اخبار و جشنواره ها

بیماری های اینترنتی

نفوذ و گسترش اینترنت علاوه بر اینکه با مزایای بسیاری همراه بوده اما کاهش روابط اجتماعی، فرو رفتن در پیله تنهایی و افسردگی را برای انسان های عصر مدرنیته به ارمغان آورده است. ارتباط های اجتماعی جای خود را به ارتباطات فردی داده اند.

از مشکلات روحی و روانی که در اثر استفاده از اینترنت به وجود می آیند، می توان به مواردی هم چون: عدم کنترل رفتار، گوشه گیری و افسردگی، افت تحصیلی و شغلی، فرو رفتن در پیله تنهایی، استرس و اضطراب همیشگی، عصبی بودن، بی قراری ذهنی، وسواس فکری و …. اشاره کرد.

افسردگی فيس‌بوکی

بر اساس گزارشی که در روزنامه ديلی ميل چاپ شده است، فيس‌بوک و ديگر شبکه‌های اجتماعی، دختران نوجوان را در معرض ابتلاء به اضطراب و افسردگی قرار مي‌دهند. اين‌گونه وبگاه‌ها علاوه بر امکان نامه‌نگاری و پيام‌رسانی، اين امکان را برای نوجوانان به وجود می آورند که درباره يک چيز، بارها و بارها و بارها صحبت کنند. بر اساس اين مقاله، بحث مکرّر در ميان دختران نوجوان، به ويژه درباره ناکامی های عشقی، حال آن‌ها را بدتر می کند و هيجانات منفی در آن‌ها به وجود می آورد.

افسردگی فيس‌بوکی

اين گزارش، نتيجه پژوهشی است که از سوی دانشگاه استونی بروک نيويورک بر روی ۸۳ دختر نوجوان صورت گرفته است. توصيه يکی از پزشکان به نوجوانانی که به طور مداوم درباره يک مشکل صحبت می کنند اين است که «موضوع بحث را عوض کنند.»

خشم اينترنتی

با وجودی که ممکن است خشم اينترنتی به خودی خود برای سلامتی افراد مضر نباشد اما می تواند به آزار اينترنتی و حتی شايد به خشونت بينجامد. بنابراين کسانی که توانايی فروخوردن خشمشان را ندارند بايد مواظب باشند.

خشم اينترنتی

يکی از منابع خشم اينترنتی «افزونگی اطلاعات» است. حجم عظيم اطلاعات موجود بر روی وب و کند بودن سرعت دستيابی به آن‌ها باعث بروز مقدار زيادی استرس در کاربران اينترنت می گردد. بر اساس مطالعه‌ای ۶۸ درصد از ۲۰۰ نفر افراد مورد مطالعه گفته‌اند که برای آن‌ها در انتظار دريافت اطلاعات ماندن از وب، استرس‌زاتر از گذراندن يک آخر هفته با پدر و مادر همسرشان است و ۳۸ درصد گفته‌اند که استرس‌زاتر از ماندن در ترافيک خيابان است.
يکي از محل‌های بروز خشم اينترنتی در بخش اظهار نظرهای وب‌نوشت‌ها، ويديوهای يوتيوب يا نظرگاه وبگاه‌هاست. اگر به بخش اظهار نظرها نگاهی بيندازيد، خيلی طول نمی کشد تا به کلمات زشت و ناپسند بر بخوريد. شايد ماهيت گمنام اينترنت، افراد را ترغيب مي‌کند که هرچه در فکر دارند را بيان کنند. اما نکته‌ای که در اينجا وجود دارد اين است که اين مسأله واگيردار است- اظهار نظر خشمگينانه شما ديگران را خشمگين می کند و اين چرخه همين‌طور ادامه می يابد.

نشانگان مونچهاوزن

نشانگان مونچهاوزن

خصوصیت مهم این نشانگان، میل شدید به بستری شدن است و به عقیده بعضی از روان‌شناسان، اصطلاح اعتیاد بیمارستان برای این سندروم مناسب‌تر است. خصوصیت مهم دیگر این بیماران این است که به محض آشکار شدن ساختگی بودن علائمشان، درخواست ترخیص کرده و از مراجعه مجدد به آن محل خودداری  می‌کنند. مواردی دیده شده که بیمار برای ایجاد علائم دست به ابتکارهای عجیبی زده است.
در اینترنت تعداد بیشماری اتاق گپ‌زنی گروه‌های پشتیبان و وبگاه شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که افراد می‌توانند مشکلاتشان را با دیگران در میان بگذارند، درخواست راهنمایی کنند و حس همدردی دیگران را جلب کنند. شاید تعجب کنید از این که خیلی از افراد صرفاً برای جلب توجه به بیان بیماری‌ها یا مصیبت‌های دروغین و ساختگی می‌پردازند. آن‌‌ها وانمود می‌کنند که قربانی تجاوز، حمله، ضرب و شتم یا بیماری‌های جدی و سخت‌درمانی هستند تا توجه دیگران را به خود جلب کنند. به این اختلال روانی، نشانگان یا سندروم مونچهاوزن گفته می‌شود. بر اساس پژوهشی که صورت گرفته است، اینترنت می‌تواند افراد را ترغیب کند که به منظور جلب توجه وانمود کنند که مبتلا به بیماری هستند. به گفته دکتر فلدمن از دانشگاه آلاباما افرادی که دارای این نشانگان هستند در صورتی که به یک مرکز روان‌پزشکی مراجعه کنند مورد درمان قرار خواهند گرفت امّا اغلب آن‌ها چنین تمایلی ندارند و ترجیح می‌دهند که یک بیماری جسمی حاد داشته باشند تا یک اختلال روانی.

اضطراب سلامتی/ فاجعه‌سازی از درد

بعضی افراد مایلند علائم درد در بدنشان را به طور مبالغه‌آمیزی تفسیر کنند. روان‌شناسان به این تمایل، «فاجعه‌سازی از درد» می‌گویند. یعنی تمایل به در نظر گرفتن بدترین احتمالات به هنگام حس درد.
منظور از اضطراب سلامتی نیز این است که فرد حس کند مشکل جدی سلامتی دارد و این اضطراب با نتایج طبیعی آزمایش‌های پزشکی و اطمینان بخشی پزشک متخصص از بین نرود. اینترنت به دلیل وجود حجم زیاد اطلاعات نادرست، تأیید نشده و غیرعلمی و این باور در مردم که هرچه در اینترنت هست قابل اطمینان می‌باشد، می‌تواند باعث تشدید اختلال روانی «خود بیمار انگاری» گردد.

اعتیاد مدرن

کارشناسان حوزه پزشکی معتقدند افرادی که در حدود ۶ ساعت از زمان خود را با اینترنت سپری می کنند، کاربران نرمال هستند؛ اما کاربرانی که بیش از این زمان را در برابر مانیتور سپری می کنند معتاد به اینترنت شناخته شده و باید درمان شوند.

اعتیاد مدرن

هم اکنون شهروندان چینی بیشترین درصد اعتیاد به اینترنت را به خود اختصاص داده اند. استفاده از اینترنت در این کشور، تا جایی پیش رفته که بسیاری از جوانان چینی در اثر استفاده بیش از حد از اینترنت به بیمارستان و مراکز اورژانس انتقال داده شده اند! زیرا آن ها فعالیت دیگری جز سپری کردن زمان خود در برابر اینترنت ندارند!

هفته نامه” نیوساینتیست” این هشت بیماری اینترنتی را به عنوان بیماری های عمومی معتادان وب مطرح کرده است.

  1. خودگردی: مدام اسم  خودشان را جستجو می کنند و نتیجه را مثل داستان های مهیج می خوانند
  2. خودافشاگردی: خودافشاگری می تواند در حد افشای یک حس شخصی باشد یا در حد افشای نامه ها و عکس های خصوصی و …
  3. وب گردی: مرسوم ترین بیماری اینترنتی است. اگر قبل از رفتن به رختخواب قصد می کنید فقط سری به وبلاگ دوستانتان بزنید، بعد از پنج ساعت تازه به خودتان می آیید و می بینید که در جریان این وب گردی نامحدود هم کلاسی های اول دبستانتان را هم پیدا کرده اید، به خودتان شک کنید .
  4. گوگل گردی: میل شدیدی به استخراج اطلاعات دارند حتی اطلاعات بی ارزش.
  5. دلبستگی به آلبوم عکس های دیگران: به این بیماری شکار عکس هم می گویند. واقعا به کسی که ساعت ها وقت می گذارد تا عکس های خصوصی دیگران را نگاه کند چه می شود گفت؟ در مراحل اولیه، بیمار عکس های افراد مشهور را جستجو می کند. ولی وقتی بیماری حاد می شود، دیگر مهم نیست صاحب عکس چه کسی باشد.
  6. آشغال جمع کنی اینترنتی: مثل سمسارها رفتار می کنند. جمع آوری بریده روزنامه تایمز ۳۰ سال پیش و آرشیو کردن آهنگ هایی که حتی یک بار هم پخش نخواهند شد از آن رازهایی است که فقط آشغال جمع کن های اینترنتی دلیلش را می دانند و بس.
  7. ناشناس گردی یا آزار گردی: بدون هیچ دلیل مشخصی، به طور کاملا ناشناس ایمیل می فرستد و پیغام می گذارند. آزارگردها عاشق این هستند که برای افرادی که می شناسند از خصوصیات فردی آن ها کامنت های ناهنجار بگذارند و ایمیل های مشکوک بفرستند. هکرها هم که پادشاهان امپراتوری آزارگردی اند.
  8. وسواس های مجازی: هر وقت که آنلاین نباشند، دچار استرس می شوند.حالا فکرش را بکنید بیمار وسواس مجازی
    برای تعطیلات بخواهد برود جایی که اینترنت نداشته باشد. هر چیزی مثل چک کردن پی در پی ایمیل و فرستادن چند باره یک ایمیل از ترس نرسیدن، نشانه وسواس مجازی است.

اینترنت و بیماری های جسمی

بیماری های قلبی و عروقی

برخی از متخصصان قلب معتقدند کاربرانی که در شبانه‌روز بیشتر از ۴ ساعت از رسانه‏‏‌های تصویری و اینترنت استفاده می کنند بیشتر در معرض بیماری‏‌های قلبی و عروقی هستند.

دردهای ستون فقرات (دردهای مفصلی و عضلانی)

بروز درد در قسمت هایی از بدن مانند دست، گردن، کمر و غیره که در اثر استفاده از اینترنت گریبان گیر کاربران می شود.

مشکلات پوستی

ولتاژ زیاد لامپ تصویر در انواع نمایشگرهای قدیمی موجب تولید میدان الکترواستاتیک و بارهای الکتریکی مثبت در سطح خارجی صفحه نمایش می شود.

مشکلات دوران بارداری و زایمان

برخی پژوهشگران بر این باورند که زایمان ها و بارداری های غیرعادی و تولد نارس و ناقص به استفاده از صفحه نمایش کامپیوتر و وجود تشعشعات آن مربوط است.

تنفس گازهای کامپیوتر

بدنه کامپیوتر ها و نمایشگرها بر اثر گرم شدن، بوی مخصوصی از خود متصاعد می کنند. از جمله این بوها، گاز دیوکسین است که به وسیله بدنه کامپیوتر و صفحه نمایشگر تولید می شود.

اختلالات بالای دست

این بیماری‌ها غالبا بر اثر استفاده بیش از حد از یکی از اندام‌های بالای دست (مثل بازوها) و استفاده بیش از حد از یک ابزار مثل صفحه‌کلید یا ماوس بروز می‌کنند و به دلیل آسیب‌دیدگی بافت‌ها با درد همراهند.

ترومبوزوریدی

به لختگی درون رگ، ترومبوز گفته می‌شود. منظور از ترومبوز وریدی، تشکیل لخته خون در رگ‌های وریدی است که غالبا در پاها پدید می‌آید و علت اصلی آن، بی‌تحرکی و کم شدن آب بدن است. نشستن برای ساعت‌های طولانی پشت رایانه می‌تواند باعث ترومبوز وریدی گردد.

درد پشت

اینترنت و بیماری های جسمی

نشستن نادرست پشت رایانه، به ویژه اگر با چاقی، کمبود ورزش و تحرک، و سیگار کشیدن همراه باشد به درد پشت می‌انجامد. منشأ این درد معمولاً عضلات، اعصاب، استخوان‌ها و مفاصل در ستون فقرات است. نشستن نادرست و برای ساعت‌های طولانی پشت رایانه، این درد را تشدید می‌کند.

سر دردهای مرتبط با اینترنت

سر دردهای مرتبط با اینترنت

سردردهای تنشی

این نام ممکن است گمراه‌ کننده باشد. این نوع سردردها به دلیل استرس به وجود نمی‌آیند بلکه غالبا به دلیل کشیدگی عضله گردن یا چشم درد حادث می‌شوند. به گفته پزشکان مایوکلینیک، سردردهای تنشی از ۳۰ دقیقه تا یک هفته ممکن است باقی بمانند.

سردردهای مزمن روزانه

اغلب افراد گاه به گاه دچار سردرد می‌شوند. اما به گفته پزشکان مایو کلینیک چنانچه تعداد روزهایی که فرد سردرد دارد بیشتر از تعداد روزهایی باشد که سردرد ندارد، احتمالاً دچار این سردرد است. ماهیت متوالی این نوع سردرد، آن را در بین بدترین سردردهای ناتوان‌ساز قرار می‌هد.

سردردهای استرسی

پیدایش سردرد به استرس خیلی زیادی نیاز ندارد. استرس ناشی از به انتظار دریافت اطلاعات ماندن از اینترنت، کندی بارگذاری صفحات، خرابی رایانه و امثال آن‌ها می‌تواند باعث این نوع سردرد شود.

 

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.