اخبار و جشنواره ها

راهنمای گام به گام داشتن اعتماد به نفس

اعتماد به نفس، این کلمه یک کلمه قدرتمند و حتی یک احساس قدرتمندتر است. آیا می توانید زمانی را در زندگی خود به یاد بیاورید که احساس اعتماد به نفس کرده اید؟ زمانی که احساس می کردید هیچ چیز جلودار شما نیست و در بالاترین نقطه جهان هستید؟ حالا تصور کنید که می توانستید این احساس را در اغلب مواقع تجربه کنید. چه تأثیری بر سلامت شما، رفاه شما، شغل شما و روابط شما خواهد داشت؟

نه تنها خودِ اعتماد به نفس باعث داشتن احساس خوبی می شود، بلکه به شما کمک می کند تا فرصت های بالقوه را قاپ بزنید، شانس بیشتری پیدا کنید، تغییرات بزرگی به وجود آورید و یا گام بعدی را در زندگی و شغل خود بردارید. زندگی، دیوانه کننده، پر تکاپو و زیبا است. کشف چگونگیِ داشتن اعتماد به نفسِ بیشتر، بخشی از سفر زندگی شماست.

خبر خوب این که گام هایی برای ایجاد اعتماد به نفس وجود دارد که می توانید هر جا و هر زمان که احساس می کنید فاقد آن هستید از آن استفاده کنید. حس اعتماد به نفس، اغلب، در وجود شما موجود است و شما فقط به چند استراتژی نیاز دارید تا آن را کشف و آشکار کنید و ما قصد داریم این تکنیک ها را به شما نشان دهیم.

چرا برخی افراد اعتماد به نفس ندارند؟

عدم اعتماد به نفس می تواند از مسائل زیادی ناشی شود.

شاید وقتی در حال رشد بوده اید پدر و مادرتان به شما گفته باشند که فلان کار برای شما دست نیافتنی است و شما هرگز نمی توانید آن کار را انجام دهید. یا شاید یک سیستم اعتقادی داشته باشید که می گوید: من هرگز نمی توانم کار خودم را شروع کنم، من کارآفرین نیستم.

شاید تجربه بدی داشته اید که درهای شک و تردید را به روی خود باز کرده اید. یا شاید خودِ منتقد داخلی شما به شما می گوید «شما نمی توانید» یا «شما به اندازه کافی خوب نیستید». شاید (یا به احتمال زیاد) شما خودتان را با شخص دیگری مقایسه می کنید – یک دوست، همکار یا همسر.

یا شاید شما احساس می کنید چیزی گمشده در زندگی شما وجود دارد – یک رابطه، یک شغل رویایی، یک بچه، یک مدرک یا یک عنوان.

من در کارم با هزاران نفر از مشتریان، به این نتیجه رسیده ام که بیشتر ما در تلاش برای داشتن اعتماد به نفس در برخی جاها، و یا در برخی از نقاط زندگی مان هستیم. خواه این اعتماد به نفس مربوط به ظاهر ما باشد، خواه توانایی ها، روابط، شغل، تصمیم گیری ها، و موقعیت های اجتماعی ما.

همه ما بحران اعتماد به نفس داریم. و اگر فقدان اعتماد به نفسِ ما، ما را در یک شغل بد یا یک رابطه ضعیف نگه می دارد یا از پیشرفت ما در زندگی یا شغلمان جلوگیری می کند، تنها نیستیم.
چه چیزی افرادِ دارای اعتماد به نفس را از دیگران متمایز می کند؟

این افراد، خودشان را باور داشته و دارای تفکری مثبت هستند، اما افراد بدون اعتماد به نفس، یک احساس ناامنی نسبت به خود و تصمیمات خود دارند.

راهنمای گام به گام برای داشتن اعتماد به نفس

راهنمای گام به گام داشتن اعتماد به نفس

صریح و واضح باشید

برای رام کردن اهریمن، شما باید ابتدا این اهریمن را نام ببرید. کجا اعتماد به نفس ندارید؟ چه موقع احساس تردید نسبت به خود می کنید؟ کجا احساس می کنید که مهارت ها یا توانایی هایتان شما را محدود کرده اند؟ دوست دارید که کجا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید؟

هنگامی که شما این موارد را روشن و مشخص کردید، دیگر احساس نمی کنید که توانایی خاصی برای مقابله با آن لازم دارید.

شاید شما نیاز به اعتماد به نفس دارید تا روی پای خودتان بایستید و کسب و کار جدیدی را شروع کنید؟ یا شاید شما برای تحصیلو گرفتن مدرکی که همیشه می خواسته اید مایل به بازگشت به مدرسه یا دانشگاه هستید ؟ شاید شما این اعتماد به نفس را برای رفتن به یک ماجراجویی یا سفری که مدت زمان زیادی به آن فکر کرده اید می خواهید؟

چگونه؟
اکنون یک لحظه تامل کنید و مشخص کنید که: کجا می خواهید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید؟

کشف آنچه به شما اعتماد به نفس می دهد

این البته خیلی شخصی است، بنابراین از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. هیچ معیار خاصی برای سنجش اعتماد به نفس وجود ندارد و چیزی که برای یه نفر جواب می دهد، لزوما برای دیگری کارساز نخواهد بود.

چطور می توانید بفهمید که چه چیزی به شما اعتماد به نفس می دهد؟ در مورد چند موقعیت در زندگی خود که احساس اعتماد به نفسِ بیشتری داشتید، فکر کنید.

در چه مکانی بودید؟ چه کاری انجام می دادید؟چه احساسی داشتید؟ هرچه بیشتر این جزئیات را برای خودتان روشن تر کنید، برایتان ساده تر خواهد بود که هنگام نیاز به آن چنگ بزنید.

با خودتان روراست باشید

یکی از راه های قطعی برای از دست دادن اعتماد به نفس، زمانی است که تلاش می کنید شخص دیگری باشید. یکی از بهترین راه های ایجاد اعتماد به نفس چیست؟ خودِ واقعی تان باشید.

هنگامی که سعی می کنید کسی باشید که نیستید، هر بخش از وجود شما در برابر آن مقاومت می کند. شما کس دیگری نیستید. تو، تو هستی و هرچه بیشتر بتوانید بفهمید که چه کسی هستید و چه چیزی برای شما ارزشمندتر است، قوی تر خواهید بود.

هنگامی که شما از آنچه واقعا هستید دور می شوید، اعتماد به نفس خود را از دست می دهید زیرا این دیگر شما نیستید.

چگونه؟
فکر کنید که چه چیزی شما را منحصر به فرد می کند. آن را بنویسید. فکر کنید که چه چیزی برایتان ارزشمند و چه چیزی برایتان مهم است. آن را نیز بنویسید

به یاد داشته باشید که شما 100٪ باهوش هستید

وقتی یکی از دختران من کلاس چهارم بود، معلمش یک فرم به نام 100٪ باهوش به آنها داد. در این فعالیت، بچه ها مجبور بودند یک نمودار پایه بسازند و مشخص کنند در رابطه با هریک از این مواردچند درصد زرنگ بوده اند: در رابطه با مردم، خودشان، بدنشان، ریاضی، کلمات، موسیقی و هنر.

به عنوان مثال، دختر من 25٪ در رابطه با بدنش هوشمند بود، اما تنها 5٪ در مورد هنر زکاوت داشت. این چنین تمرینی برای آگاهی او بسیار مفید بود. او متوجه شد که حتی اگر در زمینه هنر اعتماد به نفس نداشته باشد، بسیاری از زمینه های دیگر وجود دارد که او در آن فوق العاده می باشد.

این برای همه صادق است. بنابراین، شاید شما بهترین سخنران عمومی نباشید، اما آیا شما یک والد فوق العاده برای فرزندتان هستید؟ آیا در مسائل مالی عالی عمل می کنید و آیا خلاق هستید؟

بسیاری از مردم زمان زیادی را صرف تلاش برای بهبود و تغییر می کنند. در عوض، چه می شود اگر وقت بیشتری را به شناسایی استعدادها، مهارت ها و موفقیت های خود بپردازند؟

چگونه؟
برای یک هفته این کار را امتحان کنید: در پایان هر روز، حداقل 3 چیز را که خوب انجام دادید، یا احساس خوبی در موردش داشتید یا به خودتان افتخار کردید، بنویسید. دانستن نقاط قوت خود و شناختن استعدادهای خود، 100٪ هوشمندانه است.

مقایسه خودتان با دیگران را متوقف کنید

هیچ چیزی اعتماد به نفس شما را بیشتر از مقایسه خودتان با دیگران له نمی کند. به خصوص در حال حاضر و با وجود رسانه های اجتماعی و فرصت عجیبی که برای قضاوت خود در مقایسه با بسیاری افراد دیگر به شما می دهند! عدم اعتماد به نفس ناشی از شکاف در جایی است که شما خود را می بینید و جایی که فکر می کنید باید باشد.

تصور کنید در حال آماده سازی خودتان برای ارائه یک سخنرانی بزرگ هستید. بنابراین شما تحقیقاتی انجام می دهید که شامل تماشای برخی از بهترین سخنرانان در جهان می شود. البته که احساس خواهید کرد چقدر پایین تر از آنها هستید.

چگونه؟
خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. بس است. اگر نیاز به یک نیروی اجبار دارید – خودتان را با خودتان مقایسه کنید. ببینید که چقدر پیشرفت کرده اید و قدردان پیروزی و موفقیت های خود باشید.

درک کنید که به حد لازم هستید

این ممکن است کمی پیش پا افتاده باشد، اما آن را امتحان کنید. این تأیید مثبت در یک سطح عمیق واکنش نشان خواهد داد و تأثیر قدرتمندانه ای روی ناخودآگاه شما خواهد داشت.

چگونه؟
طی 21 روز آینده، هر روز، این را تکرار کنید. “من کافی هستم” نه تنها این را تکرار کنید، بلکه عمیقا احساس کنید که چه کسی هستید.

میخواهید بیشتر مساله را روشن کنیم؟ ‘به اندازه کافی’ را با هر کلمه ای که می خواهید باشید جایگزین کنید. چه چیزی اعتماد به نفس بیشتری به شما می دهد؟ من شجاع هستم. من قوی هستم. من باهوش هستم. من زیبا هستم. من اعتماد به نفس دارم. بسیار خب!

به دست آوردن مهارت های جدید

از آنجا که اعتماد به نفس اغلب به طور مستقیم با توانایی های شما مرتبط است، یکی از بهترین راه های ایجاد اعتماد به نفس، کسب مهارت ها یا تجربه جدید است.

رشد مهارت های شما به نوبه خود اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد. و لطفا، در حالیکه روی کسب مهارت و تخصص خود کار می کنید، کامل نبودن را با نداشتن یک توانایی اشتباه نگیرید. هیچ کس کامل نیست. اما اگر کمال گرا باشید می تواند باعث این شود که تصور کنید فقط به این دلیل که شما بهترین نیستید، به هیچ وجه خوب نیستید.

مطمئن شوید که چگونه خودتان را چک می کنید -آیا من واقعا در این مورد خوب نیستم، یا من هنوز آنقدری که می خواهم خوب نیستم ؟

چگونه؟
از خودتان بپرسید: آیا یک موقعیت خاص وجود دارد که در آن اعتماد به نفس شما کم است؟ چگونه می توانید مهارت های خود را در این زمینه گسترش دهید؟

موقعیت خود را تغییر دهید

تغییر وضعیت فیزیکی و ذهنی شما یکی از سریعترین راه ها برای دسترسی به احساس اعتماد به نفس است. برای انجام این کار، باید بدانید که اصلا اعتماد به نفس برای شما چگونه به نظر می رسد و چگونه احساس می شود .

چگونه؟
در اینجا چند راهکار برای دسترسی به آن است:

به یاد آورید– به یک زمان خاص، که با احساس اعتماد به نفس همراه بوده است فکر کنید. در این احساس عمیقا غرق شده و لحظه لحظه همه جزئیات را در ذهن مرور کنید.
تصور کنید – تصور کنید که اگر احساس اعتماد به نفس داشتید چه احساسی داشتید. چگونه رفتار می کردید؟ چگونه بودید؟
مدل سازی – به کسی که می دانید اعتماد به نفس دارد فکر کنید. تصور کنید او چه کارهایی خواهد کرد.

برای خودتان یک تماشاگر پیدا کنید

بله، در حالی که درک اعتماد به نفس یک حس از درون شماست، شما همچنین می توانید اعتماد به نفس خود را از سمت افرادی که انتخاب می کنید تا با آنها وقت بگذرانید دریافت کنید.

چگونه؟
وقت بیشتری را با افرادی که شما را تشویق می کنند و احساس مثبت و الهام بخش به شما می دهند صرف کنید. – و زمان کمتری را با کسانی که اعتماد به نفس شما را می گیرند و یا موجب شک و تردید در شما می شوند، صرف کنید.

فقط انجامش دهید

چگونه؟
به  مرحله ای که می توانید در حال حاضر انجام دهید و به شما کمک می کند در مسیر درست حرکت کنید فکر کنید. سپس آن را انجامش دهید و ببینید چه اتفاقی می افتد. چیزی باور نکردنی در مورد مغز انسان وجود دارد و آن این است که وقتی متوجه کاری می شود، در آن راستا حرکتش را ادامه خواهد داد!

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.