تازه ها:

راهکار هایی برای افزایش مهارت های کنترل خشم نوجوانان

مهارت های کنترل خشم در نوجوانان

خشم نوجوانان و عصبانیت آن ها یک احساس طبیعی است، اگر چه گاهی اوقات عصبانیت ناخواسته و غیرمنطقی می باشد که همه ی ما آن را تجربه کرده ایم. متخصصان این زمینه راه حل هایی برای  کنترل خشم نوجوانان برای والدین ارائه کرده اند تا خانواده ها این برهه حساس را در نوجوانان به خوبی پشت سر بگذارند.

متخصصان این احساسات را احساسی اولیه و طبیعی توصیف می کنند که به عنوان روشی برای ادامه زندگی و محافظت از خود در برابر کار اشتباه تکامل یافته است.

مهارت های کنترل خشم در نوجوانان

خشم نوجوانان و رفتار پرخاشگرانه آن ها  ممکن است نشان دهنده ی یک مرحله از رشد طبیعی باشد یا نشانگر یک اختلال جدی روانی. اگر این رفتارهای پرخاشگرانه نوجوانان از نظر زمانی محدود باشد، امری طبیعی است که با یک سری راه حل های کنترل خشم نوجوانان قابل کنترل می باشد، اما وقتی با گذشت زمان همچنان این رفتار پرخاشگرانه در نوجوان باقی بماند، الگویی را ایجاد می کند که جزو اختلالات روانپزشکی محسوب می شود.

راهکار های کنترل خشم در نوجوانان

سایت جعبه ابزار ذهنی در این مقاله چند راه حل و استراتژی برای شما آورده است که می تواند به شما در آموزش مهارت های کنترل خشم نوجوانان کمک کند.

1_مدیریت خشم خوب را الگوی خود قرار دهید

هنگامی که عصبانی هستید در ابتدا اطمینان حاصل کنید که عصبانیت خود را با روش درستی بیان کرده اید و با قاطعیت از آنچه می خواهید برای تغییر اوضاع اقدام  و درخواست کنید. برای کنترل خشم نوجوانان خود پیشنهاد می شود که با آن ها در مورد چگونگی کنار آمدن با عصبانیت و کارهایی که خودتان برای رسیدن به آرامش، انجام می دهید صحبت کنید.

2_برای ابراز درست خشم نوجوانان به آن ها کمک کنید

به نوجوان خود بگویید عصبانی شدن اشکالی ندارد و امری طبیعی است، اما نباید صدمه ای به دیگران یا وسایل خود و دیگران وارد نماید. به او بیاموزید  نحوه بروز احساس عصبانیت خود را مدیریت کند.

راهکار هایی برای آموزش کنترل خشم به نوجوانان

نوجوان می تواند برای تخلیه عصبانیت خود به بالش یا کیسه بوکس مشت بزند یا حرکات شدید ورزشی انجام دهد.

میتواند به اتاق خود رفته و موسیقی ملایم مورد علاقه خود را گوش دهد، تا از عصبانیت خود بکاهد. همچنین می توانید او را تشویق کنید تا چند نفس عمیق بکشد ویا اعداد را به صورت برعکس بشمارد. با توجه به این که تمامی افراد روحیات متفاوتی با دیگران دارند، انتخاب نوع ابراز عصبانیت باید متناسب با روحیه نوجوانان باشد.

برای شناخت بهتر روحیه و توانایی های نوجوان خود می توانید از تست های آنلاین روانشناسی کمک بگیرید و نتیجه آن ها را در نحوه آموزش و تربیت خود به کار بگیرید.

انجام تست نئو توسط نوجوانتان می تواند به شما کمک کند که در رابطه با توافق پذیری، درون گرایی و یا برون گرایی و دیگر ویژگی های این چنینی در رابطه با او اطلاعاتی کسب کنید و در نتیجه با شناخت بهتر او را بهتر راهنمایی و آموزش دهید.

3_علائم بدنی خشم را به نوجوانتان بیاموزید

اغلب نوجوانان نمی توانند تشخیص دهند چه زمانی عصبانیت آن ها در حال افزایش است.گاهی آن قدر به خود اجازه می دهند عصبانی شوند که در آن صورت کنترل خشم شان خیلی سخت می شود. برای کنترل خشم نوجوانان در این مواقع از او بپرسید: بدن شما وقتی عصبانی می شوید چه حسی دارد؟

کنترل خشم

علائم فیزیولوژیکی خشم

 • تپش قلب
 • مشت های گره خورده
 • ساییدن دندان ها رو یکدیگر
 • صورت برافروخته

4_مرزهای مشخصی تعیین کنید

قوانینی را وضع کرده و برای پایبندی به آن ها پاداش تعیین کنید. همچنین برای زیر پا گذاشتن قوانین تنبیهی مناسب و عادلانه در نظر بگیرید.

نمونه قوانین وضع شده برای کنترل خشم در نوجوان

 • در خانه اجازه خشونت فیزیکی و تهدید را ندهید.
 • درباره ی قوانین، پاداش ها و تنبیهات با نوجوان خود صحبت کنید.
 • هنگامی که نوجوان شما تنبیهی را متحمل می شود با او هم دردی کنید اما حامی او در تنبیه نباشید.
 • کنایه و غر زدن هم ممنوع است.
 • شما به عنوان والدین قرار است مهارت کنترل خشم نوجوانان را بیاموزید تا بتوانید به نوجوان خود کمک کنید نه اینکه غرور و شخصیت فرزند خود را خرد کنید.

5_به خود کنترلی خوب نوجوانتان پاداش دهید

هنگامی که متوجه شدید نوجوان شما چقدر سعی در کنترل خشم و روحیه ی خود دارد و رفتاری مطابق میل شما انجام می دهد، او را شگفت زده کنید و پاداشی که مورد توجه او باشد را به او هدیه دهید. پاداش غیر منتظره می تواند انگیزه ای نیرومند تر و بسیار مثبت تر از تنبیه باشد.

6_تشخیص دهید نوجوان شما از چه موضوعی رنج میبرد و تحت فشار است

نوجوانان ممکن است فشار مطالعه برای امتحانات و کنکور، کار، مسئولیت پذیری و افزایش هورمون را بسیار طاقت فرسا ببینند. آن ها می توانند یک لحظه احساس بسیار بدی داشته باشند و لحظه دیگر احساس آرامش کنند. پس عواملی را که موجب افزایش فشار و بروز تنش در نوجوانتان می شود را شناسایی کنید و برای کمک کردن برای حل مشکل او اقدام کنید.

7_وقت گذراندن با نوجوان خود را در الویت قرار دهید

نکته ای که والدین در مهارت یادگیری کنترل خشم نوجوانان باید در نظر داشته باشند این است که زمانی را برای گوش دادن و صحبت کردن با فرزند خود اختصاص دهند. هر روز زمانی را پیدا کنید و از آن ها در مورد اتفاقاتی که در مدرسه یا باشگاه رخ داده است سوال کنید و به آن ها نشان دهید که به اندازه کافی برای شما مهم هستند.

اگر می توانید قراری را ترتیب دهید و با فرزندتان به یک پیاده روی ساده بروید و با او وقت بگذرانید و یا برای صرف چای به یک کافی شاپ بروید.

برنامه ریزی کنید تا وعده های غذایی را با هم بخورید. تحقیقات نشان داده است که این اقدام به نظر ساده می تواند تاثیر به سزایی در کنترل خشم نوجوان و انواع مسائل آن ها مانند بی اشتهایی داشته باشد.

چند پیشنهاد هنگام صحبت با نوجوانان:

 • به جای حمله به نوجوان، آن چه را احساس می کنید برای او توصیف کنید.
 • به جای دستور دادن مشکل را شرح دهید.
 • به جای سرزنش به نوجوان خود اطلاعات بدهید.
 • به جای تهدید یا دستور، گزینه ای را پیشنهاد کنید.
 • به جای اشاره به آن چه که اشتباه است، انتظارات خود را بیان کنید.

تست نئو

8_مذاکره با فرزندتان را محدود نکنید

اگر نوجوان شما از تنبیه های شما شکایت دارد سعی کنید روش دیگری در اعمال قوانین به کار ببرید. اگر نوجوانان در رفتارهای خود نشان می دهند که نسبت به قوانین وضع شده توسط والدین مسئولیت دارند، بهترین روش سازش والدین است.

پس برای اینکه هم نوجوانان تحت فشار نباشند و هم قوانین والدین اجرا شود چند گزینه دیگر به او ارائه دهید. قوانین خانه را محدود نکنید تا برای فرزنداتان محیطی عذاب آور باشد اما بگذارید آن ها برای به دست آوردن امتیازات خود تلاش کنند.

9_ساکت بمانید و فقط گوش دهید

یکی از راهکار هایی که والدین می توانند برای کنترل خشم نوجوانان انجام دهند این است که آن ها را تشویق کنند تا در مورد احساسات منفی خود، عصبانیتشان، نظراتشان و حتی چیزهایی که قبول ندارند صحبت کنند.

به آن ها اجازه دهید شکایت کنند، مخالفت خود را نسبت به کاری که برایشان ناخوشایند است ابراز کنند به شرط این که به دور از بد دهنی و کنایه و توهین باشد. مخالفت آن ها نباید توبیخ و عصبانیت شما را به همراه داشته باشد.

10_سعی کنید برخی مسائل را از دیدگاه نوجوان خود درک کنید

نوجوانان باید روزی از والدین جدا شوند و خود بزرگسالانی مستقل شوند. آن ها باید مرتکب اشتباه شوند تا از آن درس بگیرند و شما نمی توانید در برابر آن اشتباه از فرزند خود محافظت کنید. در این مواقع از نگرش “من بهت گفته بودم” به شدت خودداری کنید.

این موضوع بسیار ارزشمند است که نوجوانان بدانند که والدین شان حتی موقعی که مرتکب اشتباهی شدند، بدون قضاوت در کنار شان هستند.

نکته مهم دیگر این است که شما نباید رفتارها و اشتباهاتی را که نوجوانتان در گذشته انجام داده است را تکرار کنید. وقتی فرزند شما اشتباهی مرتکب شد و عذرخواهی کرد و اشتباهش را جبران کرد، دیگر آن را در مکالمه هایتان مطرح نکنید. گذشته ها گذشته.

11_رفتار پرخاشگرانه را نادیده بگیرید

اگر نوجوان شما خود می خواهد اتاقش را مرتب کند و این کار را انجام می دهد اما با صدای موسیقی خیلی بلند، صدای موسیقی را نادیده بگیرید. در پایان از او بابت مرتب کردن اتاقش تشکر کنید. بهترین روش برای تربیت فرزندان این است که با برجسته کردن رفتار های مثبت او به مرور زمان رفتارهای منفی اش کم رنگ خواهند شد.

اگر از فرزندتان برای کاری درخواست کمک کردید و او پذیرفت که به شما کمک کند اما مدام غر می زند که ترجیح می دهد جای دیگری زندگی کند، نظرات و غر زدن های او را نشنیده بگیرید و پس از اتمام کارتان مودبانه از او تشکر کنید.

نادیده گرفتن رفتار پرخاشگرانه نوجوانان از سوی والدین یک راه حل مناسب برای دامن نزدن به عصبانیت آن ها و کنترل خشم نوجوانان است.

12_افسردگی دوران بلوغ را در نظر بگیرید

حدود 20% نوجوانان قبل از بزرگسالی افسردگی را تجربه خواهند کرد. افسردگی درمان نشده می تواند منجر به دردسر در مدرسه، هرزگی جنسی، مصرف مواد مخدر و حتی خودکشی شود. بنابراین ارزش دارد که فرزند خود را در این شرایط درک کنید و در صورت بروز علائم افسردگی به یک روانشناس و مشاور مراجعه کنید.

13_ عشق و دلسوزی خود را نسبت به فرزندتان نشان دهید

 • گاهی اوقات عشق ورزیدن می تواند کمک زیادی به کنترل خشم نوجوانان کند زیرا همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.
 • گاهی اوقات هنگام بیدار کردن نوجوانتان از خواب کنار تخت او بنشینید و گپ بزنید.
 • با لبخند به فرزندتان نگاه و کنید و هنگام صحبت لبخند بر روی لب داشته باشید.
 • غذای مورد علاقه او را برایش تهیه کنید.

این موارد به نوجوان شما کمک می کند تا احساس محبوب بودن داشته باشد و بداند که جایگاه قابل احترامی برای شما دارد.

امتیاز دهید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.