اخبار و جشنواره ها

تاثیر قدرت تفکر مثبت بر زندگی افراد

افکار ما قدرت بسیار زیادی در احساسات ما و در نهایت نحوه ی عملکرد ما دارند. آیا تا به حال در خواب رویایی را دیده اید که شدیدا به نظرتان واقعی باشد و حتی پس از بیدار شدن از خواب آن را کاملا واقعی تلقی کنید؟ به عنوان مثال، ممکن است شما رویاهایی دیده باشید که در آن شخص عزیز و مهمی را از دست داده اید و وقتی از خواب بیدار می شود چند دقیقه طول بکشد تا درک کنید که این اتفاق واقعا رخ نداده و خوابی بیش نبوده است. آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا چنین است؟ چرا رسیدن به احساسات برای افکار ما بسیار سخت و دشوار است؟

به این دلیل است که قدرت تفکر ما بسیار زیاد است. بعضی اوقات تنها راهی که می توانیم خود را از احساسات وابسته به رویاهایمان بیرون بیاوریم و دور کنیم، تنظیم تفکرمان است. به این معنی که ما باید به خود بگوییم و باور داشته باشیم که این فقط یک رویا و خوابی بیش نبوده و در واقعیت اتفاق نیوفتاده است و در واقعا قدرت تفکر مثبت را در خود تقویت کنیم.

افکار و احساسات و قدرت تفکر مثبت

شاید حتی در مقاطع مختلف زندگی، خود را در یک موقعیت مشابه دیده باشید و هر بار به طور مختلف و متفاوتی آن را اداره کرده باشید. دلیل آن این است که قدرت تفکر مثبت ما نقش بسیار زیادی در نحوه عمل ما دارد. در واقع، اغلب اوقات افکار ما احساسات ما را شکل می دهند. خوشبختی یا بدبختی ما به کیفیت افکار ما بستگی دارد. مثلا من اکنون خوشحال هستم زیرا چیزهایی که برای من اتفاق می افتد را خوب تفسیر می کنم. از طرفی ممکن است چیزهایی را که برایم اتفاق می افتد را بد توصیف کنم و احساس نارضایتی داشته باشم.

افکار ما اتفاقاتی که در زندگی مان رخ می دهد را تفسیر می کنند و در نتیجه تاثیر زیادی بر زندگی و خوشبختی ما می گذارند. این همان قدرت تفکر مثبت ماست.

تاثیر قدرت تفکر مثبت بر زندگی افراد

تاثیر قدرت تفکر مثبت در تفسیر اتفاقات مختلف زندگی

گاهی یک اتفاقی برای ما می افتد و ما فکر می کنیم که فقط یک راه و روش برای تفسیر آن وجود دارد. اتفاق X برای من افتاده است، پس فقط نتیجه Y  را در بر دارد. این حالت برای ما فقط یا کاملا سفید است یا کاملا سیاه. اما در طول زندگی و با به دست آوردن تجربیات مختلف، ما در می یابیم که نقایصی در این طرز تفکر وجود دارد، پس افکار ما دستخوش تغییر خواهند شد و این می تواند به ما برای کمک گرفتن از قدرت تفکر مثبت کمک کننده باشد.

قدرت تفکر مثبت و حل مسئله

در زندگی، دست اندازهای بسیاری وجود دارد و همه چیز همان طور که ما تصور می کینم پیش نمی رود.

گاهی اوقات این ناهمواری ها را با کمک تفکر مثبت به خوبی اداره کرده و هر آن چه را که در توان داریم به کار می بندیم تا یک راه حل مناسب پیدا کنیم و آن اتفاق را پشت سر بگذاریم.

اما گاهی اوقات ممکن است در مواقعی دیگر، یافتن راه حل بسیار دشوارتر و سخت تر باشد زیرا خشم و عصبانیت قدرت تفکر مثبت ما را تحت تاثیر قرارمی دهد و توانایی حل مسئله در ما را از بین می برد. وقتی مورد دوم برای ما پیش می آید و ما در حل مسئله عاجز می شویم معمولا به این دلیل است که افکار ما به ما می گوید ” این اتفاق نباید می افتاد ” یا ” این موضوع در برنامه ما نبود “. اما وقتی شرایط غیر متظره را به راحتی اداره می کنیم، به این دلیل است که افکار ما در حالت حل کردن هستند. ممکن است در شرایط دیگر نیز به همین منوال باشد اما افکار ما باعث می شود تا ما آن اتفاق را به گونه ای دیگر تجربه کنیم.

یک مثال برای قدرت تفکر مثبت  و مواجه شدن با یک مسئله

به عنوان مثال ممکن است شما یک روز با سر درد از خواب بیدار شوید. یک فرد عادی به احتمال زیاد سعی می کند تا سر درد خود را برطرف کند. او ممکن است نوشیدن آب، مصرف مسکن یا ماساژ سر خود را امتحان کند. نکته ی کلیدی در این جا این است که این شخص به جای یافتن دلیل برای سر درد خود، در جست و جوی راه حل است.

فرد دیگری که بیشتر در معرض افکار منفی است ممکن است بگوید ” این سر درد لعنتی خیلی مرا آزار می دهد کاش هر چه زودتر از بین برود ” یا بگوید ” چرا این سر درد باید به سراغ من بیاید ؟”

گاهی افراد ممکن است با خود فکرهای بدتر و تاریک تری بکنند. مثلا با خود بگویند ” از این سر درد تعجب می کنم. اگر تومور مغزی داشته باشم و بمیرم چه؟ من فورا باید به پزشک مراجه کنم تا در این مورد بررسی کند. واقعا مسئله ی جدی و مهمی است.” این خطرناک ترین نوع فکر کردن است زیرا در مقابل نگاه منطقی به وضعیت با عینیت به بدترین نتیجه ی ممکن می رسد.

نحوه ی تفسیر مسئله و تمرکز بر قدرت تفکر مثبت

حال یک قدم جلوتر می رویم. باید بگویم مهم نیست چه اتفاقی برای ما می افتد. آن چه مهم است نحوه ی تفسیر موارد آن مسئله است. اولین قدم برای رسیدن به این هدف این است که تشخیص دهیم خوشبختی ما به قدرت تفکر مثبت ما و مثبت اندیشیدن ما بستگی دارد.

به عنوان مثال، اگر سوار ماشین خود شویم تا به جایی برویم، امیدواریم که با اطمینان و بدون دردسری از نقطه A  به نقطه B برویم. حال اگر در مسیر ماشین ما خراب شود یا بنزین ماشین تمام گردد، ممکن است احساس عصبانیت کنیم یا آزرده خاطر شویم. اما در عوض می توانیم آن را به عنوان مسئله ای که باید اتفاق می افتاد مشاهده کنیم و حال باید آن را برطرف سازیم. نوع نگاه ما به موقعیت ها تاثیر زیادی در واکنش ما نسبت به مسئله دارد که از قدرت تفکر مثبت ما نشات می گیرد.

تفکر مثبت و موفقیت

افکار منفی و زندگی پر از چالش

همه ما گیر افتادن در ترافیک را تجربه کرده ایم. اکثر رانندگان در این وضعیت هیجان زده نمی شوند و همچنان با رانندگان اطراف خود مودب هستند. اما همیشه افرادی هستند که در این وضعیت پر از خشم و عصبانیت هستند و به صورت مداوم بوق می زنند حتی اگر کسی قادر به حرکت نباشد. حتی ممکن است در برهه ای از زمان جزء این افراد بوده باشیم! تعداد این گونه افراد کم است و باید به یاد داشته باشیم که آن ها استثنا هستند نه قاعده. کسانی که از مسئله های کوچک ناراحت می شوند زندگی چالش برانگیزی دارند زیرا افکارشان همیشه ناراحت و منفی بوده است.

اتفاقات تلخ و بزرگ زندگی

وقتی اتفاقات برزگ و تلخی برای ما رخ می دهد، پیش خود فکر می کنیم” اتفاق بدی برای من افتاده است و من حق دارم ناراحت شوم” و این درست است. اتفاقات ناگوار همه ی ما را آزرده خاطر می کند اما در عین حال باید در نظر داشته باشیم که این قدرت تفکر مثبت ماست که که این واقعیت را ایجاد می کند. بدون توجه به موضوع من تقریبا می توانم به شما تضمین کنم که شخص دیگری در همین شرایط می تواند خوب عمل کند. هر چند آن ها نیز ممکن است از آن موضوع خوششان نیامده باشد اما خود را با شرایط سازگار می کنند.

به یک مثال برای نبود تفکر مثبت توجه کنید:

به عنوان مثال طلاق یک اتفاق ناگوار در زندگی افراد محسوب می شود. هنگام ازدواج با هر شخصی 50 درصد احتمال طلاق وجود دارد. اما این بدان معنا نیست که ما باید خود به خود تصور کنیم که میخواهیم از فردی که با او ازدواج کرده ایم جدا شویم. با این حال نباید تصور کنیم در صورت وقوع طلاق ادامه زندگی غیرممکن است.

اگر شما و همسرتان از هم طلاق گرفته اید، ایجاد یک فضا برای ناراحتی و عزاداری مهم است . اما باید فضایی را برای بهبود خود و افکار مثبت هم فراهم کنید.

مفیدترین کار این است که یک قدم به عقب برگردید و از خود بپرسید که آیا قدرت تفکر مثبت تان به شما کمک می کند تا رو به جلو و بهبودی حرکت کنید یا خیر؟

افکار مثبت

نتیجه گیری برای بهبود قدرت تفکر مثبت

این قدرت تفکر مثبت ماست که خوشبختی یا ناراحتی را برای ما رقم می زند. وقتی توقع ایجاد تجربه های بد را متوقف کنیم، احساس مثبت تر شدن آسان می شود.

شاید شما هم جمله ی ” اتفاقات بد برای افراد خوب رخ می دهد” را شنیده باشید. ما نمی توانیم تصور کنیم که هیچ اتفاق بدی برای ما رخ نخواهد داد، اما یاد آوری این نکته مفید است که ما می توانیم عکس العمل خود را نسبت به موارد بد کنترل کنیم.

تجربه اتفاقات ناگوار یک امر اجتناب ناپذیر است اما آن چه که در مسیر زندگی ضروری است ایجاد یک فضا برای حرکت رو به بهبودی و یک زندگی بهتر است. این چنین است که مردم بر ناملایمات غلبه می کنند و در نهایت زندگی زیبایی دارند. این گونه افراد قدرت تفکر مثبت بر احساسات را درک می کنند و سعی دارند افکار خود را کنترل کنند. این چنین است قادر به غلبه بر هر چیزی هستند.

منبع psychologytoday.com
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.