اخبار و جشنواره ها

ترس هایت را شکست بده! غلبه بر ترس ها

چگونه بر فوبیا غلبه کنیم؟!

ترس می تواند سالم باشد و گاهی نیاز به غلبه بر ترس ها نیست و این ترس ها سازنده هستند. این سیستم در سیستم عصبی شما برنامه ریزی شده است و غرایز زنده ماندن را برای محافظت از خود در برابر خطر به شما می دهد. در این نوشته ما به شما کمک می کنیم تا ترس هایتان را بشناسید و بر آن ها غلبه کنید!

تفاوت ترس منطقی و فوبیا

ترس هنگامی نگران کننده نیست که شما را از خطرات نجات دهد. فوبیا ترس غیرمنطقی از یک چیز یا موقعیت خاص است. فردی که دچار هراس است، در صورت قرار گرفتن در معرض این چیز یا وضعیت، می تواند اضطراب شدیدی را تجربه کند. در چنین شرایطی غلبه بر ترس ها حیاتی است.
اگر احساس اضطراب شدید که شدید است یا اغلب اتفاق می افتد یا اگر روی زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد، با پزشک عمومی مشورت کنید.
هر چند روش هایی برای غلبه بر ترس و کنترل ترس، اضطراب و در حالات شدید فوبیا وجود دارد.

ترس یک احساس طبیعی انسانی است و این چیزی است که همه در طول زندگی خود تجربه می کنند. آنچه بیشترین اهمیت را دارد این است که چگونه با ترس خود مبارزه می کنید و اینکه آیا اجازه می دهید آنها بر زندگی شما تأثیر بگذارد.

ممکن است نام احساس خود را “ترس” نگذارید. ممکن است آن را استرس، نگرانی یا وحشت بنامید. اما اغلب ، وقتی از این کلمات استفاده می کنیم، در مورد همان احساس صحبت می کنیم. وقتی احساس ترس می کنید، می توانید سه نوع علائم را تجربه کنید:

افکار غیر مفید

مانند اینکه فکر می کنید همه افراد در اتاق فکرهای انتقادی درباره شما دارند یا اینکه اتفاق بدی رخ خواهد داد.

علائم جسمی

مانند ضربان قلب سریع، تنفس سریع تر، تعریق و فشار خون بالاتر (پاسخ “جنگ یا گریز” بدن).

تغییراتی در رفتار شما

از چیزهای ساده مانند اجتناب از یک فعالیت سرگرم کننده، تا مسائل جدی تر مانند ترس از ترک خانه شما.

خبر خوب این است که روش های زیادی برای غلبه بر ترس ها برای شما وجود دارد و مکان های زیادی برای یافتن کمک برای غلبه بر ترس ها وجود دارند. بیایید با بررسی تفاوت های ترس سالم و ناسالم شروع کنیم.

تفاوت بین ترس های سالم و ناسالم

ترس در سیستم عصبی شما برنامه ریزی شده است و به طور غریزی از زمان کودکی شما کار می کند. این به شما الق غرایز زنده ماندن می کند که برای احساس امنیت خود احساس خطر می کنید.

برخی از ترس ها سالم هستند و نیازی به غلبه بر ترس ها نیست. اگر در حیاط پشتی خود یک مار سمی مشاهده کردید، ترس شما را وادار می کند که دوباره به خانه فرار کنید و در را ببندید، این یک ترس سالم است. احساس ترس طبیعی است و به حفظ امنیت شما کمک می کند.

اما ترس های دیگر ناسالم و غیرضروری است. بعضی اوقات، ترس شما باعث احتیاط بیشتر از آن چه نیاز دارید می شود. به عنوان مثال، ترس از ملاقات با افراد جدید. ممکن است ترسناک باشد، اما ملاقات با افراد جدید هیچ تهدیدی واقعی برای امنیت شما نیست. این ترس ناسالم است زیرا شما را در انجام کارهایی متوقف می کند که در غیر این صورت ممکن است از آنها لذت ببرید.

غلبه بر ترس ها؛ ترس، اضطراب یا فوبیا؟

احساس ترس، نگرانی یا استرس ممکن است ناراحت کننده باشد ، اما معمولاً با از بین رفتن علت استرس شما از بین می رود. در اینجا برای مبارزه با ترس خود به کمک زیادی احتیاج نخواهید داشت، زیرا طولانی مدت نیست.

اضطراب یک بیماری جدی تر است. معمولاً اضطراب در شرایط فشار زیاد است. به عنوان مثال، قبل از سخنرانی یا امتحان دادن. همچنین ممکن است پس از یک رویداد استرس زا مانند تصادف دچار اضطراب شوید.

یک اختلال اضطرابی متفاوت است، زیرا آن احساسات اضطرابی حتی در صورت عدم وجود دلیل واضح وجود دارد.

اگر احساس اضطراب شدید که شدید است یا اغلب اتفاق می افتد، یا اگر روی زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد ، می توانید با پزشک عمومی مشورت کنید. ممکن است دچار اختلال اضطراب شوید. بسیاری از افراد قبل از کمک گرفتن سال ها از اضطراب رنج می برند، اما اگر یک ماه یا بیشتر این احساسات را داشته باشید پزشک عمومی می تواند گزینه های مختلف درمان را با شما در میان بگذارد.

فوبیا چیست؟

فوبیا ترس غیر منطقی از یک شی یا موقعیت خاص است. فردی که دچار هراس است، در صورت قرار گرفتن در معرض این شی یا موقعیت خاص – یا گاهی اوقات اگر فقط به آن فکر کند، می تواند اضطراب شدیدی را تجربه کند.

فوبیاها و هراس های رایج عبارتند از:

 • پرواز کردن با هواپیما
 • ترک محیط های آشنا
 • فضاهای بسته
 • عنکبوت و سایر حیوانات
 • تزریق و خون
 • عروسک و دلقک

مدیریت ترس و غلبه بر ترس ها

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید برای مبارزه با ترس خود تلاش کنید. اگر علائم خفیفی دارید، پزشک عمومی یا یک مشاور ممکن است به شما پیشنهاد کند ابتدا سبک زندگی خود را تغییر دهید. تغییرات ساده، مانند ورزش منظم، می تواند سطح استرس شما را کاهش دهد. خوردن وعده های غذایی سالم، خواب کافی و کاهش یا اجتناب از محرک هایی مانند کافئین و الکل نیز می تواند.

اگر علائم شما جدی تر است، ممکن است پزشک عمومی برای درمان مانند رفتار درمانی شناختی (CBT) به یک درمانگر مراجعه کند. CBT نوعی درمان روانشناختی است که می تواند به شما کمک کند افکار و رفتارهای مفید را که باعث اضطراب شما می شوند تغییر دهید.

CBT شامل کار با یک درمانگر برای بررسی الگوهای تفکر (شناخت) و عملکرد (رفتاری) شما است که باعث می شود بیشتر دچار مشکل اضطراب شوید یا در صورت احساس اضطراب مانع بهبودی شما شود.

وقتی آن الگوها را شناختید، می توانید تغییراتی ایجاد کنید تا الگوهای غیر مفید را جایگزین الگوهای جدید کنید که به شما در کاهش اضطراب کمک می کند و به شما کمک می کند تا از پس آن بر بیایید. CBT یک درمان رایج برای اختلالات اضطرابی است.

استراتژی هایی که ممکن است به عنوان بخشی از CBT با درمانگر خود استفاده کنید شامل موارد زیر است:

حل مسئله

 • مواجهه درمانی (یادگیری مبارزه با ترس از چیزی با درک آن و به تدریج در معرض آن قرار گرفتن، در یک محیط امن)
 • بازسازی شناختی (یادگیری شناختن افکار منفی خود، اختلاف نظر در آنها و فکر کردن به روشهای مفیدتر برای پاسخ به یک موقعیت)
 • هوشیاری (تمرکز بر لحظه فعلی – تأیید و پذیرش افکار، احساسات و احساسات جسمی بدن، بدون برچسب زدن به آنها به عنوان خوب یا بد)
  آرامش
 • درمان های الکترونیکی (که به آن روش های درمانی آنلاین یا روان درمانی با کمک رایانه نیز گفته می شود) می تواند یک گزینه موثر برای افرادی باشد که اضطراب خفیف تا متوسط ​​دارند. اکثر درمان های الکترونیکی از همان اصول CBT یا رفتار درمانی پیروی می کنند. آنها به شما می آموزند كه چگونه الگوهای تفكر و رفتاری را كه موجب اضطراب می شوند یا شما را از غلبه بر اضطراب باز می دارند، شناسایی و تغییر دهید.

برخی از افراد ایجاد نردبان ترس را مفید می دانند – ترس خود را شناسایی کنید ، یک هدف تعیین کنید و سپس مراحل بعدی را برای رسیدن به آن انجام دهید. به عنوان مثال، اگر از پرواز می ترسید، نردبان ترس شما می تواند اینگونه باشد:

 1. برای غلبه بر ترس ها به عکس های هواپیما نگاه کنید.
 2. فیلم های هواپیماها را تماشا کنید.
 3. با شریک زندگی یا دوست خود به فرودگاه بروید.
 4. برای غلبه بر ترس ها می توانید در ادامه خودتان به فرودگاه بروید.
 5. با شریک زندگی یا دوست خود در شبیه ساز هواپیما بنشینید.
 6. خودتان در شبیه ساز هواپیما بنشینید.
 7. با شریک زندگی یا یک دوست خود در یک سفر هواپیمایی شبیه سازی شده شرکت کنید.
 8. به تنهایی در یک سفر هواپیمایی شبیه سازی شده شرکت کنید.
 9. با شریک زندگی یا یک دوست خود یک پرواز کوتاه انجام دهید.
 10. خودتان یک پرواز کوتاه انجام دهید.

سخن پایانی برای غلبه بر ترس ها

ترس، اضطراب یا هراس شما هرچه باشد، همیشه یک کمکی وجود دارد. پزشک عمومی می تواند به شما کمک کند تا برای مقابله با ترس خود یک برنامه درمانی را شروع کنید.

منبع betterhealth
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.