اخبار و جشنواره ها

پنج زبان عشق

مشکلات ارتباطی یک موضوع بسیار شایع در روابط هستند. چرا آنها اغلب از شما تعریف نمی کنند؟ هنگامی که به آنها هدیه های مناسب می دهید، قدردانی نمی کنند؟ سوالات کوچک مانند این می تواند منجر به بحث های بسیار بزرگ تر شود. شاید روشی شما می گویید: “من تو را دوست دارم” فقط متفاوت از آنها است؟

دکتر گری دمونته چپمن وقت خود را برای فهم تعاملات روابط اختصاص داده است. چپمن مفهوم “زبان های عشق” را تعریف کرد، وی توضیح داد که ما تمایل به بیان و دریافت عشق از طریق پنج روش مختلف داریم:

  1. کلام تأیید آمیز
  2. گذراندن وقت با یکدیگر
  3. دریافت هدایا
  4. خدمت رسانی
  5. تماس فیزیکی

در ادامه درباره این پنج روش توضیح خواهیم داد.

پنج زبان عشق

کلام تأیید آمیز

آیا از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید جمله “دوستت دارم” را زیاد بشنوید؟ آیا شما عاشق تر می شوید اگر او به طور ناگهانی از شما تعریف کند؟ دوست دارید که به طور روزانه این جملات را از شریک زندگی خود بشنوید؟ اگر پاسخ بله به تمام موارد فوق باشد، واژگان تأیید زبان عشق انتخابی شما است.

کسانی که در این گروه زبان عشق قرار می گیرند، دوست دارند که از طرف عزیزان شان تأیید کلامی شوند. آنها همچنین تمایل دارند نسبت به احساساتشان بسیار شفاف و صادق باشند و همچنین به احتمال زیاد به شما می گویند که چقدر برای شان مهم هستید. برای این افراد، تمام کلمات دارای قدرت هستند. همچنین به این معنی است که برای این افراد توهین و نظرات زننده می تواند باعث آسیب جدی عاطفی شود.

آیا این موارد شبیه شریک زندگی تان است؟ به آنها بگویید که چقدر زیبا هستند. در زمان خواب – و یا در هنگام خداحافظی- به آنها یادآوری کنید که آنها را دوست دارید و به آنها بگویید که چقدر صرف وقت با آنها برای شما معنی دارد.

گذراندن وقت با یکدیگر

اگر زبان عشق شما این باشد، چیزی بیشتر از توجه کامل شریک زندگی تان نمی خواهید. واژه ها برای شما مهم نیستند، زمانی که با هم سپری می کنید برای تان اهمیت دارد. این افراد دوست دارند زمان هایی را برای بودن با شریک زندگی خود برنامه ریزی کنند. زمان، مکان و یا فعالیت مهم نیست، تا زمانی که بتوانند شریک زندگی شان را برای خود داشته باشند. این دسته از افراد نیازی ندارند که به طور دائم به آنها بگویید “دوستت دارم”، اما آنها باید ببینند که شما حضور دارید و به آنها گوش می دهید. حواس پرتی، صرف وقت زیاد با تلفن یا اینترنت، ممکن است باعث شود آنها احساس کنند بی ارزش هستند و دیگر برای شما خاص نیستند. پس این ها را کنار بگذارید و به آنها گوش دهید.

دریافت هدایا

منظور جواهرات و شام گران صحبت نیست! این زبان عشق بیش از مادی بودن است. علاقه مندان به هدیه، گذاشتن وقت و تلاش را دوست دارند و همین طور با ملاحظه بودن را، زمان زیادی طول می کشد تا بتوانند بر اساس سلیقه و شخصیت آنها چیزی انتخاب کرد. اما هدیه دادن نباید گران باشد! می تواند کارت، شکلات، یا یک شب رویایی در رستوران مورد علاقه شان باشد.

تمام این موضوع بر این اساس است که نشان دهید شما به اندازه کافی به آنها اهمیت می دهید که بدانید چه چیزی را دوست دارند. حواس تان را جمع کنید، این افراد مناسبت های خاص برای شان بسیار مهم و جدی است و اگر آنها را فراموش کنید آنها صدمه جدی عاطفی می بینند و بحث بزرگی به راه خواهد افتاد.

بهتر است این مناسب ها را در تقویم تلفن همراه خود ذخیره کنید و بهتر است که تاریخ آن را یک هفته جلوتر وارد کنید تا وقت کافی برای خرید هدیه داشته باشید.

خدمت رسانی

آیا شستن ظرف ها نشانه عشق است؟ دکتر چپمن مطمئن است که این چنین است. درست کردن شام یا شستن ظرف ها به این افراد نشان می دهد که رفاه و خوشبختی آنها برای شما مهم است. آنچه ما پیش از ازدواج برای یکدیگر انجام می دهیم دلیلی بر کارهایی که پس از ازدواج انجام خواهیم داد، نیست و یادمان باشد در جوامع سنتی غلبه بر کلیشه ها مهم است. برای مثال ظرف شستن یا جارو کردن مردان و …. خدمت کردن به یکدیگر نباید اجباری باشد بلکه باید آزادانه صورت گیرد و مطابق درخواست طرف مقابل باشد. خدمت عاشقانه یعنی برآورده ساختن انتظارات همسر من. می توان با انجام سه کاری که خودتان به آن علاقه ای ندارید اما می دانید همسرتان به آنها علاقه دارد او را غافلگیر کنید. بسیاری از زوج ها می پندارند که بر کلیشه های موجود در رابطه با نقش زن و مرد غلبه کرده اند اما به طور ناخودآگاه به آن کلیشه ها پای بند هستند. کارهایی را که در دوران نامزدی و عاشقی انجام می دادید برای احیای نزدیکی و صمیمیت بیشتر دوباره انجام دهید و ارتباط بهتر را تجربه کنید. البته یادمان باشد درخواست کردن به عشق جهت می دهد ولی دستور دادن جریان عشق را متوقف می کند.

آیا می خواهید به این افراد آسیب برسانید؟ برخی کارهای روزمره خود را انجام ندهید و از عبارت “خودت انجام بده” استفاده کنید.

تماس فیزیکی

این یکی از برجسته ترین زبان عشق است. این زبان عشق لزوما مربوط به رابطه جنسی نیست. اما این در مورد لمس کردن است! این افراد به احتمال زیاد به شریک زندگی خود با آغوش و بوسه خوشامد می گویند. افرادی که از تماس فیزیکی به عنوان زبان اصلی عشق لذت می برند از این تماس برای نشان دادن احساسات مختلف خود استفاده می کنند. آنها ممکن است زمانی که ترس و اضطراب دارند، شما را بگیرند. آنها ممکن است پشت شما را بمالند یا دست شما را بگیرند زمانی که نگران شما هستند. تماس فیزیکی برای هر رابطه ای مهم است؛ زیرا بدن ما به تماس عاشقانه پاسخ مثبت می دهد. اما اگر لمس فیزیکی زبان اصلی عشق شما باشد، داشتن یک شریک که از این تماس ها امتناع می کند، می تواند ناامنی و الگوهای فکری مضطرب را ایجاد کند (آیا من مجازات می شوم؟ آیا من اشتباه می کنم؟).

به یاد داشته باشید جای نگرانی نیست که اگر شریک زندگی شما یکی از این زبان های عشق را داشته باشد و متفاوت از زبان عشق شما باشد. همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که ما فقط به یک زبان عشق محدود نمی شویم. همه افراد از این پنج زبان در درجات مختلف استفاده می کنند.

زمانی را برای ارزیابی خود اختصاص دهید. شما در یک رابطه به چه چیزی نیاز دارید؟ چه کاری شریک زندگی تان باید انجام دهد تا شما را خوشحال کند؟ چه چیزی ممکن است شما را آزار دهد؟ در مورد پاسخ ها فکر کنید و آنها را با شریک زندگی خود به اشتراک بگذارید. شریک زندگی تان را مشاهده کنید. آیا نیاز دارد که از او تعریف کنید و او را تحسین کنید؟ اگر این چنین است پس باید از کلمات تأیید بیشتری استفاده کنید. آیا همیشه دست شما را می گیرد؟ تماس فیزیکی می تواند زبان عشق اصلی او باشد.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.