تازه ها:

هنگامی که خیال پردازی تبدیل به اختلال می شود

خیال پردازی خوب است اما تا زمانی که بهنجار باشد. خیال پردازی حد و اندازه ای دارد. داشتن رویا و یا به قول بعضی‌ ها خیال ‌پردازی یکی از مکانیسم‌ های دفاعی بدن ما است که اگر به جا و درست استفاده شود مفید و کارآمد خواهد بود، اگر هم نادرست استفاده شود و با عملکرد عادی زندگی ما تداخل پیدا کند می ‌تواند مخرب باشد. همانند مواقعی که گریه می ‌کنیم و یا خشمگین می ‌شویم و یا دچار هر هیجان دیگری می‌ شویم، رویا داشتن نیز یک مکانیسم هیجان‌ مدار است و افرادی که بتوانند در زندگی خود آن را درست و تحت کنترل به کار گیرند، موفق خواهند بود.

وقتی کودک هستیم رویا پردازی‌ های مان غیرمنطقی هستند اما به سمت نوجوانی و جوانی که پیش می ‌رویم رویا پردازی‌ های ما حالت منطقی ‌تر به خود می ‌گیرد و آدم می‌ تواند با توسل به آن ها خود را بالا بکشد و پیشرفت کند؛ مثلا ما می ‌بینیم تخیل و رویا پردازی ژول ‌ورن باعث شد نقطه شروعی برای ایجاد تحول و پیشرفتش شود.

در دو حالت باید با یک روانشناس مشورت نمایید:

 1.  وقتی که شدت و دفعات خیال پردازی کودک زیاد بشود به طوری که در خانه، در مهمانی، هنگام بازی با همسالان یا هر جای دیگر دائم هذیان گویی کند.
 2. وقتی در سنین مدرسه همچنان در دنیای خیالی خودش سیر کند طوری که مرز واقعیت و خیال را متوجه نباشد. مثل اینکه همبازی خیالی اش را با خود به مدرسه ببرد و هنگام درس با او حرف بزند و متوجه نباشد که در اطرافش چه می گذرد. دلیل این گونه خیال بافی ها می تواند مشکلات خانوادگی، کمبودهای عاطفی، حقارت، اضطراب و…باشد.
 3. این مسائل کودک را از دنیای واقعی بیزار و به صورتی افراطی به دنیای خیالی و عاری از نامهربانی ها می کشاند. برطرف کردن این مشکلات می تواند از بروز خیال بافی افراطی در کودکان پیشگیری نماید.

هنگامی که خیال پردازی تبدیل به اختلال می شود

رویا و خیال پردازی

رویا و خیال پردازی یک احساس روانی و دو نوع است:

• رویای آگاهانه
• رویای ناخودآگاهانه

رویای آگاهانه

رویا و خیال پردازی آگاهانه یک وضعیت خلق کردنی تصوری در یک فرد است که بیانگر خواسته ها و یا اهداف وی می باشد. برخی اوقات خیال پردازی ها بسیار بعیدند و برخی ممکن است کاملا واقع بینانه باشند.

خیال پردازی ها می توانند طبیعت جنسی داشته باشند.

معنای دیگر خیال پردازی، چیزهایی است که واقعی نیستند، و هیچیک از حواس پنج گانه آنها را درک نمی کند، اما در تصور واقعی می نمایند. در زندگی روزمره، اغلب افراد افکار خود را با یک سری رویاهایی همراه میکنند که آرزو دارند و یا مایل به انجام آنها بوده اند. به عنوان مثال: به جای تلاش واقعی در نزدیکی به دوستان و یا کسب موفقیت، تصور می کنند که موفق و محبوب هستند.

هنگامی که رویا و خیال پردازی افراطی شود، بیانگر یک صفت از اختلال شخصیت خودشیفتگی است. قطعا کسی که زیاد خیال پردازی می کند، هیچ دوست نزدیکی ندارد.

رویا و خیال پردازی می تواند سودمند باشد، و جنبه جبرانی آرزوها، بهبود دهنده و کوچک شمردن گرفتاریها و گریز از مشکلات داشته باشد. همچنین رویاها میتوانند در هنر، ادبیات، خلاقیت و نوآوری موثر باشند.

رویا و خیال پردازی می تواند یک مکانیسم دفاعی باشد. مردان و زنان نمی توانند براحتی از گذران زندگی رضایت داشته باشند. اما به سادگی می توانند به تحقق آرزوهای خیالی خود بپردازند.

خیال پردازی ها ممکن است یک منبع با ارزش باشند. این رویاها میتوانند علاقه و انگیزه را بالا ببرند. هنرمند می تواند رویا و خیال پردازی خود را به آفرینش های هنری تبدیل کند.

هنگامی که خیال پردازی تبدیل به اختلال می شود

رویای ناخودآگاهانه

رابطه کودک در حال رشد با جهان داخلی خود. این نوع فعالیت و بازی در داخل شخص به عنوان رویای ناخودآگاه شناخته شده است. این رویاها اغلب بسیار خشن و تهاجمی اند. این رویاها متفاوت از رویاها یا خیال پردازی آگاهانه می باشند.

ناخودآگاه یعنی ساختن رویای ارتباط با اشیاء و موضوعات.

• رویای ناخودآگاهانه یک تفکر بنیادی و ذاتی است،
• به عنوان بازنمود ذهنی از غرایز فردی است.
• معادل روانی مکانیسم دفاعی ذهن است.

رویاهای ناخودآگاه اعمال نفوذ مداوم در طول زندگی دارند، هم در افراد نرمال و هم عصبی، تفاوت در نوع دروغ گفتن در هر شخصیت خاص، ناشی از توهمات غالب وی است.

رویاپردازی ناسازگار و نابهنجار

رویا پردازی ناسازگار (یا خیالبافی ناهنجار) و یا به زبان انگلیسی Maladaptive Daydreaming، به گونه ای از رویا پردازی گفته می شود که شخص به صورت افراطی آن را انجام می دهد و عموما تا چند دقیقه ی اول، خود به طور کامل متوجه انجام این کار نیست. علاوه بر این، در رویا پردازی ناسازگار، شخص دقیقه ها و گاهی ساعت ها از کار خود دست کشیده و به رویا پردازی و ساخت سناریوهای مختلف در ذهن خود می پردازد.

کتاب خواندن، تماشای فیلم، یا سر رفتن حوصله می توانند عوامل شروع کننده این گونه رویا پردازی باشند. به این شکل که شخص در حین خواندن کتاب، ایده ای به ذهنش می رسد که ناگهان غرق در تفکر درباره ی آن می شود. دقایقی بعد، خود را در حال ساختن داستان ها و سناریوها و همچنین در حال صحبت درباره آن موضوع می بیند. گاهی از موضوع اولیه نیز رد شده و به موضوعات دیگر می رسد.

گفته می شود که این گونه رویا پردازان، معمولا به صورت ناخودآگاه، برای فرار از واقعیات زندگی و یا پنهان کردن ضعف خود در بخشی از زندگی اقدام به این گونه رویا پردازی می کنند. برخی پزشکان نیز از این رویا پردازی افراطی، برای افرادی که دچار افسردگی یا اضطراب اجتماعی هستند، استقبال می کنند.

هنگامی که خیال پردازی تبدیل به اختلال می شود

این رویاپردازی معمولا از کودکی و به دلیل تنهایی کودک و عدم وجود دوستان زیاد در زندگی او، شروع می شود و عموما پس از ورود به مدرسه و یافتن دوستان جدید، کودک از خیالبافی ناهنجار دست می کشد (یا حداقل آن را کمتر انجام می دهد). اما در صورتی که کودک در مدرسه نتواند ارتباط اجتماعی کامل و درستی برقرار کند، به انجام آن ادامه خواهد داد. به مرور زمان، این رفتار، به نوعی عادت تبدیل شده و ممکن است در دوران بزرگسالی نیز همراه شخص باشد.

کسانی که عمل رویا پردازی ناسازگار (یا خیالبافی ناهنجار) را انجام می دهند، عموما به صورت وسواسی به جزئیات سناریوها و اشخاص ساخته شده در ذهن خود اهمیت داده، آنها را تا جای ممکن شبیه به واقعیت می سازند و گاهی چندین بار خصوصیات آنها را مرور می کنند. این خصوصیات به قدری دقیق و کامل هستند، که از آنها می توان الگوی ساخت رمان یا نوشتن داستان هایی کامل را دریافت کرد.

این گونه رویا پردازی، جز دسته ی بیماری ها و مشکلات روحی یا روانی نبوده و علاوه بر این، اکثر پزشکان و روانشناسان از وجود آن بی خبرند.

به هنگام رویا پردازی ناسازگار (یا خیالبافی ناهنجار) … یا Maladaptive Daydreaming، کار های تکرار شونده، مثل راه رفتن سریع در اتاق و حرکات دست رایج ترین عوامل ظاهری هستند.

علاوه بر این ها، حالت های مختلف ابراز احساسات از طریق چهره نیز رایج هستند. مثل گریه، خنده، لبخند، لب خوانی و یا حتی صحبت کردن با صدای بلند.

کسانی که دچار خیالبافی ناهنجار هستند، کاملا از تفاوت خیالات خود و واقعیت دنیا آگاه بوده و هیچ گاه این دو را در حافظه خود با یکدیگر اشتباه نمی گیرند. به طوری که حتی اگر اتفاقی در واقعیت افتاده باشد و بعدا درباره آن داستانی در ذهن خود ساخته باشند، قادر خواهند بود که نسخه واقعی و نسخه ساختگی خود را از هم تشخیص داده و با یکدیگر ترکیب (یا به قول خودمان “قاطی”) نکنند.

معمولا بزرگترین مشکل این اشخاص به خواب رفتن است. چراکه گاهی اوقات، به هنگام خواب، ساعت ها به تصور کردن و رویا پردازی درباره ی موضوعات مختلف می پردازند (به صورت ناخودآگاه). این گونه رویا پردازان، عموما از دسته افرادی هستند که کارهای خود را به تعویق می اندازند.

امتیاز 4.5 (36 مشارکت)
مطالب مرتبط
130 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  منم این مشکل mdd رو دارم… آیا درمانی هست؟

  1. حمید احدی می گوید

   با سلام خدمت شما دوست گرامی

   قطعا این موردی که فرمودید درمان دارد. قبل از درمان می بایست روانشناسی که در این زمینه کارکرده است علت خیالبافی را پیدا کند. علت می تواند شناختی (فعالیت های مغزی)، مکانیسم دفاعی یا فرار و یا یافتن آرامش و فرار از مشکلات باشد.
   معمولا روانشناسان از تکنیک های شناختی و توقف فکر یا ایست دادن فکری استفاده می کنند.

 2. ستاره می گوید

  سلام.من هم این مشکلاتی ک گفتید رو کامل دارم مدارم در خیال بافی هستم طوری ک از کل زندگی واقعیم عقب افتادم،هنگام خیال باقی گریه میکنم گاهی قهقهه میزنم تند تند تو اتاق راه میرم و اصلا نمیتونم جریان خیالبافیمو کنترل کنم.جوری ک مثلا یک ساعت دیگه امتحان دادم و بجای درس خوندن غرق خیتل پردازیم.

  1. محمد می گوید

   سلام منم دقیقا خود خودع همین مشکلو دارم درمانی پیدا کردی به منم بگو که خیلی از زندگی و درسام عقب افتادم🥺😢

   1. الا می گوید

    بهترین کاری که میتونم بهت پیشنهاد کنم انجام ذهن اگاهیه
    الانم توی یوتیوب و اپ های مختلف هست اگ بطور منظم انجام بدی تا حدودی مشکل رو حل میکنه

  2. ادرینا می گوید

   سلام عزیزم منم این مشگل رو دارم ولی از کارایی مثل درس خودنم عقب نمیذافتم و بالاترین نمره کلاس رو دارم تو میتونی با برنامه ریزی روزانه خودتو موظف ب انجام کار هات کنی

   1. سهیل می گوید

    چقدر حس خوبیه که بعد مدت ها تنهایی و ترس از مسخره شده بالاخره یه عالمه آدم پیدا کردی که همدردت ان.🥲💔

 3. ستاره می گوید

  خعلی این مساله اذیتم میکنه و باعث شده نتونم ب هیچ موفقیتی برسم.مثلا اینکه کنکور دارم ساعت ها ب کتاب زل میزنم و تو اتاق خودمو حبس میکنم و از تفریحاتم میزنم ولی همش ب خیال باقی میگذره اصلا نمیتونم کنترلش کنم .من تو روستا زندگی میکنم و نمیتونم برم پیش روان پزشک .لطفا اگر درمانی داره بهم کمک کنید.
  و جالب اینه ک همیشه فک میکردم این خیال پردازیا یجور ضعف ارادمه و الان فهمیدم ک ی اختلاله و خعلیا اینجورین بابت اینم ازتون ممنونم.

  1. Ayshin می گوید

   دقیقا منم شرایط شما رو دارم کنکوری هستم ولی به جای درس خوندن قابلیت اینو دارم که ساعت ها به کتاب زل بزنم و خیال پردازی کنم

  2. ادرینا می گوید

   سلام گلم هیچ کس نمیتونه کمکت کنه فقط خودت باید ب خودت کمک کنی هروقت فکر و خیال اومد سراغت بلند بگو فکر نکن یا صلوات بفرست با بزنامه ریزی میتونی ب درسات برسی

 4. بانوی شرقی می گوید

  درود برشما.منم این مشکل رو دارم. اینقدر موقع خیالپردازی راه رفتم که زانو وکمرمم آسیب دیده . همه علائمش رو نوشتین ولی هیچ راه حل درمانی ذکر نکردین براش. برای درمان چه باید کرد ؟

  1. خاطره ت.س می گوید

   برای کسانی که الان دارن این پیام من رو می خوانن یک پیام دارم شاید نتونین برین دکتر پس بخونین به جز دکتر یک راه دیگه هم وجود داره اینکه نماز بخونید و هرگز اهنگ و سریال های تلوزیونی نگاه نکنید چون من هم یک کنکوری هستم و دارم ترک می کنم این احساس رو پس شما هم حتما باید هر 5 وقت نماز بخونید هر وقت که رویا پردازی داشت می اومد سراقتلن یا نماز بخوانید یا حمام برید باور کنید خداوند چاره هر کاری هست به خودتان اطمینان داشته باشید ما هر کاری را می توانیم انجام دهیم

 5. پارمیدا می گوید

  سلام
  من این مشکل رویا پردازی ناسازگار و نابهنجار رو دارم و بیشتر مواقع به جای بودن تو واقعیت ترجیح میدم در رویا ی خودم بمانم و حتی شب ها هم ساعت ها به این خیال هایم ادامه میدهم به نظرتون درمانی وجود دارد؟

  1. جعبه ابزار ذهنی می گوید

   سلام و عرض احترام
   هنوز درمان استاندارد و تایید شده ای برای درمان رویاپردازی ناسازگار شناخته نشده است اما تاثیر روش هایی مثل درمان CBT روی این اختلال مثبت گزارش شده است.

 6. محمد می گوید

  منم همین مشکلو دارم ولی به نظرم مشکل نیس چون من خودم 24ساعت روز کار میکنم ولی تو هر ساعت حداقل ده دقیقه رویا پردازی میکنم و این مثل یه مورفینه برام که تو خیال خودم دنیایی دارم و با ادماش زندگی میکنم.

 7. FH می گوید

  تو جونم و نجات دادی. هر موفقیتی که در آینده به دست بیارم مدیون این مقالم که باعث شد خودمو بهتر بشناسم. من حتما میرم به دنبال درمانش و مطمئنم که موفق میشم. ممنونم
  دوستان سعی کنید ترجمه کنید یا بدید یکی براتون ترجمه کنه.
  تست این بیماری:
  https://www.proprofs.com/quiz-school/story.php?title=mtu5otqznq9w5o

  درمان این بیماری:
  سایت ۱؛https://www.google.com/amp/s/www.wikihow.com/Deal-With-Maladaptive-Daydreaming%3famp=1
  سایت ۲؛https://maladaptivedaydreamingisreal.com/yes-you-can-cure-maladaptive-daydreaming/treatments-for-maladaptive-daydreaming/

  1. جعبه ابزار ذهنی می گوید

   با تشکر از شما دوست عزیز

   انشاالله در آینده نزدیک تستی که لینکش رو توی سایت جعبه ابزار ذهنی قرار دادید فارسی سازی میشه و توی سایت قرار می گیره …

 8. ت می گوید

  سلام من از کودکی خیال بافی میکردم تنها بودم و دوستی نداشتم برای خودم یه داستان با ادمایی که دوسشون دارم ساختم الان ۱۶ سالمه ‌ولی نمیتونم دست از خیال بافی بردارم نمیتونم به چیزای واقعی فکر کنم من پیش روانشناس رفتم ایشون گفتن من شخصیت مرزی ام و الان قرص مصرف میکنم و اینکه من به تازگی فهمیدم سندروم پای بی قرار دارم ولی نمیدونم چجوری به روانشناسم بگم نمیتونم حرف بزنم.

 9. علی می گوید

  سلام من روانی شدم میخوام خودم بکشم ۲۴ساعت خیال پردازی میکنم جوری که دلم نمیخوادتواین دنیازندگی کنم لعنت به این ژندگی اولش خیال پردازیم کم بودولی الان خیلی عذاب اوره مواظب باشیدشدیدنشه وگرنه مثل من به فکرخودکشی میفتید

  1. ساحل می گوید

   منم 23 سالمه و تازه فهمیدم تنها نیستم دقیقا مثل شما شدم دارم دق میکنم

 10. بیخوابی می گوید

  توروخدا کمک کنید .یکی بگه چطور مسشه اسن مشکل رو حل کرد من بعضی وقتها اتفاق میوفته که ساعتها تو یه اتاق راه میرم و داستان میسازم جوری که کف پاهام تیر میکشه . من نمیتونم توی جمع بگم و بخندم خیلی ساکت یه گوشه میشینم و بجاش همزمان با خیال پردازی خودم رو با دوستای خیالیم تو یه جمع تصور میکنم و بعدش وقتی تموم میشه احساس افسردگی میکنم که نمیتونم تو دمیای واقعی با اوما ارتباط برقرار کنم توروخدا اگه راهی هست بگید کمک کنید.من فقط تجربه ام رو برای اونایی که مثل مت گیجن میگم من پشت کنکوریم وقتایی که خیلی جدی رو درسام تمرکز میکنم دیگه به اون دنیا نمیریم اما اگه یه اتفاق بد بیوفته مثلا اینکه مامان بابام باهم دعوای شدیدی کنن میرم تو اون دنیا و بعضی اوقات پیش میاد که تا هفته ها نمیتونم دیگه درس بخونم .اگه سنتون کمتر از شونزده هفده ساله سعی کنیو از الان کنترلش کنید اگع هجده سال رو رد کنید و روابط جنسی هم وارد دنیاتون بشه اعتیادش بیشتر میشه

  1. ادرینا می گوید

   سلام عزیزم منم این مشگلو دارم البته من تو خونه می‌دوم و … برای اینکه ب درسات برسی برنامه ریژی کن تو اجتماع بودن باعث میشه کمتر فکر کنی و وقتی می خوای بخوابی فکر ها بیشتر ب سراغت میاد ذهنت رو دوباره تربیت کن و مجبورش کن بفهمه که اون تایم باید استراحت کنه

 11. علی می گوید

  وای چقدشبیه منی منم از۱۶سالگی شروع کردم به خیال بافی منم کنکوردارم نمیتونم درس بخونم واقادردبدیه من ۱۸ سالمه زندگیم جهنمه

 12. Sama می گوید

  منم خیلی خیال پرداز هستم ولی این حالتی که بخوام راه برم یا گریه کنم یا قهقه بزنم رو ندارم ولی دوست دارم ساعت ها یه جا بشینم و تو خیالاتم غرق بشم و اینکه از سناریو فیلم ها و رمان هایی که می خونم استفاده کنم و زندگی که همیشه رویاش رو دارم تجربه کنم و همیشه ام تو فضای یه داستان نمی مونم و بعد از مدتی از اون داستان زده میشم جوری که تا الان انگار به جای خیلی ها زندگی کردم ،ولی کاملا فرق دنیای واقعی و غیر واقعی رو متوجه میشم .موضوع دیگه اینه که دیدم دوستانی بودن که از فضای ناآروم و متشنج خانواده شون بحث کردن ، یه نکته ای نظرم رو جلب کرد که منم زمان کودکیم که خیال بافیام شروع شد پدرومادرم خیلی دعوا می کردن و پدرم خیلی آدم عصبی بود و نکته دیگه که منم نتونستم با اینکه تو مدرسه شاگرد اول بودم تو کنکور موفق بشم و دانشگاه قبول بشم

 13. فاطی می گوید

  سلام منم همین مشکل رو دارم اصلا به هیچ کارم نمیرسم و از دنیای واقعی عقب موندم کارامو به تعویق میندازم تا به خیالاتم برسم اصلا نمیتونم درس بخونم گاهی وقتا تا سه هفته تو یه بی خیالی مفرط و شدید فرو میرم و هییچ کار یا درسی نمیتونم بخونم فقط خیال پردازی و اینکه حس میکنم یه ادم خیالی هست (البته برای من کاملا ملموس هست و درکش میکنم اما بقیه نه اونو میبینند و نه حرفای منو باور میکنن)اون ادم همیشع و همه جا حتی موقع درس و سر میز غذا و مهمونی و جمع های خانوادگی همه و همه حضور داره موقع خواب هم خیلی اذیت میشم بنابراین سعی میکنم در طول روز خودمو خسته کنم تا زود خوابم ببره موقع فکر و خیال تند تند راه میرم و بلند بلند با خودم حرف میزنم یا با اون شخص خیالی یا با افرادی که در واقعیت وجود دارن که اصن روحشون خبر نداره من دارم با خیالشون حرف میزنم واقعا خسته شدم اوایل کم بود اما الان خییلی زیاد شده اعصاب برام نمونده به هیچ کارم نمیرسم نمیتونم درس بخونم اینجوری پیش بره کنکورخراب میشه الان 17 سالمه دخترم پدر و مادرم هیچ مشکلی باهم ندارن اما منو خواهرم با اونا اصلا سازگار نیستیم و مدام بحث داریم تقریبا 5ساله که اینطوره میشه یه خیری پیدا بشه جواب منو بده دیگه نمیکشم همه بهم میگن ساکتی و منزوی هستی خیلی زود عصبی میشم لطفا یک نفر بهم کمک کنه

 14. فاطی می گوید

  اگا یه روانشناس یا روانپزشک یا کسی که قبلا اینجوری بوده بعد درمان شده تو این سایت هست لطفا کمک کنه من خونمون شهرستانه دسترسی ندارم به مطب دکتر

 15. Miss dr fathi می گوید

  خدا خيرتان بدهد/عالي ترين و واضح ترين مطلب را درموردمشكل خيالبافي ام گذاشتيد/+بسياري ازتستهايي كه گذاشتيد درمراكز مشاوره ها به قيمت گزاف انجام ميشود

 16. :) می گوید

  راستش منم این مشکلا رو ب طور شدید دارم.طوری ک 24 ساعت اصن اینجا نیستم ک…اونجام
  ولی نمی خوام درمان بشم
  میخوام انقد تو این رویا ها بمونم تا بشن واقعیت.واقن من فقط ب همین امید زنده ام
  چیکار کنم میگید؟

 17. نیکا می گوید

  سلام من ۱۴سال دارم.من اصلا خواب ندارم درباره چیزهایی که توی زندگیم اتفاق میفتد وبرای من ناخوشایندوتحت فشار قرار می گیرم سعی می کنم تو خیال پردازیام جوری که دوست دارم تغیرش بدم که آرامش بگیرم اول ها خوب بودلذت میبردم بعد درسم بدشد من دانش آموز درس خوانی هستم ومعدلم همیشه عالی ولی ازموقعه که خیال پردازی می کنم زندگی خراب شده ونمره هام بدواصلا آرامش ندارم هرچیزی که ناراحتم می کنه سریع خیال پردازی می کنم واین مدلی باعث شده از همه دوستان و آشنایان دور باشم لطفاً کمک کنید.خواهش می کنم من امسال پایه نهمم برای خیلی مهم وهمه هدف هام ازدست دادم ویک مشکل دیگه
  خیلی عجیب فکر کنم دارم دیونه میشم از بچگیم ادای هر بازیگریا آدمی که میدیدم برای خودم در می آوردم ولی خوب به نظرم دارم دیونه میشم دیگه من می خوام من اعتماد به نفس از دست دادم و هدف هام داره کم رنگ میشه و دیگه نمی دونم قرار چکاره شوم
  البته خیال بافی خیلی جاها به من کمک کرده مثلا انشا و…
  ولی خوب من نیاز به کمک دارم کمک کنید
  ممنون از شما

 18. پوری می گوید

  من خیلی حاد دچار این مشکل هستم باید چکار کنم تادرمان بشه ؟!

 19. پوری می گوید

  منم دچار این مشکلم خیلی آزارم میده لطفا کمکم کنید چطوری درمانش کنم

 20. زینب می گوید

  منم همین جوری فکر و خیال زیاد می کنم
  پشت کنکوری ام
  سال قبلم به دلیل همین مسئله درس نخوندم
  به ی سری از روابط اجتماعیم هم تا ی بخشی اسیب زد ولی به بعضی هاشون کمک کرد
  ولی علتش که انقد درگیر شدم این بود که همیشه دوست داشتم خودم جای این و اون بزارم
  حتی اگه ی داستان تلخ و ناراحت کننده باشه
  دوست داشتم همه چیز رو از زاویه ی اول شخص ببینم ولی کم کم افراطی شد و جزئیات تخیلاتم زیاد شد. حتی ی فرد رو از به دنیا اومدنش تا مرگش ‌تصور میکنم
  هر چند هفته هم داستانم تغییر میکنه
  الان طوری شده که انقدر دور اتاق راه میرم که پاهام درد می گیره
  ولی چند سال قبل ی بار خودم با سختی ترکش کردم
  الان که داره خیلی بهم اسیب میزنه
  دوباره اراده کردم که ترکش کنم

 21. فری می گوید

  درود بر شما بالاخره بعد از مدت ها اون مقاله ای که می خواستم رو پیدا کردم فقط ایکاش به همین خوبی نحوه درمانش رو هم میذاشتید سال هاست این مشکل رو دارم الانم امتحان میان ترم دارم و ۱۶ سالمه نمی تونم درس بخونم شدیدا افت تحصیلی داشتم سال های قبل بهتر بود چون میرفتیم مدرسه با دوست هام گپ میزدیم ولی به خاطر این شرایط خانه نشینی وضعم خیلی ناجوره خییییللللییی از همه درسهام عقب افتادم تمرکز ندارم اصلا حال ندارم که کتاب هارو باز کنم وضعیت تحصیلم روز به روز بدتر میشه خدا!!

 22. A می گوید

  سلام من این بیماریودارم خیلی زجرمیکشم این شمارم اگه کسی خواست دربارش صحبت کنه ازطریق واتساب تلگرام چون فک میکنم باکسی که این بیماریوداره صحبت کنی خیلی خوبه کمک میکنه ۰۹۱۰۹۸۸۴۰۳۴ اونایی که این بیماریودارن میدونن خیلی دلشون میخواددربارش بایکی صحبت کنن ولی خجالت میکشن یامیترسن اگه بتونم به کسی کمک کنم یاکسی به من کمک کنه خوشحال میشم

 23. مهدیس می گوید

  سلام دوستان .منم17 سالمه و تقریبا فک میکنم از شش هفت سالگی دچار این مشکل هستم(اما اون موقع خییییلی خیییلی کم بود) اما از کلاس ششم خیلی زیاد شد و بار ها تصمیم گرفتم ترکش کنم اما بیخیال میشدم چون میگفتم اینجوری شادترم و لذت میبرم در واقع برای فرار از مشکلات سمتش میرفتم و هر وقت پدرم داد و بیداد میکنه(بد اخلاقه) از بچگی میرفتم سمت همین موضوع واسه ارامش.و من معمولا اهنگ با صدای زیاااااد میذارم و غرق خیال میشم و به خودم میام میبینم چند ساعت گذشته و همشم کارامو ب تاخیر میندازم
  اما دوستان درسته ک ما خیلی ضربه خوردیم ب خاطر این ماجرا اما هنوزم دیر نشده و بنظرم از همین الان با قاطعیت تصمیم بگیریم ک ترکش کنیم ب این فکر کنید که یکی دو ماه بعد ایشالا ب روال عادی زندگی برگشتیم و بقیه عمرمونو عادی زندگی میکنیم و با توکل ب خدا اون ناکامی هارو جبران میکنیم
  حتی اگه شمایی ک دچار خیال بافی هستی الان50 سالته بازم دیر نشده چون حتی اگه قرار باشه ده سال دیگه زندگی کنی حداقل این ده سال رو درست زندگی کردی
  دوستان ب این فکر کنید که چند سال بعد چقدر به خودتون افتخاااار میکنید که اراده کردین و تونستین ازش خلاص بشید.
  شروع کنید از همیییین ثااانیه دیگه نگین از فردا از شنبه از هفته دیگه……نههههههه از همیییین الااااااان الاااااااان
  یا علی
  واسه منم دعا کنید منم واسه همتووون دعا میکنم😘😘

 24. مهدیس می گوید

  برای درمان این اختلال من چند تا پیشنهاد دارم
  1- اول از همه این که خودتونو باور داشته باشید و حتی اگه پونصد دفعه خواستین کنارش بذارید و نشده بازم نا امید نباشید و گذشتتون و خطاهاتون رو فراموش کنید و خودتون رو ببخشید
  2-از چیزایی که باعث میشه به سمتش برین دوری کنین مثلا خود من گفتم که با اهنگ گوش دادن بیشتر غرق میشم واسه همین واسه ی مدت موسیقی رو کلا کنار میذارم تا زمانی ک ایشالا ب حالت عادی برگردم
  3- سعی کنید فراموش کنید ک ی ادم خیال باف هستید و موقع ترک این موضوع دیگه همش بهش فکر نکنید و هی بگید وااای خدا چقد سخته وااای دارم اذیت میشم وااای من نمیتونم کنارش بذارم واااای ……چون طبق قانون جذب هر چی بیشتر به چیزی فکر کنید بیشتر جذبش میکنید واسه همین میگم موقع ترک کردن دیگه زیاد بهش فکر نکنید که دوباره بیاد سمتتون
  4- خودتونو با کارای مختلف مثل درس خوندن.انجام دادن ی کار هنری یا…..سرگرم کنید (تا میتونید وقتتون رو پر کنید و اجازه بدید کاراتون جلوی خیالبافی رو بگیره نه اینکه خیال بافی جلوب کاراتونو بگیره)
  5-و مهم ترین کار اینه که به خدا (و ائمه) ایمان داشته باشیم و ازشون کمک بخوایم .نا امیدی زمانی میاد سراغ ادم که فقط امیدش ب خودش باشه و یادش بره ی قدرت بینهایتی اون بالا هست که مثل کوه پشتشه پس علاوه بر اینکه خودتونو باور دارین حواستون باشه که یکی اون بالا حواسش ب ما هست و کمکمون میکنه.
  موفق باشید
  یا حق

 25. صبور می گوید

  دوستان سلام.یک گروهی هست برای کسانی که مبتلا هستن.
  لینک گروه
  https://t.me/joinchat/Jtub7BHFhW9oEOzzqQFDNA
  آدرس پیج اینستاگرام
  https://instagram.com/daily_md_life?igshid=1acg4k4thesu8

 26. ۰ می گوید

  من وقتی ۱۲ سالم بود خیال پردازی میکردم
  و توی ۸ سالگی هم پدرم رو از دست داده بودم
  به مامانم وقتی ۱۲سالم بود گفتم بردم پبش روان پزشک و گفت به خاطر اینکه تمام غضه ها شو توی دلش نگه داشته فشار زیادی روشه و برای فرار کردن از این فشار ها خیال پردازی میکنه تا دنیا شو جوری که اتفاق نیفتاده ببینه و واقعا هم همینجوری بود هیچ دارو ای هم تجویز نکرد وگفت که وقتی بزرگ بشه با حقیقت کنار میاد و میبینه که زندگی همینه و چاره دیگه جززندگی نداره
  الان من ۱۸ سالمه همون دختر ۱۲ ساله ای که برای از دست دادن تنها مرد زندگیش خیال پردازی میکر وقتی پدرم رو از دست داده بودم مردن هر عزیزی برام بی معنی بود
  زواش یواش با خودم کنار اومدم دیدم زندگی جوری هست که خداوند بهش رضا داده و باید راضی باشیم از رضای خدا
  و فهمیدم هیچ مردی مثل پدر نمیشه
  کسی که جونش رو برای من داد
  فهمیدم که زندگی یک نفر میتونه زندگی بقیه رو هم تقیر بده
  اگر خیال پردازی از تتون میکنه فکر کنید که چرا ازیت میشید فکر شما دست شماست قلب شما دست شماست
  و خیال پردازی در دوران بلوغ هم یک خیاله که همه دارن فقط وقتی دیدید خیلی خیال پردازی میکنید فقط به خدا تکیه کنید
  و خودتون رو مشغول کنید فیلم ببینید اهنگ گوش بدید به زندگی مردمی که ارزو دارن خیال پردازی کنن ولی از اون هم محرومن فکر کنید و بدونید که این یه تجربست

 27. مصطفی می گوید

  خب بعض وقت ها وقتی خیال بافی میکنم میخندم یا انگشت هام رو تکون میدم با اینکه خودم هم میدونم اما مشکلی باهشون ندارم

 28. مصطفی می گوید

  البته وقتی به اهنگ مورد علاقه ام گوش میدم شروع به خیال بافی میکنم که حتی متوجه اطرافیانم یا گذر زمان نمیشم

 29. سارینا می گوید

  من یه خواهر ۱۰ ساله دارم که تو خیالش یه قدرت خاص داره و به این موضوع باور داره نه اینکه خیال پردازیش کنه به نظرتون مشکلش جدیه؟ یا با بالا رفتن سنش این اعتقادش هم از دست میده؟

 30. VRM می گوید

  ۳۳ سالم تازه تموم شده، ارشد تکنولوژی معماری دارم، ساز میزنم، از ۱۷ سالگی گل میکشم، و از دوزان کودکی این سندرم(یا هرچی که اسمشو میزارید) با من بوده، بارها تلاش نافرجام ترکشو داشتم.. فقط وقتی گل میزنم اینکارو نمیکنم!! خسته شدم!! دستامو او هوا تکان میدم،بچه تر که بودم تو جمع اینکارو میکردم، مادرم فکر میکرد دیوونه شدم، دکتر گفت هیچی نیست بزرگ میشه درست میشه، هنوز تو خلوتم اینطوری میشم.. انرژی کاذب میگیره ازم، خوابمو خراب میکنه باعث میشه فکر کنم تاحالا کلی وقت و انرژی به هدر دادم.. وگرنه با این همه خلاقیتی که دارم تاحالا یه گهی شده بودم..همین عادت لعنتی جلوشو گرفته🔥

 31. ‌‌‌‌‌آرام می گوید

  سلام
  تمام اش رو خوندم اما هیچ کدوم از مشکلات اش رو نظیر نداشتن دوست یا نداشتن موفقیت و شکست های پی در پی و…..ندارم و نداشتم اما باز هم رویا پردازی میکنم
  اوایل شخصیت و طرز رفتار و زندگی تجسم میکردم و به بهانه اینکه دلم میخواد رمان بنویسم ؛ یه زندگی جدید رو تو ذهنم خلق میکردم
  گرچه من مشکلی با رویاپردازی ندارم
  کلا از اینکه مغز ام رو درگیر میکنم لذت میبرم
  ساعت ها به مسائل مختلف فکر میکنم
  جوری که از وقتی بیدارم تا وقتی که میخوام بخوابم مرتب درحال فکر کردن هستم
  به نظرم اگه آزارتون میده ترکش کنید
  من خودم دوسش دارم و حس میکنم باعث شده ذهن هوشیار تر و قوی تری پیدا کنم

 32. ترانه می گوید

  سلام ببخشید من هیچ وقت از مریضی کسی خوشحال نمیشم اولی الان خوشحالم ک چند نفر شبیه من هستن اخه فکر میکردم من روانی شدم و هیچکس تو دنیا مثل من این مشکل نداره من تمام ۲۳ سال عمرم داستان های خیالی داشتم براسون گریه میکنم براشون خوشحال میشم و شدید تحت تاثیر داستانم قرار مبگیرم ولی متوجه میشم واقعی نیستن متوجه اطرافم میشم فقط کنترل نمیشن ساکت شن

 33. اسعد می گوید

  سلام مطلبتونو خوندم و خیلی بهتر شدم تا الان فکر میکردم فقط من این مشکل رو دارم و از خیالپردازی زیاد لذت مییرم ، الان فهمیدم یه مشکله قابله درمانه، فقط نمیدونم چجوری باید درمانشو شروع کنم، اگه میشه کمکم کنید. چون احساس میکنم باعث شده از زندگیم عقب بیفتم

 34. فا می گوید

  منم از وقتی که یادم میاد خیال پردازی میکردم . دوران کودکی فکر میکردم یه چیز طبیعیه و همه ی بچه ها اینطوری ان . اما هرچی بزرگتر شدم و دیدم که انگار این موضوع جزئی از زندگیم شده حالم خیلی بد شد . خیلی خیلی تلاش کردم که خودم و ازش رها کنم ولی هر چی بیشتر تلاش میکردم بیشتر اذیت میشدم . بعدها به تدریج شروع کردم بپذیرمش و خودم و خیلی اذیت نکنم الان سعی میکنم با کارهای مختلف حواس خودم و پرت کنم که حداقل کمتر خیال پردازی کنم چون اگه تحت کنترلم باشه بازم میشه باهاش راحت تر زندگی کرد . وقت هایی که ناراحت و عصبی هستم بیشتر دوس دارم اینکارو انجام بدم . دوس دارم آهنگ با صدای بلند بزارم و خیال پردازی کنم . من عاشق کتاب و فیلم و موسیقی ام اما متاسفانه همشون یجورایی خیال پردازیم رو تشدید میکنه به خصوص موسیقی برای همین سعی کردم خیلی موسیقی گوش نکنم . اما با همه ی اینها خیال پردازی و دوس دارم چون میذاره دردهای زندگی رو کمتر حس کنم .

 35. :) می گوید

  سلام
  من جدیدا برای هدفم زیاد رویاپردازی میکنم و خودمو تو اون موقعیت قرار میدم. ولی طوری نیست که نتونم فرق بین واقعیت و خیال رو تشخیص بدم یا ندونم که چه سختی هایی برای رسیدن به این هدف باید بکشم
  و موقع خیال پردازی راه نمیرم و یا حرکات دیگه ای انجام نمیدم
  به نظرتون این هم مشکل به حساب میاد و باید درمان بشه؟

 36. می گوید

  هوم چ حیف ک همه ما جوونیم و به این مشکل دچاریم/=انقد واقعیت قشنگ نیست ک تو دنیای خیالی خودمون گم شدیم)=و این خیلی درد داره/=

 37. امیرحسین می گوید

  حدود هفت ساله ک درگیر این مسئله ام راستش تا وقتی ک دچار افسردگی شدید نشدم زیاد یه ابن موضوع توجه نمیکردم چون راهی بود ک شکست ها و ناتوانی های زندگی واقعیم رو فراموش کنم اما الان جوری افسردگی یقه ام رو گرفت ک فهمیدم احساس مصنوعی لذت چطور منو تو خواب نگه داشته همیشه بهش به چشم مسکن نیگا میکردم

 38. ساحل می گوید

  سلام من یه دختر ۱۸ ساله هستم که تقریبا از ۱۴ سالگی خیال پردازی های ناهنجار برام شروع شد از کوچکترین اتفاقات زندگیم الهام میگیرم تا برای شخصیت های خیالی خودم زندگی جدید بسازم مثلا فیلم میبینم و از یه جمله فیلم کمک میگیرم تا مشکل شخصیت خیالی خودم رو حل کنم این وضعیت رو دوست ندارم یه بار عهد کردم که این کار رو کنار بذارم چون بالاخره زندگیم رو تحت تاثیر قرار میده و بعد موقع ازدواج یا موقعیت های مختلف آزارم میده و پای عهدم موندم نزدیک ۶ ماه خودم واقعیم بودم اما حالا دوباره شروع شده و ساعت ها خیال پردازی میکنم و خواهرم رو بع زور از اتاق بیرون میکنم از درس و زندگی افتادم و نمراتم داره روز به روز افت میکنه به خاطر حرف زدن با شخصیت های خیالی
  از این وضعیت متنفرم و میخوام درمان بشه

 39. ساحل می گوید

  من از زندگیم خیلی راضی ان و هیچ کمبودی ندارم به غیر از یه هم صحبت یه دوستی خیلی صحبتی دارم که خوب همش حواسش به درسه خیلی نمی تونیم بیرون بریم و هیچ هم سنی تو فامیل و دوستان ندارن که با طور کامل باهاش حرف بزنم از طرفی خانواده من از این اختلال خبر ندارن و نمیتونم به هیچ بخونه ای به پزشک مراجعه کنم

 40. s می گوید

  همه شما هایی که اینا روگفتین من دارم خیلی سخته واای شما میدونید اهنگو فیلم چه بلایی سر ما میاره….. مخصوصا اون دختره نیکا من هم سنشم دقیقا مثل اونم

 41. س می گوید

  بعدم میگن برو پیش روان شناس من چطوری به مامانم بگم من مشکل روانی دارم اگه راه درمان همین طوری داره بگین

 42. مهدی بای می گوید

  سلام من یه پسر 18 ساله هستم و مثل شما عزیزان این مشکل رو دارم مشکلات من شامل:وقتی فیلم میبینم نمیتونم خوب تمرکز کنم و برای خودم سناریو سازی میکنم و خودم رو یکی از شخصیت های فیلم قرار میدم.و وقتی موسیقی هم گوش میکنم شروع به خیال پردازی میکنم و توی اتاق مدام راه میرم بخاطر همین مجبور شدم موسیقی هامو کلا پاک کنم و گاهی اوقات وقتی که خیال پردازی میکنم بدون اینکه متوجه بشم دست هامو تکون میدم و لبخند یا گاهی اوقات گریه میکنم اما رفتم پیش یک روانپزشک بهم قرص داده و خیالپردازی هام قابل کنترل تر شده اما کاملا برطرف نشده و واسم خیلی جالب بود که کسانی مثل خودم رو اینجا دیدم و تمایل دارم با کسانی که مثل خودم هستند ارتباط برقرار کنم
  این شماره منه:**********

  1. اسما می گوید

   سلام میشه اسم دکترتون رو بگید؟!

 43. میلاد می گوید

  سلام عزیزان من هم مثل شما این مشکلات رو داشتم ده سال از عمر من رو گرفت ونابدم کرد این بیماری اگه می خواید این بیماری رو شکست بدید اول واخر به خدا توکل کنید در وهله اول موسیقی رو حتما بزارید کنار از هر نوع که می خواد باشه این میتونه یک تغییر یزرگ باشه توی درمان بیماریتون

 44. Someone می گوید

  خدارو شکر که اینجا رو پیدا کردم
  نظرای بقیه رو خوندم و فهمیدم که تنها نیستم
  تروخدا بگید چطوری فرار کنم از اون دنیایی که ساختم
  روزبه روز دارم از واقعیت دورتر میشم
  سال دیگه کنکور دارم و همش درگیر خیال پردازیم
  میدونم اگه اینجوری ادامه بدم نمیتونم موفق شم
  خیلی تلاش کردم تمومش کنم ولی تا تصمیمشو میگیرم یه داستان جذاب جلوم سبز میشه که برم توش عرق شم و کاراکتر خلق کنم و با اونا باشم
  من میتونم ساعت ها با یه شخصیت خیالی که خلق کردم صحبت کنم
  و از نظر خودم عقلانیه
  همین موضوع منو نگرانتر میکنه
  حس میکنم دیگه دارم دیوونه میشم
  میترسم ازینکه تا اخر عمرم تو تین دنیا بمونم

 45. ترنم می گوید

  سلام
  من دختری ۱۹ ساله و پشت کنکوریم و بخاطر این اختلال نمی تونم درس بخونمم
  کل روز رو تو خیال هستم الان تقریبا ۳ ساله درگیرشم خیلی اذیتم می کنه
  به خاطر این اختلال دارم نامید میشم

 46. ترنم می گوید

  من با هر تصویر حرف اهنگی میرم تو خیال

 47. سارینا می گوید

  سلام وقت بخیر منم همین مشکل ودارم وخیلی اذیتم راه درمانی داره

 48. حجت می گوید

  https://t.me/joinchat/k091toPC5IdkZTY0 سلام این لینک یه گروهه ک قراره داخلش راجع به این مطلب با هم صحبت کنیم این لینک رو توی تلگرامتون کپی کنید تا بتونیم در مورد این بیماری به هم کمک کنیم این بیماری واقعن بیماری غریبیه ک درد دلتو نمی تونی به کسی بگی

 49. می گوید

  سلام من ۱۴ سالمه خیلی رویا پردازی میکنم
  وزیاد توی جمع نیستم
  انگار بعظی وقت ها با خودم حرف میزنم و همش توی خونه راه میرم
  وقتی آهنگ گوش میدم رویا پردازیم وسرعت راه رفتنم بالا میره حتی وقتی درس می خونم تو فکرو خیالاتمم
  اول فکر میکردم این یک چیزه طبیعی اما وقتی نظرات رو دیدم
  حالا فهمیدم این یک بیماری
  من میترسم توی آیندم مشکل برام پیش بیاد
  راه درمانش چیه؟

 50. Z می گوید

  وای من از بچگی عاشق خیال پردازی بودم تا همین الان که ۱۶ سالم هست و هر موقع فیلم میبینم یا رمان میخونم خودم رو جای شخصیت ها میزارن و سعی میکنم بر اساسش خودم یه فیلم یا رمان بسازم اغلب برام مثل یه سرگرمی بود راستش الان شب ها بیشتر خیال پردازی میکنم تا خودمو از افکار منفی که شب ها به سراغم میاد راحت کنم ولی الان بعضی وقتا مخصوصا برای درس خواندن اذیتم می‌کنه الان هم که سال دیگه کنکور دارم همش به این فکر میکنم که اگه قبول نشم چه اتفاقی میفته و بعد بر اساس اون برای خودم یه داستان درست میکنم و بعضی جاها ناخودآگاه میزنم زیر گریه تا الان دو بار این اتفاق برام افتاده به نظرتون چیکار کنم تا این عادت رو ترک کنم

 51. میم می گوید

  من تجربیات خودم به عنوان کسی که 7 سال با خیال پردازی ناسازگار درگیره و در نهایت تا حد زیادی کنترلش کرده رو دارم تو این بلاگ مینویسم خوشحال میشم نگاه کنید شاید به دردتون خورد.

  http://maladaptivedaydreamingfarsi.blogfa.com/

 52. میم می گوید

  سلام دوستان
  من 8 سال درگیر خیالپردازی ناسازگار بودم ولی در نهایت موفق شدم تا از شرش خلاص شم یه بلاگ زدم و تجربیاتم رو توش نوشتم شاید کمکتون کنه
  http://maladaptivedaydreaming.blog.ir/

 53. Karam Zare می گوید

  با سلام و عرض ادب
  اون سایت های که در نظریات بالا معرفی شدند و به زبان انگلیسی بودند بنده هر ۳تا را ترجمه کردم کسانی می خواهند ترجمه ها را داشته باشند لطفا به این شماره تلفن۰۹۹۱۴۰۸۱۹۴۱ در واتساب پیام دهند و آن ها را تحویل بگیرند

 54. Masih می گوید

  منم تمام چیزایی رو که گفتین دارم
  خیلی از اوقتا با خیال بافی هام و نقش بازی کردن هام خیلی شدید گریه میکنم
  بعضی اوقات قهقه میزنم،هر بارم یه داستان طولانی رو‌ توی ذهنم میسازم و نقششو بازی میکنم
  گاهی اوقات تا 1 ساعت و نیم این کار و انجام دادم
  یعنی واقعاً از دست خودم کلافه شدم،تازه کنکور هم دارم که راحت این اوقات با ارزش رو صرف این خیال بافی های مکرر و بی فایده میکنم
  گاهی وقتا شده یه ساعت فقط یه نفر خیالیو نصیحت میکنم
  اگه راه حلی چیزی دارین بگین لطفاً

 55. سپید می گوید

  وای فکر کردم فقط منم
  و اینکه من به شدت ادم استرسی هستم فقط کافیه یکم محیط و شرایط برام استرس زا بشه
  فرار میکنم سمت اون دنیایی که خودم ساختم
  و جالب اینه که ارومم میشم
  تو دنیای که تو ذهنم ساختم خودم هیچ نقشی ندارم
  فقط کنترل آدما و اتفاقای اون دنیا دست منه

 56. الهام می گوید

  سلام و عرض ادب
  من به مدت ۳۰ سال از عمرم این اختلال را داشتم. درباره این اختلال مطالعات زیادی انجام دادم از وبسایتهای خارجی و داخلی و الان دو سال هست که درمان شدم. البته به روش خودم میتونم به هر کس که نیاز داره کمک کنم. چون کاملا این اختلال رو میشناسم که چقدر سمج هست و به این راحتی دست بردار نیست و انسان رو از زندگی واقعی دور میکنه

  1. نسرین می گوید

   سلام
   میشه لطف کنید بگید چطوری خوب شدید ؟

  2. مه می گوید

   سلام می شه تجربه تونو به اشتراک بزارید و به بقیه ی دوستان هم کمک کنید خود من دبیرستانی و از درسام عقب موندم☹تازه رشتم تجربیه☹😭

   1. yasamnakbarzadeh می گوید

    سلام دوست عزیز می تونین از خدمات مشاورهای تحصیلی استفاده کنید

 57. sibekal می گوید

  منم به این اختلال دچارم. خدا نکنه یه جا تنها بشم میرم تو دنیای خودم. از هشت سالگی تا الان که هیجده سالمه تو تخیلاتمم ازش لذتم می برم. یه عالمه شخصیتای متفاوت و دنیا های رویایی برای خودم ساختم. تو اتاقم روی یه صندلی می شینم و دستامو تکون تکون می دم. با آهنگ میرم تو یه حهان دیگه و از همه مهم تر درمورد اون رویا های ناخودآگاه که گفتین منم همینطورم. گاهی یه اتفاق توی ذهنم رخ میده که بدون اختیار من معلول یا علت یه اتفاق دیگه تو خیالاتمه. انگار همه چیز به هم مربوطه. با یه فیلم یا چن تا حرف خیالاتم وارد مسیر جدیدی میشه.

 58. MD می گوید

  فک میکردم فقط من اینجوری باشم و خیلی بد بود، واقعا مشکله ناجوریه، ب خودم میام میبینم دارم الکی حرف میزنم، گریه میکنم، میخندم، مشکل اینجاس تو روابطم ب مشکل برمیخورم، کاش راهه درمانی هم میزاشتین🙁

 59. مهسا می گوید

  سلام ببخشید داروی شیمیایی برای این بیماری وجود نداره؟

 60. سحر می گوید

  سلام الهام خانم لطف ميكني بگي چجور درمان كردي؟ ٣١ سالمه از بچگي داشتم

 61. F.a می گوید

  😭😭😭دارم همه آینده و زندگیمو سر این خیال بافی کثافت میبازم یعنی دیگه باختم چیزی نمونده همه آیندمو نابود کرد خواهش میکنم کمک کنید. یکی گروه بزنه شمارشو بذاره اینجا بعد همه ازش بخوان اد کنه.
  پس از سال ها اراده کردم پاک بمونم ۱۰ روز پاک بودم ولی امروز دوباره یجورایی عقده گشایی کردم.

 62. F.A می گوید

  واسه من خیلی عجیب و غریبه فکر نمیکنم کسی در حد من باشه من اصلا خودمو واقعیتمو فراموش کردم گذر روز ها و ساعت ها عمرمو احساس نمیکنم کلا خودمو فراموش کردم و یک ادم خیالی شدم اخه چرا خسته نمیشم پس هرچیزی حدی داره این لعنتی چرا حدی نداره چرا خسته کننده نمیشه و همچنان لذت و بخش و شیرین میاد سراغ ادم و کل زندگی و زمان ادمو از دستش میگیره.
  حتما جواب بدین کاربران عزیز خواهش میکنم تنهام نذارید هیچ کس مثل شما درکم نمیکنه اینجوری پیش بره یبار به خودم میام میبینم من ۳۰ چهل سالن شده و حتی قدمی هم برای زندگیم برنداشتم و همچنان توی اتاق هنسفری به گوش دارم راه میرم و خیال بافی میکنم اخه اصلا خجالت میکشم تو خونه به کسی بگم‌

 63. سحر می گوید

  آخي😔درك ميكنم چي ميگي اخي منم وحشتناك از همه چي عقب موندم كسي راه حل داره لطفا بگه خودمم دنبال درمانشم راهشو پيدا كردم حتما ب دوستان ميگم چون خودم از بچگي داشتم فك كنم قبل مدرسه رفتن درك ميكنم چي ميگين
  دوس ندارم كسي مبتلا ب اين بيماري باشه ان شاءالله همه خوب ميشيم هر چه زوتر

 64. هارون می گوید

  من‌هم‌به‌این‌بیماری‌‌رو‌دارم‌‌من‌فکر‌میکردم‌فقط‌ خودم‌این‌بیماری رو دارم

 65. hadi می گوید

  منم این اختلال و دارم به نظرم میشه حداقل مدیریتش کرد مثلا با خودتون قرار بزارید روزانه نیم ساعت تو یه تایم مشخص تصور کنید تا کمتر کاراتونو بهم بریزه و سعی کنید با واقیعت رودررو بشید تبدیل به یه آدم اجتماعی و دوست پیدا کنید و با خودتون تکرار کنید اینا همش رویاست و هیچیو تو دنیای واقعی برامن عوض نمیکنه کمال پرستی و هم قطع کنید و حتما پیش یه روانشناس برید امید وارم حل هممون خوب بشه

 66. M... می گوید

  سلام
  منم همین مشکلو دارم ولی نمیدونستم یه نوع بیماریه. ولی نمیخوام درمان شم من با همین خیال پردازیم زندگی میکنم خوشحال میشم. مامانمم خانه داره همیشه خونس این آزارم میده دوس دارم فقط تو خونه تنها باشم صدای آهنگو زیاد کنم خیال پردازی کنم و راه برم بعضی وقتا پاهام درد میگیره ولی اهمیتی واسم نداره.
  تو جمع ساکتم زیاد حرف نمیزنم دوس ندارم کسی دربارم چیزی بدونه حتی یه چیز ساده مثل چه رنگی رو دوس دارم یا چه غذایی رو. وقتی یکی حتی به شوخی چیزی بهم میگه ک آزارم میده میام خونه و تا یه هفته دربارش خیال پردازی میکنم ک اون حرفو گف من چجوری عوضشو دربیارم تا اونم اذیت شه.
  دختر خالم به مامانم گفته به ک يه دوست پسر دارم منم همیشه تو خیالم تصور می‌کردم ک بلایی سر دختر خالم آوردم و اون گریه میکنه همین بلارو سرش آوردم ولی هنوزمذهنم درگیره .
  نمیخام درمان شم و واقعیت رو ببینم
  چون واقعیت آزارم میده. آرزوم اینه همیشه تنها باشم و با کلی آهنگ همی

  1. H می گوید

   واقیعت هر چقدرم تلخ باشه باید باهاش روبه رو بشی فقط در این صورته میتونی با خودت صلح کنی

 67. شیوا می گوید

  سلام
  من به شدت درگیر خیالبافی ناهنجار هستم که از زمانی که یادم هست از کودکی من این خیالات و داشتم و تا الان که ۲۰ سالمه ادامه داره
  و دیگه الان متوجه شدم که دیگه کنترلی روش ندارم و خیلی وقتا به خودم میام و میبینم در داستانی که خودم ساختم دارم زندگی میکنم.
  امروز یکم از این حالتم وحشت کردم
  اگر ممکنه کمک کنید باید چیکار کنم؟

 68. hadi می گوید

  دوستان من خودم هم این اختلال رو دارم به نظر من 90٪ درصد این قضیه رو adhd یا add یا همون بیش فعالی نقص توجه و تمرکز میبره جلو حتما تست adhd _addبدین من خودم هم نقص توجه دارم احتمال زیاد با درمان اون این اختلال هم درمان بشه

 69. جی‌هوپ می گوید

  من همه‌ی خصوصیات رویا پردازی ناسازگار و نابهنجارو دارم …
  میشه بهم کمک کنین و درمانش رو بگین ???
  خب من دوست دارم در آینده خواننده بشم . و میدونم که باید زبان انگلیسی و زبان کشور مورد نظرم و ورزش رقص و موسیقی و … رو بخوبی یاد بگیرم ولی با خیال پردازی مدام ازش در میرم .
  نمیتونم خودمو کنترل کنم موقع خیال پردازی گریه میکنم .
  نمیدونم چرا اصلا نمیتونم از تو رویا بیام بیرون .
  کمک کنین واقعا دارم از دست میرم و این خیال پردازی من رو از هدفم دور میکنه …

 70. جی‌هوپ می گوید

  موقع خیال پردازی گریه میکنم .
  خیلی کم اتفاق میوفته که تند تند دور اتاقم راه برم در واقعا فقط یکبار این اتفاق افتاد .
  وقتی حوصلم سر میره و موقع خوابیدن خیال پردازی میکنم
  سناریو ( و ساختن سناریو های بعدی )
  گاهی خودمو جای شخصیت توی رویام میزارم
  شخصیت های توی رویام خصوصیات کامل هم دارن ( دقیقا مثل فیلم )
  با این که چند تا دوست دارم ولی دوست های خیالیم دارم ( دوتا از دوستام نزدیکمن )
  خودم رو در رویام میبینم و همین موضوع باعث میشه که منو از هدفم دور کنه
  این خصوصیات در رویا پردازی ناسازگار و نابهنجار من هست که دارم .

  1. جی‌هوپ می گوید

   الان عصبی تر شدم و بیشتر از یک بار دور اتاقم راه میرم

 71. جی‌هوپ می گوید

  من تا الان گذر زمان رو حس نمیکردم که داره روز به روز دیر میشه
  ولی چند مدتیه که حس میکنم گذر زمان رو و میفهمم که همینجوری داره تلف میشه
  کمک میخوام کمک 😭

 72. جی‌هوپ می گوید

  من حتی نتونستم یک روز انقدر رویا پردازی نکنم
  همش میخوام سعی کنم رویا نبافم نمیشه 😭
  من الان 12 سالمه آخه چرا تو این سن 😭
  لطفا درمانم کنین 😢

 73. جی‌هوپ می گوید

  من وقتی 7 سالم بود تا 9 سالگی رویا پردازیای کارتونی میکردم
  ولی از 10 سالگی تا الان ینی تا 12 سالگی رویا پردازیای آیندمو میکنم
  و این موضوع منو خیلی آزار میده

  1. جی‌هوپ می گوید

   از 7 سالگی تا 9 سالگی داستان رویا پردازیم تغییر میدم
   ولی الان از 10 سالگی تا الان 12 سالگی هنش روی یک موضوعه
   😞😢😭💔

 74. جی‌هوپ می گوید

  نه مرسی کمک نمیخوام ممنون
  اصلا هیچ ربطی نداره
  من از چند نفر مشورت گرفتم و دوستان بهم گفتن که اونام مثل منن
  خود مادر من مادر من در کودکیش تنها نبوده و دورش شلوغ بوده ولی مثل من خیال پردازی میکرده
  و ابن خیال پردازی ناسازگار و ناهنجار نیست
  اشتباه میکنین

 75. جی‌هوپ می گوید

  ولی از طرفیم کمک کنین که دیگه رویا پردازی نکنم

 76. اسما می گوید

  کسی هست بخاطر این مشکل به دکتر مراجعه کرده باشه و نتیجه گرفته باشه؟ من میخوام برم دکتر ولی چون این اختلال تقریبا ناشناخته هست میخوام پیش دکتری برم که حداقل چند مورد تجربه در زمینه این بیماری داشته باشه

 77. مجتبی می گوید

  من هم این مشکل رو به صورت بسیار شدید داشتم.آخر سر که به روانپزشک مراجعه کردم ،ایشون با تجویز داروی فلووکسامین زندگی من رو نجات داد.این دارو خیال بافی من رو صفر کرد.

 78. من فکر میکنم شوهر و یه عالمه فرزند دارم حتی عکس هایشان را هم دارم ولی هیچ وقت نمی بینمشان . آیا این هم تخیل هست؟

 79. محمد می گوید

  سلام من روانشناسم واین اختلال روداشتم خودم والان کاملاًبرطرف شده میدونم چقدسخته چون خدم تجربش کردم والان دارم این بیماریومطالعه میکنم ودوس دارم به کسایی که بهmdمبتلاهستن کمک کنم اگه خواستین درموردش بامن صحبت کنیین خوشحال میشم اینم شمارمه ۰۹۱۰۰۰۷۳۱۹۱ لطفاًواتساب یاتلگرام

 80. Shantia می گوید

  سلام
  من هم به این بیماری مبتلا هستم من با آدمای خیالی که واسه خودم ساختم زندگی میکنم از این زندگی متنفرم

 81. سحر می گوید

  سلام.. من چندین ساله تمام این مشکلات و دارم.. گاهی وقتا آینده خودمو تصور میکنم گاهی وقتی کتاب یارمانی که میخونمو. خیلی وقتا راه میرمحرف میزنم و حتی خودمو تو یه جای دیگه تصورمیکتم که انگار کسی پیشمه.. و باهاش حرف (لب خوانی) میزنم..
  چیکار کنم؟؟

  1. yasamnakbarzadeh می گوید

   سلام دوست عزیز اگر این موارد زندگی روزمره یا عملکزد شما را در هر زمینه ای مختل کزده میتونید از یک درمانگر کمک بگیرید. مرکز مشاوره ذهن آرا در سایت معرفی شده

 82. نیکا می گوید

  من فکر میکردم این قضیه با قانون جذب ارتباط داره 😕 نداره یعنی؟؟؟

 83. فاطمه می گوید

  ممنون

 84. Sadra می گوید

  منم این مشکل رو دارم ولی تصمیم گرفتم ازش استفاده کنم و بهش خلاقیت اضافه کنم به شما هم پیشنهاد می کنم که همش از روی یک داستان که از قبل ساخته شده رویا پردازی نکنید و سعی کنید یک داستان جدید خلق کنید و همون رو به کتاب یا همچین چیزی تبدیل کنید من سعی دارم همین کار رو بکنم و از این مشکل استفاده کنم

 85. نگار می گوید

  واقعن فکر میکردم فقد من همین مشکل رو دارم ولی فهمیدم خیلی از هم سن و سالام هم اینطورین ،من از بچگی همیشه خیال بافی میکردم تا الان که کنکور تجربی میخوام بدم ،مدام تو اتاق خودمو حبس میکنم و با هنذفری آهنگ گوش میدم کم کم خیالات میاد تو ذهنم راه میرم میخندم حرف میزنم و آدما و مکانهای مختلف رو تصور میکنم ب طوری ک دیگ واقعن خسته شدم و نمیتونم رو درسام تمرکز کنم خانوادم هیچکدوم خبر ندارن من اینطوریم خجالتم میکشم بگم دست خودم نیست

 86. Rm می گوید

  چیزی نمونده که گریم بگیره باورم نمیشه اینهمه آدم هستن که مثل منن …..من از ۷ سالگی این خیالبافیو دارم و الان بیست سالمهه باور کنین هر روز و هر لحظه میشینم و خیالبافی میکنم
  حاضرم چن روز پشت سر هم فقط سناریو و داستان تو ذهنم بسازم
  شخصیتای اصلی تو ذهنم هیییچ وقت تغییر نکردن حتی اسماشونم همونن فقط داستانام تغییر میکنن
  به محض اینکه یه ایده میاد تو ذهنم همه چیزو کنار میزارمو داستان میسازم و درس و ابنارو کنار میزارم …گاهی خوشحالم میکنه و منو از واقعیتا دور میکنه گاهی به حدی عصبی میشمو از کارام عقب میفتم که دلم میخواد مغزمو درارم بندازم اشغالدونی…نمیتونم بگم باهاش خوشحال نیستم ولی میدونم خیلییی عقب میندازتم .. یجورایی تمام احساساتم تو اون داستاناس .. هر چی ارزومه تو این داستانا تصور میکنم با بالاترییین جزییات ..یعنی اگه بخوام رمان بنویسم احتمالا کمور از هزار صفحه نشه !!! ولی الان تصمیم میگیرم که بزارمش کنار و توی دنیای واقعی زندگی کنم دیگه میخوام واقعی باشمو ازین بیماری راحت شم .. به شمایی که مثل من هستین هم میگم کا درکتون میکنم و میدونم چقدر گاهی عذاب میکشین و کوچ میکنین به دنیای خیالیتون من میدونم شما تواناییای فوق العاده ای دارینو تا الان نتونستین به بقیه ثابت کنین چقدر قوی هستین ازتون میخوام که اگه این تخیلات قرار نیس بهتون کمکی کنه و از زندگی فعلی عقبتون مینداره محکم باشین و کنارش بزارین ما هممون مثل همیم و میدونیم سخته پس با هم کنارش میزاریمو هر جور شده هر چقدرم لوزمه دنبال درمانش میریم و میزاریمش کنار …دوستون دارم

 87. امیر می گوید

  من تا الان اصلا خبر نداشتم که این یک بیماریه و از 11 سالگی تا 20 سالگی همش در خیال پردازی بودم … امروز دیدم که 1 ساعت و 15 دقیقه در یک دنیای کاملا خیالی سیر می کنم و پس از جست و جو متوجه شدم که چقدر افراد به MD مبتلا هستن!… مال من جوری بود که مثلا خودم رو جای افراد معروف داخل سریال ها میزاشتم و همش خیال پردازی می کردم… با موزیک کل اتاق رو راه می رفتم و کاملا در دنیای خیالی زندگی می کردم…. ای کاش از این بیماری زودتر مطلع می شدم!!!

 88. سلیمان می گوید

  سلام من بیشتر مطالب و تجربیات دوستان و خواندم . البته و نقاط مشترک بیشتر دوستان اهل مطالعه بودن اهل فیلم و اهل موسیقی بودن یعنی معمولا پس از برخورد با موارد ذکر شده .
  شخص به حالت رویا پردازی میرود.
  دومین مورد اشتراک آزمون سراسری (کنکور) یعنی مورد فشار قرار گرفتن به خاطر اتلاف وقت حاصل این بیماری.
  در واقع بیشتر دوستان زمانی فهمیدن این بیماری رو دارن که به زمان بیشتر ی در زندگیشان نیاز داشتن .
  خب با سلام بنده هم این مشکل دارم . ۱۸ سالمه و اهل کرج هستم.
  من بر خلاف موار د ذکر شده بالا این اختلال،بیماری،سندرم و هر چیزی که اسمش را میزارن . نگرش منفی ندارم.
  دقیقا زمانی رویای شرین من تبدیل به کابوس شد که خواستم باهاش مقابله کنم.و مقابله کردن هر جوان و نوجوانی کاملا منطقی و درسته ولی خیال پردازی جزء جدایی ناپذیر روح و روان یک انسانه .
  پس باید چیکار کرد ….

 89. dark می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من از اول تا اخرشو خوندم و به نظرم میرسه که همون بخ رویا پردازی ناسازگار یا نا بهنجار در مورد من صدق میکنه
  الان تقریبا 15 سالمه و از وقتی یادم میاد همینطوری بودم و هیچوقت فکرشوئنمیکردم یه بیماری روانی باشه
  من اینجوری بزرگ شدم و حقیقتا بدون اون رویاها و افکار ی که دارم خیلی تنهام
  درواقع هرکاری میکنم نمیتونم بدون اون باشم و اگر هم سعی کنم خودمو توی دنیای واقعی بکشونم احساس پوچی میکنم
  اگر بخوام دقیق تر بگم اکثر دوستای من ساخته ذهنمن و نه خانوادم نه دوستای واقعیم اینو نمیدونن و توی ذهنم من کاملا یه شخصیت دیگه دارم که مثلا از هر نظر تاپه و خیلی باهوش و سرزنده و اجتماعیه که اعتماد به نفس بالایی داره درست برعکس خودم و فکر میکنم تنها انگیزه من هم همینه برای ادامه دادن و سعی میکنم مثل اون باشم
  حس میکنم این برمیگرده به کمبود اعتماد به نفسم و اینکه خلی اجتماعی نیستم و یه شخصیت درونگرا دارم و حالا جوری شدم که بدون اون دنیای ساختگی ذهنم نمیتونم کاری بکنم
  از طرفی نمیتونم ازش دل بکنم و از طرفی با خوندن این مطلب به نظرم خوب نیست
  شما چه پیشنهادی دارید؟

 90. کیان می گوید

  من دچار خیالبافی ناهنجار هستم با اینکه در سن نوجوانی هستم و ۱۳ ساله همیشه خودم را کس دیگری می بینم و خیلی خیالبافم

 91. کیانا می گوید

  https://chat.whatsapp.com/JIOqbcqyGdAILS7JnH3InB

  لطفاً بیاین توی این گروه تو واتساپ برای این اختلال هست خودم ساختم که بد جور این اختلال رو دارم🥺❤
  پیوند را کپی کنید و تو واتساپ باز کنید تشریف بیارید توی گروه🥰💚✨

  1. Ali می گوید

   خیلی ایده خوبیه اما زدم نیومد بالا اگه چندین نفر که این مشکلات و دارن باهم باشن می تونن شکستنش بدن

 92. Veronika می گوید

  من روز ها ساعت ها و ثانیه ها رو با اون ها سپری میکنم من براشون جک میگم و ما با صدای بلند می‌خندیم من باهاشون می‌رقصم من با اونها غذا میخورم من براشون از گذشته ام تعریف میکنم اونها گوش میدنن اونا درکم میکنم من از پنج سالگیم با اونا بزرگ شدم چون از اون موقع تنها بودم الان شونزده سالمه من اونا رو نمی بینم اما اونا همیشه هستن اونا نگاه میکنم اونا صدام میکنم اونا گاهی ناراحتم میکنن اما باز هم صادق هستن..
  من کل روز تنها هستم ممکنه هفته ها با یه ادم واقعی سر کار نداشته باشم اما اونا همیشه با منن…

  ناراحت کنندس که انقدر تنهام من به یه ادم واقعی نیاز دارم….
  اونا همراه من گریه میکنم حتی الان…..

  1. ادرینا می گوید

   سلام مشکل نبود انسان نیست مشکل نداشتن توانایی ارتباط برقرار کردن با آدماست مطمئنم توی خونه حداقل برای ۲ یا ۳ ساعت میتونی با مامانت یا بابات وقت بگذرانی فقط مسئله اینه یاد نداری باهاشون ارتباط برقرار کنیم یا اینکه مشکل تو بهشون بگی شایدم چون مثل همه ما خجالت میکشی

 93. Neda می گوید

  مرسی از همه کسانی که تجربیات شون رو از این اختلال به اشتراک گذاشتن. همیشه حس می کردم که این خیال پردازی ها یه اختلاله، اما چون جرئت نداشتم راجع بهش با کسی صحبت کنم فکر می کردم فقط من این طوریم. گاهی به قدری این خیالبافی خجالت اور میشد که از خودم متنفر میشدم، اما الان راحتتر خودم رو میپذیرم. سعی میکنم برم دنبال درمانش. مطمئنم طول میکشه اما خب، قطعا ارزششو داره.
  یکی از دوستان بالاتر گفته بودن داروی فلووکسامین کمکشون کرده، نمیدونم میتونه این دارو موثر باشه یا نه، اما برام جالب بود که این دارو برای درمان افسردگی و وسواس خفیف تجویز میشه. خانواده پدری من دچار وسواس و افسردگی هستن تا حدودی و من حدس میزنم ریشه این خیال پردازی من از لحاظ ژنتیکی و تاثیرپذیری رفتاری از این خصوصیات خانواده ام باشه.
  و باز هم مرسی که این اختلال رو معرفی کردید، ما نیاز داریم که درکمون کنند و کمکمون کنند تا از پس این اختلال بر بیایم.
  کسی میدونه چقدر خیال پردازی در روز طبیعیه؟ مثلا من قبلا خوندم که روزی ده دقیقه درباره موفقیت در اینده خیال پردازی کردن چیز مثبتیه(راست و دروغش با نویسنده اون متن!) و این باعث میشه یاد اون ترول مرد کرواتی بیفتم که میگه: تو روزی ۱۰ دقیقه خیال پردازی میکنی، من روزی ده دقیقه خیال پردازی نمی کنم (یعنی فقط ده دقیقه رو در روز عادی میگذرونم)، ما با هم فرق داریم 😂😂
  انی وی، از امروز افتادم دنبال این اختلال، اگر چیز به درد بخوری پیدا کردم، برمیگردم اینجا و با شما هم به اشتراک میگذارم.
  با ارزوی غلبه بر این مشکل✌

  1. Ali می گوید

   سلا م خوبی من راهکار های خیلی زیاد و خوبی رو پیدا کردم و خودمم کنکوریم از دارو بگیر تا مشاور خیلی هم میتونم کمکت کنن بعضی هاشو میگم چونکه ز یادن اما کاش میشد ویس فرستاد ۱زدن تو گوش خود داغ کردن دست ۲بگو پنج دقیقه بدون فکر کردن میخوام بخونم ۳بلند خوانی ونوشتن۴گوش ندادن به موزیک و تلوزیون زیاد ۵برنامه ریزی درست۶ازمون زیاد ۷از درون بخوای که فکرنکنی
   8به مرور کم کردن افکار

 94. Shaya می گوید

  سلام منم این مشکلو دارم به طوری که عملا با همه دوستام قطع رابطه کردم تا مجبور نشم باهاشون برم بیرون که نتونم برم تو خیال امسال کنکور دارم و هیچی نتونستم بخونم
  آیدی تلگرام و توییترمو میذارم اون هایی که مثل من این مشکلو دارن بیان حرف بزنیم
  توییتر _th_shay
  تلگرام thshay1

  1. ادرینا می گوید

   سلام رفیق سعی کن ارتباطت رو با دنیای اطرافتت قوی نگه داری خونه نشینی و دور بودن از اجتماع ب رشد افکار ناهنجارت خیلی کمک میکنه برنامه ریزی کن ب درسات برسی

 95. sara می گوید

  سلام اول فک کنم بهتر باشه یه توضیح درمورد وضعیتم بدم تا بهتر بتونید کمکم کنید من 21سالمه دوساله ازدواج کردم با مردی که خودم میخواستم .رشته حقوق توی دانشگاه خوبی هم درس میخونم
  واقعیتش انگار من از بچگی تا الان دارم خاله بازی میکنم یعنی وقتایی که بیکارم یا یه تلنگری بهم بخوره 1ساعتی میرم تو دنیای خیالیمو اونجا زندگی میکنم یعنی خیالپردازی هامو به صورت عملی انجام میدم مثلا حرف میزنم با اون ادما میخندم کلا زندگی میکنم مثلا یه مردی دارم که اخلاقای خاصی داره هم خشنه هم مهربون.ثروتمنده من با اون زندگی میکنم یا با خواهرشوهرم میرم خریدو ارایشگاه کلا انگار دارم فیلم بازی میکنم
  ولی اونطور نیست که همش توی خیالم نقش خوشحالو بازی کنم مثلا گاهی شوهرم میزنه منو روم سیاست داره باز باهام مهربونه (البته من از چنین مردی خوشم میاد)
  ولی این موضوع اذیتم نمیکنه حتی ارامشم بهم میده
  سوالم اینه من مشکل دارم؟ نیازه به پزشک مراجعه کنم؟
  البته خودم احساس میکنم یکم وسواس فکری دارم
  سخت تصمیم گیری میکنم
  موضوعات کوچیک روانمو بهم میریزه کلی با خودم کلنجار میرم وقتاییم که ناراحتم حیلی امیدمو به زندگی از دست میدم .

  1. ادرینا می گوید

   سلام عزیزم ببین این حس آرامش فریب ذهنی و اینکه ذهن معتاد شده به فکر کردن به این خیال ها برای همین حتی وقتایی که مشغول انجام یک کار دیگه ای هستی سعی میکنه این افکار رو انقدر خوب جلوه بده ذهنت تا دست از خیال بافی برای نداری به نظرم باید سعی کنی این عادت ترک کنی

 96. زینب می گوید

  چقدر من اینجاست…🙃 فک میکردم تنهام. لطفا یکی راهنمایی کنه چجوری این مشکلو حل کنم..؟ من کنکور دارم و از درس خوندن افتادم نمیتونم هیچ کاری بکنم همش دراز کشیدم و دارم تو ذهنم دنیایی رو تصور میکنم که وجود نداره…

 97. باران می گوید

  این مشکل دیوونم کرده سه ساله پشت کنکورم خیر سرم تیزهوشان درس خوندم ولی الان همش تو اتاقم کتابام جلوم بازه ولی همش خیال پردازی میکنم تو خیالم گریه میکنم میخندم ده تا خونواده دیگه برای خودم تو ذهنم ساختم با هر آهنگی ک گوش میدم یا هر فیلم و کلیپی ک میبینم ده تا داستان تو خیالم میسازم و همش با خودم مرورش میکنم فکر میکردم خل شدم ولی الان فهمیدم یه مشکله که خیلیا اونو دارن و همه هم خسته شدن ازش . وقتایی ک خیال پردازی میکنم حالم خیلی خوبه اما بعدش فقط گریه میکنم .

 98. رها می گوید

  سلام منم این مشکلو دارم همش تو خیالاتم در زندگی رویاییم هستم با یک شخصیت ساختگی و ساعت ها به این کار میپردازم و باعث شده از درسم عقب بیفتم این مشکل سه چهارسالمه

 99. reza می گوید

  سلام دوستان
  از ابتدا تا انتها را مطالعه کردم تجربیات نابی را تجربه کرده اید
  اما با توجه به تحیلاتی که گرفتم اینه که ما اعتیاد پیدا کرده ایم
  مثل شخصی که با اولین مشکلات از زندگی خواسته یا ناخواسته به سمت مواد مخدر کشیده میکشه برای اولین بارها با مصرف اون ماده آرامش و تسکین خاصی بوجود میادش و… اما در مصرف های بعدی اون آرامش و تسکینی که باید باشه دیگه نیست
  نتیجه ای که گرفتم این هستش که ما از وضعیت موجود خودمون ناراضی هستیم و برای فرار از استرس ترس یا هر چیز دیگه ای که اسمش را میذاریم این حالات تخیلات در ما بوجود میادش که به مرور زمان بیشتر و بیشتر غرق در اون میشیم
  لطفا از هیچگونه دارو و مواد شیمیایی برای درمان استفاده نکنید که شاید برای اوایل برا بهبود نتیجه بخش باشه اما برای آینده نچندان دور ما مخاطره آمیز خواهد بود
  تا تکمیل تحلیلات تکمیلی بعدی بدرود

 100. سارا می گوید

  سلام و خسته نباشید، من تمام ویژگی های اختلال رویای ناآگاهانه رو داشتم، وقتی یک فیلمی یا کتابی را شروع میکنم، یک شخصیت در دنیای کتاب در ذهنم میسازن و تمام شخصیت های اون رو به طور کامل پرورش میدم، در حالی که کنترل کردن این روند دست خودم نیست و به صورت ناخودآگاه این ایده ها به سرم میزند، حتی آهنگ گوش کردن این حس رو در من تقویت میکنه و باعث میشه بیشتر در دنیای خیالاتم غرق شوم و زمانی که حواس خودم رو جمع میکنم متوجه میشم بیشتر از ۱۰‌دقیقه است که در این دنیا غرق شده ام، با خودم ببند بلند صحبت میکنم و حتی ویژگی های شخصیتی خودم نیز به چند ادم جدا در ذهن من تبدیل شدند و من رو کاملا مطیع خودشون میسازن، من میدونم فقط رویا هستن. اما قابلیت کنترل اونهارو ندارم و به طور مداوم وجود دارند و هستند
  ایا درمانی هست؟ممنون میشم اطلاع بدید

 101. مهدی می گوید

  من هم همین مشکل رو دارم و فکر میکردم که فقط خودم دارمش
  .گاهی ساعت ها خیال بافی میکنم و از همه چی عقب افتادم نه میتونم تفریح کنم ونه میتونم کار دیگه انجام بدم .اونقدر تو اتاق کوچک راه رفتم که سرگیجه پادرد‌کرفتم.

 102. ناشناس می گوید

  سلام من ۱۵ سالمه پسرم از یک سال پیش داعم تا امروز شخصیت پردازی میکنم زندگیم خوب نیست و افسردگی دارم هر موقع با یک شخصیت وقتمو میگذرونم و بعد مدتی یه شخصیت دیگه تو ذهنم ایجاد میکنم و باهاش وقتمو میگذرونم خیلی از این کارم بدم میاد و بهم آسیب میرسونه ولی هیچ جوره نمیتونم ترکش کنم دست خودم نیست

 103. ...... می گوید

  سلام میشه کمکم کنید من به هیچ وجه اجازه ندادم این خیال پردازی ها در درس وتحصیلم تاثیر بزاره اما خیلی در روابطم با افراد تاثیر گزار بوده من همیشه خونم میل به تنهایی دارم وقتی بیرونم دوست دارم بر گردم خونه و…
  خیلی دلم میخاد این داستان تموم بشه دوست دارم دوست داشته باشم وقتی بیرونم خوشحال باشم میشه بگید چه کنم ؟

 104. done می گوید

  خوبه حداقل شما تو خیال پردازیاتون به چیزای خوب فکر می کنین.
  من ولی به مرگم فکر می کنم. تو دنیای واقعی دوست زیاد دارم روانشناس و روانپزشکم رفتم ولی راجبش چیزی نگفتم و البته مشکلی هم ندارم.فقط شبا قبل خواب وقتایی که غمگینم بهش فکر می کنم تا خوابم ببره و کمک میکنه تو خوابیدنم چون من به سختی به خواب میرم.
  من تو خیال پردازیام عمدتا یکی دو تا دوست دارم که میدونن چقدر حالم بده و کنارم هستن و بهم دلداری میدن.هیچکی تو واقعیت نمیدونه دقیقا چه بلاهایی سرم اومده و چقدر حالم بده و فکر می کنن اوضاعم بهتره . تنها جای قابل اطمینانم همین خیال پردازیمه که میدونن چه بلاهایی سرم اومده و کاملا درکم می کنن.
  من از فرط تنهایی و عذابایی که در درونم میکشم و کسی نمیتونه بفهمه، سالهاست با این خیالات زندگی می کنم و کمی دردامو تسکین میدم.کمکم میکنن گریه کنم و این خوبه؛در حالت عادی به سختی میتونم گریه کنم.

 105. جانا می گوید

  سلام من ۱۵ سالم هست و تقریبا سه سال میشه که به سریال های ترکی نگاه میکنم و در خیالاتم ، خودم رو جای شخصیت اصلی میذارم و در ذهنم داستان نویسی میکنم .
  الان هم میخوام از خیالاتم فاصله بگیرم و هرچه به شخصیت های خیالیم فکر نمی کنم بعضی از رفتار هام منو به یاد اونا میندازه و بعد میبینم ساعت هاست که غرق خیالات و سناریست هایی که خودم در ذهنم می سازم هستم .
  آیا کارهایی که من در ذهنم میکنم علائم افسردگی هست ؟
  آیا من شخصیت چند قطبی دارم ؟
  (چون سناریو های زیادی ساختم و در هر یکیش فرد و شخصیت جداگانه ای دارم)
  میشه راهکاری واسه من ارائه بدید که بتونم بدون نیاز به مشاور حلش کنم ، ممنون میشم.

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.