اخبار و جشنواره ها

مشاور و روانشناس کودک خوب

 اکثر والدین در مقاطعی از رشد فرزندانشان نیاز پیدا می کنند که با یک مشاور و روانشناس کودک خوب مشورت کنند. همه روزه شاهد مراجعه حضوری و یا تماس های تلفنی والدین به مراکز مشاوره کودک هستیم که از دغدغه های ذهنی‌شان و یا مشکلاتی که در برخورد با فرزندشان دارند صحبت می‌کنند و خواستار راهکارهایی برای حل مشکل و برخورد مناسب با فرزندشان هستند. متاسفانه برخی والدین تفکرات و افکار قدیمی و کهنه شده ای را در پرورش کودکانشان بکار می گیرند که تاریخ انقضاء آنها به اتمام رسیده است.

قبل از اینکه شروع به بررسی موضوع مشاوره و روانشناس کودک، ویژگی های مشاوره کودک خوب و حیطه های مورد مداخله آنها بپردازیم، متنی کوتاه از جبران خلیل جبران می تواند دیدگاه شما را نسبت به کودکان تغییر دهد.

فرزندان شما از آن شما نیستند، آنها دختران و پسران زندگی اند. آنها از طریق شما به دنیا گام نهاده اند، نه از شما. و هر چند با شما هستند، به شما تعلق ندارند. شما شاید بتوانید عشق تان را به آنها بدهید، ولی فکرتان را نمی توانید. زیرا آنها افکار خودشان را دارند. شما شاید بتوانید برای جسم های آنها مسکن فراهم آورید، ولی نه برای روح آنها. زیرا روح آنها در خانه فردا مسکن دارد، فردایی که شما قادر نیستید آن را ببینید.
حتی در رویاهای تان. شاید شما تلاش کنید که مثل آنها شوید، ولی از آنها نخواهید که مثل شما شوند. زیرا زندگی به عقب باز نمی گردد و با دیروز سرو کار ندارد. شما کمان هستید و فرزندان تان تیرهای زندگی اند، که از این کمان پرتاب می شوند. آن که کمان را آفریده است مسیر را به نیکی می شناسد. و با مشیت خود شما را تا آنجا خم می کند که تیرها در کمال آرامش، اما تا حد نهایت خود بپرند. بگذارید سازنده کمان شما را در مسیر شادی و شادمانی خم کند. بگذارید تیرها رو به جانبی که او می پسندد پرواز کنند. و بدانید که او کمان را نیز استوار و محکم می پسندد.

جبران خلیل جبران

مسائلی مانند زورگویی کودک در محیط خانواده و مدرسه، ترس کودکان، لجبازی، گریه و پافشاری بر خواسته خود، عدم تمرکز کودک، بیش فعالی، خجالتی بودن، پرخاشگری کودک، اضطراب جدایی، آموزش مهارت های ارتباطی به کودکان، انتخاب بازی و اسباب بازی های مناسب هر سن، پاسخ به سؤالات جنسی کودکان و … ازجمله مواردی هستند که اکثر والدین با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند و دغدغه بسیاری از والدین است.

روانشناسان کودک می‌توانند آگاهی و شناخت لازم و کافی را در زمینه مسائل تربیتی کودک، شیوه های تربیتی، برخورد مناسب با رفتارها و مشکلات کودکان و همچنین اطلاعات لازم را درباره نیازهای رشدی کودکان در سنین مختلف در اختیار والدین بگذارند تا والدین بتوانند بهترین و مناسب ترین برخورد را در برابر رفتارهای مشکل‌آفرین فرزندانشان داشته باشند.

مشاور و روانشناس کودک خوب

مشاوره کودک می تواند سهم بزرگی در کمک به تربیت کودکان و مواجهه با مشکلات و معضلات حال و آینده و رفع آن داشته باشد. توصیه ما برای والدینی که بسیار نگران آینده فرزند خود هستند و به او اهمیت می دهند، در مواقعی که نیاز به داشتن یک مشاور خوب کودک را احساس می کنند مشورت گرفتن از روانشناسان با تجربه کودک در مراکز مشاوره می تواند بسیاری از نگرانی های شما والدین عزیز را برطرف کند.


برای دریافت وقت مشاوره با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید:  ۲۲۰۰۶۶۰۸ – ۲۲۶۰۵۴۴۱ – ۲۲۶۴۲۱۷۸


مشاور و روانشناس کودک

مشاور و روانشناس کودک کیست؟ روانشناس کودک با تخصص و تجربه ویژه خود در آسیب‌ شناسی رنج‌ های اولیه کودک می‌ تواند کودک را در مراحل مختلف رشد از بسیاری از آسیب ها محافظت کند، و سیر طبیعی رشد روحی، روانی و جسمی کودک را کنترل کند.

 • چه زمانی کودک نیاز به روانشناس و مشاوره کودک دارد؟
 • آیا روانشناس، اختلالاتی مانند مکیدن شست در نوزدان را درمان می‌ کند؟
 • آیا وابستگی کودک به پستانک یا شیشه شیر می‌ تواند به او آسیبی بزند؟

مشاوره کودک در چه زمینه هایی انجام می شود؟

مراجعان موضوعات و مشکلات متفاوتی در مورد کودکان خود بیان می کنند که گاه دلیل اصلی آن مشکل از نظر پدر و مادر پنهان است و نیاز به ریشه یابی توسط مشاور کودک دارد؛ ولی به صورت کلی مشکلات مربوط به کودکان موارد زیر است:

 • اصرار بر خواسته خود
 • بیش فعالی
 • پرخاشگری
 • سوالات جنسی کودکان
 • دروغ گویی
 • زور گویی در محیط خانواده یا مدرسه
 • ترس
 • گریه و لجبازی
 • عدم تمرکز
 • خجالتی بودن
 • استرس و اضطراب
 • مشکلات ارتباطی با سایرین

یکی از مهم ترین روش های تربیت کودک درک شخصیت کودک است

 شما وقتی به درکی از شخصیت کودک خود می رسید راحت تر می توانید استعدادها و تمایلات آن را برآورده کنید. گاهی بسیاری از رفتارها از دید والدین غیر عادی به نظر می رسند در صورتی که کاملا نرمال و از ویژگی های سن کودک است و عکس این قضیه هم وجود دارد. گاهی بسیاری از رفتارها عادی نیست و چشم پوشی از آنها فقط شرایط را سخت تر می کند.
پیشنهاد ویژه ما به شما والدین گرامی در رابطه با تربیت و شیوه های تربیت سالم این است که سطح اطلاعات خود را بالا برده و یا از یک مشاور کودک خوب کمک بگیرید.

راهکارهای محبت به کودک از دیدگاه مشاوران و روانشناسان کودک

محبت به کودک

 1.  ″دوستت دارم″. این جمله باید اولین چیزی باشد که کودکتان صبح ها، پس از بیدار شدن از خواب می شنود و نیز آخرین جمله ای باشد که پس ازشنیدن ان به خواب می رود. موقع دعوا و مشاجره و هر زمانی که انتظارش را ندارند بگویید که ″دوستت دارم″.
 2.  کودک را در آغوش بگیرید. هیچ مانعی برای در آغوش گرفتن کودک تان وجود ندارد. زندگی کوتاه است. کودک شما فقط و فقط یک بار چهار ساله است.
 3. کودک را لمسش کنید. آرام به پشت او بزنید. بازوهای تان را دور شانه هایش حلقه کنید، موهایش را بهم بریزید.
 4. در بازی کودک شریک شوید. توپ بزنید، برای پرندگان دانه بریزید و بادبادک هوا کنید و با کودک مسابقه بدهید.
 5. به حرف های کودک گوش دهید. واقعا در حین گوش دادن جملاتی به زبان بیاورید که نهایت توجه تان را به صحبت های کودک نشان دهید. وقتی با کودک صحبت می‌کنید از جمله‌هایی مثل (وای چه جالب) (من اصلا نمی دانستم) (بیشتر در این مورد توضیح بده) استفاده کنید.
 6. بدون به زبان آوردن کلمه‌ای با او حرف بزنید. به تماشای بازی کودک در مدرسه یا زمین بازی بنشینید. لحظه‌هایی که کودک به شما نگاه می‌کند یا نگاه تان تلاقی می‌کند، به او لبخند بزنید. علائم خاصی برای رابطه تعریف کنید که فقط خودتان دو نفر معنی آن را بدانید.

برای دریافت وقت مشاوره با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید:  ۲۲۰۰۶۶۰۸ – ۲۲۶۰۵۴۴۱ – ۲۲۶۴۲۱۷۸


موضوعات مورد مطالعه در روان شناسی کودک

جنبه های مختلف رشد کودک

رشد یک فرایند چند بعدی است. این رشد شامل رشد جسمی، رشد زبانی، رشد عاطفی، رشد شناختی، رشد اجتماعی، رشد اخلاقی و رشد شخصیتی است و مطالعه در مورد تمام این جنبه ها یکی از اهداف روان شناسی رشد است. توجه به تمام ابعاد رشدی باعث آگاهی و شناختی متعادل و چند بعدی در مورد کودک می شود و والدین و سایر افراد مرتبط با کودک را در درک و رفتار صحیح با کودک یاری می نماید.

نیازهای کودک در سنین مختلف

کودکان دارای نیازهای متعددی هستند و در سنین مختلف برخی نیازها در مقایسه با سایر نیازها در اولویت می باشد. برای مثال، در مرحله نوزادی (صفر تا دو سالگی) نیازهای جسمانی در اولویت قرار دارد. در حالی که در دوران نوجوانی (سنین بعد از ۱۲ سالگی) نیاز به استقلال فردی در اولویت می باشد.

شیوه های صحیح فرزند پروری

شیوه های صحیح فرزند پروری، نحوه تعامل و روابط مناسب با فرزندان از مهم ترین موضوعات برای روان شناسان کودک می باشد. فرزند پروری نیاز به آگاهی و آشنایی با نحوه عملکرد و اصول آن دارد و تحقیقات حوزه روان شناسی کودک اصول و روش های متعددی را متناسب با سنین مختلف یافته است.

مقابله با برخی مشکلات رفتاری _ روانی دوران کودکی

کودکان نیز همچون بزرگسالان دچار آشفتگی های روانی _ رفتاری می شوند و این مسئله باعث تحقیقات و مطالعات دامنه داری در زمینه انواع این آشفتگی ها و تفاوت آنها با آشفتگی های رفتاری _ روانی بزرگسالان و همچنین شیوه های درمانی این آشفتگی ها شده است. برخی از این مشکلات و آشفتگی های رفتاری _ روانی کودکان عبارتند از: اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلالات توجه، اختلالات دفعی، ناخن جویدن و … .

نکاتی مهم در تربیت کودک و روش های تربیت فرزندان

با توجه به اهمیت فضای خانه و سبک رفتاری والدین بر سلامت روان کودکان، باید در مورد کنترل احساسات والدین در زمان تربیت فرزندان صحبت کنیم. تجربه نشان داده والدینی که در شرایط خشم و ناراحتی می توانند احساساتشان را کنترل کنند. نه تنها می توانند در تربیت فرزندانشان بهتر عمل نمایند بلکه بر خود نیز مسلط تر شده و زندگی شادتری خواهند داشت. شاید به نظر شما کنترل خشم بسیار سخت باشد! بله به نظر ما نیز کنترل خشم در زمان عصبانیت سخت ترین کاری است که هر کسی می تواند انجام دهد اما به شرطی که اصول آن را بداند، انجام این کار غیر ممکن نیست.

زمانی که کودک شما بدرفتاری می کند چی کاری باید انجام دهید؟ باید خشمگین شد یا خیر؟ اکثرا والدین این رفتار کودکشان را نادیده می گیرند ولی به هیچ وجه کار درستی نیست. فرزندان همیشه به راهنمایی های والدین خود نیاز دارند. زمانی که شما با عصبانیت آنها را راهنمایی می کنید فرزندانتان راهنمایی های شما را قبول نمی کنند. به لحاظ روانشناسی شما جز خودتان نمی توانید هیچ فردی دیگری را کنترل یا تغییر دهید. زمانی که شما رفتار خودتان را تغییر دهید به طبع رفتار فرزندان شما نیز تغییر خواهد کرد و با این کار می توانید در تربیت فرزندانتان بسیار موفق تر عمل کنید. این جمله به این معنی نیست که شما چیزهایی را تحمل کنید که قبلا در زمان مواجه با آن بسیار عصبانی می شدید و یا واکنش شدیدی نشان می دادید اما می توانید به دلیل این عصبانیتتان کودک خود را تنبیه نکنید و یا حتی با استفاده از رفتار های درست کودکتان را متوجه رفتار اشتباهش بکنید. تجربه ما در این زمینه نشان می دهد که هیچ یک از اتفاق های مثبت در زمان تربیت فرزندتان تا زمانی که کنترل احساساتتان در دست خودتان نباشد اتفاق نخواهد افتاد. پس توجه داشته باشید که کلید موفقیت در تربیت فرزند تنها و تنها خودکنترلی عاطفی می باشد.


برای دریافت وقت مشاوره با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید:  ۲۲۰۰۶۶۰۸ – ۲۲۶۰۵۴۴۱ – ۲۲۶۴۲۱۷۸


روش های تربیت فرزند با استفاده از خودکنترلی

شما برای تربیت کودک خود می توانید از اصول و راهکار هایی استفاده کنید که بر اساس تحقیقات علمی روانشناسی کودک و با استفاده از متد خود کنترلی علمی بوده و بسیاری از والدین در حال حاضر در حال استفاده از این متد هستند و نتیجه می گیرند در ادامه این مقاله از جعبه ابزار ذهنی تعدادی از عوامل تاثیر گذار در تربیت فرزندان را برای شما توضیح خواهیم داد.

تاثیر رفتار والدین در تربیت کودک

تاثیر رفتار والدین در تربیت کودک

تجربه نشان داده که کودکان مقررات عاطفی خود را از والدینشان می آموزند. اگر در زمان عصبانیت و بحث و گفتگو با همسرتان وسایل را پرت می کنید و یا در اتاق یا خانه را محکم می بندید و یا در زمان ناراحتی در گفتگو با شوهرتان فریاد می کشید توجه داشته باشید که فرزند شما در حال یادگیری از شماست و در زمان ناراحتی خود از شما تفلید می کند. پس بهتر است در زمان ناراحتی آرامش خود را حفظ کنید و توجه داشته باشیدکه کودک شما، رفتار شما را در موقعیت های مشابه تقلید می کند.

تاثیر بهداشت و ایمنی عاطفی بر تربیت فرزند

ایجاد بهداشت و ایمنی عاطفی در خانواده بسیار تاثیر بسزایی در رشد و موفقیت کودک دارد. تحقیقات نشان می دهد که کودکانی که با والدینشان ارتباط نزدیک و صمیمانه ای دارند، در آینده در برقراری ارتباط در اجتماع بسیار موفق تر عمل می نمایند.

تاثیر محیط آرام بر تربیت فرزند

مطالعات روانشناسی کودک نشان می دهد هنگامی که والدین محیط آرامی را برای فرزندان خود فراهم می کنند، کودک در خانه احساس امنیت کرده و احساسات خود را تجربه می نماید. با این کار کودکان یاد می گیرند که احساساتشان را راحت بیان کنند و می فهمند احساسات فقط بخشی از انسان است و لازم نیست از بیان کردن آن بترسند یا با آنها مقابله کنند و به راحتی می توانند کنترل احساساتشان را در دست داشته باشند.

تاثیر درک متقابل بر تربیت فرزند

بچه ها به والدینشان احترام می گذارند و احساس می کنند که توسط آنان درک می شوند و از دستور العمل ها و راهنمایی های آنان پیروی می کنند. آنها باید یاد بگیریند که همیشه چیزی که می خواهند را دریافت نمی کنند اما در نهایت به چیزه بهتری می رسند. والدین باید بیاموزند که بر روی پاسخ نه خود به فرزندان بمانند و به آنها نشان دهند که به خاطر نه شنیدن در بعضی مسائل چیزه بهتری در انتظار آنها بوده است و این نه شنیدن از والدین به ضرر آنان نیست. این نشان دادن نباید به صورت کلامی باشد بلکه باید در عمل این مسئله را درک کنند. به این طریق کودکان راهنمایی های والدین را بیشتر می پذیرند و قوانین والدین را بیشتر دنبال می کنند.

تاثیر مشغله کاری بر تربیت فرزندان

اگر مسئله ای ذهن والدین را درگیر کند به طور ناخود آگاه بر رفتار آنان با کودکانشان تاثیر می گذارد. اگر توجه کرده باشید زمانی که مشغله های فکری و کارهایتان زیاد شده باشد. در این مواقع رفتار فرزندتان هم نسبت به شما تغییر می کند. دلیل این تغییر همان موضوعی است که فکر شما را درگیر کرده است زیرا به سبب آن زمان کمتری را با کودکان خود سپری می کنید و در بعضی از مواقع بسیار زود کنترل خود را نسبت به فرزندتان از دست می دهید. سعی کنید در طول روز یک زمان را تنها و تنها برای فرزندانتان در نظر بگیرید و تمام مشعله هایتان را فراموش کنید.

تاثیر نوع رفتار والدین بر تربیت فرزند

تاثیر نوع رفتار والدین بر تربیت فرزند

نکته آخر این است که اگر به رفتار خود با کودکان توجه کنید. هنگامی که رفتار های متفاوتی با فرزندان خود دارید؛ به شکل های متفاوتی از آن ها پاسخ دریافت می کنید. تجربه نشان داده است که زمانی که والدین برآشفته می شوند و بدون تفکر واکنش نشان می دهند، فقط اوضاع را بدتر می کنند. در مقابل زمانی که والدین با آگاهی بیشتری به فرزندان خود پاسخ دهند، می توانند به صورت کامل شرایط را کنترل و در اختیار خود بگیرند.


برای دریافت وقت مشاوره با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید:  ۲۲۰۰۶۶۰۸ – ۲۲۶۰۵۴۴۱ – ۲۲۶۴۲۱۷۸


توصیه نهایی در مورد مشاوره کودک

خبر خوب برای والدین این است که حتی اگر فرزندان شما بعضی از عادات بد را آموخته باشند؛ هنوز هم برای تربیت صحیح دیر نیست. شما می توانید با یادگیری اصول کنترل احساسات خود و شناخت کامل روانشناسی کودک و متدهای صحیح تربیتی کودک، فرزندانتان را برای شکوفایی در اجتماع و زندگی آینده تربیت کنید. تجربه ما در این زمینه نشان داده است که کلید موفقیت در تربیت کودک، تغییر رفتار والدین می باشد. کافی است صبر وحوصله داشته باشید و راهکارهای تربیتی کودک را به درستی بیاموزید و این مسئله را جدی بگیرید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.