اخبار و جشنواره ها

اثرات مصرف الکل در طولانی مدت

بسته به تعدادی از عوامل، از جمله توده بدن شما، مواد غذایی که در حال حاضر در معده شما وجود دارند و تحمل کلی شما، علائم کوتاه مدت الکل می تواند در ساعات اول نوشیدن خود را نشان دهد. بله، برخی از این اثرات لذت و شادی هستند. ما شروع به احساس خوشحالی و بالا بودن می کنیم. باعث می شود از لحاظ اجتماعی جسورتر و شجاع تر شویم. اثرات کوتاه مدت الکل عبارتند از:

 • لکنت زبان
 • خواب آلودگی
 • استفراغ
 • اسهال
 • ناراحتی معده
 • سردرد
 • مشکلات تنفسی
 • مشکلات بینایی و شنوایی
 • اختلال در قضاوت
 • کاهش درک و هماهنگی بدن
 • بی هوشی
 • کم خونی (از دست دادن سلول های قرمز خون)
 • اغماء
 • خاموشی (لغزش حافظه)

الکل با اثرگذاری بر عملکرد پیام رسان های شیمیایی مغز، باعث بروز اختلال در عملکرد عادی آن می شود. از جمله مهم ترین تاثیرات الکل در ساختار شیمیایی مغز، بر هم زدن تعادل بین پیام رسان های “مهار کننده” و “تحریک کننده” می باشد. استفاده کوتاه مدت از الکل باعث افزایش میزان پیام رسان های مهار کننده شده و تعداد پیام رسان های تحریک کننده را کاهش می دهد؛ بنابراین سرعت عملکرد بدن کاهش یافته و فرد رفتارهایی مانند آرام صحبت کردن، و یا تلو تلو خوردن موقع راه رفتن را از خود بروز می دهد که در اصطلاح به آن مست شدن گفته می شود. به طور همزمان، الکل میزان لذت در بدن را نیز افزایش داده و به فرد احساس رضایت می دهد. در صورتی که مصرف الکل ادامه دار بوده و به یک عادت بلند مدت تبدیل شود، مغز وادار می شود تا تعادل بین این پیام رسان ها را مجددا برقرار کند و لذا با کاهش دادن میزان پیام رسان های مهار کننده، پیام رسان های تحریک کننده را افزایش می دهد که این کار باعث بروز حالتی می شود که از آن با عنوان “مقاوم شدن بدن” یا “تلورانس” یاد می شود. مقاوم شدن بدن به این معنی است که برای دستیابی به همان میزان لذت و رضایت قبلی، مقدار بسیار بیشتری الکل باید وارد جریان خون شود. در صورتی که نوشیدن الکل به طور مداوم تکرار شود، این مقاوم شدن بدن، باعث پیدایش و توسعه یافتن بیماری اعتیاد به الکل یا “الکلیسم” می شود. در ادامه اثرات طولانی مدت الکل آورده شده است.

مشکلات خواب

مشکلات خواب و مصرف الکل

به نظر می رسد کمی بر خلاف انتظار معمول باشد! مگر نه اینکه الکل باعث خواب آلودگی می شود. با توجه به بنیاد ملی خواب، 20 درصد از آمریکایی ها از الکل برای کمک به خوابیدن استفاده می کنند. خوب همه ما در اشتباه هستیم، مصرف الکل قبل از خواب می تواند ریتم طبیعی خواب را برهم بریزد. ممکن است که به خواب رفتن شما کمک کند، اما تعدادی از اثرات فیزیولوژیکی الکل مانند کمبود آب بدن، باعث می شود ما از خواب بیدار شویم قبل از این که فرصتی واقعی برای استراحت داشته باشیم. الکل همچنین خواب REM را متوقف می کند، خواب REM بخش مهمی از چرخه خواب است که کمک می کند تا تمرکز و انرژی خود بازگردانید. به همین دلیل است که پس از مصرف الکل در شب، صبح روز بعد با خستگی بیش از حد از خواب بیدار می شوید.

بهم ریختگی حافظه

 

الکل می تواند فرآیندهای مغز شما را کند کرده و به ذخیره حافظه شما آسیب برساند. شما ممکن است به صورت کوتاه مدت این مورد را تجربه کرده باشید که بعد از یک شب نوشیدن از خواب بیدار شدید و متوجه شدید بخش های زیادی از شب قبل را به خاطر نمی آورید؟ الکل می تواند ضبط اطلاعات در بانک حافظه مغز برای یادآوری آن، متوقف کند. اما نوشیدن بیش از حد الکل یا نوشیدن طولانی مدت آن، می تواند حافظه شما را برای مدت طولانی تحت تأثیر قرار دهد. با یاد آوردن وظایفی که باید انجام دهید یا صبحانه ای که خورده اید می تواند واقعاً به یک چالش تبدیل شود.

خلق و خوی شما را خراب می کند

خلق و خو را عوض می کند

اضطراب و خشم

الکل دو فازی است که هسته آن افسردگی است. به طوری که نوشیدن آن برای بار اول یا دوم یا بعد از یک روز سخت کاری ممکن است به شما کمک کند احساس آرامش و سستی کنید، اما این احساس می تواند به سرعت به اضطراب و پریشانی تبدیل شود. برخی ممکن است احساس خشم یا زودرنجی کنند.

افسردگی

نوشیدن منظم می تواند خطر ابتلا به افسردگی یا علائم افسردگی را افزایش دهد. نوشیدن به طور مرتب سطوح سروتونین در مغز شما را کاهش می دهد، باعث ابتلا به اختلال افسردگی عمده و حتی رفتارهای خودکشی می شود. در مطالعه ای بر روی افرادی که برای اقدام به خودکشی بستری شده بودند نشان داد که افراد مبتلا به الکل 75 درصد بیشتر از افراد دیگر تلاش می کنند تا خودکشی کنند. مطالعه دیگری که در اسکاتلند صورت گرفت، 27 درصد مردان و 19 درصد از زنان الکل را دلیل اصلی آسیب رساندن به خود می دانستند. بسیار مهم است که با الکل خود را درمان نکنید … تسکین کوتاه مدت آن در دراز مدت باقی نمی ماند و تاصیر دراز مدتی ندارد، که می تواند حال شما را بدتر نیز کند.

الکل و میل جنسی

الکل و میل جنسی

الکل تأثیر زیادی روی فعالیت های جنسی دارد، از جمله:

 • میل جنسی را افزایش م دهد ولی موجب کاهش توان انجام فعالیت های جنسی می شود.
 • موجب کوچک شدن بیضه ها و بزرگ شدن پستان ها در مردها می شود به ویژه اگر با بیماری های کبدی همراه باشد.
 • موجب ایجاد نارسایی در رفتارهای جنسی زنان می شود.
 • دگرگونی هایی را در نطفه به وجود می آورد در نتیجه باعث تولد کودکان ناقص الخلقه می شود.

 

الکل و بینایی

الکل و مشکلات بینایی

مصرف الکل بر بینایی تاثیر می گذارد. سلول های چشم به طور طبیعی برای حفظ بینایی نیاز به ویتامین A دارند. با نوشیدن الکل این ویتامین برای تبدیل الکل به انرژی مصرف می شود و در اثر کمبود آن، هنگام شب، دید چشم دچار اختلال شده و تار می گردد.

 

الکل و جذب ویتامین ها

الکل و جذب ویتامین ها

الکل نمی تواند ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را تأمین نماید لذا با تداوم مصرف الکل سلول ها کبد دیگر قادر به استفاده از ویتامین D نیستند در حالی که این ویتامین برای سلامتی استخوان ها، دندان ها و برای تولید چندین هورمون ضروری می باشد. لذا مصرف الکل بر فرآیندهای داخلی بدن تأثیر سوء می گذارد.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.