اخبار و جشنواره ها

بهبود سبک یادگیری و مطالعه بهتر

همه ما به بهبود سبک یادگیری نیازمندیم...!

بهبود سبک یادگیری، نیاز پیر و جوان

یکی از بزرگترین دغدغه هایی که از مدت ها پیش داشته ایم شاید این است که تدریس در مدرسه برای دانش آموزان ضرر دارد یا مفید است و راه های بهبود سبک یادگیری کدام اند. همه ما سبکهای مختلف یادگیری خود را داریم. خیلی از ما بعدها در محل کار فهمیده ایم که شناخت و بهبود سبک یادگیری خود چقدر مهم است.

به محض اینکه بدانید چگونه یاد می گیرید و بهبود سبک یادگیری برای شما چگونه محقق می شود، می توانید اطلاعات را بهتر حفظ کنید. این اطلاعات می تواند برای شغل شما، ارتقا آتیه و برتری کلی زندگی شما بسیار مهم باشد.

نگران نباشید، بهبود سبک یادگیری و شناخت سبک یادگیری خاص مان اصلا کار سختی نیست. دسته های گسترده ای از سبک های یادگیری وجود دارد، بنابراین فقط باید بفهمیم که به کدام سبک یادگیری گرایش بیشتری داریم و روی همان کار کنیم. با ما همراه باشید!

بهبود سبک یادگیری و مطالعه بهتر

بهبود سبک یادگیری؛ همه ما از طریق تکرار یاد می گیریم!

مهم نیست که چند سال دارید، مطالعات نشان می دهد که تکرار به ما امکان می دهد اطلاعات جدید را حفظ و یاد بگیریم. اکنون سوال اصلی این است که چه نوع تکراری لازم است. از این گذشته، همه ما اطلاعات را به گونه ای متفاوت یاد می گیریم و پردازش می کنیم.

اینجاست که انواع سبک های یادگیری و بهبود سبک یادگیری وجود دارد. در کل هشت حالت وجود دارد و یکی یا دو مورد وجود دارد که ما آن ها را نسبت به سایر موارد ترجیح می دهیم. این مهم است زیرا هنگام خواندن این سبک های یادگیری، احساس می کنید ترکیبی از این سبک ها را ترجیح می دهید.

به این دلیل که ما ترکیبی را ترجیح می دهیم. اگرچه یک سبک وجود خواهد داشت که بیشتر از سایرین غالب خواهد بود. نکته اصلی این است که کدام یک را پیدا کنید.

انواع سبک های یادگیری کدامند؟

قبل از ورود به انواع سبک های یادگیری، یک چیز باید بدانید:

همه ما از طریق تکرار یاد می گیریم.

انواع سبک های یادگیری عبارت اند از:

بهبود سبک یادگیری؛ آموزش تصویری

یک یادگیرنده بصری (همچنین به عنوان فراگیر فضایی نیز شناخته می شود) در رمزگشایی از هر چیز بصری – به طور معمول نقشه ها و نمودارها – بسیار عالی است.

اگر این نوع زبان آموز هستید، احتمالاً در کلاس ریاضی در هندسه سرآمد هستید اما با حساب و اعداد دست و پنجه نرم می کنید. تا امروز ممکن است تا حدی با خواندن و نوشتن دست و پنجه نرم کنید.

در حالی که از یادگیرندگان بصری به عنوان “اواخر شکوفایی” یاد می شود، اما بسیار تخیلی هستند. آنها همچنین آنچه را که می بینند خیلی سریع تر از آنچه می شنوند پردازش می کنند.

بهبود سبک یادگیری و مطالعه بهتر

بهبود سبک یادگیری؛ یادگیری کلامی

از طرف دیگر، یادگیری کلامی یادگیری از طریق گفتار است. فراگیران کلامی در خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن تبحر دارند. به همین دلیل، احتمالاً افرادی هستند که می توانند هیجانات در پیچش زبان، بازی با کلمات و جناس را پیدا کنند.

آنها همچنین کاملاً از کلاس های نمایش، نوشتن و گفتار لذت می برند. اما به آنها نقشه بدهید یا آنها را به چالش بکشید تا خارج از چارچوب فکر کنند و کمی مقابله می کنند.

بهبود سبک یادگیری؛ یادگیری منطقی

برای این که با فراگیران تصویری اشتباه گرفته نشوید، این زبان آموزان در ریاضیات و معماهای منطقی مهارت دارند. مثلا در جبر بهتر هستند تا هندسه. هر چیزی که شامل اعداد یا سایر اطلاعات تصویری انتزاعی باشد، جایی است که آنها برتر هستند.

آنها همچنین می توانند روابط علت و معلولی را به خوبی تجزیه و تحلیل کنند. بخشی از این امر به دلیل خطی بودن روند تفکر آن ها است.

تفاوت بزرگ دیگر، نیاز آنها به تعیین کمیت همه چیز است. این افراد عاشق گروه بندی اطلاعات ، ایجاد لیست های خاص ، دستور کارها یا برنامه های سفر هستند. آن ها همچنین علاقه زیادی به بازی های استراتژیک و محاسبات در ذهن خود دارند.

بهبود سبک یادگیری؛ یادگیری شنیداری

مشابه یادگیری کلامی، این نوع سبک یادگیری روی اصوات در سطح عمیق تری متمرکز است. این افراد به ترتیب زمانی فکر می کنند و در روش های گام به گام برتری بیشتری دارند. این افراد احتمالاً افرادی هستند که فیلم های Youtube را برای یادگیری یا انجام کاری بیشتر تماشا می کنند.

این فراگیران همچنین از گفتگوها و بحث و گفتگوهای عاشقانه خاطره خوبی دارند. احتمالاً این افراد در هر چیز شفاهی برتری دارند. همچنین همانطور که از نامش پیداست، این افراد دارای استعدادهای موسیقی زیادی هستند. آن ها می توانند از نت ها، سازها، ریتم ها و آهنگ ها متنفر باشند. همانطور که گفته شد، آنها وقت سختی را در تفسیر زبان بدن، عبارات و حرکات خواهند داشت. این مورد همچنین در نمودارها، نقشه ها و نمودارها اعمال می شود.

بهبود سبک یادگیری و مطالعه بهتر

بهبود سبک یادگیری؛ یادگیری اجتماعی

در غیر این صورت به عنوان فراگیر بین فردی شناخته می شود، مهارت های آنها واقعاً بی نظیر است. آنها به ویژه در کلاس های درس عالی نیستند بلکه بیشتر از طریق صحبت با افراد دیگر هستند. اینها افرادی هستند که برای گفتگوهای گروهی یا پروژه های گروهی هیجان زده هستند. عمدتا به این دلیل که آنها استعداد دارند که ایده های خود را ارائه دهند و درباره آنها بحث کنند.

آنها همچنین درک خوبی از احساسات، حالات چهره و پویایی روابط افراد دارند. آنها همچنین احتمالاً اولین افرادی هستند که به دلایل اصلی مسائل ارتباطی اشاره می کنند.

بهبود سبک یادگیری؛ یادگیری درون فردی

برعکس یادگیری بین فردی، این افراد یادگیری را به تنهایی ترجیح می دهند. این ها افرادی هستند که عاشق خودآموزی و کار به تنهایی هستند. به طور معمول، فراگیران درون فردی کاملاً با خود هماهنگ هستند، به این معنی که آنها می دانند چه کسانی هستند، احساسات و توانایی های خود را دارند.

این نوع سبک یادگیری به این معنی است که شما عاشق یادگیری چیزی به صورت خودکار و معمولاً هر روز هستید. شما همچنین مهارت های ذاتی در مدیریت خود و تفکر در خود دارید.

بهبود سبک یادگیری؛ یادگیری جسمی

این افراد که به عنوان یادگیری حرکتی شناخته می شود، عاشق انجام کار با دست خود هستند. این افراد افرادی هستند که عاشق سفالگری یا کلاس مغازه هستند. اگر یک یادگیرنده فیزیکی هستید، متوجه می شوید که برای استفاده از بدن خود برای یادگیری اولویت زیادی دارید. شما در کارهای یدی بی نهایت موفق خواهید بود!

این به این معنی نیست که فقط کلاس سفالی ست که از آن لذت می برید. همچنین ممکن است شما عاشق ورزش یا هر وسیله هنری دیگری مانند نقاشی یا کارهای چوبی باشید. هر چیزی که شما را با یادگیری از طریق دستکاری جسمی درگیر کرده و از آن لذت برده اید.

اگرچه این فقط مربوط به فعالیتهای مستقیم جسمی نیست. یک یادگیرنده فیزیکی همچنین ممکن است دریابد که آنها هم هنگام خواندن در هر موضوعی و هم در حال قدم زدن یا تندرست شدن هم زمان پای شما، خوب یاد می گیرند.

بهبود سبک یادگیری؛ یادگیری طبیعت گرایانه

سبک نهایی یادگیری طبیعت گرایانه است. اینها افرادی هستند که اطلاعات را از طریق الگوهایی در طبیعت پردازش می کنند. آن ها همچنین برای درک موجودات زنده از استدلال علمی استفاده می کنند.

اساساً به دلیل این واقعیتها، افراد زیادی از بین انواع سبک های یادگیری به این افراد متصل نیستند. علاوه بر این، کسانی که در این یادگیری سرآمد هستند در نهایت کشاورز، طبیعت شناس یا دانشمند هستند. این ها افرادی هستند که همه چیز را با طبیعت دوست دارند. آنها از گیاهان، حیوانات و محیط های روستایی در مقایسه با دیگران بسیار قدردانی می کنند.

بهبود سبک یادگیری و مطالعه بهتر

کدام یک برای شما بهتر است؟

برای یادآوری، همه ما از طریق ترکیبی از این سبک های یادگیری یاد می گیریم. این کار تعیین دقیق این سبک ها را دشوار می کند زیرا یادگیری ما احتمالاً تلفیقی از دو یا چند سبک از آن است.

خوشبختانه انواع روش ها برای محدود کردن اینکه شما کدام یک از زبان آموزان هستید وجود دارد. بیایید محبوب ترین مورد را بررسی کنیم: مدل VARK.

مدل VARK

مدل VARK که توسط نیل فلمینگ و دیوید باوم ساخته شده است، اساساً یک آغازگر مکالمه برای معلمان و فراگیران است. این هشت نوع سبک یادگیری را در بالا می گیرد و به چهار دسته متراکم می کند:

  1. بصری – کسانی که از بینایی یاد می گیرند.
  2. شنیداری – کسانی که از شنیدن یاد می گیرند.
  3. خواندن / نوشتن – کسانی که از خواندن و نوشتن یاد می گیرند.
  4. حرکتی و جسمی – کسانی که از انجام و حرکت یاد می گیرند.

همانطور که احتمالاً می توانید بگویید، VARK از حرف اول هر سبک است.

اما چرا باید از این مدل خاص برای بهبود سبک یادگیری استفاده کرد؟

این مدل نه تنها برای بحث و گفتگو بلکه برای یادگیری دانش آموزان از چند نکته اساسی – یعنی درک نحوه یادگیری – ایجاد شده است.

از آنجا که سیستم مدرسه ما بر یک مدل متناسب با همه تمرکز دارد، بسیاری از ما هستیم که در مدرسه برای یادگیری مشکل داریم. گرچه ممکن است ما دیگر به مدرسه نرویم، این رفتارها بدون توجه به زندگی بزرگسالان ما ادامه داشت. در حالی که ما در مورد جبر یا علم چیزی نمی آموزیم، ممکن است چیزهای جدیدی در مورد شغل یا صنعت خود یاد بگیریم. دانستن اینکه چگونه می توان به بهترین وجه این اطلاعات را برای آینده حفظ کرد، از بسیاری جهات به بهبود سبک یادگیری کمک می کند.

به همین ترتیب، وقتی در محیط کلاس هستیم و چیزی را نمی فهمیم، می تواند ناامیدکننده باشد. یا شاید ما در حال گوش دادن به یک سخنرانی یا خواندن کتاب هستیم و هیچ سرنخی از آنچه اتفاق می افتد نداریم.

بهبود سبک یادگیری و نکته آخر

حتی اگر ما سبک یادگیری ترجیحی داشته باشیم و بدانیم که چه چیزی مفید است، یادگیری و بهبود سبک یادگیری محدودیت ندارد. سبک یادگیری ما نباید تنها سبک یادگیری باشد که مدام به آن اعتماد می کنیم. مغز ما از قسمتهای مختلفی ساخته شده است و هر سبکی که یاد بگیریم قسمتهای خاصی از مغز را فعال می کند. به همین دلیل، عاقلانه خواهد بود که روشهای دیگر یادگیری را نیز در نظر بگیرید و آنها را امتحان کنید تا به بهبود سبک یادگیری برسید.

امتیاز دهید
منبع lifehack
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.