تحصیلی (طوفان فکری، کارآفرینی، ریاضی، زبان، پژوهش و…)
 4. استعدادهای بین فردی (رهبری، شنیدن فعال، سخنرانی، همدلی، کار گروهی و…)
 5. استعداد های فردی ( مدیریت پول، برنامه ریزی، صبر، تدبیراندیشی، مدیریت زمان و…)
 6. استعدادهای عملی (تعمیر کردن، کارهای دستی، آشپزی، امور فنی و…)

کشف استعداد و تست استعدادیابی

کشف استعداد روش های مختلفی دارد که تست استعدادیابی یکی از اصولی ترین های آنهاست که مفصل در همین مقاله توضیح داده خواهد شد. اما در زیر روش های عملی دیگری را نیز برای شما نام برده ایم:

1. آنچه را که به شما احساس قوی بودن می دهد پیدا کنید

آیا تا به حال آن لحظاتی را داشته اید که همه چیز آسان و سبک باشد؟ یا می دانید که پاسخ را می دانید یا قادر به یافتن پاسخ هستید؟ هنگامی که ما در کاری احساس راحتی داریم یا می دانیم از پس آن بر می اییم، معمولا استعدادیاب درونی ماست صحبت می کند. توجه کنید که چه زمانی قوی‌ترین نسخه خود را احساس می‌کنید و فرصت‌های بیشتری برای این احساس ایجاد کنید. اگر به طور طبیعی با بچه‌ها خوب هستید، ببینید آیا می‌توانید در یک مدرسه یا مهد مشغول به کار شوید. بگذارید نقاط قوت شما برنامه شما را هدایت کند.

2. از دوستان خود بپرسید که بهترین و بدترین خصوصیات شما چیست

می دانید که آنها صادق خواهند بود. اما نکته مهم در مورد پرسیدن از دوستان مورد اعتماد در مورد ویژگی های خود این است که همه آنها معمولاً یک چیز را می گویند. شنیدن اینکه افراد مختلف شما را در یک چیز مشخصی خوب می دانند، قطعاً نشان دهنده استعداد است. این موارد را به یاد داشته باشید و سعی کنید آنها را تقویت کنید.

3. از خانواده خود بپرسید که در کودکی چه چیزی را دوست داشتید

گاهی اوقات افرادی که ما را طولانی‌ مدت می‌شناسند، افرادی هستند که ما را بهتر می‌شناسند. از خانواده خود بپرسید که در کودکی چه کار می کردید؛ شاید همیشه تنها، با دوستان بازی می کردید، داستان می ساختید، می نوشتید، طراحی می کردید، صحنه هایی را بازی می کردید، فوتبال بازی می کردید یا کتاب می خواندید. به احتمال زیاد اینها چیزهایی هستند که شما هنوز دوست دارید، اما برخی از چیزها را به راحتی فراموش می کنیم، زیرا به بزرگسالانی مسئولیت پذیر، بالغ و جدی تبدیل می شویم.

4. برای تغییر آماده باشید

بدانید که با افزایش سن، سلیقه ما تغییر می کند و نقاط قوت ما افزایش می یابد. به خودتان اجازه ندهید که با گفتن یک داستان یکسان بارها و بارها خودتان را راضی کنید که همین هستید. اگر می گویید من ورزشکار نیستم چون در دبیرستان ورزش نمی کردم، به خود فعلی تان فرصتی برای شناسایی استعدادهای جدید نمی دهید. باز بودن برای تغییر به معنای رها کردن افکار از پیش تعیین شده و جذب صادقانه دنیای اطراف است. این نوع گشاده رویی شما را به کشف استعدادهای جدید سوق می دهد و به شما کمک می کند تا برای مقابله با هر چالشی که زندگی در راه شما ایجاد می کند آماده شوید.

5. به دنبال استعداد در دیگران باشید

گاهی اوقات الهام گرفتن از استعدادهای دیگران باعث می شود متوجه شویم که در چه چیزی خوب هستیم. اگر نویسنده هستید و چیزی می خوانید که کاملاً با روح شما ارتباط دارد، سعی کنید مشخص کنید که دقیقاً چه چیزی شما را جذب کرده است. برعکس، اگر در دیگران استعدادی می بینید، از این شخص بخواهید که شما را راهنمایی کند، به شما مشاوره بدهد. دستیابی و دیدن استعداد در دیگران فرصت ها و ارتباطات را باز می کند و در عین حال به شما کمک می کند تا استعداد خود را تعریف کنید.

کشف استعداد

تست استعدادیابی چیست؟

تست استعدادیابی ابزار استانداردی است که برای کشف استعداد، شخصیت شناسی، رفتار، شناخت، مهارت‌ها، صداقت، دانش شغلی و انواع صفات دیگر استفاده می‌شود. از تست های مختلفی برای کشف استعداد استفاد می شود. همچنین تست استعدادیابی در بسیازی از موقعیت ها مثل استخدام افراد، انتخاب رشته متوسطه، انتخاب رشته کنکور و استعدادیابی فردی استفاده می شود.

انواع تست استعدادیابی

تست های مختلفی تحت عنوان “تست کشف استعداد یا تست استعدادیابی” در اینترنت موجود است، اما همه آنها معتبر و علمی نیستند و بیشتر جنبه سرگرمی دارند. در اینجا تست های معتبر استعدادیابی را معرفی می کنیم. باتوجه به تعریف استعداد که گفتیم عاملی که سریع تر ما را به هدف می رساند، لذا هرآنچه ما را سریع تر به هدف برساند به معنای کلی نوعی استعدادیابی است، اما به طور خاص برای استعدادیابی باید از آزمون های هوش استفاده کرد.

 1. تست های شخصیت شناسی مثل تست MBTI و تست نئو
 2. تست های هوش مثل تست هوش گاردنر
 3. تست های رغبت سنج مانند تست رغبت سنج استرانگ

تست MBTI، از انواع تست استعدادیابی

تیپ نمای مایرز بریگز که به اختصار MBTI  نامیده می شود، یک ابزار سنجش شخصیت است که تمایلات  و گرایش های فرد را مشخص ساخته و نتایج آن تفاوت های ارزشمندی را بین افراد مشخص می نماید. تیپ نمای مایرز بریگز به افراد کمک می کند که خود، انگیزه ها و توانایی های موجود و بالقوه ی خودشان را بشناسند. تست MBTI در انتخاب شغل بسیار کارآمد است، شما می توانید با کمک این آزمون به خودشناسی رسیده و از این طریق مهم ترین تصمیم های زندگی خود را بگیرید و با کمترین احتمال شکست به سمت موفقیت حرکت کنید.شما می توانید تست رایگان MBTI را در سایت جعبه ابزار ذهنی انجام دهید. نتیجه این تست کمک می کند که شما استعداد های منحصر به فرد خود را شناخته و انگیزه‌ها، نقاط قوت، حوزه‌های بالقوه  خود را برای رشد و درک و شناختتان از خودتان را افزایش می‌دهد. با انجام این تست شما در یکی از 16 تیپ شخصیتی این تست قرار می گیرید و به طور کامل، ویژگی های شغلی و شغل های مناسب شخصیت شما  را شرح می دهد. در این تست مسیر شغلی و مناسب ترین محیط های کاری برای شما مشخص می شود.

تست شخصیت نئو برای استعدادیابی شغلی

یکی از مشهورترین تست هایی که در دنیا برای سنجش روانی مورد استفاده قرار می گیرد تست آنلاین نئو است. این تست کاربردهای مختلفی در زمینه ازدواج، استخدام و تشخیص اختلالات روانشناسی دارد. فرم استاندارد مدل شخصیت شناسی نئو پنج عامل اصلی شخصیت بزرگسالان را بررسی می‌کند که همان BIG FIVE است و علاوه بر ۵ صفت اصلی در هرکدام، شش خصوصیت را نیز برمی‌شمرد. در واقع تست نئو یک تست خودشناسی بسیار دقیق و کامل است. یکی از چیزهایی که این تست می سنجد، ویژگی های شغلی است. این آزمون به عنوان یکی از پرکاربردترین آزمون های استخدام در سال های اخیر مورد توجه شرکت ها و سازمان های بزرگ و کوچک قرار گرفته است. در این تست ویژگی های هوش هیجانی، کار تیمی، خلاقیت، ویژگی های مدیریتی، مهارت های ارتباطی و سایر موارد مربوط به زمینه شغلی و تحصیلی است.

تست هوش و استعدادیابی گاردنر

تست هوش گاردنر یا همان تست هوش چندگانه، یک آزمون بسیار جالب برای سنجش استعداد و توانایی های شما در هشت زمینه مختلف است. طبق آزمون هوش چندگانه گاردنر، همه انسان‌ها دارای انواع مختلفی از هوش هستند؛ در واقع یک فرد باهوش، نباید فقط ضریب هوشی (IQ) بالایی داشته باشد؛ در این تست برای سنجش توانمندی‌ها و استعدادهای یک انسان، ضریب هوشی را در 8 بخش هوش دیداری فضایی، هوش کلامی زبانی، هوش منطقی ریاضی، هوش جنبشی حرکتی، هوش موسیقیایی، هوش بین فردی، هوش درون فردی و هوش طبیعت گرا اندازه می‌گیرند.

تست رغبت سنج استرانگ، یکی از بهترین تست استعدادیابی

در بسیاری از کشورهای دنیا برای کمک به انتخاب درست رشته تحصیلی و شغل دانشجویان و دانش آموزان از پرسشنامه استرانگ که پرکاربردترین و پراستفاده ترین پرسشنامه رغبت سنج است، استفاده می شود. به این منظور لازم است شخص بتواند علایق، رغبت ها، توانایی ها و خصوصیات شخصی خود را بشناسد. در هدایت تحصیلی و مشاوره شغلی و مشاوره انتخاب شغل به دانش آموزان کمک می شود تا با شناخت و آگاهی از تمایلات و رغبت های خویش و شناخت کامل رشته تحصیلی و مشاغل گوناگون هدف خود را مناسب و درست انتخاب نمایند.

براساس این نظریه، افراد جامعه از نظر شخصیتی و رغبت در یکی از شش تیپ زیر قرار می گیرند:

 1. واقع‌گرا (عمل کننده ها)
 2. جستجوگر (متفکران)
 3. هنری (آفرینندگان و هنرمندان)
 4. اجتماعی (کمک کنندگان)
 5. متهور یا جسور (سرمایه گذاران و رهبران)
 6. قراردادی (نگهبانان و کارمندان)

جمع بندی کشف استعداد و تست استعدادیابی

در نهایت اینکه هر فرد در جای درست خود قرار بگیرد از آسیب ها و مشکلات بعدی جلوگیری می کند، آدم ها بیشتر وقتشان را صرف شغل یا رشته تحصیلیشان می کنند، پس بهتر است با آگاهی از نیازهای جامعه و شناخت خود، انتخاب خود را انجام دهند. تست های استعدادیابی موجود در جعبه ابزار ذهنی در زمینه شناختن خودتان و استعدادهایتان کمک کننده هستند.

امتیاز 3.7 (35 مشارکت)
مطالب مرتبط
3 نظرات
 1. قدیر قریشوندی می گوید

  با سلام برای پسرم جهت شناسایی استعداش برای ورود به رشته تحصیلی دبیرستان

 2. سعید می گوید

  سلام هزینه تست استاد یابی هالند چقدره ؟

 3. مهدی جونیور می گوید

  ممنون

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.