اخبار و جشنواره ها

صحبت با کودکان درباره طلاق

طلاق برای کودک به معنای وارد شدن به دو دنیای متفاوت است که باید هر کدام را به طور جداگانه ای درک کند و خود را با شرایط جدید تطبیق دهد. کودکان طلاق در برابر کودکان عادی احساس تنهایی، استرس و بی پناه بودن می کنند اما والدین باید در این شرایط دشوار، امنیت عاطفی و احساس اطمینان را به کودک شان منتقل کنند.

چگونه به کودکان درباره طلاق بگوییم؟

صحبت با کودکان درباره طلاق

وقتی که زمان صحبت درباره طلاق فرا می رسد، بسیاری از والدین خشک شان می زند. قبل از اینکه بنشینید و با فرزند خود درباره طلاق صحبت کنید، با آماده کردن خود درباره اینکه چه چیزی می خواهید به او بگویید، گفتگو را هم برای خود و هم برای فرزندتان راحت تر کنید. اگر می توانید سوالات سخت را پیش بینی کنید، با اضطراب خود مقابله کنید، و با دقت برنامه ریزی کنید که چه چیزی می خواهید به او بگویید.

چه بگویم و چگونه آن را بگویم

حقیقت را بگویید. بچه های شما حق دارند بدانند چرا شما طلاق می گیرید، اما پرگویی ممکن است فقط آنها را گیج کند. چیزی ساده و صادقانه را انتخاب کنید، مانند “ما دیگر نمی توانیم با هم کنار بیاییم”.

بگویید دوستش دارید. شاید به نظر ساده بیاید اما اجازه دهید فرزندان شما بدانند عشق شما به آنها تغییری نکرده است و این پیام بسیار قدرتمندی است. به آنها بگویید که همچنان مراقب شان هستید، از درست کردن صبحانه تا کمک به نوشتن تکالیف مدرسه.

بیان تغییرات. سوالات کودکان خود را در مورد تغییرات زندگی خود با تصدیق این که برخی از چیزها در حال حاضر متفاوت خواهد شد و برخی چیزها نه، پاسخ دهید.

اجتناب از سرزنش کردن

حیاتی است که با فرزندان خود صادق باشیم، اما بدون انتقاد از همسرتان این کار را انجام دهید. البته زمانی که اتفاقاتی مانند خیانت رخ داده باشد انجام این کار بسیار دشوار است اما با یک سیاست اندک، می توانید از بازی سرزنش اجتناب کنید.

حضور در یک جبهه. تا جایی که می توانید، سعی کنید قبل از توضیح جدایی و یا طلاق خود در مورد آن با همسر خود به توافق برسید

مکالمات خود را برنامه ریزی کنید. قبل از اینکه تغییری در زندگی خود ایجاد کنید با فرزندان تان صحبت کنید. و در صورت امکان، زمانی که همسر شما حضور دارد، این صحبت را برنامه ریزی کنید.

خوددار باشید. در هنگام توضیح دادن دلایل جدایی، به همسر خود احترام بگذارید و بی احترامی به او نکنید.

کمک به فرزندتان برای گذر از سوگواری جدایی

برای بچه ها طلاق می تواند احساسی مانند یک ضرر شدید، از دست دادن یکی از والدین، از دست دادن واحد خانواده و یا صرفا از دست دادن زندگی که آنها می شناسند، باشد. شما می توانید به فرزند خود کمک کنید برای این از دست دادن سوگواری کرده و کمک کرده تا احساسات شان را بیان کنند و با شرایط جدید سازگاری یابند.

گوش دادن. کودک خود را تشویق کنید تا احساسات خود را به اشتراک بگذارد و واقعا به آنها گوش فرا دهید. ممکن است آنها احساس غم و اندوه، از دست دادن یا ناامیدی در مورد چیزهایی داشته باشند که شما انتظارش را ندارید.

 به آنها کمک کنید تا کلماتی را برای احساسات خود پیدا کنند. این طبیعی است که بیان احساسات برای کودکان سخت باشد. شما می توانید آنها را با توجه به خلق و خوی شان و تشویق آنها برای صحبت، کمک کنید.

بگذارید آنها صادق باشند. کودک ممکن است به دلیل ترس از آسیب زدن به شما احساس خود را بیان نکند. به آنها بفهمانید که هر چه بگویند مشکلی ندارد. آنها ممکن است شما را برای طلاق سرزنش کنند، اما اگر آنها قادر به به اشتراک گذاشتن احساسات صادقانه خود نیستند، کار سختی پیش رو خواهید داشت

در مورد روند طلاق صحبت کنید. همان طور که بچه ها بزرگ تر و بالغ تر می شوند، اغلب سوالات جدید، نگرانی ها در مورد اتفاقات آینده پیدا خواهند کرد.

احساسات آنها را درک کنید. شما ممکن است قادر به حل مشکلات و غم و اندوه آنها نباشید، اما مهم است که شما احساسات آنها را تشخیص داده و درک کنید به جای آنکه آن را نادیده بگیرید. شما همچنین می توانید با نشان دادن اینکه شما درک می کنید، در آنها ایجاد اعتماد کنید.

اجازه دهید بچه ها بدانند که مقصر نیستند

تکرار کنید چرا تصمیم گرفتید طلاق بگیرید گاهی اوقات شنیدن دلیل واقعی تصمیم گیری می تواند کمک کننده باشد. در مقابل آنها صبور باشید ممکن است یک روز متوجه این موضوع باشند و روز بعد دوباره سردرگم و گیج شوند، با این حالت فرزندتان با صبوری رفتار کنید. به فرزندان خود یادآوری کنید که هر دو والدین آنها را دوست دارند و آنها مسئول و مقصر طلاق آنها نیستند.

اطمینان دادن و عشق ورزیدن

اجازه دهید بچه های شما بدانند که حتی اگر شرایط فیزیکی واحد خانواده تغییر کند، می توانند به روابط سالم و دوست داشتنی با هر دو والد خود ادامه دهند. هیچ اشکالی ندارد اگر به آنها بگویید همیشه همه چیز در زندگی آسان پیش نمی رود اما باید تلاش کرد.

پیدا کردن حمایت اجتماعی

طلاق پیچیده و پر استرس است و بدون حمایت می تواند ویرانگر باشد.

دوستان. با دوستان یا گروه پشتیبانی در مورد احساسات دشواری که تجربه می کنید صحبت کنید، مانند تلخی، خشم، سرخوردگی، بنابراین این احساسات روی فرزندان تان تاثیر نخواهد گذاشت. هرگز برای ایجاد دوستی جدید دیر نیست.

احساسات منفی خود را به فرزندتان نشان ندهید. هر کاری که انجام می دهید، مانند یک دوست، در مورد احساسات خود با فرزندتان صحبت نکنید.

به خندیدن ادامه دهید. تا جایی که می توانید شوخ طبعی و بازی را به زندگی خود و فرزندتان تزریق کنید.

روان درمانی. اگر احساس خشم شدید، ترس، غم و اندوه، شرم و گناه دارید، یک متخصص پیدا کنید تا بتوانید از طریق آن بر روی احساسات خود کار کنید.

این ۹ نکته را برای به حداقل رساندن تاثیرات منفی جدایی بر روی کودکان طلاق به خاطر بسپارید و استفاده کنید:

  • مشکلات دنیای بزرگسالان، مثل اختلافات با همسر سابق یا نگرانی ‌های مالی را با کودک در میان نگذارید. به جای آن یک دوست یا یک روانشناس پیدا کنید که بتوانید با او به راحتی از دغدغه های تان بگویید.
  • در مورد همسر سابق تان در مقابل کودک بدگویی نکنید و او را در معرض تضادها و نگرانی ها قرار ندهید.
  • از فرزندتان درباره والد دیگر و این که چه اتفاقی در خانه‌ دیگری در حال رخ دادن است بازجویی نکنید. سوال های عمومی که او زمانش چطور سپری کرده مشکلی ندارند اما از تجسس کردن دوری کنید.
  • فرزندتان را در معرض تغییرات غیر منتظره و بزرگ قرار ندهید. سعی کنید روابط خانوادگی و دوستانه را مانند قبل حفظ کنید و روتین های خانوادگی و پیوندهای تان با جامعه اطراف تان را تا حد ممکن تغییر ندهید.
  • اگر بابت این که فرزندتان باید با طلاق کنار بیاید احساس گناه می ‌کنید، این که به او اجازه دهید تا دیروقت بیدار بماند یا برای او هدیه ‌های عجیب و غریب بخرید چیزی را حل نخواهد کرد، آنها در صورتی که مانند قبل با مسائل مختف برخورد کنید احساس امنیت بیشتری خواهند داشت.
  • فرزندتان را تشویق کنید تا در مواقعی که خبر مهمی دارد، یا حتی برای صحبت کوتاه و روتین با والد دیگر تماس بگیرد.
  • راجع به این که چگونه می‌توانید به کودکان طلاق کمک کنید تا با این موضوع کنار بیایند بیشتر یاد بگیرید. یک روانشناس خوب می‌تواند در این زمینه کمک زیادی به شما و فرزندتان بکند.
  • یاد بگیرید که چگونه می‌توانید با همسر سابق تان در ارتباط سازنده باشید، حتی اگر ترجیح می‌دهید کاملا از او فاصله بگیرید. اگر ارتباط برقرار کردن با او به دور از خصومت و بدرفتاری برای تان سخت است، از یک روانشناس خانواده کمک بگیرید تا تاثیرات منفی بر روی فرزندتان را به حداقل برسانید.
  • اگر فرزندتان مثل سابق رفتار نمی کند، به مرزهای شخصیش احترام بگذارید اما نشان دهید که برای کمک و همفکری آماده‌اید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.