اخبار و جشنواره ها

آمادگی روانی برای جراحی

اگرچه به نظر می رسد برای كمك به بیماران در سازگار شدن با بیمارستان، روش های چندی وجود داشته باشد، اما موثرترین آنها، روش هایی هستند كه احساس كنترل بیمار در دوران نقاهت و بهبود را تقویت می كنند. در این مقاله به بررسی کنترل های ضروری و اقداماتی که می بایست انجام گیرد، می پردازیم.

آمادگی روانی برای جراحی

این رویكردها به طور كلی برای آن است كه یك یا چند مورد از كنترل های زیر برای بیمار فراهم آورد:

كنترل رفتاری

توانایی كاستن از سختی و ناراحتی و تسریع در بهبود یافتن در جریان اقدام های پزشكی یا پس از آن، از طریق كسب مهارت هایی مانند تمرینات تنفسی خاص یا سرفه كردن.

كنترل شناختی

توان تكیه كردن بر فوائد اقدام های طبی به جای تاكید بر جنبه های ناخوشایند این اقدام ها

كنترل اطلاعاتی

كسب اطلاعات درباره اتفاق ها یا احساس هایی كه در اقدام های پزشكی یا پس از آن، باید انتظار داشت.

رسیدن به چنین توانایی هایی برای بیمار از راه های گوناگون میسر می شود. مانند بحث با متخصصان، مطالعه، گوش كردن نوارهای مناسب، و تماشای فیلم یا نوارهای  ویدئویی.

یكی از نكاتی كه در آماده سازی روانی بیماران باید به خاطر داشت این است كه اطلاعات مبهم امكان دارد به استنباط نادرست و اضطراب منجر شود و بیش از فایده، خطر داشته باشد. اطلاعات، مواد آموزشی یا راهنمایی هایی كه در اختیار بیماران گذارده می شود، باید درست و بدون ابهام باشد. باید به آنان امكان داد كه درباره این موضوعات با متخصصان مربوط بحث كنند. البته در میان اقدامات پراسترس پزشكی، جراحی تنها كاری است كه در بیمارستان اتفاق می افتد و بیماران غالباً از همه انواع آن وحشت دارند.

اقداماتی برای آمادگی جراحی قلب

پزشکان روزانه تعداد زیادی جراحی بر روی قلب انجام می دهند اما داشتن اندکی نگرانی و اضطراب در فردی که قرار است بر روی وی جراحی انجام شود، طبیعی است. آگاهی از آنچه قرار است برای شما رخ دهد، نگرانی شما را کاهش می دهد.

قبل از انجام عمل، داشتن اطلاعات لازم در این زمینه همیشه باعث می شود شما آرامتر باشید و احساس مبهمی نداشته باشید.

قبل از عمل جراحی من باید چه کاری انجام دهم؟

ممکن است شما عصر روز قبل از عمل در بیمارستان بستری شوید. پرسنل پزشکی برخی تستها را انجام می دهند و توضیحاتی به شما می دهند و شما را برای عمل آماده می کنند.

تیم مراقبت های پزشکی (جراح ، متخصص قلب، متخصص بیهوشی، پرستاران و … ) شما را ویزیت کرده و در مورد عمل جراحی برای شما توضیح می دهند. این فرصت خوبی برای پرسیدن سوالات و بیان نگرانی هایی می باشد که ممکن است شما آنها را داشته باشید.

ممکن است برخی تست های رایج صورت گیرد، مانند نوار قلب (EKG یا ECG)، یا عکسبرداری از قفسه سینه.

موهای محل عمل تراشیده می شوند تا پاک کردن پوست ساده تر شده و هنگام برداشتن بانداژها درد کمتری احساس شود. سینه شما جهت کاهش میزان خطر عفونت با صابون ضد باکتری شسته می شود.

تکنسین ها برای تست های آزمایشگاهی و همچنین تطابق خون برای تزریق احتمالی خون، نمونه خون شما را می گیرند. گرچه در روشهای نوین جراحی میزان از دست رفتن خون و دریافت خون بسیار کم بوده و احتمالا بندرت صورت می گیرد.

در روز عمل جراحی چه چیزهایی رخ می دهد؟

عینک، دندان مصنوعی، ساعت، جواهرات، لنز تماسی، لباسها و سایر وسایل شخصی خود را به اعضای خانواده می دهید.

شما در حدود یک ساعت قبل از عمل جراحی، به منظور برخورداری از آرامش، داروهایی را دریافت می کنید.

همراهان شما را بر روی یک تخت چرخ دار به اتاق عمل هدایت می کنند. ممکن است شما آنقدر هوشیار باشید که بتوانید فاصله بین تخت اتاق بیمارستان و تخت چرخدار را خودتان طی کنید، اما بخاطر داشته باشید که این کار را نکنید.

عمل قلبی اغلب سر وقت انجام می شود و از قبل برنامه ریزی شده است، اما گاهی یک وضعیت اورژانس ممکن است سبب تاخیر آن شود.

در اتاق عمل چه اتفاقی رخ می دهد؟

متخصص بیهوشی جهت ایجاد خواب عمیق، عدم احساس درد و عدم بخاطر آوردن عمل جراحی، به شما بیهوشی می دهد.

عمل قلبی ۳ تا ۵ ساعت به طول می کشد. طول عمل بستگی به پیچیدگی عمل دارد.

دوستان و اعضای خانواده شما در اتاق انتظار می مانند تا جراح به حضور آنها بیاید و اطلاعات لازم مربوط به عمل را به آنها بدهد.

پس از عمل برای برگشت به حالت طبیعی، شما به بخش مراقبت های ویژه (ICU) یا اتاق ریکاوری منتقل می شوید.

من چگونه می توانم بیشتر یاد بگیرم؟

با پزشک، پرستار یا مشاور سلامتی خود مشورت کنید. اگر مبتلا به بیماری قلبی می باشید یا قبلا دچار سکته مغزی شده اید، ممکن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند. ایجاد تغییرات در شیوه زندگی آنها جهت کاهش میزان خطر مهم است.

شما می توانید از کتابچه ها و بروشورهای علمی جهت انتخاب زندگی سالمتر و کاهش میزان خطر، کنترل بیماری و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنید. دانایی توانایی است بنابراین بیشتر بیاموزید و بیشتر زندگی کنید.

آیا پرسش یا توضیحی از پزشک خود دارید؟

دقایقی را برای یادداشت سوالات خود در ملاقات بعدی خود با پزشکتان اختصاص دهید. برای مثال:

من چه چیزی را همراه خود می توانم به بیمارستان ببرم؟

آیا این عمل، رژیم دارویی من را تحت تاثیر قرار می دهد؟

اقداماتی برای آمادگی جراحی

همیشه برنامه ریزی برای عمل جراحی و نبود اطلاعات مبهم و سرپوشیده و عدم پنهان کاری اطرافیان باعث می شود عمل جراحی آرام و بدون تنش باشد. البته میزان استرس و فشار، بستگی به تفاوت های فردی دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.