مرکز تخصصی درمان وسواس

0 112

اکثر مردم با شنیدن وسواس فردی را به خاطر می آورند که مدام درحال شستن دست ها و یا لباس های خودش است. با این که این نوع از وسواس که به نام وسواس شستشو شناخته می شود بسیار شایع است اما انواع بسیارزیادی از وسواس چه فکری و چه عملی وجود دارند که نیاز به درمان در یک مرکز تخصصی دارند. به طور کلی می توان هر عمل یا فکری که به صورت آزاردهنده و مداوم تکرار می کنیم و روی آن کنترلی نداریم را می توان وسواس نامید. امروزه با کمک مراکز تخصصی درمان وسواس، می توان این اختلال را کنترل کرد و به درمان آن پرداخت.

مرکز تخصصی درمان وسواس

از کجا بفهمیم وسواس داریم؟

بیشتر افرادی که مبتلا به وسواس هستند متوجه آن نیستند و معمولا از کنار آن به سادگی عبور می کنند. اما در شرایط حادتر، خود فرد نیز از این وضعیت خسته شده و حالت خود را غیرقابل کنترل می بینند. برای اینکه متوجه شوید دچار وسواس هستید یا خیر می توانید از اینجا تست آنلاین وسواس را انجام دهید و همچنین نشانه های تشخیص وسواس را در زیر بخوانید. البته تشخیص قطعی وسواس توسط شخص کار دشواری بوده و به عهده ی درمانگر تخصصی وسواس می باشد.

نشانه های وسواس عملی:

1- شستن دستها

شستن اجباری دستها یکی از رایجترین علائم وسواس عملی است که افراد با این نوع اختلال با آن بسیار روبرو می شوند. شستن مداوم و اجباری دستها به علت ترس از آلودگی، یکی از مهمترین نشانه های وسواس عملی است. شستن مرتب دستها می تواند به علت ترس از بیمار کردن افراد دیگر هم باشد، این افراد تصور بیمار کردن دیگران را یک عمل غیراخلاقی می دانند.

مرکز تخصصی درمان وسواس

2- تمیز کردن بیش از حد

افرادی که معمولا با وسواس عملی از نوع شست و شو درگیر هستند، با تمیز کردن اجباری نیز روبرو هستند. تمیز کردن دائم خانه به علت فوبیای کثیفی، از جنس شستن اجباری دستها است. اگرچه شستن و تمیز کردن می تواند باعث آرامش فرد و دوری از افکار مزاحم شود اما این آرامش زیاد دوامی نخواهد داشت و دوباره و با قدرت بیشتر، فرد را به تمیز کردن و شستن تحریک می کند.

3- عادت چک کردن

منظور از عادت چک کردن این است که سه بار، چهار بار و یا حتی 20 مرتبه برگردید که ببینید که اجاق گازتان خاموش است و یا در خانه اتان بسته شده است. این عادت هم بین افراد با وسواس عملی بسیار رایج است تقریبا یک سوم افراد با وسواس عملی آن را انجام می دهند. علت این رفتار معمولا جلوگیری از صدمه و آسیب به دیگران و حتی احساس گناهی است که این افراد با آن روبرو می شوند.

4- شمردن

بعضی از افراد با وسواس عملی کارهایشان را براساس اعدای خاص و یا الگویی از اعداد انجام می دهند و یا حتی کارهای که قابل شمارش هستند را مرتبا می شمارند ( مثلا پله هایی که از آنها در حال بالا رفتن هستند را همیشه می شمارند). این اعمال را همه افراد به عنوان خرافات می شناسند. به عنوان مثال فردی که عددی مانند 7 را خوب می داند اگر در یک زمان 7 قدم برندارد فکر می کند به خود و یا دیگری آسیبی وارد خواهد کرد.

5- دسته بندی

افراد با وسواس عملی کلا طبقه بندی وسایل را براساس حد کمال و بی نقص بودن آن انجام می دهند. ” باید همه چیز به نظرکامل و بی نقص باشد و وسایل به صورت قرینه قرار داشته باشند و تعدادشان هم بسیار مهم است” این نوع حساسیت به عنوان وسواس عملی در طبقه بندی و قرینه سازی اجسام شناخته می شود.

6- افکار خشن و آسیب زدن به خود و دیگران

همه ی افراد فکرهایی زودگذری در مورد حرکاتی خشن را در بعضی از مواقع تجربه می کنند.  براساس تحقیقات به عمل آمده ثابت شده است که هرچقدر افراد برای سرکوب این افکار تلاش کنند این افکار قدرت بیشتری بدست می گیرند. افراد با وسواس عملی تلاش بیشتری برای سرکوب این نوع از افکار انجام می دهند چون وجود این افکار را اصلا نمی توانند قبول کنند.

7- افکار ناخواسته جنسی

این مورد هم از همان جنس افکار خشن است که افراد با وسواس عملی رفتارهای جنسی نامناسب را در بسیاری از مواقع تجربه می کنند. افراد با وسواس عملی تصور می کنند که این اعمال را با همکار خود و یا حتی کودکی خردسال انجام می دهند که باعث وحشت بسیارشان می شود  و یا حتی می ترسند که همجنسباز شوند ( این موارد را افراد با وسواس بسیار گزارش می دهند البته بعضی ها هم از بیان آن به روانشناسشان طفره می روند).

8- حساسیت به روابط بین فردی

افراد با وسواس عملی بسیار روی روابطشان با دوستان، همسر،  همکارها و اعضای خانواده اشان حساس هستند. و از تصور اینکه حرف بی تاملی بزنند و باعث ناراحتی کسی شود بسیار خودشان را اذیت می کنند و یا اینکه کوچکترین عدم درک را عامل کدر شدن روابط با همسرشان می دانند. این تصور ذهنی می تواند برگرفته از حس مسئولیت پذیری بیش از حد این افراد باشد و یا به علت احساس عدم اطمینان باشد.

9- اطمینان یافتن افراطی

یکی از راه هایی که افراد با وسواس عملی سعی می کنند اضطرابشان را کاهش دهند سوال کردن و اطمینان یافتن از دوستان و اعضای خانواده اشان است. به طور مثال اگر این افراد در جمعی احساس کنند که مرتکب خطایی شده اند چندین مرتبه از افراد دیگر در مورد آن سوال می پرسند. این نوع اطمینان یافتن ( به طور مثال مرتبا از دوستتان بپرسید که آیا واقعا خانه اتان تمیز است و یا نه) برای جلوگیری از اعمال اجباری است که وسواس شما را به آن تحریک می کند.

10- اختلال خود زشت انگاری

اختلال خود زشت انگاری (BDD) می تواند یکی از نشانه های وسواس عملی باشد در این نوع اختلال فرد تصور می کند قسمتهایی از بدنش قابل قبول نمی باشد که معمولا این حس در مورد بینی، پوست و مو می باشد (  اختلال خود زشت انگاری متفاوت تر از اختلال تغذیه است و در این اختلال فرد روی وزن و غذایش حساسیت زیادی ندارد). افکاری که همراه اختلال خود زشت انگاری هستند بسیار به افکار وسواس عملی شبیه هستند. بیشتر افرادی که اختلال خود زشت انگاری دارند معمولا دچار وسواس عملی هم هستند و این افراد همانطور که نگران ظاهرشان هستند روی تمیزی بدنشان هم بسیار حساس هستند.

مرکز تخصصی درمان وسواس

روش های درمان وسواس

به طور کلی رویکرد های مورد استفاده در مراکز تخصصی درمان وسواس یک یا ترکیبی از چند رویکرد زیر است:

 • درمان وسواس با رویکرد رفتاری شناختی موج دوم
 • درمان وسواس با رویکرد طرحواره درمانی و موج سوم
 • درمان وسواس با استفاده از دارو درمانی
 • استفاده از تکنیک های خود هیپنوتیزم، آرام سازی و تصویر سازی ذهنی
 • استفاده از مایندفولنس و رویکرد پذیرش درمانی

مرکز تخصصی درمان وسواس

درمان های پیشرفته در مرکز تخصصی درمان وسواس ذهن آرا

علاوه بر درمان های ذکر شده در بالا، در مرکز تخصصی ذهن آرا در زمینه ی درمان وسواس از تکنیک های زیر نیز استفاده می شود.

 • تحریک مغناطیسی فرا جمجمه ای مغز یا RTMS
 • تحریک الکتریکی جریان مستقیم فرا جمجمه ای یا TDCS
 • انواع تکنیک های روان درمانی
 • روان درمانی تکنولوژیک
 • نوروفیدبک
 • بیوفیدبک
 • توانبخشی شناختی یا CRT
 • دارودرمانی

تمرین های شخصی برای درمان وسواس:

به چالش کشیدن افکار وسواس گونه

در طول روز افکار وسواس گونه خود را یادداشت نمایید. حتی اگر آن ها تکراری بودند، باز هم سعی کنید تمامی آنچه را که ذهنتان را اشغال نموده است را بر روی یک برگه یادداشت نمایید.

اگر از یادداشت نمودن افکارتان خسته شده اید می توانید آن ها را با یک وسیله ضبط صدا آن ها را برای خود یکبار بازگو نمایید و صدای خود را ضبط کنید و به آن در طول روز چندین بار گوش دهید.

این عمل سبب می شود تا نسبت به آنچه که وسواس دارید، شناخت بیشتری پیدا نمایید و این امر سبب می شود به تدریج و با گذشت زمان آن را رفع نمایید. با این عمل مغز بعد از گذشت مدت زمانی خسته می شود و خیلی کمتر نسبت به قبل این افکار در ذهن شما ظهور پیدا می کنند.

مرکز تخصصی درمان وسواس

کاهش استرس و اضطراب

در واقع بهتر است این گونه بیان نماییم که سبک زندگی خود را تغییر دهید. با تغییر سبک زندگی خود تا حد زیادی می توانید وسواس خود را کنترل نمایید. به طور مثال، فعالیت روزانه منظمی داشته باشید، با دوستان آشنایان و اطرافیان خود بیشتر در ارتباط باشید و همچنین خواب کافی در طول شبانه روز داشته باشید.

مقاومت در برابر رفتارهای وسواس گونه

یکی از بهترین روش های درمانی وسواس رو به رو شدن با ترس هایتان است. هرچه از ترس های خود دور تر شوید و با آن ها مقابله نکنید سبب بزرگتر شدن رفتار وسواس گونه شما خواهد شد. یک بار این را امتحان نمایید که به جای آن که از ترس خود فرار کنید، آن را امتحان نمایید.

قبول داریم که رو به رو شدن با ترس ها کار بسیار دشواری است اما این دشواری تنها برای بار اول اتفاق می افتد و شما قوی تر از قبل خواهید شد و دیگر از آن رفتار و یا کاری که می ترسیدید با آن رو به رو شوید دیگر نخواهید ترسید و حتی گاها افراد به رفتارهایی که قبلا از آن می ترسیدند، اکنون می خندند.

مرکز تخصصی درمان وسواس

بهترین مرکز تخصصی درمان وسواس در تهران

اگر با خواندن نشانه های بالا و انجام تست آنلاین وسواس متوجه شدید که دچار وسواس شدید یا ابتدایی هستید و در صدد درمان آن برآمده اید، کافیست یکی از مراکز تخصصی درمان وسواس را انتخاب کنید و با مراجعه به آن و دریافت خدمات از درمانگران وسواس، درمان خود را شروع کنید.

کلینیک روانشناسی ذهن آرا با گرد آوردن بهترین و با تجربه ترین درمانگران وسواس در تهران، به یکی از تخصصی ترین مراکز درمان وسواس در تهران تبدیل شده است و پذیرای بسیاری از مراجعین و افراد مبتلا به وسواس فکری و عملی می باشد. در کلینیک تخصصی ذهن آرا شما می توانید از تمامی جنبه های درمانی روا پویشی، طرحواره درمانی، درمان شناختی رفتاری و مواجه و آموزش بهره مند شوید و همچنین از روش های تکنولوژیک و پیشرفته ای نظیر TDCS و نوروفیدبک در کنار درمان های اصلی بهره مند شوید. شما با مراجعه به کلینیک تخصصی روانشناسی ذهن آرا با تیم حرفه ای مشاور، روانشناس و روانپزشک در ارتباط خواهید بود و درصورت نیاز به هر بخش ارجاع داده خواهید شد. پس با استفاده از شماره های درج شده با ما تماس بگیرید و از خدمات مرکز تخصصی درمان وسواس بهره مند شوید.مقالات مرتبط
Call Now Button