اخبار و جشنواره ها

چگونه عاشق می شويم؟

عاشق شدن یك اتفاق جهانی است كه از زمان آغاز بشریت اتفاق افتاده است. این یك نیاز ذاتی است مانند گرسنگی و تشنگی و وضعیتی است كه ما به طور فعال به دنبال آن هستیم. امروز در جعبه ابزار ذهنی این موضوع را مورد بررسی قرار داده ایم که افراد چگونه عاشق می شوند.

چگونه عاشق می شويم؟

یك مطالعه ی انجام شده توسط دكتر آرتور آرون و همكارانش برروی اسكن تصاویر مغز گروهی از دانشجویان دانشگاه نتایج جالبی را درمورد عشق نشان داده است. از دانشجویان خواسته شده بود كه به عكس شریك عاطفی خود نگاه كنند و به آن فكر كنند. وقتی آرون از دانشجویان خواست كه به تصویر یكی از آشنایان توجه كنند متوجه شد كه آنها نمی توانند دست از فكر كردن به شریك عاطفی خود بردارند. محققان متوجه شدند كه اگر حواس شركت كنندگان را با نشان دادن یك شماره تصادفی به آنها پرت كنند و از آنها بخواهند كه برای چند دقیقه شماره ها را به طور معكوس بشمارند، آنگاه آنها قادر خواهند بود كه روی آشنایانشان تمركز كنند.

این واقعیت كه دانشجویان مجبور بودند این راه سخت را برای متوقف كردن تمركز بر روی شریك عاطفی خود طی كنند نشان از قدرت عشق دارد. اما چه چیز باعث می شود كه ما عاشق شویم؟ چگونه عشق اتفاق می افتد؟


مقاله مرتبط: افراد، عاشق چه چیزی می شوند؟


هورمون های عشق

به نظر می رسد كه شیمی مغز نقش مهمی در مورد احساس ما نسبت به دیگران ایفا می كند. هنگامی كه ما لذت را تجربه می كنیم ماده ی شیمیایی ای به نام دوپامین در مغز منتشر می شود. این انتشار دلیل اصلی مشكل خوابیدن در هنگامی كه عاشق می شویم یا به كسی فكر می كنیم است.

ماده ی شیمیایی دیگر عشق،‌ اكسی توسین است. این ماده در طول مراحل مختلفی از عشق شامل بغل كردن و عشق بازی آزاد می شود. این ماده كمك می كند كه دیوار های عاطفی شكسته شود و باعث ایجاد وابستگی ای می شود كه وقتی عاشق كسی هستیم آن را احساس می كنیم.

از دیگر مواد شیمیایی درگیر در عشق می توان دوپامین، تستسترون، نوراپی نفرین و فنیل اتیل آمین است که همه با یکدیگر همکاری می کنند تا احساس لذت بخشی را به شما ارائه دهند.

تركیب این مواد شمیمایی این بخش سوال كه چه چیز باعث می شود ما عاشق شویم را پاسخ می دهد؛ اما قضیه كمی پیچیده تر از این است.

هركس در عشق متفاوت است

اگرچه مناطق احساسی مغز در عشق درگیر هستند اما عشق بیشتر به شخصیت و سبك دلبستگی ما بستگی دارد. در مطالعه ی آرون؛‌ شركت كنندگان هركدام هنگام فكر كردن به عشق خود احساسات زیادی را تجربه می كردند اما یك چیز كه در همه ی آنها مشترك بود فعالیت زیاد مناطق غنی از دوپامین مغز بود. این مناطق ما را به سوی نیاز های عمیق هدایت می كنند و عشق به نظر می رسد كه یكی از آنهاست.


مقاله مرتبط: واکنش های مختلف یک معشوق


برای بعضی افراد،‌ بوی شخص می تواند باعث تحریك بخش دوپامین مغز شود. این بو می تواند بوی خود شخص یا بوی ادكلن و عطر آنها باشد. وقتی كه بوی آنها دوپامین را آزاد می كند باعث ایجاد عاطفه می شود و حس لذت را به ارمغان می آورد. به همین دلیل است كه وقتی بوی شخص را در فضا استشمام می كنیم لحظه ای متوقف می شویم و لبخند می زنیم. بو می تواند خاطرات را در ذهن ما ایجاد كند و به تشكیل دلبستگی كمك می كند.

هركس در عشق متفاوت است

عشق تنها در ذهن ما نیست و به همین خاطر است كه نمی توانیم در عشق فقط به شیمی مغز تكیه كنیم. افراد به تركیب شیمیایی لاو به نسبت شخصیت خود واكنش های متفاوتی نشان می دهند. به لحاظ فیزیولوژی به اینها سبك دلبستگی گفته می شود. حتی اگر ما قادر به شبیه سازی انتشار عناصر شیمیایی در بدن باشیم؛‌ سبك وابستگی به فرد می تواند تمام این ارتباطات را به هم بریزد. بر اساس یك مقاله نوشته شده توسط هاربینگر، علوم سخت مانند شیمی و بیولوژی تاثیرپذیر و تاثیرگذارند. شما در یك فعالیت خاص شركت می كنید، مواد شیمیایی خاصی آزاد می شوند،‌ این مواد تاثیرات متفاوتی دارند. با این وجود علم نرم روانشناسی می گوید یك چیز شخصی تری درحال وقوع است.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.