اخبار و جشنواره ها

مشاجره هایی که به روابط آسیب نمی رساند

همه زوج‌ها، حداقل آنهایی که روابط سالم دارند، با هم وارد مشاجره می‌شوند. این اتفاق به دلایل مختلفی می‌افتد از جمله: دیر آمدن او برای رویدادی که برای شما مهم بوده است یا فراموش کردن کاری که از او خواسته بودید. فهرست این علت‌ها بی‌پایان است.

بهترین زوج‌ها نیز گرفتار بحث و مشاجره می‌شوند. مهم نیست که روی چه موضوعی مشاجره می‌کنید مهم این است که چطور با مهارت کافی این کار را انجام بدهید، امروز در جعبه ابزار ذهنی به این امر مهم و مهارت های مشاجره و بحث سازنده پرداخته ایم.

مشاجره هایی که به روابط آسیب نمی رساند

درگیری بار منفی دارد. اگر شریک تان با شما موافق نباشد، شما ممکن است احساس خیانت و عصبانیت نسبت به او پیدا کنید چون شما ضربه خورده اید. طبیعت انسانی به شکلی است که زمانی که شما صدمه دیده یا تهدید می شوید، باید مقابله به مثل کند. بعضی از مردم سکوت می کنند و امتناع می کنند از صحبت کردن و بحث کردن. بعضی از آنها در ساعت ها یا حتی روزها ناپدید می شوند. آنها این کار را انجام می دهند تا شریک شان از پایان یافتن رابطه دچار ترس شود.


مقاله مرتبط: تعارض در روابط همسران


بعضی از افراد موضوع را سیاه یا سفید می کنند و فکر می کنند دیدگاه آنها درست است. این اتفاق زمانی می افتد که فرد انعطاف ناپذیر باشد و حاضر نباشد نقطه نظر شریک خود را بشنود.

برخی شروع به بدگویی درباره شریک زندگی خود به دوستان و یا حتی ارسال پیام مرموز در شبکه های اجتماعی می پردازند. داشتن یک خروجی خوب است، اما یک خروجی غیر کاربردی مانند فیس بوک بد است. و هنگامی که شما درباره شریک خود بدگویی می کنید، مردم فراموش نمی کنند که چه گفته اید.

مقابله به مثل و رفتارهای منفی مانند آنهایی که در بالا ذکر شده با ترس هدایت می شود. احساس ترس طبیعی است. مردم می ترسند از این که آنها به اندازه کافی خوب نیستند، یا برای شریک زندگی خود کافی نباشند. همچنین می ترسند که شایسته دوست داشته شدن نباشند و شریک زندگی خود را از دست بدهند.

عشق می تواند ترسناک باشد. دوست داشتن و ورود به رابطه صمیمی خطرناک است. اما چیزی که ارزش داشتن دارد ارزش ریسک را نیز دارد. هنگامی که شما واقعا عاشق هستید، آسیب پذیر می شوید.

کلید یک مشاجره سالم به طوری که به رابطه شما آسیب نرساند در این است که به صورت سازنده همراه با عشق و منطق پاسخ بدهید و از واکنش‌های آسیب زننده خودداری کنید.

مشاجره غیر قابل پیشگیری است. به جای اینکه سعی کنید از انجام مشاجره طفره بروید سعی کنید با نیت قبلی و به صورت سازنده مشکل را حل کنید.

شما نمی‌توانید دلیل شروع یک مشاجره را پیش‌بینی کنید اما می‌توانید تاکتیک‌های خود را از قبل مهیا سازید.

روی پاسخ های خود کنترل داشته باشید

لحظه ای را برای بررسی احساسات و جمع آوری افکار خود قرار دهید. هنگامی که شما خشم و دیگر احساسات منفی را در درون خود احساس کردید، وقفه ای ایجاد کنید و خودتان را آرام کنید. شما اجازه دارید که این احساسات را داشته باشید. این احساسات واقعی و حقیقی هستند اما به این معنا نیست که باید در همان لحظه آنها را بروز دهید. احساسات به سرعت تغییر می‌کنند و مهم است که قبل از هر نوع بحثی بدانید چه احساسی دارید..

مراقب حرف زدنتان باشید

هنگامی که فرصتی برای پردازش و مرتب کردن احساسات خود داشته باشید، سپس آماده خواهید بود تا احساسات خود را با شریک خود به اشتراک بگذارید. هنگامی که درباره مشکلی بحث می کنید، در مورد احساساتتان صریح و صادقانه صحبت کنید. از عبارت “من احساس می کنم” استفاده کنید و سعی کنید از عبارت منفی که با “تو” شروع می شوند اجتناب کنید. توضیح دهید که چرا این احساس را دارید و اجازه بدهید که شریک تان از شما سوال بپرسد. کلید موفقیت در اینجا بیان احساسات است و نباید به احساسات اجازه کنترل رفتار داده شود. کار سختی است اما امکان‌پذیر است.

فرار نکنید یا از درگیری نترسید

اجتناب یا امتناع از مقابله با کشمکش و درگیری باعث نمی شود آن ها از بین بروند. اجتناب از مسائل، کاهی را به کوهی تبدیل می کند و همه چیز به جنگی بزرگ تبدیل می شود. هدف اصلی در هر درگیری، حل آن است. اما منافع اساسی دیگری برای حل اختلافات وجود دارد حتی زمانی که حل آن امکان پذیر نیست. گوش فرا دادن به احساسات شریک زندگی تان، با ارزش، خاص و دوست داشتنی است و به مراتب مهم تر از هر گونه اختلاف موقت است. بنابراین بمانید و عادلانه مبارزه کنید.

قبول تفاوت ها

اغلب اوقات در میان مشاجره حق با هیچ کدام از طرفین نیست. با اینکه نظرات شما ممکن است کاملاً با طرف مقابل متفاوت باشد اما هر کدام در جایگاه خود ارزشمند و درست هستند. 

گاهی اوقات بعد از پایان مشاجره و در یک فضای آرام می‌توانید به این نتیجه برسید که به همدیگر در عین اختلاف نظر احترام بگذارید. رسیدن به بن‌ بست در یک مشاجره می‌تواند در ابتدا وقت تلف کردن به نظر برسد اما اگر قصد شما حل مشکل باشد این کار سبب تقویت رابطه‌ خواهد شد.

شاید موضوع بحث حل نشود اما احساسات هر دو طرف شنیده شده و به آنها اعتبار داده شده است. همه برنده هستند.

 محرم اسرار خود را عاقلانه انتخاب کنید

گفتگو با شخصی دیگر، یک راه بسیار خوبی برای به دست آوردن دیدگاه های مختلف در مورد مشکل است. خطر صحبت کردن با شخص ثالث این است که آنها می توانند نصیحتی به شما بدهند، که ممکن است وضعیت را بدتر کند. در هنگام انتخاب یک محرم اسرار، مطمئن شوید که آنها شما را به خوبی می شناسند، مصلحت شما را در می خواهند، و به شما حقیقت را بگویند به جای آنکه چیزی را بگویند که شما دوست دارید بشنوید.

 محرم اسرار خود را عاقلانه انتخاب کنید

هنگامی که شما مشاوره خوب دریافت کرده اید و فرصتی برای ارزیابی جایگاه خود دارید، برگردید و مسئله را با شریک زندگی تان بررسی کنید.

برای بهتر شدن رابطه مشاجره کنید نه برای آسیب رساندن به آن

هر از گاهی مجادله کردن بین زن و مرد کاملاً طبیعی است. مشاجرات و بحث‌ کردن‌ها رابطه را به خطر نمی‌اندازند. نوع مجادله و کلام شماست که به رابطه آسیب می‌رساند.


مقاله مرتبط: ایجاد اعتماد در زندگی مشترک


زوج‌های موفق این توانایی را دارند که مشکلات را حل کنند و دیگر به آنها فکر نکنند. آنها روی حل مشکل تمرکز می‌کنند و به طرف مقابل حمله نمی‌کنند. حتی زمانی که خشمگین هستند راهی پیدا می‌کنند تا روی حل مشکل کار کنند.

مشاجره به شما و شریک‌ زندگی‌تان فرصت می‌دهد تا روی تشخیص مشکل، حل کردن آن و بهبود رابطه خودتان کار کنید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.