اخبار و جشنواره ها

کلینیک روانشناسی کودک

واقعا اهمیت مراجعه به یک کلینیک روانشناسی کودک و بک روانشناس کودک خوب چیست؟ بدون شک یکی از مهمترین و موثرترین دوران زندگی آدمی دوران کودکی است. دورانی که در آن شخصیت (Personality) فرد پایه‌ریزی شده و شکل می‌گیرد. امروزه این حقیقت انکارناپذیر به اثبات رسیده است که کودکان در سنین پایین (طفولیت) فقط به توجه و مراقبت جسمانی نیاز ندارند، بلکه این توجه باید همه ابعاد وجودی آنها شامل رشد اجتماعی، عاطفی، شخصیتی و هوشی آنها را نیز دربر گیرد. این ابعاد عوامل تعیین کننده و اساسی یک انسان هستند که از دوران کودکی پایه‌گذاری و شکل می‌گیرند. پس با جعبه ابزار ذهنی همراه باشید تا اهمیت روانشناسی کودک و کلینیک روانشناسی کودک را بررسی کنیم.


دسته بندی مرتبط: روانشناسی کودک


کلینیک روانشناسی کودک، مرکز مشاوره کودک و اهمیت روان شناسی کودک

کلینیک روانشناسی کودک

روان شناسی کودک که در کلینیک روانشناسی کودک اهمیت خود را از کودک می‌گیرد، چرا که دوران کودکی انسان اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. شاید نگاهی به دوران کودکی انسان و توانائی های نوزاد انسان در مقایسه با سایر موجودات اهمیت این دوران را آشکارتر ‌سازد. نوزاد انسان در میان سایر موجودات عالم طولانی‌ترین زمان را نیاز دارد که قابلیت‌ها و توانائی های خود را پرورش و آشکار سازد. در واقع انسان حدود 18 سال اول زندگی خود را در حال رشد و تکامل در ابعاد مختلف است و این زمان طولانی و با‌ اهمیتی در زندگی انسان است.


برای دریافت وقت مشاوره با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید:  ۲۲۰۰۶۶۰۸ – ۲۲۶۰۵۴۴۱ – ۲۲۶۴۲۱۷۸


از طرف دیگر، نوزاد انسان با کمترین توانایی‌ها و امکانات مثل بازتاب ها، به دنیا می‌آید و به مراقبت زیادی نسبت به سایر موجودات نیاز دارد (برای مثال در نظر بگیرید که چگونه گوساله گاو پس از به دنیا آمدن روی پای خود می‌ایستد، ولی نوزاد انسان حتی نمی‌تواند سر خود را راست نگه دارد). این مراقبت توسط پدر و مادر در وهله اول و توسط اطرافیان و جامعه در وهله دوم اعمال می‌شود. ولی این مراقبت بدون آگاهی و صحیح امکان ندارد و اهمیت روان شناسی کودک نیز از این دو موضوع (زمان طولانی رشد کودکی و اهمیت بهینه سازی رشد کودک) ناشی می‌شود.

اهداف روانشناسی کودک

روان شناسی کودک به عنوان یکی از زیر‌مجموعه‌های «روانشناسی رشد» با هدف نگاه دقیق و علمی به کودک و نیازهای او و یافتن شیوه‌های صحیح پرورشی و آموزشی کودک از اولین سال های تاسیس روان شناسی علمی مورد توجه بوده است. (البته موضوع کودک و مسائل مربوط به او همیشه مورد توجه بوده است). در طول سال های متمادی روان شناسان زیادی نظیر ژان پیاژه و استانلی هال به مطالعه و تحقیق در مورد جنبه‌های مختلف رشد کودک پرداخته‌اند.


آیا شما هم به دنبال روانشناس کودک هستید؟


موضوعات مورد مطالعه در روانشناسی کودک

جنبه‌های مختلف رشد کودک

رشد یک فرایند چند بعدی است. این رشد شامل رشد جسمی، رشد زبانی، رشد عاطفی، رشد شناختی، رشد اجتماعی، رشد اخلاقی و رشد شخصیتی است و توجه به مطالعه در مورد تمام این جنبه‌ها یکی از اهداف روان شناسی رشد است. اهمیت این توجه به تمام ابعاد رشدی باعث آگاهی و شناختی متعادل و چند‌بعدی در مورد کودک می‌شود و والدین و سایر افراد مرتبط با کودک را در درک و رفتار صحیح با کودک یاری می‌نماید.

نیازهای کودک در سنین مختلف

کودکان دارای نیازهای متعددی هستند و در سنین مختلف یکی یا چند مورد از این نیازها در مقایسه با سایر نیاز در اولویت می‌باشد. برای مثال ، در مرحله نوزادی (صفر تا دو سالگی) نیازهای جسمانی در اولویت قرار دارد. در حالیکه در دوران نوجوانی (سنین بعد از 12 سالگی) نیاز به استقلال فردی در اولویت می‌باشد.

شیوه‌های صحیح فرزند‌پروری

شیوه‌های صحیح فرزند‌پروری، نحوه تعامل و روابط مناسب با فرزندان از مهمترین موضوعات برای روان شناسان کودک می‌باشد. بیشتر پدر و مادرها فرزند‌پروری را کاری ساده تلقی می‌کنند و بر این باور هستند که هر کسی می‌تواند از عهده این امر برآید. (البته این دیدگاه بیشتر در والدین بدون فرزند دیده می‌شود) اما فرزند‌پروری نیاز به آگاهی و آشنایی با نحوه عملکرد و اصول آن دارد و تحقیقات حوزه روان شناسی کودک اصول و روشهای متعددی را متناسب با سنین مختلف یافته است.


مقاله مرتبط: فرزندپروری و انواع آن


مشکلات رفتاری روانی دوران کودکی

مشاور کودک و نوجوان

کودکان نیز همچون بزرگسالان دچار آشفتگی های رفتاری روانی می‌شوند و این مسئله باعث تحقیقات و مطالعات دامنه‌داری در زمینه انواع این آشفتگی‌ها و تفاوت آنها با آشفتگی های رفتاری _ روانی بزرگسالان و همچنین شیوه‌های درمانی این آشفتگی ها شده است. برخی ار این مشکلات و آشفتگی های رفتاری روانی کودکان عبارتند از: اوتیسم، اختلالات یادگیری، مشکلات شناختی، اختلالات دفعی، ناخن جویدن و… .


خدمات ما: کلینیک درمان اوتیسم

خدمات ما: کلینیک اختلالات یادگیری


کلینیک روانشناسی کودک

براستی کلینک های روانشناسی کودک در سطح شهر تهران بسیار زیاد هستند. تنها کافیست کلینیک روانشناسی کودک را در گوگل جست و جو کنید. اما نمی توان کودک و آینده کودک خود را به دست هر روانشناسی که ادعای روانشناسی کودک می کند، سپرد. پس آگاهانه تصمیم بگیرید که کودکی دوران حساس و آینده سازی است.


برای دریافت وقت مشاوره با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید:  ۲۲۰۰۶۶۰۸ – ۲۲۶۰۵۴۴۱ – ۲۲۶۴۲۱۷۸


مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.