اخبار و جشنواره ها

تقویت رابطه با روانشناسی مثبت

چه شما ازدواج کرده باشید یا در یک رابطه بلند مدت قرار داشته باشید، حفظ رابطه عاشقانه تازه و زنده می تواند یک کار چالش برانگیز باشد. با توجه به برنامه های کاری، اغلب رابطه عاشقانه مورد بی توجهی قرار می گیرد، که می تواند عواقب فاجعه باری برای رابطه عاشقانه شما داشته باشد. عاشقانه ماندن رابطه شما، سلامت روانی و جسمی شما را در طولانی مدت تقویت خواهد کرد، ارتباط بین شما و شریک زندگی تان را افزایش می دهد و احتمالا منجر به زندگی همیشگی و قوی خواهد شد. بایاناکا اسیویدو (روانشناس) و هلن فیشر (فیزیولوژیست) معتقد هستند که می توان احساس عشق را برای مدت طولانی تری زنده نگاه داشت. آنها مغز پنجاه زوج را که به طور میانگین در بیست و یک سالگی ازدواج کرده بودند مورد بررسی قرار دادند. وقتی به آنها عکس ابتدای زندگی شان را نشان دادند آنها بعد از تقریبا هفت ماه همان احساس عشق اولیه را نشان دادند. اما تفاوتی وجود داشت، مناطق مغزی مرتبط با استرس در زوج های عاشقی که از سن ازدواج آنها زمان بیشتری می گذشت، کمتر فعال بود و در عوض مناطقی فعالیت بیشتری داشتند که با احساس آرامش در ارتباط بودند. در ادامه چگونگی تقویت رابطه با روانشناسی مثبت مورد بحث قرار گرفته است.

چگونگی تقویت رابطه

برای هم زمان بگذارید

توصیه مشاوره های ازدواج برای چگونگی شادتر بودن رابطه این است که زمان بیشتری را به عنوان زن و شوهر با هم صرف کنید. زندگی می تواند پر هرج و مرج باشد. برنامه های کاری و بزرگ کردن فرزندان می تواند خسارت هایی به ازدواج وارد کند، پس مهم است که وقت بیشتری را با هم، جدا از فشارها و استرس های زندگی بگذرانید. یک راه عالی برای افزایش شادی و خوشبختی در زندگی زناشویی، افزایش رابطه جنسی، خندیدن و خوشگذرانی با یکدیگر و اساسا: برای شناخت یکدیگر دوباره و دوباره است.

به دنبال خوبی در تفاوت ها باشید

زوج درمانی فقط برای کمک به حل مشکلات شما نیست، این برای کمک به ایجاد یک چشم انداز جدید و مثبت در مورد شریک زندگی تان است. به جای نگاه به ضعف های همسر تان یا خصوصیات آزاردهنده اش، در مورد خصوصیات خوب او فکر کنید. شاید نوشتن لیستی از خصوصیاتی که برای اولین بار شما را جذب شریک تان کرده است، بتواند به شما کمک کند. شاید او فردی قوی، خلاق یا شاید او می تواند شما را بخنداند. این خصوصیات فوق العاده او که باعث شده شما عاشق او شوید را فراموش نکنید.

نشان دادن احترام به شریک زندگی تان

یکی از نکاتی که مشاوره ازدواج به شما یاد می دهد این است که برای بازسازی خوشبختی و شادی در یک رابطه، باید احترام خود را به یکدیگر نشان دهید. راه های بسیاری وجود دارد که می توانید احترام تان را نسبت به همسر خود نشان دهید. برای مثال: با او بد صحبت نکنید، از او دفاع کنید.

با هم رشد کنید

اگر می خواهید بدانید که چگونه ازدواج خود را نجات دهید، پاسخ ساده این است که با یکدیگر رشد کنید. اگر زوج ها با یکدیگر رشد و پیشرفت نکنند، قطعا از هم جدا خواهند شد. شما همیشه همان افرادی که در ابتدا با هم ملاقات کردید نیستید. سلیقه، سبک، عقاید و افکار شما تغییر خواهد کرد. به جای نگاه کردن به این تغییرات به عنوان یک چیز منفی، آن را مثبت ببینید. با درک رشد شریک زندگی تان، شما قادر خواهید بود با چیزهای جدیدی آشنا شوید، ماجراهای جدید، سرگرمی های جدید را پیدا کنید، احساسات خود را بهبود ببخشید، نقاط قوت جدیدی ایجاد کنید و با هم به عنوان یک زن و شوهر تغییر کنید.

وفادار بودن

یک گام حیاتی در چگونگی نجات ازدواج تان و شادتر بودن این است که به هم قول وفاداری دهید. در حالی که وفاداری ازدواج شاد را تضمین نمی کند، خیانت مطمئناً به آن پایان می دهد یا حداقل آن را به آشفتگی کامل می رساند. هیچ بهانه ای برای بی وفا بودن به همسرتان وجود ندارد. این به شما بستگی دارد که احساسات تان را به اشتراک بگذارید. اگر ناراحت هستید، احساس بی توجهی می کنید یا هیجانی در اتاق خواب خود احساس نمی کنید، این مسائل را به شریک زندگی تان بگویید تا بتوانید به جای اینکه ازدواج خود را از بین ببرید، روی آن کار کنید. وفاداری به دو طرف احساس آرامش ذهنی می دهد، اعتماد ایجاد می کند، باعث می شود که بر روی ساختن ازدواجی شاد تمرکز کنید و به هم احترام بگذارید.

عادل باشید

هر درس زوج درمانی به شما می گوید که برای تقویت روابط تان با روان شناسی مثبت، باید راه هایی برای خوشحالی پیدا کنید. زوج ها وقتی که بحث می کنند خوشحال نیستند، اما اختلافات در روابط بلندمدت اتفاق می افتد. گفته می شود که چگونگی نگاه شما به اختلافات زناشویی باعث می شود که ازدواج شاد یا ناشاد را ایجاد کنید. عادلانه مبارزه کنید با گوش دادن واقعی به نگرانی ها و نظرات شریک تان، قلب خود را باز کنید، صادق و انعطاف پذیر باشید.

تصمیم گیری با هم

تصمیم گیری زن و شوهر باهم

تنها تصمیم نگیرید. شما و همسرتان یک تیم هستید، بنابر این تا جایی که می توانید با هم و در کنار هم باشید. باید احساس کنید که با همسرتان کامل می شوید و دو بخش از وجود یک نفر هستید، پس وقتی نیمه دیگر وجودتان حضور ندارد، تصمیم گیری نکنید. شرایط را با هم بسنجید و با هم تصمیم گیری کنید، در مورد همه چیز، خواه موارد کوچک و خواه بزرگ باشد. خود را مشتاق سازش و سازگاری نشان دهید.

 گوش دادن را یاد بگیرید

در انواع ارتباطات گاهی افراد را به حراف و ساکت تقسیم بندی می کنند. در این شیوه یک نفر مدام صحبت می کند و دیگری همیشه گوش جان می سپارد البته اگر بسپارد. این نوع رابطه برای زندگی عاشقانه خوب نیست. از نظر کلامی خانم ها و آقایان با هم متفاوت هستند، خانم ها قدرت پردازش بیشتری در فهمیدن، پردازش کردن و گوش دادن صحبت های دیگران دارند که ریشه در تعداد بیشتر سلول های عصبی مرتبط با پردازش های زبانی در قسمت چپ مغز دارد. چه صحبت کننده هستید و چه گوش کننده، یاد بگیرید که چگونه گوش کننده فعالی باشید.

  • به چهره فرد مقابل نگاه کنید و با نشانه های کلامی مانند آهان و نشانه های بدنی مانند تکان دادن سر جواب بدهید.
  • از یکدیگر سوالاتی برای روشن شدن تفکراتتان بکنید و اطلاعات بیشتری رد و بدل کنید.
  • به نیاز همسرتان برای صحبت کردن اهمیت بدهید و محیط آرامی را برای صحبت کردن انتخاب کنید.

امتیاز دهید
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.