اخبار و جشنواره ها

علت های رایج گریه کردن کودکان

برای اینکه بدانیم ابعاد گوناگون زندگی نوزاد چگونه به تثبیت عاطفی او کمک می کند، بد نیست چند مسیر اصلی که در حقیقت تجارب زندگی نوزاد را شکل می دهد، مورد بررسی قرار دهیم. به عنوان مثلا می توان از گریه کردن کودک ، خوابیدن، و غذا خوردن نام برد. نوزادان برای ارتباط با محیط پیرامن خود بویژه آگاه سازی والدین و مراقبان از حالات درونی خود شیوه ها و روش های بیانی ویژه ی خو را دارند. در این مقاله به بررسی چند مورد از موضوعات رایجی می پردازیم که در زندگی روزانه نوزادان اهمیت زیادی دارد و والدین نیز به صورت مستمر با آن مواجه می شوند.

گریه کردن کودک وسیله اصلی ارتباطی نوزاد است، لذا می توان آن را برای صدا زدن دیگران و کمک خواستن از آنها نامید. متاسفانه با وجود خصوصیات مثبت گریه نوزاد، این صدا برای برخی از بزرگترها غیر قابل تحمل است و در نتیجه پاسخ ناصحیح آنها را در پی دارد. در برخی وارد والدین آگاهی دقیقی از اهمیت گریه کردن نوزادان ندارند و به همین دلیل با عدم جستجو برای فهم و درک کودک و شناخت علت ناراحتی او نمی توانند به خوبی کودکشان را آرام کنند. از این رو است که مراقبین باید از صبر و تحمل بالایی برخوردار باشند. بنابراین افزایش آگاهی مراقبین درباره عملکرد و خصوصیات گریه نوزادان و بالا بردن درک آنها می تواند در جلوگیری از بروز واکنش های خشم آلود بسیار مفید باشد.

نوزادان در سه ماهه اول بسیار گریه می کنند، به ویژه اگر دچار درد شکم باشند. آنچه که مساله را برای والدین دشوار می سازد، گریه ممتد نوزاد ،حتی پس از برطرف شدن عامل ناراحتی او می باشند. اما می توان به والدین آموزش داد که گریه کردن کودک امری بدیهی است .

رسیدگی به موقع به گریه نوزاد در طی چند ماه اول در آرام کردن او بسیار موثر است و حداقل دستاورد آن در صورت آرام نشدن وی، کمتر شدن گریه اش خواهد بود.

مطالعات انجام شده در فرهنگ های مختلف بیان می کند که افزایش میزان گریه از هفته های ششم تا هشتم به تدریج کاهش می یابد. آمارها نشان داده که نحوه  پاسخ نوزادان و میزان آرام شدن آن ها در فرهنگ های مختلف متفاوت است.

نوزادان در ابتدا در یک  حالت گیجی به سر می برند، و نسبت به حوادث ناراحت کننده بسیار زودرنج هستند، مانند هنگامی که قصد دارید برای انجام کاری تمرکز کنید، اما نمی توانید چون اشخاص دیگر خانواده، یا مشغول گوش دادن به موسیقی با صدای بلند و یا مشغول بازی کردن با کامپیوتر هستند، بنا براین می توان دریافت که چرا با فرا رسیدن هفته های دوازدهم تا شانزدهم نوزاد آرام تر می شود. جواب این مساله چیزی نیست جز تکرار تجارب تازه در طول این زمان.

 بررسی علت های رایج ناراحتی و گریه کردن کودک

علت های رایج گریه کردن کودکان

دل درد

یکی از ناراحت کننده ترین حوادث برای نوزادان و والدین، دل درد های آنان می باشد. در چنین حالتی آنها درد شدیدی دارند، صورتشان برافروخته می شود و زانوهایشان را به طرف بالا می کشند و به سختی آرام می شوند. دل درد نوزادان همانند گرفتگی عضلات می باشد، بنابراین برای مداوای آن باید با ملایمت ناحیه شکم را ماساژ و یک حوله گرم ( نه داغ) روی آن قسمت قرار داد.

علامت های کلی و عمومی دل درد نوزادان و این که آیا علت گریه وی، دل دردش می باشد یا خیر، از این قرار می باشد: گریه ی بی قراری به مدت بیش از 3 ساعت در روز، سه روز در هفته و به مدت 3 هفته. دانشمندان اظهار می دارند که علت دل درد نوزادان هنوز شناخته نشده است. ظاهرا علت آن به سیستم گوارش مربوط می شود، اما مطالعات بسیاری نشان داده اند که تنها 15 درصد از نوزادانی که دچار دل درد هستند از علت آسیب شناختی قابل شناسایی برخوردارند.

ناراحتی گوارشی اشکاری طی دو مرحله زمانی در نوزادان وجود دارد. مرحله اول فاصله سه تا چهار ماهگی است که اغلب نوزادان در این مرحله دچار درد های خفیفی می شوند که احتمالا به علت وجود برخی از فرایندهای رشدی است. مرحله دوم، طبق بررسی های انجام شده هنگامی است که در معرض بروز احساساتی مانند خشم، اضطراب و غم قرار می گیرند.

خواب

والدین به بهای گزافی می آموزند که یک نوزاد می تواند در طول شب بین 5 تا 7 بار اهالی خانه را از خواب بیدار کند. اصولا انسان به گونه ای متولد نمی شود که توانایی خوابیدن در شب را داشته باشد. کودکان نسبت به الگوهای خواب و بیداری خانواده نیز حساس هستند. آن ها در طول رشد خود به الگویی عادت خواهند کرد که منعکس کننده دیدگاه های اعضای  افراد بزرگسال خانواده در خوابیدن می باشد. مطالعات نشان داده که کودکانی که در طول شش ماه اول زندگی دچار مشکلات خواب هستند، احتمال اینکه این مشکل تا 5 سالگی نیز همراه آن ها باشد سه برابر و تا 10 سالگی دو برابر می باشد.

نکات کلیدی و کاربردی در ارتباط با گریه کردن کودک 

جهت کاهش ناراحتی های نوزاد و جلوگیری از گریه او که پیغامی درباره ی مشکلی درونیست روش های زیر پیشنهاد می شود:

  • نوزادان برای حل مشکلات خود به کمک ما نیاز داند. بنا براین والدین باید به کمک آنها بشتابند. در هنگامی که نوزادتان گریه می کند او در حال ارسال پیغامی به شما به سرعت به او نزد او بروید و به همراه محبت و آرامش به نوزادتان توجه کنید.
  • از خشک بودن پوشک کودک خود مطمئن باشید.
  • در این میان والدین باید در نظر داشته باشند که نوزادان به آموختن نظم در کارها نیز نیاز دارند. بنابراین وجود هماهنگی و انضباط در طول روز برای کمک به آن ها در حل مشکلاتشان حیاتی می باشد. در این راستا برای خواب و غذای او برنامه ی منظمی را اجرا کنید ولی بر اساس خواسته کودک.
  • از سیر بودن کودک مطمئن باشید.
  • در بسیاری موارد ناراحتی کودک ناشی از گزیده شدن توسط حشرات است، به خوبی به بدن کودک دقت کنید.
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.